MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
eter
Posty: 1298
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: eter »

Fakt jest taki, że Polsat Wydarzenia 24 nadaje źle.
Raz potrafi być dobry odbiór przez kilkanaście minut, żeby potem dostać zwiechę i nawet stop klatkę, lub szare tło z czkawką.\
Albo po prostu nadaje tak, że tylko nieliczne sprzęty odbierają go stabilnie cały czas.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

pasjonat pisze: 14 sierpnia 2022, o 23:20To nie wina anteny , a nadawcy, źle nadaje swój kanał.
Nie możesz tego wiedzieć. Widziałeś antenę? Kawałek pręcika na magnesie ze wzmacniaczem. To antenka turystyczna.
Nie można jednoznacznie w tym przypadku stwierdzić bez pomiaru miernikiem, ale także nie można wykluczyć tych samych problemów, o ile nasycenie sygnałem tam gdzie ten wyrób antenopodobny jest umieszczony jest wystarczająco wysoki.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

Powiem tak - ja sporadycznie spoglądam z czasu do czasu na W24, ale żona ogląda to dość namiętnie. LG (2021) i Wiwy Maxx (old), o instalacjiach antenwych nie wspomnę, bo by sie tu wszyscy ze śmiechu popokładali. I teraz - ja nigdy nie zauważyłem żadnych problemów ani na LG, ani na Wiwach - nieważne, czy na 1080i czy p, przed. czy po reframingu. Żona też niczego nie raportuje, a czujna jest, jak jej coś nie teges lata po ekranie. Dla porządku wszystkie inne mux-y idą też w porządku.

Więc dla mnie - może i Polsat coś kombonuje w przekazach i inne takie tam, ale przy dobrych sprzętach i odpowiednich instalacjach antenowych W24 po prostu działa.

Zawsze warto zacząć od siebie - to dla tych, co mają problemy. życie pokazuje, że to waśnie w domach jest z 99% problemów.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: hadam »

Czuli najpewniej masz w tym LG wersję WebOS 6.0 i działa Ci dobrze, ja mam 5.0 z 2020 roku i też działa dobrze, żadnych zakłóceń nie mam.
Puma pisze: 11 sierpnia 2022, o 15:40
Może chodzi o jakąś konfigurację sprzętową, procesor, głowica albo co?
Zapewne tak jest, myślałem że to zależy od wersji WebOS ale chyba nie do końca, ja mam 4.5 a Mamusia 6.0.
Jedni piszą, że na LG im dobrze działa a innym zacina, podobnie na Sony. czy na dekoderze Wiwa, dziwne to jest.
Nie jesteś w tym odosobniony, pisali o tym także poprzednicy @dvbtowiec, @DVB-T2 czy w końcu ja, że podstawa to najpierw zacząć od sprawdzenia własnej instalacji, nie każdy przypadek spowodowany jest złym nadawaniem, a rozdmuchujemy temat.
DVB-T2 pisze: 12 sierpnia 2022, o 15:35
hadam pisze: 12 sierpnia 2022, o 14:09 W kwestii problemów z MUX-4 może też być tak, że w niektórych przypadkach to może być siła sugestii, wywołana między innymi tu na forum.
Philips to jest akurat przypadek potwierdzony, ale niektórzy zwłaszcza inne marki, nie koniecznie musza mieć problem ze sprzętem a z instalacją, czy lokalnymi warunkami np. sieć SFN, zważywszy na fakt, że niedawno było przełączenie na DVB-T2.
Święte słowa.
Polsat nadaje jak nadaje, ale zawsze podstawa to zaczynamy próbę naprawy/weryfikacji problemu od własnej instalacji antenowej.
Zwalić na Polsat to można było w czerwcu, jeśli ktoś do 15 czerwca miał dobrze i w momencie, gdy Polsat próbował przełączyć się z przeplotu na progresywny - wtedy dokładnie mu padło - precyzyjnie 15 czerwca w ciągu dnia. Wtedy zadziała się konkretna usterka widoczna na analizatorach ETR 290, która z czasem przeszła w inną, obecnie "kapiącą" co 9-10 sekund. Jeśli ktoś ma precyzyjnie od wtedy źle, to może to być wina. Inne przypadki - najpierw zachęcam jednak do poprawiania instalacji antenowej :)

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

hadam pisze: 15 sierpnia 2022, o 12:01 Jedni piszą, że na LG im dobrze działa a innym zacina, podobnie na Sony. czy na dekoderze Wiwa, dziwne to jest.
Niekoniecznie dziwne.

Tak już bywało drzewiej, jak sięgam pamięcią, że coś tam dla jakichś sprzętów czasami nie działało przy zmianach w nadawaniu strumieni cyfrowych. I bywało to z obu stron.

- nadawcy potrafili nie trzymać się standardów DVB, luźno je interpretując lub ustawiają jakieś tam parametry strumieni czy modulacji wg własnego uznania.
- producenci sprzętu odbiorczego potrafili zbyt rygorystycznie trzymać się standardów DVB

Tak bywało w technice DVB-S/S2 czy DVB-C. Często to właśnie dekodery czy TV uznanych producentów potrafiły mieć problemy, bo wymagały zbyt rygorystycznych parametrów odbieranych strumieni. W odróżnieniu, low-endowe sprzęty praktycznie zawsze doskonale sobie radziły i było im dokładnie wszystko jedno, co do nich dolatuje - byle dało się odkodować podstawowe pidy i dać obraz z fonią. Z tym, że zwykle był to jednak margines tych co mieli problemy - dlatego napisałem, że 99% to problem jest w domu - albo instalacja, albo niedobry sprzęt.

A jak upgradują swoje sprzęty producenci - wiadomo, nikt kilkuletniego sprzętu, który już wyszedł z produkcji, nie bardzo chce aktualizować, bo to czyste koszty i zysk marketingowy żaden, zwłaszcza, jak problem jest niszowy, odnoszący się do jednego kanału z jakąś tam pewnie symboliczną oglądalnością. Wolą poczekać, aż nadawca sam poprawi nadawanie, jeśli coś tam namieszał. Albo udawać, że nic się nie dzieje i przeczekać. C'est a vie...

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: hadam »

Co nie zmienia faktu że jednak część tych przypadków jest po prostu przerysowana. Chociaż Polsat nadaje jak nadaje, to jednak nie wszystko jest z winy nadawcy.
Ja tylko mam na myśli to, abyśmy byli wstrzemięźliwi w stawieniu jednoznacznej diagnozy, jeśli nie jesteśmy na 100% pewni, ponieważ to forum czyta wiele osób i mogą być wprowadzeni w błąd.
Tym bardziej, że te problemy zbiegają się w czasie z niedawnym przyłączeniem standardu.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

Najlepszy rozwiązane kupić sobie telewizor 4k bo na telewizorach HD wydarzenia co jakiś czas mają problem i zanika obraz i dźwięk mimo sygnału 100/100.

Zygzuś
Posty: 134
Rejestracja: 22 maja 2022, o 13:25
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: Wiwa Maxx
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON G.Św.Marcina

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Zygzuś »

pasjonat pisze: 15 sierpnia 2022, o 16:17 Najlepszy rozwiązane kupić sobie telewizor 4k bo na telewizorach HD wydarzenia co jakiś czas mają problem i zanika obraz i dźwięk mimo sygnału 100/100.
Nie wszystkie tv, a 4K bez naziemnego kanału w 2160p nie ma przymusu w najbliższej perspektywie, kiedy stare świecą fajnie.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

hadam pisze: 15 sierpnia 2022, o 14:03 Co nie zmienia faktu że jednak część tych przypadków jest po prostu przerysowana. Chociaż Polsat nadaje jak nadaje, to jednak nie wszystko jest z winy nadawcy.
Ja tylko mam na myśli to, abyśmy byli wstrzemięźliwi w stawieniu jednoznacznej diagnozy, jeśli nie jesteśmy na 100% pewni, ponieważ to forum czyta wiele osób i mogą być wprowadzeni w błąd.
Tym bardziej, że te problemy zbiegają się w czasie z niedawnym przyłączeniem standardu.
Powiedziałbym, że jesteśmy obaj ogólnie zbieżni w poglądach w tym temacie.

Awatar użytkownika
arturo
Posty: 100
Rejestracja: 4 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: TV LG 22" LH2000-ZA | Smart GPS SAT-2 + USB + Wi Fi
Instalacja antenowa: Antena Mobilna Mistral MI-ANT100
Nadajnik - obiekt nadawczy: [RTON Tarnów] Zawada, Góra Św. Marcina

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: arturo »

Osobiście mam podpiętą antenę Mistral MI-ANT100 tylko przez wtyk antenowy, kabel USB co faktycznie jest zintegrowany z kablem antenowym w tym modelu anteny nie jest w ogóle podpięty, tym samym nie mam wzmocnienia poprzez USB.

Skoro w którym miejscy bym nie położył anteny to zawsze wyszukuje mi komplet kanałów wraz z kanałami TVP HEVC i co więcej także z TVP 3 Rzeszów (co jest tylko przy okazji wyszukiwane z racji bliskiej odległości). Jak by tak faktycznie antena była złej bądź marnej jakości to by nie było wyszukiwanego kompletu kanałów.

Dlatego myślę skorzystać z płatnej opcji MUX-4 i zobaczyć czy faktycznie na płatnej opcji jest też taki sam problem. Zawsze do 14 dni mogę zwrócić sprzęt i wypowiedzieć Umowę.

Lepszej w sensie większej i konkretniejszej anteny nie jestem w stanie założyć z racji że elewacja bloku jest świeżo po remoncie, są nowe barierki i Spółdzielnia nie zezwala na "wieszanie" anten zarówno na elewacji jak i na barierkach przez okres 5 lat (co jest gwarancja).

Stąd też mam Mistral MI-ANT100 wcześniej było wszystko w porządku, jak wspomniałem przed wejściem DVB-T2 nie było żadnych zakłóceń, a po zmianie standardu na DVB-T2 są widoczne zakłócenia.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

@arturo :

w końcu nie wiem, czy masz tę antenę zasilaną czy nie, ale masz świadomość, że w zasadzie wszystkie mux-y T2 idą na innych parametrach, a mux-4 ma teraz najsłabsze, o ile mój TV pokazuje prawdę, a nie mam w tej chwili miernika pod ręką. Więc wychodziłoby, że mux-4 jest obecnie najbardziej podatny na zakłócenia - mówiąc inaczej... Kiedyś było zupełnie odwrotnie.

Awatar użytkownika
arturo
Posty: 100
Rejestracja: 4 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: TV LG 22" LH2000-ZA | Smart GPS SAT-2 + USB + Wi Fi
Instalacja antenowa: Antena Mobilna Mistral MI-ANT100
Nadajnik - obiekt nadawczy: [RTON Tarnów] Zawada, Góra Św. Marcina

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: arturo »

@VAHANARA jako antena ma faktycznie kabel USB, u mnie USB jest nie podpięta, a tylko jest wpięty do dekodera wtyk antenowy.

Coś by w tym było jak MUX'y w DVB-T2 są nadawane na innych parametrach, a antena daje rady z nimi, a MUX-4 jest na słabszych to wychodziło by na to że tylko konkretniejsza antena by tu pomogła (co nie jest w moim przypadku możliwe) albo płatny dostęp do MUX-4?.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

arturo pisze: 15 sierpnia 2022, o 18:01 VAHANARA jako antena ma faktycznie kabel USB, u mnie USB jest nie podpięta, a tylko jest wpięty do dekodera wtyk antenowy.
Np, ale z opisu tej anteny wynika, że można ją zasilać albo z USB, albo klasycznie z dekodera/telewizora. Masz włączone zasilanie na dekoderze, bo chyba wpięta jest w dekoder?
arturo pisze: 15 sierpnia 2022, o 18:01 Coś by w tym było jak MUX'y w DVB-T2 są nadawane na innych parametrach, a antena daje rady z nimi, a MUX-4 jest na słabszych to wychodziło by na to że tylko konkretniejsza antena by tu pomogła (co nie jest w moim przypadku możliwe)
Możliwe, że jest problem anteny. Możliwe też, że o ile byłby to problem anteny, to inna jej lokalizacja w obrębie pokoju lub zamiana na inną antenę wewnętrzną by wystarczyła.
arturo pisze: 15 sierpnia 2022, o 18:01 albo płatny dostęp do MUX-4?.
To akurat nic by ci nie powinno znacząco zmienić w kwestii anteny - dalej podawałaby na dekoder takie same sygnały. Tylko dekoder byłby inny, ale tu też nie wiesz, czy odbiór miałbyś podobny, czy lepszy, a może gorszy... nobody knows...

Awatar użytkownika
arturo
Posty: 100
Rejestracja: 4 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: TV LG 22" LH2000-ZA | Smart GPS SAT-2 + USB + Wi Fi
Instalacja antenowa: Antena Mobilna Mistral MI-ANT100
Nadajnik - obiekt nadawczy: [RTON Tarnów] Zawada, Góra Św. Marcina

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: arturo »

@VAHANARA jako opcję Zasilania Anteny w Ustawieniach dekodera mam włączoną, to prawda. A wyłączyć ją?.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

arturo pisze: 15 sierpnia 2022, o 18:36 jako opcję Zasilania Anteny w Ustawieniach dekodera mam włączoną, to prawda. A wyłączyć ją?.
Tak mi to wyglądało, że jakoś ten wzmacniacz w antenie musi być zasilany. Jak wyłączysz zasilanie w dekoderze, to antena przestanie działać i zmieni się w tłumik, czyli odbiór powinien ci zgasnąć - no, może poza mux-3, bo ten, jeśli masz blisko doświetacz, to na samym kablu antenowym może by i odbierał. Zawsze możesz wyłączyć zasilanie i sam się przekonasz.

Ad rem, wzmacniacz może wprowadzać dodatkowe zakłócenia na mux-4. I prawdopodobnie wprowadza.

Możesz pobiegać z anteną po pokoju i zobaczyć, czy gdzieś będzie taki punkt, że mux-4 będzie stabilny. Jeśli tak, to kończyłoby to sprawę.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Antena jest słaba ma małe wzmocnienie własne. Musisz mieć w miarę dobre nasycenie sygnałem w Twojej lokalizacji że jakoś sobie radzi z odbiorem. Ale nie wiemy jakiej faktycznej jakości jest ten sygnał, czy ma błędy i jak dużo. Wiele przy takiej antenie zależy od czułości głowicy dekodera. Jeśli ten polsatowski ma gorszą głowicę od Twojego obecnego, może odbierać jeszcze gorzej. Ale może mieć też lepszą. Mało kto ma tą usługę i o jakości tych dekoderów niewiele wiadomo.

Zygzuś
Posty: 134
Rejestracja: 22 maja 2022, o 13:25
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: Wiwa Maxx
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON G.Św.Marcina

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Zygzuś »

VAHANARA pisze: 15 sierpnia 2022, o 17:57 @arturo :

w końcu nie wiem, czy masz tę antenę zasilaną czy nie, ale masz świadomość, że w zasadzie wszystkie mux-y T2 idą na innych parametrach, a mux-4 ma teraz najsłabsze, o ile mój TV pokazuje prawdę, a nie mam w tej chwili miernika pod ręką. Więc wychodziłoby, że mux-4 jest obecnie najbardziej podatny na zakłócenia - mówiąc inaczej... Kiedyś było zupełnie odwrotnie.
Ja mieszkam 6km od masztu i mux4 jest w czołówce na wskaźnikach sygnału i to sprawdzając na tunerach za rozgałęźnikami, bez wzmacniania i kablach 15m+. Uzyskuje najlepsze dla mux3/4, duże straty są na 1/2, 5 ma słabe w ogóle.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: K63 »

Oto cytat z innego forum - z tematu dotyczącego mux-4. Jest to wpis użytkownika związanego z Polsatem ...
supprt458 pisze:Pisanie na tym forum nic Wam nie da. Stroną dla Was są producenci oprogramowania waszych telewizorów i dekoderów. Uderzajcie do importera Wiwy aby dostosował w pełni swoje dekodery do wymagań DVB-T2 i HEVC. Z mojego punktu widzenia, mam trzy telewizory Samsung i jeden Sony. Żaden z nich nie ma problemu z odbiorem kanału Wydarzenia 24. Problem jest specyficzny i dotyczy pewnej grupy urządzeń i wymaga inżynierskiej analizy, a nie forumowego szumu.
Mux4 jest ofertą płatną i w każdej chwili kanał W24 może zostać zakodowany.
W postach przewijają się tylko ogólniki bez konkretów na temat modeli telewizorów/dekoderów (za wyjątkiem jednego modelu dekodera wiwy). Jak ktoś ma odtworzyć problem skoro u niego wszystko działa, a nie ma informacji na jakim urządzeniu jest problem ?
Z takim podejściem tylko nabijacie posty. Osiągnęliście oczekiwany efekt, dla mnie w tym wątku eot.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Polsat nie poczuwa się do winy bo wszystko jest zgodne z prawem a że niektórym nie działa poprawnie to trudno.
Tak samo było przy nadawaniu 10bit.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

A producenci w większości lub wszyscy nic z tym nie zrobią, gdyż oni będą się podpierać ścisłymi wymaganiami dotyczącymi nadawania DVB-T2 zapisanymi w normach i specyfikacjach.
Nie jest w ich interesie wydawanie pieniędzy na dostosowywanie odbiorników do działania jednego kanału w jednym kraju, bo jak wiadomo dekodery czy telewizory produkowane są na różne rynki.
Puma pisze: 16 sierpnia 2022, o 11:58 Tak samo było przy nadawaniu 10bit.
I to jest dobry przykład. Normy przewidują nadawanie w 8 bitach.
Wiele telewizorów nie miało wówczas obrazu.
Oczekiwanie dostosowania oprogramowanie do odbierania sygnału w 10 bitach z punktu widzenia dystrybutorów i producentów byłoby nieuzasadnione .

Zablokowany