MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

Jeszcze jedno, ja wysłałem do Philipsa logi zgrane z mojego telewizora, i mogą to przeanalizować co jest problemem, czy u mnie z sygnałem czy problem siedzi w telewizorze. Z odpowiedzi w czerwcu wychodziło że w telewizorze. Ja tu mogę zamieścić te zgrane logi, ale nikt z nas nie ma narzędzi do ich analizy.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: orin »

Czekam na próby odbioru W24 na instalacji u cioci. Czy będziesz w szoku jak twój telewizor na jej instalacji będzie odbierał poprawnie? :D W problem w telewizorze można uwierzyć jak odbiór nie jest możliwy zawsze w taki sam sposób, a u ciebie ewidentnie zależy to od jakości sygnału. Raz oglądasz bez zakłceń przez 30 minut a raz przez kilka minut.Właśnie przetestowałem antenę Televes Edge Mix w odległości 10 km od nadajnika PKiN antena na tarasie wysokość zawieszenia jakieś 10 m może więcej i sygnał z nadajników małej mocy, a na wszystkich multipleksach poziom co najmniej 60 dBµV. Co istotne musiałem zainstalować filtr LTE Terry ponieważ sygnał LTE w paśmie 800 MHz był prawie równy poziomowi z nadajników i wtedy MER sygnału podskoczył na multipleksach FTA do wartości ~32 dB, a na multipleksie 4 nawet do ~38 dB. Wiem , że może być lepiej, ale w mieście zawsze jest sporo zakłóceń radiowych.
@Krasnoludek przy antenach kierunkowych jakie masz u siebie w instalacji sygnał może być nawet za silny tym bardziej, że nadajniki są dużej mocy, a w instalacji jest zastosowany aktywny rozgałęźnik. Ciekawe jaki model ?
Uwierzyłeś, że Philipis potwierdził problem, a ja sądzę, że napisał @ na wyrost, a po weryfikacji technicznej dział R&D zamknął ticket jako nieuzasadniony.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: VAHANARA »

Krosnoludek pisze: 17 listopada 2022, o 15:23 Jeszcze jedno, ja wysłałem do Philipsa logi zgrane z mojego telewizora, i mogą to przeanalizować co jest problemem, czy u mnie z sygnałem czy problem siedzi w telewizorze. Z odpowiedzi w czerwcu wychodziło że w telewizorze. Ja tu mogę zamieścić te zgrane logi, ale nikt z nas nie ma narzędzi do ich analizy.
Zależy co tam zalogowałeś. Jeśli z TR290 to jeszcze pół biedy, ale bez równoległego logowania parametrów RF to w takim przypadku, kiedy podejrzany jest odbiornik, i tak nie ma się do czego odnieść. A sprawa wygląda na wyjątkowo subtelną.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

Podłączyłem pendrive do telewizora zgodnie z instrukcją i czekałem na wystąpienie problemów z obrazem i po ich wystąpieniu jeszcze jakieś czas je rejestrowałem, a następnie zgrałem z pendrive i wysłałem do Philipsa.

Owszem jeśli to problem będzie u mnie, będę prosił o poradę co dokupić, jaki filtr itp.
A co jeśli w tym teście u cioci wyjdzie że na Samsungu działa a na Philipsie nie, co w tedy ?

Powiedz mi jeszcze @orin, dlaczego nikt na Philipsie z mojej serii nie potwierdził poprawnego odbioru?

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: orin »

Nie mam pojęcia dlaczego inni użytkownicy nie potwierdzają poprawnego odbioru. Być może akurat tych co spotkałeś na swojej drodze dotknął identyczny problem. Z pisaniem na forach to jest tak jak w życiu, pomocy szukają tylko ci którzy mają problem, a reszta korzysta więc nie ma o czym dyskutować.
Biorąc pod uwagę twoją determinację wydanie na filtr LTE ~70 zł nie jest rozbiciem banku, więc nie rozumiem dlaczego tego nie zrobiłeś? Zamiast mieć własne doświadczenia cały czas żyjesz tym co ktoś napisał.
Ostatnio zmieniony 18 listopada 2022, o 13:55 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

Bo osoby wyżej w tym wątku pisały, że nic nie pomógł filtr i dalej jest to samo.
Jeśli u ciotki będzie poprawnie działał, wówczas zacznę od tego filtra.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: orin »

Kiedyś na YT ktoś nagrał (dla żartu) jak wkłada iphone do mikrofalówki i w ten sposób odblokowuje/resetuje zablokowany telefon. Tysiące osób włożyło iphony do mikrofalówki i jeszcze miało pretensje w komentarzach, że nie działa. :lol: Syndrom naszych czasów. Nie liczy się wiedza tylko zaistnienie w mediach.
Ostatnio zmieniony 18 listopada 2022, o 11:34 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: VAHANARA »

Krosnoludek pisze: 17 listopada 2022, o 20:46 Podłączyłem pendrive do telewizora zgodnie z instrukcją i czekałem na wystąpienie problemów z obrazem i po ich wystąpieniu jeszcze jakieś czas je rejestrowałem, a następnie zgrałem z pendrive i wysłałem do Philipsa.
No to widocznie było to wystarczające dla producenta, żeby zachować daleko idący spokój i zamknąć zgłoszenie. Na Twoim miejscu dałbym ten TV komuś w prezencie i poszukał sobie innego ze wspólną listą TV-SAT, albo dostawił jakiś dekoder combo z CEC skoro musisz mieć ten W24. Szkoda Twoich nerwów, moim zdaniem - walczysz z wiatrakamii, albo jak wolisz - kopiesz się z koniem...
Nota bene, dziś rano pojawił się jakiś odkodowany program dla dzieci.

Krosnoludek pisze: 17 listopada 2022, o 20:46 Owszem jeśli to problem będzie u mnie, będę prosił o poradę co dokupić, jaki filtr itp.
Masz ten PB na k31 - to trochę za nisko na bezpośrednie oddziaływanie LTE czy wifi, no, chyba, że byłby jakiś astronomicznie moce. Już prędzej SFN z Giedlarową lub Górą Jawor. Trochę daleko do nich masz, ale wygląda, że zakłócać by mogły. Mux-2 (k32) z Jawora idzie na 20kW (tak jak W24), a mapy pokazują, że jesteś na krańcu zasięgu przy antenie pasywnej. Kąt Sucha Góra - Góra Jawor też mógłby pasować na jakiś tylny listek boczny antenu. Więc przyczynki do katastrofy wydają się być, bo wygląda z historii wątku, że W24 bardzo, ale to bardzo nie lubią śmieci na SFN-ach.

Krosnoludek pisze: 17 listopada 2022, o 20:46 A co jeśli w tym teście u cioci wyjdzie że na Samsungu działa a na Philipsie nie, co w tedy ?
Tylko tyle, że tamta instalacja antenowa też też nie jest w stanie zapewnić Philipsowi odpowiednich sygnałów i jest on do wyautowania, moim zdaniem.

Krosnoludek pisze: 17 listopada 2022, o 20:46 dlaczego nikt na Philipsie z mojej serii nie potwierdził poprawnego odbioru
Bo ci, co im odbiera, nie mają powodu żeby zaglądać na fora i się tym chwalić. Albo z tysiąca innych powodów...

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

Cytat z forum HDTV.com.pl
Cześć,
Problem występuje, ponieważ jest to ta sama platforma sprzętowa. Infolinia potwierdza, że pracują nad rozwiązaniem.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: VAHANARA »

Krosnoludek pisze: 18 listopada 2022, o 11:42 Cytat z forum HDTV.com.pl
Cześć,
Problem występuje, ponieważ jest to ta sama platforma sprzętowa. Infolinia potwierdza, że pracują nad rozwiązaniem.
No, jeśli to nie jest fake news, to w końcu jest jakiś konkret.

Co nie zmienia faktu, że nawet przy tej wadzie, prawdopodobnie idzie uzyskać poprawny odbiór mając trochę szczęścia.
Ostatnio zmieniony 18 listopada 2022, o 12:58 przez VAHANARA, łącznie zmieniany 2 razy.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: orin »

Jeden z instalatorów ma takie doświadczenie, że głowice w Philipsach nie lubią zbyt wysokiego poziomu sygnału.
Nagranie @Krasnoludka https://www.youtube.com/watch?v=U9bml2GREEY wskazuje na ewidentne problemy z sygnałem.
W przypadku problemów z kompresją są inne objawy na ekranie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: K63 »

Krosnoludek pisze: 16 listopada 2022, o 15:23 wezmę telewizor na strych, odepne kabel co idzie od anteny do zwrotnicy i podepnę bezpośrednio do telewizora
Po co tak komplikować sobie życie i 43- calowy telewizor taszczyć na strych? Po prostu przewdy od anteny i od telewizora idące do zwrotnicy, połącz za pomocą beczki. Wyjdzie na to samo.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: eter »

Ja odbieram W24 na kanale 22 a więc jest to najniższy kanał ze wszystkich muxów, które odbierają dobrze.
Więc raczej trudno łączyć te zakłócenia z LTE.
Raczej jeśli już - to SFN może psuć odbiór i akurat Mux4 może być bardziej podatny z jakiejś przyczyny na taki odbiór, gdzie inne muxy nawet przy SFN dają radę.
Warto byłoby sprawdzić, kiedy ewentualne zakłócające nadajniki mają przerwę w emisji.
U mnie musiałbym sprawdzić, kiedy Ślęża ma konserwację a potem ewentualnie jeszcze Wichów.
Dzisiaj jest akurat dobry odbiór (więc raczej to nie wina dekodera) a właśnie jakiegoś zakłócania sygnału, gdzie MUX4 u mnie akurat jest z SFN z trzech nadajników (Ślęża, Wichów i Śnieżne Kotły) - więc najniższy kanał też może mieć znaczenie, ze względu na lepszą propagację na niższych częstotliwościach.
Samo to, że na poprzedniej antenie, która mi się "rozleciała" po podłączeniu przewodu bezpośrednio do dipola bez symetryzatora odbiór MUX4 radykalnie się poprawił...więc zmiana samego odbieranego sygnału miała wpływ.
Mam zaprogramowany MUX3 z Wichowa i dzisiaj akurat go nie odbieram...a za to MUX4 odbiera znośnie (rzadko przerywa).
Ja odbieram wszystkie muxy ze Śnieżnych Kotłów jednak jestem "ostrzeliwany" również przez Ślężę i Wichów.
Więc może to jednak właśnie jest przyczyną i są lokacje, gdzie W24 nadając na niskich kanałach w SFN jest narażony na zakłócenia i akurat z jakiej przyczyny sam sygnał jest po prostu bardziej podatny na zakłócenia.
A to, że Philips oświadczył, że znają problem... to zagadka.
Ostatnio zmieniony 19 listopada 2022, o 18:55 przez eter, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

Gdy jest konserwacja nadajnika Sucha Góra, nie odbieram żadnego kanału z innego nadajnika.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: eter »

Zakłócenia jakie masz obecnie mają taki charakter jak na tym tutaj wspomnianym materiale wideo na You Yube?
Ja takie miałem na początku, obecnie stop klatki, przerwy, jednak obraz się nie "rozpływa".

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

Tak

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: orin »

Opisz dokładniej swoją instalację antenową z podaniem modelu anten, zwrotnicy, rozgałęźników oraz długości kabli i typu kabli użytych w instalacji. Ile lat ma instalacja, kiedy była przeglądana?
Wideo pokazane na YT wskazuje raczej na lokalne zakłócenia od urządzeń. Masz w domu hydrofor albo inne urządzenie elektryczne uruchamiane okresowo. Czy telefon komórkowy jest kładziony w okolicy telewizora ? Oświetlenie ledowe ambient itp.
Ostatnio zmieniony 18 listopada 2022, o 19:48 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: VAHANARA »

Krosnoludek pisze: 18 listopada 2022, o 14:36 Gdy jest konserwacja nadajnika Sucha Góra, nie odbieram żadnego kanału z innego nadajnika.
I nie musisz mieć odbioru z sąsiedniego nadajnika. aby mieć problem z zakłóceniami pochodzącymi od niego.

Tak w telegraficznym skrócie - otóż, aby mieć odbiór z innego nadajnika, to trzeba mieć dobre, albo bardzo dobre, sygnały z niego - a żeby mieć zakłócenia od niego, to wystarczy przy niefarcie byle co dolatujące z niego do anteny.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: K63 »

Krosnoludek pisze: 13 listopada 2022, o 23:18Czyli to jest problemem w Philipsie że na MUX-4 są zarówno kanały kodowane jak i FTA i telewizor z tego powodu wariuje?
Masz mozliwość obrócenia anteny i odbioru z Bardejova? Słowacy nadają takie "mieszane" mux-y. Mógłbyś sprawdzić czy na słowackich mux-1 czy mux-4 Philips zachowuje się podobnie.
Oczywiście komplikacją jest przemontowanie anteny do odbioru w polaryzacji pionowej.
Krosnoludek pisze: 18 listopada 2022, o 14:36 Gdy jest konserwacja nadajnika Sucha Góra, nie odbieram żadnego kanału z innego nadajnika
VAHANARA pisze: 18 listopada 2022, o 19:08 wystarczy przy niefarcie byle co dolatujące z niego do anteny
Wg symulacji, do Krosna może dolatywać cakiem mocny sygnał mux-4 ze Soliny.
http://mapy.tvradio.ugu.pl/Telewizja/MUX4/Solina_Jawor/

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: orin »

Zacznijmy od tego, że kolega @krasnoludek nigdy nie opisał dokładniej swojej instalacji antenowej, a tylko na podstawie internetowych postów wykluczył problem w instalacji antenowej. Nie przemawiają do niego takie argumenty jak przedstawione problemy z LTE na tym filmie https://youtu.be/_X4W9itbQXk?t=808
Możliwe, że jego instalacja pamięta jeszcze czasy PRL. Kiedy wszędzie instalowano wzmacniacze, aby obraz nie śnieżył .

Zablokowany