MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

Jaka to jest rozdzielczość?

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: modulator »

Octagon SF8008 - widzi jako 1920x540x50i, wyświetla poprawnie (ale wygląda to gorzej niż 1080i).
Stream z octagona w VLC - rozciągnięty (MPC-HC podobnie).
Odbieram zarówno k33 z Chorągwicy, jak i k24 z Kosztów tyłem combo.
MediaInfo:

Kod: Zaznacz cały

Format                      : HEVC
Format/Info                 : High Efficiency Video Coding
Format profile              : Main 10@L4@High
Codec ID                    : 36
Duration                    : 56 s 260 ms
Bit rate                    : 3 378 kb/s
Maximum bit rate            : 2 138 kb/s
Width                       : 1 920 pixels
Height                      : 540 pixels
Display aspect ratio        : 3.556
Frame rate                  : 50.000 FPS
Color space                 : YUV
Chroma subsampling          : 4:2:0
Bit depth                   : 10 bits
https://drive.google.com/file/d/1FlXQAI ... qmVLY2a-Lp nagranie
sv2k11 pisze: 1 lipca 2021, o 16:55 Czy te kanały nadawane na innych testowych multipleksach DVB-T2 nadają z 8 bitowym kodowaniem kolorów czy 10 bitowym? Ktoś sprawdzi? Ja nie mam na tą chwilę sprzętu obsługującego DVB-T2 więc nie sprawdzę.
PN - 10bit. TVP 4K - 10bit. Pozostałe TVP - 8bit. TVN - wszystkie 8bit.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Przemo »

Xiaomi Mi LED TV 55. Obraz na PN drży. Brak płynności. Podobny efekt był kiedyś na TVP Rozrywka po zmianie z 576p na 576i w HEVC. Ciekawe, że to normalna transmisja, a nie żadna testowa i parametry z czapy. Lepiej dać 1280 x 720 50p w HEVC i mieć potencjalnych odbiorców. Jeśli tak będą dobrane parametry od przyszłego roku, to dziękuję za to całe DVB-T2.

Radol
Posty: 64
Rejestracja: 10 kwietnia 2012, o 22:51
Odbiornik: DVB-T MANTA
Instalacja antenowa: Antena siatkowa bez wzmacniacza umieszczona na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Radol »

aaron84 pisze: 1 lipca 2021, o 17:37 Ja też od dzisiaj nie mam Polsat News :(
Ciągle napisane "Program zakodowany". Skanowałem wszystko od nowa i nic nie pomogło. :(
Miałem to samo.Taki sam komunikat w miejscu gdzie był Polsat News
Problem jest taki, że wcześniejszy. poprawny Polsat News miałem zapisany i przeniesiony na inną pozycję (numer kolejności na liście kanałów - powiedzmy 12)
i to właśnie dalej miałem z komunikatem że KANAŁ ZAKODOWANY i czarna plansza ale po aktualizacji to zniknęło a dodało mi kolejny nowy kanał na ostatniej pozycji 802 - i to jest właśnie nowy Polsat News HD

Po prostu po aktualizacji, to co nowe dodaje na samym końcu - ten wyszukany 'nowy' PolsatNews nie jest w miejsce 'starego' (na tym samym miejscu)
Pewnie to zależy od TV i tunera.
Przemo pisze: 1 lipca 2021, o 22:37 Xiaomi Mi LED TV 55. Obraz na PN drży. Brak płynności. Podobny efekt był kiedyś na TVP Rozrywka po zmianie z 576p na 576i w HEVC. Ciekawe, że to normalna transmisja, a nie żadna testowa i parametry z czapy. Lepiej dać 1280 x 720 50p w HEVC i mieć potencjalnych odbiorców. Jeśli tak będą dobrane parametry od przyszłego roku, to dziękuję za to całe DVB-T2.
No właśnie - mam Xiaomi Mi LED '43 i to samo.
Mam nadzieje że to wtopa Polsatu a nie docelowa jakość.

[...] nowy system i znowu sie zacznie rozdrabnianie i dzielenie jego na kilkanaście pomniejszych formatów :evil: :evil: :evil: :evil: :evilJakby nie mogli wymyśleć JEDNEGO FORMATU i JEDNYCH, TAKICH SAMYCH parametrów czy tam BIT-ów, częstotliwości i [...] wie czego innego!!!
Napisał bym wyraźnie co myślę o tych debilach którzy znowu opracowali i postanowili wdrożyć ten nowy system ale nie bedę przeklinał :lol: :lol: :lol:
Jeszcze dobrze nie wystartowali a już każdy [...] po swojemu nadaje :evil:
TVP 8 bit, Polsat 10 bit a TVN jeszcze [...] inaczej sobie wymyśli :evil:


Tu chyba nie chodzi o bity bo TVP 4K mam elegancko i wszystko 'żyleta'
Ostatnio zmieniony 1 lipca 2021, o 23:06 przez Radol, łącznie zmieniany 2 razy.

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: modulator »

Zakodowano dotychczasowy Polsat News, a wstawiono odkodowany kulawy "test" (bo jak to inaczej nazwać) w HEVCu w nietypowej rozdzielczości i 10 bitach. Powinszować.
Wiwa H.265 MAXX też na szczęście poprawnie odbiera.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Powstrzymajcie emocje trochę :)
Testy jak sama nazwa wskazuje to testy, a nie regularna emisja.
Nie ma gwarancji odbioru na każdym odbiorniku.
Po to jest okres testów, aby sprawdzać różne konfiguracje.
Można zadać tylko pytanie w jakim celu.

Dowiemy się zapewne w 2022 roku, przy zmianie standardu.
Zobaczymy jaka konfiguracja z testów zostanie z nami na stałe i będzie standardem.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Ramirez »

Wiwa h265 tez odbiór normalny.

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: bartosz4 »

ObywatelDVB-T pisze: 1 lipca 2021, o 21:02
bartosz4 pisze: 1 lipca 2021, o 20:21 Na dziś efekt jest taki, że mam tylko głos. Czyli zmiana na minus.
Duży minus.
To znaczy, że masz odbiornik który nie obsługuje HEVC.
Też tak mam na starym Samsungu DVB-T.
Tak, mam "starego" Samsunga kupionego bodaj w 2016, góra w 2015. I o tym, że nie mam HEVC to już się kilka razy przekonałem. Nie wiem jak takie modele mogli wtedy sprzedawać bez rzetelnej informacji. W życiu bym tego nie kupił. W przyszłym roku będę miał problem. Ileś odbiorników do wymiany, albo zastąpienie tunerami. A za 5 lat się okaże, że znowu jakieś nowe kodowanie i dawaj od nowa. Cały ten sprzęt dobrze chodzi. Zawracanie głowy i wyłudzanie pieniędzy.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: eter »

Skymaster odbiera dobrze.
Co do przesunięcia fonii, to jest dziwna sytuacja, ponieważ po przełączeniu programu na PN...jest przesunięcie około jednej sekundy, które z czasem maleje (?)....i po chwili jest jedynie nieznaczne (ale jest).
Po ponownym wyjściu i powrocie na program dzieje się to samo.
Przesuniecie jest duże, żeby po chwili maleć.
Polsat to potrafi...
Ale to testy, więc nie ma co się napinać.
Poza tym, nie ma gwarancji, że za chwilę w ogóle zakodują i tę wersję, lub wyłączą.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Jakie testy? Przecież MUX 4 nadaje od dawna i o testach nie ma mowy. Testy to robi TVP i TVN na oddzielny MUXach.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: MarioPL »

Puma pisze: 2 lipca 2021, o 05:29 Jakie testy? Przecież MUX 4 nadaje od dawna i o testach nie ma mowy. Testy to robi TVP i TVN na oddzielny MUXach.
👍

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: hadam »

dvbtowiec pisze: 1 lipca 2021, o 12:25 Przy takich eksperymentach wychodzą mankamenty i niedoróbki telewizorów niestety.
W Sony seria XG9505 wszystko gra.
Nawet poprawnie jest zsynchronizowany dźwięk z obrazem o dziwo.
@dvbtowiec
A czy na TVP 4K też masz poprawnie zsynchronizowany dźwięk na tym Sony?
Bo tak się zastanawiam, czy problem, który zgłasza większość osób nie leży w tym:
modulator pisze: 1 lipca 2021, o 22:23 PN - 10bit. TVP 4K - 10bit. Pozostałe TVP - 8bit. TVN - wszystkie 8bit.
Na TVP 4K też wiele osób zgłasza przesunięcie dźwięku.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Puma pisze: 2 lipca 2021, o 05:29 Jakie testy? Przecież MUX 4 nadaje od dawna i o testach nie ma mowy. Testy to robi TVP i TVN na oddzielny MUXach.
A kto powiedział że test musi być przeprowadzany na oddzielnych MUX'ach? Jeśli dany operator MUX'a dysponuje nim w całości i ma do tego wolne zasoby, może robić test. Przykład MUX8 i kanały streamingowe, TVP ciągle na nich eksperymentuje. Pozostałe są oznaczone jako "test", ale ich wykorzystanie zależy od nadawcy dla którego zostały zarezerwowane.
O zawartości programów w MUX4 decyduje Polsat, bo ma ten MUX wyłącznie dla siebie.
Abonenci tego MUX odbiór mają w niezmienionej postaci. A to że Polsat postanowił dodać tam dodatkowy kanał i coś sobie przetestować, nie pozostaje w sprzeczności z tym że pozostałe kanały nadają zgodnie z planem.

Podobnie robią platformy na transponderach satelitarnych, testują nowe kanały z brakiem uprawnień dla odbiorców ich własnej platformy.
Na pewno wszystko jest zgodne z prawem inaczej Polsat by z takim eksperymentem nie wyskoczył.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: piotrek2802 »

Nic nie stało na przeszkodzie aby dalej utrzymać wersję SD Polsat News a swoją drogą na osobnym kanale testować z nowym standardem HD HEVC H.265.

m.szklarski
Posty: 107
Rejestracja: 15 lutego 2017, o 18:13
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wro/Ślęża

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: m.szklarski »

Mały OT, ale skoro Mux-4 'przesiadł się' w znacznej mierze na obiekty Emitela, to powinien zagościć również tutaj:

https://www.emitel.pl/strefa-klienta/od ... ry-emisji/

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

@piotrek2802 Nie mamy wiedzy czy nic nie stało. Może stało, może kablówki się buntowały, bo muszą płacić za kanał, który dla 60% Polski nagle staje się FTA. Zmieniając standard nadawania i dając nietypową rozdzielczość, można powiedzieć testujemy tymczasowo.

Awatar użytkownika
Krzysztof G.
Posty: 12
Rejestracja: 1 lipca 2021, o 20:37
Miejscowość: POZNAŃ
Odbiornik: SHARP LC-32HI3222E
Instalacja antenowa: ANTENY KIERUNKOWE: 19/21-60, 7/5-12
SAT: 13E/19,2E/28,2E/4,8E
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚREM

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krzysztof G. »

Widzę, że sporo sprzętów z różnej półki ma problemy z prawidłowym odbiorem czy nawet identyfikacją tego testu. Więc dorzucam jeszcze dwa kolejne: Sharp LC-32HI3222E i Blaupunkt BN32H1032EEB. Oba ze wsparciem HEVC do 1080p/i. Oba nie mają też żadnych problemów z prawidłowym odbiorem takich transmisji z innych mux-ów. W tym przypadku nie tylko brak obrazu, ale zaniki dźwięku i epg. Sądzę że pozostawienie takich parametrów skończyłoby się katastrofą nie tylko dla odbiorców.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: wsz »

MarioPL pisze: 2 lipca 2021, o 05:51
Puma pisze: 2 lipca 2021, o 05:29 Jakie testy? Przecież MUX 4 nadaje od dawna i o testach nie ma mowy. Testy to robi TVP i TVN na oddzielny MUXach.
👍
Polsat też uruchomił oddzielny MUX testowy w HEVC, ale o ograniczonym zasięgu: W-wa na pewno i jeszcze w paru miejscach.
Tam nadają DVB-T2 HEVC Polsat HD i TV Republika.

Na MUX-4 nadawany w DVB-T dodali dodatkowo Polsat News HD HEVC, więc nie jest to konfiguracja docelowa. Tak więc bez paniki z tym sprzętem co nie działa, a inne transmisje HEVC są poprawnie odbierane.

Ja odbieram oba MUXy i porównując: DVB-T2 Polsat HD dźwięk dobrze zsynchronizowany z obrazem, jakość obrazu znacznie lepsza od Polsat SD ale gorsza od konkurencji TVN HD i TVP HD (nawet transmisji 1080i DVB-T).
TV Republika pomijam, bo erę jakości kaset VHS i filmików YouTube sprzed 10 lat dawno zamknąłem. Oni też powinni bo kiedyś TV 26" to był duży ekran. Dziś ponoć najwięcej się sprzedaje TV 55".

MUX-4 DVB-T Polsat News HD: dźwięk rozjechany, obraz lepszy od SD ale jak na HD to nie najlepiej - gdyby nie te 10 bitów jak raportujecie, to bym uznał, że jest to test na ile można ograniczyć transmisję "HD" by upchnąć jak najwięcej takich kanałów w multipleksie po przejściu na DVB-T2 i wymóg HD. Jest to obecna polityka Polsatu na MUX-4 dla kanałów SD i radiowych.

Mój LG odbiera dobrze wszystkie te transmisje z uwagami jak powyżej.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: MarioPL »

...wolne zasoby...
Gdzie? Na mux-4? Stawiam, że odbiło się to na jakości obrazu na pozostałych kanałach, chyba że obcięli radia do jakości 8kB ;)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

@MarioPL
W tym właśnie sęk że pozostałe kanały, to nadal do 2023 oficjalne telewizja mobilna na małe ekrany telefonów :)
A cel tych testów jest jeden, znaleźć miejsce w zapchanym po brzegi MUX na dodatkowy kanał Wydarzenia 24. Być może chcą sprawdzić różne konfiguracje. Nie wykluczone że do września możemy być świadkami jeszcze kilku modyfikacji w parametrach nadawania.

Zablokowany