DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

mrau34
Posty: 9
Rejestracja: 15 października 2014, o 13:56
Odbiornik: samsung tuner celebletech model urzo195
Instalacja antenowa: antena kierunkowa zawieszona na domu tzn na maszcin
Nadajnik - obiekt nadawczy: prehyba

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: mrau34 »

Jedna instalacja ma wzmacniacz druga semetryzator sygnał dużo słabszy jeden mux pada !był wzmaczniacz szło idealnie w mojej lokalizacji inaczej się nie da .Co ćiekawe zaniki sygnału występują na jednej drugiej instancji sąsiedzi obok mają to samo.Na Maslaną Góre próbowałem dwa muxy złapałem jakość taka sobie na granicy oglądalności czyli sygnał słaby.Jeszcze będę próbował zasłonić Maslaną Góre czyli ustawie antene z drugiej śćiany by jej nie widziała innego pomysłu nie mam .Coś mi się wydaje jednak ze problem leży po stronie nadawcy tak jak pisałem do 7 szło idealnie do wieczora.

-- połączono

A co do administracji góry przepraszam .

-- połączono

k63 To wygląda tak czasem idzie np mux ,z minute poprawnie potem sygnał zanika po chwili powraca do poziomu wcześniejszego o tej samej mocy co był i tak w kółko od wtorku.

-- połączono

Moje instalacje to tunery cebletech anteny ax1000 w jednej symentryzator w drugiej wzmaczniacz ax w11 ,20db kable nowe ,co do sygnału już wiem jak to opisać brak ciągłości sygnału mux 2 siła sygnału 80% spada do zera jakość 90 % to samo czasem pare minut idźie poprawnie .Mux3 było tak samo od dźisiaj moc muxa siła sygnału 80% jakość skacze do 58%powraca do 90%czasem pare minut idźie poprawnie Mux1 idźie stabilnie moc80% jakość 90%.Na drugiej instelacji co mam semetryzator jest dokładnie to samo tyle że tam sygnał słabszy jest czasem zaćinało zwłasza jak na dworze było pochmurno.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie jest rozważana emisja dookólna. Należy zwrócić uwagę na fakt, że każda emisja ulokowana jest w sieci tworzącej zasięg danego multipleksu i niezbędny jest precyzyjny dobór charakterystyk promieniowania tak, by nie wprowadzać zakłóceń dla innych emisji wspólnokanałowych.

mrau34
Posty: 9
Rejestracja: 15 października 2014, o 13:56
Odbiornik: samsung tuner celebletech model urzo195
Instalacja antenowa: antena kierunkowa zawieszona na domu tzn na maszcin
Nadajnik - obiekt nadawczy: prehyba

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: mrau34 »

Witam chciałbym zapytać pana Jarosława czy były coś robione ostatnio koło nadajników ??Jestem ciekaw czy zmiana ustawienia anteny pomogła ??czy cos było jakiś problem z systemem nadawczym??zreszta w poniedźiałek to sprawdzę na starym maszcie z czystej ciekawości! zrobiłem tak jak doradźił mi user k63 znalazłem miejsce około 2metry nad źiemią koło ściany antena niema szans by widziała bokiem Maslaną Góre od wczoraj wszystkie muxy idą z mocą śiła 80 jakość90 wszystko stabilnie mux2 przehyby k36 odbiera antena nawet stabilnie tyłem do nadajnika możliwe że to jakieś odbićie!!Mam pytanie do kogos co śie zna czy mogą być na jednym maszćie dwie anteny ??jedna pod drugą czy mogą się wzajemnie zakłucać?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »

Jest możliwe że odbierasz sygnał odbity - w terenie górzystym jest to bardzo prawdopodobne. Minimalna odległość anten UHF na jednym maszcie powinna wynosić ok. 50 cm - im więcej, tym lepiej. Jeżeli jest taka możliwość, to dobrze by było, aby minimalna odległość od ściany wynosiła 80 cm.

mrau34
Posty: 9
Rejestracja: 15 października 2014, o 13:56
Odbiornik: samsung tuner celebletech model urzo195
Instalacja antenowa: antena kierunkowa zawieszona na domu tzn na maszcin
Nadajnik - obiekt nadawczy: prehyba

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: mrau34 »

Do k63 owszem mam taką możliwość bo to będzie maszt na wolnej przestrzeni pod domem jest też możliwość odsunąć sie od śćiany .A sygnał mam bezpośrednio z nadajnika mimo tego że mieszkam w dolinie to jak wyjdę jakieś 500 m nad dom to mam optyczna widoczność z nadajnikiem widze go w nocy jak świeći tak też anteny mam ustawione na nadajnik .Zapytam cię się o jedno jeszcze jak już trafiłem tu na forum !wiesz może ći co maja śiatki mieszkaja koło drogi jak coś jedźie drogą chyba to bez wzmaczniacz ? zakłócenia łapie rwie sygnał da sie to wyeliminować ???Dziękuję za poradę .

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »


Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: Robertus »

W dniu dzisiejszym na stronie UKE ukazał się zaktualizowany wykaz pozwoleń telewizyjnych. Zainteresowani mogą zapoznać się m.in. ze szczegółowymi parametrami emisji z obiektu Gorlice/Maślana Góra.

W skrócie (dla wszystkich emisji): ERP 4,5 kW; układ antenowy zawieszony jest na wysokości 53 m n.p.t. (23 m powyżej poprzednio wykorzystywanego systemu antenowego); maksymalne promieniowane przypada w azymucie 100 stopni; jeżeli przyjąć granicę wytłumienia 4,1 dB, to kąt promieniowania dla tej granicy wytłumienia leży w azymutach z przedziału od 340 do 220 stopni.

źródło:
http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=14950

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »

Wg mnie główna wiązka powinna być skierowana w szerszym zakresie. Powiedzmy w azymucie od 80-100 st,, czyli bezpośrednio na Gorlice, gdyż w samym mieście (szczególnie na położonych niżej osiedlach mieszkaniowych) jest teraz kłopot z stabilnym odbiorem. Często inny niż z odbicia odbiór jest niemożliwy. W azymucie 100 st. - ze względu na konfigurację terenu - odbiór byłby zapewne bezproblematyczny nawet przy małym tłumieniu.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: Robertus »

Dla azymutów z przedziału od 10 a 190 stopni wytłumienie jest niewielkie, nie przekracza 0,7dB.
Przy tak pofałdowanym terenie (m.in. układ i głębokość dolin), nie ma takiej lokalizacji, która mogłaby zadowolić wszystkich odbiorców.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: kroczek12 »

Dla zainteresowanych na dvbtmap.eu jest już dostępna orientacyjna mapka zasięgu MUX1 uwzględniajaca zmiany jakie zaszły. Niestety dla MUX2 ani MUX3 nie ma jeszcze mapki, ale należy sadzić ze pokrycie zasięgiem bedzie wyglądało podobnie bo parametry emisji sa identyczne dla wszystkich MUXow.

Jak widać pokrycie zasięgiem jest nieco większe od poprzedniej lokalizacji mimo drastycznie mniejszej mocy i charakterystyki kierunkowej aten.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »

W ślad za mapką mux-1, pojawiła się mapka mux-2, ale chyba wkradła się jakaś pomyłka, bo nie dość że wg niej emisja na k.36 ma charakterystykę dookólną, to sygnał ma gorszy zasięg niż kierunkowy mux-1.
mux-1: http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=7418
mux-2: http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=7120

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: twmichal »

Ciekawostka - znalazłem zdjęcie, na którym widać Maślaną Górę z mojego osiedla w Busku-Zdroju. To to pierwsze, panoramiczne zdjęcie od góry a wieżę na Maslanej widać tuż obok tego BTS-a na pierwszym planie.

Tutaj zasięg optyczny z Maślanej - wypada to nieporównywalnie lepiej niż z EC Gorlice, więc nie dziwie się że obniżono moc. Ciekawe, czy MUX-1 i MUX-2 dociera teraz do Krynicy.

Z tym zasięgiem MUX-2 to jakiś błąd, założyli jakąś mikroskopijną moc, zasięg wygląda znacznie gorzej niż widoczność optyczna.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »

twmichal pisze:Maślaną Górę widać z mojego osiedla w Busku-Zdroju.
Zapewne dzięki temu, pomimo małej mocy i tłumieniu w kier. północnym , sygnał w Busku (ok. 100 km) i tak powinien być osiągalny na antenie pasywnej (wg mapki mux-1).

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »

Na dvbtmap.eu została dodana mapka zasięgu dla mux-3 (k.34)
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=9842
Mamy prawie komplet, bo mapka dla mux-2 jest błędna. Ale dla tego mux-a wystarczy zapewne mapka mux-3, tym bardziej że tylko minimalnie różni się ona od mapki mux-1 (k.45).

mrau34
Posty: 9
Rejestracja: 15 października 2014, o 13:56
Odbiornik: samsung tuner celebletech model urzo195
Instalacja antenowa: antena kierunkowa zawieszona na domu tzn na maszcin
Nadajnik - obiekt nadawczy: prehyba

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: mrau34 »

witam chciałem zapytać jak wygląda sytuacja na maslany? maćie k45 ?ćiekawy jestem czy to problem nadajnika czy głębszy na przehybie chyba jakas awaria k45poziom siła zero pozostałe muksy bez zmian pozdro. .

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »

Na Maślanej wszystko jest OK.

mrau34
Posty: 9
Rejestracja: 15 października 2014, o 13:56
Odbiornik: samsung tuner celebletech model urzo195
Instalacja antenowa: antena kierunkowa zawieszona na domu tzn na maszcin
Nadajnik - obiekt nadawczy: prehyba

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: mrau34 »

Dzieki za odp.z tego co piszą Tarnów też niema k45 ,k23 oby znowu nie było tak jak to miało miejsce zeszłego roku jak Maslaną włączyli bo nie mam zamiaru latać jak idiota szukać nowego miejsca na antene tak nie powinna wyglądać cyfryzacja pokryćie sygnałem powinno być stabilne sygnał wiekszosci miejsc mocny ,a co mamy kazdy widźi sygnał słaby poszarpany jednemu odbierają wszystkie drugiemu nić antena ma być w jednym miejscu nie co pare mieśiecy szukanie nowego miejsca praw fizykie nie oszuka tam gdzie niema pokryćia sygnałem go nie stworzy tak to w praktyce wygląda.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: a.d. »

Jarosław Bałuka pisze:Nie jest rozważana emisja dookólna. Należy zwrócić uwagę na fakt, że każda emisja ulokowana jest w sieci tworzącej zasięg danego multipleksu i niezbędny jest precyzyjny dobór charakterystyk promieniowania tak, by nie wprowadzać zakłóceń dla innych emisji wspólnokanałowych.
  • W 2006r. na miedzynarodowej konferencji w Genewie zostaly skoordynowane kanaly i moce emisyjne dla Maslanej Gory na emisje Mux-1,2 z moca 20KW ERP o charakterystyce promieniowania kierunkowej D
    Parametry Emisji na okres docelowy K45,K36 20KW D, moc po wytlumieniu w azymucie 90-110st.(od 10-12.5KW ERP)
  • GORLICE Mux-1 K45 H GE06 21E03'37" 49N38'37" 750+55 KW20 D 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 3 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
    GORLICE Mux-2 K36 H GE06 21E03'37" 49N38'37" 750+55 KW20 D 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 3 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
  • Zatem nic nie stoi na przeszkodzie przy wykorzystaniu technicznych parametrow obecnego kierunkowego systemu antenowego zwiekszenie mocy ERP w glownych kierunkach promieniowania w azymutach 20,100,180st. na 10KW ERP,
  • Podniesienie mocy ERP w znacznym stopniu poprawiło by odbior(a nie zakłociło sieci SFN) wszystkich trzech multipleksow w trudno dostepnym obszarze Beskidu Niskiego oraz dało by teoretyczną albo praktyczną mozliwosc odbioru Mux-1,2 w pozbawionej odbioru(Mux-1,2) Krynicy!!!
edit/ Proszę o publikację postów zgodnie z zasadami polskiej pisowni, czego wymagamy Regulaminem forum.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »

Tutaj np. jest plan emisji kierunkowej mux-1 z Maślanej w polaryzacji pionowej.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »

Z opublikowanego ostatnio wykazu pozwoleń telewizyjnych wynika, że na Maślanej zostały o 4 metry podniesione anteny nadawcze dla mux-1 i mux-2. Maksymalne promieniowanie jest obecnie na azymutach 10, 90 i 160 stopni (poprzednio 100 st.). Równocześnie zmniejszono do minimalnego tłumienie emisji na azymucie 60-90 st. (dla Gorlic).
Natomiast największe tłumienie przypada obecnie na azymut pomiędzy 240-290 stopni (poprzednio 250-310 st.).
Z wykazu wynika że parametry emisji dla mux-3 nie zmieniły się.
https://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=14950

Zablokowany