MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Puma pisze: 26 sierpnia 2022, o 10:30 No i za prędko napisałem że jest trochę lepiej.
Od 10:01 non stop przycięcia, brak sygnału, usługa nieobsługiwana. Inne kanały działają.
Spojrzałem na twój profil. Jeśli jest aktualny to przy odległości 63 km od nadajnika i niskim zawieszeniu anteny odbiorczej nawet na antenie o zysku 16,8 dB bez wzmacniacza przynajmniej +10 dB nie uzyskasz stabilnego odbioru mux4. Praktycznie jesteś na skraju zasięgu nadajnika Bydgoszcz Trzeciewiec.
Krzywizna ziemi przy odległości powyżej 50 km ma już wpływ na propagację sygnału.
Tym bardziej, że za Chojnicami w kierunku nadajnika Trzeciewiec są wzniesienia sięgające nawet do 150 m.n.p.m.
Rekomenduje zakup markowego regulowanego wzmacniacza UHF/VHF (Alcad, Televes, AMS, Terra).

U mnie Wydarzenia 24 niezmiennie cały czas odbierają płynnie.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Miałbyś racje gdyby:

1) Przez kilka miesięcy po zmianie na DVB-T2 odbiór był stabilny na WSZYSTKICH kanałach. Problemy są TYLKO z MUX 4 (W24) i zaczęły się po ICH zmianach.
2) Mieszkam w najwyżej położonym miejscu miasta i według mapy RadioPolska mam sygnał na poziomie 60-70dB. Niektóre regiony miasto faktycznie mogą mieć problemy z odbiorem przy 48dB.

Ps. ale może faktycznie kupię wzmacniacz.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Skoro wiesz lepiej to zostaniesz z tym tak jak masz. Pomyśl rozsądnie, gdyby problemem nie była jakość sygnał to zakłócenia byłyby zawsze na stałym poziomie. Ich częstotliwość nie byłaby zmienna w zależności od tego jakiej jakości sygnał dociera do anteny w zależności od warunków pogodowych i związanej z tym propagacji fal.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: K63 »

Puma pisze: 26 sierpnia 2022, o 12:01 Mieszkam w najwyżej położonym miejscu miasta i według mapy RadioPolska mam sygnał na poziomie 60-70dB.
Mapki z Radiopolska bardzo optymistycznie przedstawiają pole natężenia sygnału. Np. wg nich, u mnie powinno być ⩾85 dBµV/m. Na antenie UHF 21-48 o zysku 14 dBi zawieszonej 8 m n.p.t. , przy widoczności optycznej nadajnika (3.6 kW/8 km) mam zmierzone 74-75 dBµV. Podejrzewam zatem, że i u Ciebie w rzeczywistości będzie dużo mniej. Bliższe prawdy symulacje wylicza https://fmscan.org/

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Hmm, może tak być. Nie wiem czy dobrze to zrobiłem, widzę na tej stronie 45-46dB i tylko MUX TVP ma 41dB.

Wygląda na to że duży wpływ na odbiór ma GI 1/8 przy MUX 4. Gdyż wszystkie MUXy oprócz MUX 4, mam odbiór stabilny niezależnie od pogody.
Chwila, przecież MUX TVP też ma GI 1/8 a odbiór mam stabilny przy 41dB.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

Puma pisze: 26 sierpnia 2022, o 15:06 Wygląda na to że duży wpływ na odbiór ma GI 1/8 przy MUX 4. Gdyż wszystkie MUXy oprócz MUX 4, mam odbiór stabilny niezależnie od pogody.
GI odnosi się tylko do SFN-u.
Puma pisze: 26 sierpnia 2022, o 15:06 Chwila, przecież MUX TVP też ma GI 1/8 a odbiór mam stabilny przy 41dB.
Ale masz doświetlacz pod bokiem.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Niedaleko jest doświetlacz MUX 3 i 8, MUX 8 nie odbieram ze względu na nieodpowiednią antenę.
MUX 3 odbieram na innym kanale niż doświetlacz bo to dotyczy innego nadajnika niż odbieram czyli mnie chyba nie dotyczy.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

Wszystkie obliczenia teoretyczne trzeba traktować zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania. Jak sam napisałeś -->
Puma pisze: 26 sierpnia 2022, o 05:03 Patrząc na wskazania w telewizorze to wszystkie MUXy mają 91/100.
co typowo oznacza, że masz poziomy sygnałów lekko poniżej 60dBμV, zakładając że max wskazań poziomu to "100". Napisałem "typowo", bo każdy odbiornik czy dekoder będzie to jakoś tam pokazywał po swojemu, ale większość ma limit max wskazań poziomu własnie w okolicach tych 60dBμV, czyli wartości optymalnej do odbioru. U Ciebie mogłoby to więc oznaczać poziomy z przedziału 55....60dBμV powiedzmy, przyjmując wskazania odbiornika za dobra monetę.

Choć trochę podejrzane są te wartości poziomu jako '91' dla wszystkich. Przy antenie pasywnej i tej odległości plus doświetlacz raczej powinny być widoczne różnice. Miałeś kiedykolwiek > tych '91'?

Inaczej mówiąc - akurat w Twoim przypadku to raczej wyliczanki z Radiopolska, aczkolwiek przewymiarowane, mogłyby być znacznie bliżej rzeczywistości.

Z innej strony - miałeś albo masz możliwość sprawdzenia parametrów mux-ów na jakimś innym dekoderze czy telewizorze podłączonym pod swoją instalację?

Puma pisze: 26 sierpnia 2022, o 16:15 MUX 3 odbieram na innym kanale niż doświetlacz bo to dotyczy innego nadajnika niż odbieram czyli mnie chyba nie dotyczy.
W takim przypadku nie dotyczy. Ale pamiętaj, że mux-3 to DVB-T, więc zupełnie inne nadawanie.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Dzięki za pomoc i rozjaśnienie sprawy, będę obserwował jak to się kształtuje. Póki co to lekkie przeszkody mam tylko na W24 (z wyjątkiem dziś rano ale to wyjątkowo były zakłócenia).
Kiedyś miałem siły 95% ale był wiatr i pewnie lekko mi przekręcił antenę ale że nie mogę latać po dachu ((inwalida) to nie robię rabanu o te kilka %.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Maciejek »

Czy może ktoś napisać, który to konkretnie nadajnik Skrzyczne ?
Ostatnio zmieniony 30 sierpnia 2022, o 11:49 przez Maciejek, łącznie zmieniany 1 raz.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

Puma pisze: 26 sierpnia 2022, o 16:45 ale że nie mogę latać po dachu ((inwalida) to nie robię rabanu o te kilka %.
A, jasne.

Czasami jest tak, zwłaszcza przy trudniejszych sytuacjach, że potrzebne jest bardzo precyzyjne pikowanie anteny (znaczy się jej ustawienia na kierunku... ;)) dla pozbycia się, przykładowo, zakłóceń. I co interesujące, antena nie zawsze musi w takich przypadkach "patrzeć" na wprost nadajnika. Czasami konieczne jest jej odkręcenie od kierunku na nadajnik, przy czym może być różnie - od kilku do kilkudziesięciu stopni.

Tak naprawdę to antena sama pokazuje, jak chce być ustawiona. My gapimy się tylko w miernik albo TV i kręcimy nią, póki nie złapiemy maksymalnych wartości jakości i MER (pierwszoplanowe) oraz poziomu (drugoplanowe). To raz.

A dwa - trzeba mieć świadomość, że czasami jest tak, że nie da wypikować anteny na idealny odbiór wszystkich mux-ów. Wtedy trzeba iść na kompromis i wybrać takie ustawienia, które da nam jak największe spełnienie naszych oczekiwań, Inaczej mówiąc - zostawiamy ją w pozycji takiej, kiedy najlepiej działają nasze ulubione programy.
Puma pisze: 26 sierpnia 2022, o 16:45 Kiedyś miałem siły 95% ale był wiatr i pewnie lekko mi przekręcił antenę
Niekoniecznie musiała się przekręcić, zwłaszcza, jeśli poziomy powróciły do poprzednich. Raczej były chwilowe zmiany w propagacji sygnałów, akurat in plus.

W razie czego załóż swój wątek w którymś z działów odnoszących się do odbiorów i pewnie coś byśmy ci tu poradzili i może rozwiązali ten węzeł gordyjski.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Maciejek pisze: 26 sierpnia 2022, o 17:00 @orin
Oto zdjęcia. Czy może ktoś napisać, który to konkretnie nadajnik Skrzyczne czy Katowice?
https://zapodaj.net/73644b1880ab4.jpg.html
https://zapodaj.net/1ea22299c873b.jpg.html
https://zapodaj.net/b4738ea67bf6a.jpg.html
Niestety odpowiem dopiero w poniedziałek ;)
Czy jak przycina obraz na W24 to wskazanie jakość spada do 0 ?

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: eter »

@eter
"Skoro tylko ten jeden MUX ma tak nietypowe zakłócenia...że niektóre odbiorniki nie dają rady go prawidłowo odebrać.
To po prostu sprawa jest ewidentnie jasna".
@VAHANARA
I to samo powiesz ludziom mającym problemy z odbiorem tylko mux-1 albo tylko mux-2?

Nie powiem tego samego, ponieważ jak napisałem, jedynie ten MUX ma tak nietypowe zakłócenia.
Czyli stop klatki, zielono-szare plansze i tym podobne.
W czasie, kiedy obraz zamraża się, czy też przerywa - siła sygnału i moc się w ogóle nie zmienia.
Na pozostałych muxach, nawet kiedy sygnał jest niedostateczny, nie występują kilkuminutowe stop klatki i zielono szare plansze.
Więc dlatego twierdzę, że sygnał W24 jest obarczony jakąś manierą, która nie występuje na innych muxach, nawet tych, kiedy sygnał jest niewystarczający...one po prostu przerywają, nigdy nie mają stop klatek.
Więc jedynie ten mux ma takie zakłócenia, które nie występują na pozostałych muxach.
Wobec czego sygnał W24 jest inny, ze względu na jego zakłócenia, które występują w takim charakterze jedynie na nim.
Stąd wniosek, że coś jest na rzeczy iż Polsat nie nadaje go w zupełności identycznie jak pozostałe muxy.
Możliwe, że na tak nietypowe zakłócenia ma wpływ kodowanie pozostałych pozycji w tym muxie.
Ostatnio zmieniony 26 sierpnia 2022, o 21:35 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Maciejek »

orin pisze: 26 sierpnia 2022, o 20:53
Maciejek pisze: 26 sierpnia 2022, o 17:00 @orin
Oto zdjęcia. Czy może ktoś napisać, który to konkretnie nadajnik Skrzyczne czy Katowice?
https://zapodaj.net/73644b1880ab4.jpg.html
https://zapodaj.net/1ea22299c873b.jpg.html
https://zapodaj.net/b4738ea67bf6a.jpg.html
Niestety odpowiem dopiero w poniedziałek ;)
Czy jak przycina obraz na W24 to wskazanie jakość spada do 0 ?
Nie zawsze, zazwyczaj spada do 60-70% i wtedy już pikseluje.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

eter pisze: 26 sierpnia 2022, o 21:16 @eter
"Skoro tylko ten jeden MUX ma tak nietypowe zakłócenia...że niektóre odbiorniki nie dają rady go prawidłowo odebrać.
To po prostu sprawa jest ewidentnie jasna".
@VAHANARA
I to samo powiesz ludziom mającym problemy z odbiorem tylko mux-1 albo tylko mux-2?

Nie powiem tego samego, ponieważ jak napisałem, jedynie ten MUX ma tak nietypowe zakłócenia.
Czyli stop klatki, zielono-szare plansze i tym podobne.
W czasie, kiedy obraz zamraża się, czy też przerywa - siła sygnału i moc się w ogóle nie zmienia.
Na pozostałych muxach, nawet kiedy sygnał jest niedostateczny, nie występują kilkuminutowe stop klatki i zielono szare plansze.
Więc dlatego twierdzę, że sygnał W24 jest obarczony jakąś manierą, która nie występuje na innych muxach, nawet tych, kiedy sygnał jest niewystarczający...one po prostu przerywają, nigdy nie mają stop klatek.
Więc jedynie ten mux ma takie zakłócenia, które nie występują na pozostałych muxach.
Wobec czego sygnał W24 jest inny, ze względu na jego zakłócenia, które występują w takim charakterze jedynie na nim.
Stąd wniosek, że coś jest na rzeczy iż Polsat nie nadaje go w zupełności identycznie jak pozostałe muxy.
Możliwe, że na tak nietypowe zakłócenia ma wpływ kodowanie pozostałych pozycji w tym muxie.
Są zidentyfikowane trzy zagadnienia związane z problemami w odbiorze MUX4:

1. Instalacja antenowa niedostosowana do aktualnych parametrów nadawania sygnału mux4.
2. Nieprawidłowe działanie SFN, wzajemne zakłócanie się nadajników na granicy ich zasięgu.
Dotychczas zidentyfikowano problem dla nadajników mux4 na obiektach:
  • RTCN Kielce/Święty Krzyż
    RTCN Śrem
    RTCN Kraków Chorągwica
    RTCN Katowice/Kosztowy
3. Oprogramowanie niektórych odbiorników zewnętrznych DVB-T2 typu "mini" nie radzi sobie z obsługą sygnałów w SFN.

Nie żadnych innych zagadnień, które powodują brak możliwości odbioru lub zakłócenia w odbiorze kanału Wydarzenia 24.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: eter »

No to dziwne, że "Instalacja antenowa niedostosowana do aktualnych parametrów nadawania sygnału mux4"
Skoro instalacja antenowa odbiera poprawnie wszystkie pozostałe muxy to jak byk wychodzi na to, że jednak "aktualne parametry nadawania sygnału mux4" odbiegają od pozostałych.
Więc jednak MUX4 ma "specyficzne" ta parametry, skoro instalacje antenowe nie maja problemów z pozostałymi muxami a jedynie czwórka się krzaczy.
To samo dotyczy "Oprogramowanie niektórych odbiorników zewnętrznych DVB-T2 typu "mini" nie radzi sobie z obsługą sygnałów w SFN".
Też zastanawiające, że radzą sobie z SFN w wypadku innych muxów, ale akurat z SFN Muxu4 sobie nie radzą.
Ciekawe dlaczego.
Dobrze - nie ma się co rozwodzić za bardzo... skoro ani instalacje antenowe, jak również odbiorniki zewnętrzne nie radzą sobie z tym muxem, to o ile wymiana anteny jest możliwa, to raczej już nikt nie będzie wymieniał odbiornika zewnętrznego, ze względu na to, że Polsat nadaje "szczególny" sygnał.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

orin pisze:
Maciejek pisze: 26 sierpnia 2022, o 17:00 @orin
Oto zdjęcia. Czy może ktoś napisać, który to konkretnie nadajnik Skrzyczne czy Katowice?
https://zapodaj.net/73644b1880ab4.jpg.html
https://zapodaj.net/1ea22299c873b.jpg.html
https://zapodaj.net/b4738ea67bf6a.jpg.html
Niestety odpowiem dopiero w poniedziałek ;)
Czy jak przycina obraz na W24 to wskazanie jakość spada do 0 ?
U mnie tak.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: MarioPL »

eter pisze: 26 sierpnia 2022, o 21:16 @eter
"Skoro tylko ten jeden MUX ma tak nietypowe zakłócenia...że niektóre odbiorniki nie dają rady go prawidłowo odebrać.
To po prostu sprawa jest ewidentnie jasna".
@VAHANARA
I to samo powiesz ludziom mającym problemy z odbiorem tylko mux-1 albo tylko mux-2?

Nie powiem tego samego, ponieważ jak napisałem, jedynie ten MUX ma tak nietypowe zakłócenia.
Czyli stop klatki, zielono-szare plansze i tym podobne.
W czasie, kiedy obraz zamraża się, czy też przerywa - siła sygnału i moc się w ogóle nie zmienia.
Na pozostałych muxach, nawet kiedy sygnał jest niedostateczny, nie występują kilkuminutowe stop klatki i zielono szare plansze.
Więc dlatego twierdzę, że sygnał W24 jest obarczony jakąś manierą, która nie występuje na innych muxach, nawet tych, kiedy sygnał jest niewystarczający...one po prostu przerywają, nigdy nie mają stop klatek.
Więc jedynie ten mux ma takie zakłócenia, które nie występują na pozostałych muxach.
Wobec czego sygnał W24 jest inny, ze względu na jego zakłócenia, które występują w takim charakterze jedynie na nim.
Stąd wniosek, że coś jest na rzeczy iż Polsat nie nadaje go w zupełności identycznie jak pozostałe muxy.
Możliwe, że na tak nietypowe zakłócenia ma wpływ kodowanie pozostałych pozycji w tym muxie.
Wiem, że to żadna pomoc, ale ziolono-szare bloki i kwadraty, miałem podczas korzystania z dekodera Samsunga Media box (opisywanego tu na forum), kiedy pojawił się mux testowy TVP z hevc. I tylko przypadek, po silnej wichurze obróciła się antena o 90° , spowodował, że dekoder zaczął odbierać prawidłowo (mux-5 TVP). Może sygnał był za silny, albo... Ważne, że działało 😉 oczywiście na pozostałych muxach nastąpił spadek sygnału, na szczęście nie wpłynęło to na jakość obrazu.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

Ja najpierw sprawdziłem u siebie anteną itd... a później stwierdziłem , że to wina operatora muxa, dodam że wszystkie muxy oprócz mux4 działają prawidłowo, na razie nie mam w planach zakup nowego telewizoru 4k bo podobno na 4k nie widać tego problemu.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: eter »

MarioPL pisze: 27 sierpnia 2022, o 13:24

Wiem, że to żadna pomoc, ale ziolono-szare bloki i kwadraty, miałem podczas korzystania z dekodera Samsunga Media box (opisywanego tu na forum), kiedy pojawił się mux testowy TVP z hevc. I tylko przypadek, po silnej wichurze obróciła się antena o 90° , spowodował, że dekoder zaczął odbierać prawidłowo (mux-5 TVP). Może sygnał był za silny, albo... Ważne, że działało 😉 oczywiście na pozostałych muxach nastąpił spadek sygnału, na szczęście nie wpłynęło to na jakość obrazu.
OK, możliwe że pewne sprzęty nie dają sobie rady z Hevc przy jakimś tam poziomie sygnału.
Najbardziej chyba jednak, nie dają sobie rady akurat z W24...

Zablokowany