MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Teraz jest dobrze, być może jeszcze coś ustawiali.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: BiTCity »

giaur500 pisze: 15 czerwca 2022, o 10:01 Czyli w sumie nic to nie wyjaśnia. Podejrzewam, że Wydarzenia24 i tak zostaną zakodowane finalnie, w ramach tej „nowej oferty telewizji mobilnej”. Za to ciekawi mnie ten „dekoder z obsługą hbbtv” - bo nie ma takich. Musieliby zlecić zaprojektowanie takiego jakiemuś chińczykowi.
Jak to nie ma ? Zajrzyj do sklepu do sąsiadów. Od wyboru do koloru tylko ceny zaporowe.
https://www.czc.cz/Hbbtv/hledat

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DanielK »

Na kanałach CT HbbTV działa na wersji 1.0 - niedawno sprawdzałem na Octagonie i Wy też możecie to zrobić np. na 23,5 East na kanale CT24 - Czeskiej TV publicznej normalnie działa HbbTV.

Co do tych odbiorników, to który z nich obsługuje wersje 2.0.1? W Niemczech tylko kanały z przekazem Live potrzebują wersji 2.x.

Ceny zaporowe, dlatego nikt nie chce zaryzykować ze ściąganiem czegoś co ma odpowiedniki w np. AndroidTV, a dla tych powtórkowych programów Live w HbbTV....


Wracając do tematu wątku, sam jestem ciekawy co Polsat wymyśli z tym MUX-4. Na pewno musi się to opłacać co jest oczywiste ;)
Pytanie też, czy będzie im to przedłużone na 2024 rok i dalej. No i coraz bardziej wątpię, aby w przyszłości oprócz dekoderów udostępnili też moduły CAM...

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

Dalej te zakłucenia się pojawiają, może ustawili jakieś parametry i Philips sobie z nimi nie radzi?
Dzisiaj w antenie satelitarnej wymieniłem konwerter na inny, ale to chyba nie powinno mieć znaczenia, w innym miejscu jest antena sat a w innym naziemna.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pikaczu »

M moim sony jest nie ostry obraz i czasem są zakłócenia.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: hadam »

U mnie na LG jest w porządku, żadnych zakłóceń nie ma, wcześniej też było ok.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

pikaczu pisze: 15 czerwca 2022, o 21:18 M moim sony jest nie ostry obraz i czasem są zakłócenia.
Możesz zobaczyć moje nagranie na poprzedniej stronie, czy podobnie jest u Ciebie?
Teraz przełączyłem na podmianę na antenę siatkową i to samo co na antenie na pasmo 6-12 i 21-60 z symetryzatorami spięte zwrotnicą antenową.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Oglądałem prawie 30 minut W24 od 21:00 na swoim Sony - jest ok, obraz czysty, stabilny, także głos. Żadnych zakłóceń. Nadajnik z Chorągwicy.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

Ostatnio u mnie Wydarzenia24 nie były długo oglądane, włączone tylko na chwilkę, więc być może tak jest od 23 maja, przed tą datą było ok.
Tydzień temu wymieniłem kabel koncentryczny wewnątrz w domu na Televes T100plus biały, bo stary miał cieńszą żyłę i kiepski oplot. Dzisiaj w antenie sat konwerter ale to z innej strony domu, jutro podmienię z powrotem na stary.
Nachodzi mnie refleksja, albo coś Philips nie trawi ustawień MUX-4, albo jakieś u mnie występują zakłucenia, ale co?
Dzisiaj tak jak pisałem podmieniłem antenę odbiorczą na siatkę, odpięłem rozgałęźnik aktywny na 2 podmieniając na pasywny, posprawdzałem wtyczki i bez skutku.

Jak występują zakłócenia, to następuje spadek sygnału? Ber też spada?

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pikaczu »

Krosnoludek pisze: 15 czerwca 2022, o 21:39
pikaczu pisze: 15 czerwca 2022, o 21:18 M moim sony jest nie ostry obraz i czasem są zakłócenia.
Możesz zobaczyć moje nagranie na poprzedniej stronie, czy podobnie jest u Ciebie?
Teraz przełączyłem na podmianę na antenę siatkową i to samo co na antenie na pasmo 6-12 i 21-60 z symetryzatorami spięte zwrotnicą antenową.
Inaczej, u mnie się co chwila tnie.

Już jest dobrze.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

@Krosnoludek
Jeśli zakłócenia pochodziłyby z Twojej instalacji powinieneś mieć na mierniku spadki jakości i dużo błędów BER.
Przyjmuje się że ideał =0 BER to 1 E-9.
1 to liczba błędnych bitów na 10 do 9tej odebranych bitów.
Czyli im cyfra po E będzie >9 tym gorzej. Ale tragedii nie powinno być nawet jeśli to będzie np. 6.

2.0Turbo
Posty: 17
Rejestracja: 10 czerwca 2022, o 11:20
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: 49LH570V-ZD
Instalacja antenowa: Yagi 5 elem samoróbka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krynice

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: 2.0Turbo »

Jest poprawa, nie tnie się (czy w zasadzie zanika). Zmienił się kodek dźwięku na DD+. Ciekawe na jak długo.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

dvbtowiec pisze: 16 czerwca 2022, o 09:39 @Krosnoludek
Jeśli zakłócenia pochodziłyby z Twojej instalacji powinieneś mieć na mierniku spadki jakości i dużo błędów BER
Przyjmuje się że ideał =0 BER to 1 E-9.
1 to liczba błędnych bitów na 10 do 9tej odebranych bitów.
Czyli im cyfra po E będzie >9 tym gorzej. Ale tragedii nie powinno być nawet jeśli to będzie np. 6.
Właśnie tak jak na nagraniu widać, sygnał nic się nie zmienia gdy jest dobry odbiór i gdy jest zły, tak samo BER (0e-6) i taki ber (według telewizora) mam na każdym z móksów.
Następna sprawa, dzwoniłem do cioci która o demnie mieszka ok 100 metrów i gdy u mnie cięło okropnie u niej było na Samsungu OK.
Jak myślicie, co to może być?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Niewiele widzę z tego filmu na komórce, ale jeśli wskazania masz dobre, nie powinno być problemu. Czy przed zmianą którą dokonali ok 2 tyg. temu na tej samej instalcji było ok?

Jeśli wcześniej gdy nadawali z tymi samymi parametrami było ok to zrobiłbym mu przywrócenie do fabrycznych. Może w pamięci coś durnego zapisał przy tych ciągłych modyfikacjach.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

Wcześniej na innym kanale chyba 35 nadawali, teraz na 31. Obok jest zaraz MUX-2 k. 32
Powyłączałem jeszcze dwa routery, telefon stacjonarny bezprzewodowy, i bez zmiam
Ustawieć fabrycznych nie chce mu robić, bo mam ustawione kanały z satelity. Dawałem ręcznie przeszukaj tą częstotliwość.
Jak nie znajdziemy przyczyny, napiszę do Philipsa i podeślę logi to może oni ustalą co jest tego przyczyną?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: hadam »

Sąsiednie kanały raczej nie mają wpływu. Ja z Kosztowych mam tak:
MUX-4 k.21
MUX-3 wersja Kraków k.22
MUX-2 k.23
MUX-test TVP k.24
Jak widać cztery kanały są obok siebie i z żadnym nie ma problemów.
Pozostałe to:
MUX-3 wersja Katowice jest na k.41 i MUX-1 na 43 oraz MUX-8 k.6, ale to już daleko, i też nie ma problemów.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

To co obstawiacie, Philips sobie nie radzi z paremetrami Wydarzeń 24 czy jakieś zakłócenia u mnie? , ale obserwując sygnał na telewizorze nic nie widać i BER pokazuje cały czas 0e-6

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: monter1981 »

Z innych ciekawych rzeczy... z odczytów bitrate W24 zameszczonych na digitalbitrate wynika, że po zmianach parametr ten ustawiono na stałym poziomie mniejszym niż 3Mbps.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Tak, właśnie to samo pisałem wcześniej.. Przepływność nie przekracza 3Mb.
Przeciętnie jest pomiędzy 2 a 2.5.

@Krosnoludek Philips nie ma opcji eksportu i importu listy kanałów na dysk zewnętrzny?
Wtedy byś mu fabryczne zrobił.

0 e-6 to jeszcze przyzwoita wartość.
A ile Ci inne MUXy pokazują BER?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

Na każdym MUX pokazuje ber: (0e-6) i siła od 90 do 95 w zależności od MUXa a jakość wszędzie 100%, tak samo i na satelicie, a jak przyjdzie chmura to robi się duży ber np. (4327187e-6)

Podmieniłem z powrotem na stary konwerter w sat i jest to samo, więc nowy nie zakłóca jakoś.

W Philipsie można zapisać listę kanałów i potem prawdopodobnie ją przywrócić, ale nie chcę tego na razie robić, bo utracę wszystkie ustawienia i wgrane appki od Kikiego. Wyłączyłem telewizor z kontaktu na minutę i też nie pomogło.
Może opiszę problem Philipsowi, zgram logi jak przycina i moze sprawdzą przyczynę i jak wówczas każą dać ustawienia fabryczne to wtedy dam.

Jak macie jeszcze jakieś pomysły co wyłączyć w domu by sprawdzić czy nie zakłuca sygnału (chociaż nie ma żadnej zmiany gdy obserwuję sygnał w telewizorze w czasie zakłóceń w stosunku gdy jest wszystko dobrze) to śmiało piszcie.

Jutro może wyniosę telewizor jeszcze na strych i podepnę się bezpośrednio przed zwrotnicą do kabla schodzącego od anteny jakieś 3 metry.

Dla porównania BER z satelity dla TVN 24, antena 90 Corab, że 30 metry kabla i antena nie precyzyjnie ustawiona (muszę kogoś wezwać z profesjonalnym miernikiem).
Obrazek
Jak widać ber jest bardzo wysoki i odbiór jest jak najbardziej prawidłowy, a na Wydarzenia24 BER ma wartość 0
Obrazek

Zablokowany