DAB+ Poznań

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Polskie Radio postanowiło zlecić firmie Emitel budowę multipleksu DAB na terenie Poznania i powiatu. Pozwoliłem sobie zatem założyć wątek.

Tu bez SFN się nie obejdzie ponieważ pasmo wyniesionego lasu Wielkopolskiego Parku Narodowego a w szczególności wzniesienia Pożegowo i tzw. Szwedzkie Góry na północy Mosiny wytną ewentualny VHF emitowany z SLR Piątkowo. Pojedyńcza emisja z Uniwersytetu Ekonomicznego w praktyce !! :) tym bardziej nie spełni wymagań ze względu na wysokość zawieszenia starego systemiku VHF i jego polaryzacji w H.

Moim zdaniem żeby to miało ręce i nogi to docelowo w grę wchodzi tylko RTCN Śrem w SFN z jakąś pierdziawką w mieście.

Taki mały apel do rozsądku [...] Emitela w dziale planowania. Skoro upieracie się robić tu poligon i nadawać z SLR Piątkowo to zastosujcie choć polaryzację V pionową bo jeśli nie będzie mi to grało podczas treningów w lesie na odbiorniku przenośnym gdzie anteną jest kabel słuchawkowy tak jak na fm to nic tylko usiąść i zapłakać nad taką siecią. Suchej nitki na tej emisji nie zostawię :)
( Las ) znajduje się w obszarze czerwonym . Jezioro Kociołek ,Dymaczewo,Góreckie i Jarosławiec. :? 8-) ;)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 4 grudnia 2014, o 18:00 przez RAPIOTR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Czy ktoś może wyjaśnić skąd wzięły się rozbieżności między koordynatami i mapkami w zamówieniu PR na obszarze Poznań ? Jakieś czary ?. Która mapa,a co za tym idzie punkty k. są dla Emitela wiążące ? 8-)


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 974c7.html

Obrazek


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ea1 ... 974c7.html

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DAB+ Poznań

Post autor: Robertus »

Koordynaty wierzchołków wielokątów podane są w układzie odniesienia WGS84 i według mnie na mapie są poprawnie zobrazowane.
Wskaż konkretnie rozbieżności o których piszesz (wierzchołek - koordynaty).

Pamiętaj, że w drugim przetargu dotyczącym obszaru Poznania kontury wielokątów uległy zmianie.
EDIT:
Jeżeli chodziło Ci o różnice pomiędzy przetargami to należy zauważyć, że poprzedni przetarg został w zakresie m.in. zadania dotyczącego Poznania unieważniony, tym samym cała dokumentacja (mapki) z unieważnionego zakresu zadań jest już bezprzedmiotowa.
Zamawiający przystępując do nowego postępowania o zamówienie publiczne mógł dowolnie sformułować nowe wymagania. W tym przypadku zamawiający zmienił kontury pokryć wymagalnymi wartościami natężenia pola. Może pozwoliło to na obniżenie przewidywanych kosztów emisji?

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Ja wszystko rozumiem . Nawet to,że w kolejnym postępowaniu nastąpiły uzgodnienia w domyśle pod wizje i symulację Emitela. Uważam jednak za kompletny kretynizm zakładaną sytuację że sygnał drastycznie spada wraz z opuszczeniem rogatek miasta np: zachód , Pn zachód :) .

Dla mnie osobiście zdrowa sytuacja powinna wyglądać tak (i tu piję do założeń PR) ,że wykorzystywany jest obiekt RTCN tzw. wojewódzki z jego anteną na 280 metrze nawet z wytłumieniami choć ich koszt wydaje się większy niż nadawanie dookolne. Uzupełnieniony ewentualnie pierdziawą doświetlająca centrum miasta z nim w SFN. Budowanie Wyspy owszem ale nie mikro wysepek.
Kombinacje alpejskie i machlowanie w domyśle obniżanie wymagań pod 120 metrowe miejskie erzace Emitela to strata szans na poprawnie zbudowany szkielet ogólnopolskiej sieci multipleksu DAB i takie działanie na niby.
Polskie Radio robi poważny błąd stawiając niewygórowane i jeszcze obniżając wymagania bo w praktyce też nadawanie w polaryzacji H z tych niskich istniejących obiektów jest cichą zgodą na siermięgę. Korzystanie z przenośnych urządzeń na obszarach obsługiwanych pol H z niskimi mocami będzie mordęgą dla odbiorców .Wszystko to razem wygląda mi na budowanie "Miśia " 8-)

Koszt niewykorzystanych szans jest najwidoczniej do przyjęcia przez zarząd PR ale według mnie będzie "gwoździem " ponieważ dzisiejszy odbiorca chce mieć usługę najwyższej jakości i dostępności zaraz i wszędzie !.
Dopóki biurwy tego nie zrozumieją radio będzie tylko tracić i tracić, a Internet zyskiwać.
No spójrzmy na to logicznie. Co mi po radiu które gra w mieście a za jego rogatkami przestaje albo muszę go szukać anteną Yagi na 10 metrach ? . Panowie tak było i jest na fm w miastach, a na obrzeżach dupa blada.
Zdawało mi się słuchając wielu wystąpień na różnych konferencjach przez lata , że w DAB ma być więcej i lepiej i wszędzie,i na kabelku słuchawkowym w urządzeniu przenośnym :) . Chodziło o dostępność stacji na większym obszarze, o komfort słuchania .O jakości nie wspomnę bo wiemy że jest nie do zaakceptowania dla poprawnie słyszących. Oglądając mapki z tych zamówień o mini wyspowych zasięgach wszystko potwierdza tezę o mało ambitnych i asekuracyjnych kroczkach Polskiego Radia,a na podstawie testów organoleptycznych we Wrocławiu wygląda mi to na wielką prowizorkę . Ciekawe jak Emitel podchodzi do całej tej inwestycji. Tzn. Czy myślą przyszłościowo i biorą pod uwagę duże moce czy tak po prostu stawiają skrzyneczkę wyciągniętą za przeproszeniem z pudełka podłączając do istniejących 20 letnich anten i hejka jakoś to będzie przez te 3 lata

rancor
Posty: 50
Rejestracja: 10 maja 2012, o 18:38
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań-Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: rancor »

Cieszyłem się, że wreszcie będę słuchał "Dwójki" z lepszą jakością, a tu klops. Zamiast nadawać DAB ze Śremu, to będzie pierdziawka z Piątkowa (czy U. Ekonomiczny?). Mieszkam w Swarzędzu, co prawda ostatnie piętro wieżowca (prawie 40 metrów nad poziomem gruntu), ale mieszkanie mam od strony wschodniej i południowej. Obecnie "Dwójka" na FM z Piątkowa, to mocno zaszumione mono, więc chyba mogę zapomnieć o poprawnym odbiorze DAB. Żelbetowe ściany bloku skutecznie tłumią sygnał.

Co prawda moge skorzystać z kablówki, ale nie wiem, czy po powrocie City Net nadal jest w kablu analog FM (nie ma w ogóle info, czy jest pakiet socjalny za kilka PLN). Mógłbym odżałować te kilka PLN i ciągnąć sygnał z kabla, bo w Inotelu mam tylko streaming internetowy, o jakości którego nie ma się co wypowiadać.

Na razie radzę sobie odbierając "Dwójkę" poprzez satelitę, ale jest to stary tuner po CP, jeszcze MPEG2, więc po przejściu CP na nadawanie tylko w MPEG4 (wymiana odbiorników) stracę możliwość odbioru. Chodzi mi o uprawnienia przesyłane do tego tunera, nie wiem, czy CP nadal będzie wspierać możliwość odbioru kanałów FTA.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Poznań

Post autor: Poland »

RAPIOTR pisze:Ja wszystko rozumiem . Nawet to,że w kolejnym postępowaniu nastąpiły uzgodnienia w domyśle pod wizje i symulację Emitela. Uważam jednak za kompletny kretynizm zakładaną sytuację że sygnał drastycznie spada wraz z opuszczeniem rogatek miasta np: zachód , Pn zachód :) .

Dla mnie osobiście zdrowa sytuacja powinna wyglądać tak (i tu piję do założeń PR) ,że wykorzystywany jest obiekt RTCN tzw. wojewódzki z jego anteną na 280 metrze nawet z wytłumieniami choć ich koszt wydaje się większy niż nadawanie dookolne. Uzupełnieniony ewentualnie pierdziawą doświetlająca centrum miasta z nim w SFN. Budowanie Wyspy owszem ale nie mikro wysepek.
Kombinacje alpejskie i machlowanie w domyśle obniżanie wymagań pod 120 metrowe miejskie erzace Emitela to strata szans na poprawnie zbudowany szkielet ogólnopolskiej sieci multipleksu DAB i takie działanie na niby.
Polskie Radio robi poważny błąd stawiając niewygórowane i jeszcze obniżając wymagania bo w praktyce też nadawanie w polaryzacji H z tych niskich istniejących obiektów jest cichą zgodą na siermięgę. Korzystanie z przenośnych urządzeń na obszarach obsługiwanych pol H z niskimi mocami będzie mordęgą dla odbiorców .Wszystko to razem wygląda mi na budowanie "Miśia " 8-)

Koszt niewykorzystanych szans jest najwidoczniej do przyjęcia przez zarząd PR ale według mnie będzie "gwoździem " ponieważ dzisiejszy odbiorca chce mieć usługę najwyższej jakości i dostępności zaraz i wszędzie !.
Dopóki biurwy tego nie zrozumieją radio będzie tylko tracić i tracić, a Internet zyskiwać.
No spójrzmy na to logicznie. Co mi po radiu które gra w mieście a za jego rogatkami przestaje albo muszę go szukać anteną Yagi na 10 metrach ? . Panowie tak było i jest na fm w miastach, a na obrzeżach dupa blada.
Zdawało mi się słuchając wielu wystąpień na różnych konferencjach przez lata , że w DAB ma być więcej i lepiej i wszędzie,i na kabelku słuchawkowym w urządzeniu przenośnym :) . Chodziło o dostępność stacji na większym obszarze, o komfort słuchania .O jakości nie wspomnę bo wiemy że jest nie do zaakceptowania dla poprawnie słyszących. Oglądając mapki z tych zamówień o mini wyspowych zasięgach wszystko potwierdza tezę o mało ambitnych i asekuracyjnych kroczkach Polskiego Radia,a na podstawie testów organoleptycznych we Wrocławiu wygląda mi to na wielką prowizorkę . Ciekawe jak Emitel podchodzi do całej tej inwestycji. Tzn. Czy myślą przyszłościowo i biorą pod uwagę duże moce czy tak po prostu stawiają skrzyneczkę wyciągniętą za przeproszeniem z pudełka podłączając do istniejących 20 letnich anten i hejka jakoś to będzie przez te 3 lata
Zgadzam się z tobą. W moim odczuciu jeżeli decydujemy się na uruchamianie danego nadajnika DAB+ to starajmy się aby zasięgiem odpowiadał on swojemu odpowiednikowi w analogu albo nawet miał go większego od niego. Jako przykładam podam Kraków gdzie nadając z Chorągwicy sygnał powinien być odbierany wszędzie tam gdzie docierają:
- Polskie Radio Program 1 z 89,4 MHz
- Radio Kraków 101,6 MHz
- TVP1 z analogu który to był nadawany na kanale 10 z mocą 20 kW
Mam nadzieje że powyższe słowa wezmą sobie do serca panowie z Polskiego Radia i Emitela o ile będą je czytać.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Przed chwilą zakończył się na SLR Poznań montaż systemiku VHF dla radia Cyfrowego DAB+. Wklejam na gorąco zdjęcia i filmik .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=Df3vG6F ... e=youtu.be


System skierowany jest na Północ i wygląda mi to na podstawowy model Kathreina . Zdaje się że charakterystyka tej anteny jest dookolna ,ale z wytłumieniem wstecznym - 5dB zatem nie ma być on tu podstawowym :shock:

.Prawdopodobnie będzie pracował w SFN z czymś poważniejszym bo za Chiny ludowe to to nie obsłuży miasta Poznań i całego zakładanego obszaru Południa. I tu powoli zaczynam się cieszyć bo wygląda mi na to ,że będzie to tylko zmiękczało pole na północ od Poznania . Moc prawdopodobnie nie przekroczy 1KW ,ale za to głównym nadajnikiem będzie jednak UWAGA: RTCN Srem ! :) :P . A jeśli się nie mylę to pozostaje pytanie czy emisja prowadzona będzie ze starego systemiku VHF wiszącego na 280 metrze czy zostanie zawieszone jakieś tańsze kierunkowe ustrojstwo niżej? . No i kluczowe pytanie .Jaka moc ERP ze Sremu ? Bo jeśli to w marzeniach byłoby z 10 KW ERP no to powinno być nieźle i to daleko daleko od RTCN. . Szkoda,że przedstawiciele Emitela tu na forum nie kwapią się by rozwiać choć troszkę wątpliwości i uśmierzyć ból spowodowany domysłami ;).
Tyle na gorąco Panowie. Pozdrawiam wszystkich entuzjastów .

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DAB+ Poznań

Post autor: handrzej »

100lat mnie tu nie było :)

DAB+ w wykonaniu PR to kpina... ktoś tu mówił o lepszej jakości niż WFM z dobrym sygnałem ? :D chyba to żart jakiś.

Nie dość, że w zasadzie ostatni interesujące i wartościowe audycje i nadawcy już poznikali/znikają z rynku krok za krokiem to jeszcze ta powolająca jakość DAB oj bardzo zachęca rzeczywiście :D

Może przynajmniej będzie lepiej z pokryciem niż w początkach MUX3 w Poznaniu :)

rancor
Posty: 50
Rejestracja: 10 maja 2012, o 18:38
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań-Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: rancor »

Anteny na równo z instalacją odgromową? Pierwsza lepsza burza i będzie po ptokach.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Fakt dziwi,że przy okazji nie przedłużono szpilki odgromnika,ale w sumie to wszystko galwanicznie i tak połączone z wieżą,która jest uziemiona. Spójrz z lewej strony szpilki wisi antena 70 tka amatorskiego przemiennika.Pioruny walą i jakoś wszystko się się trzyma i kula ;)

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Poznań

Post autor: Max van Org »

Z nowego wykazu BnetzA
12A Poznań Piątkowo, 7,9 kW H, D, HSL: 105 m, ANT: 128 m, pełna moc na 50 °, 60 °, 300 °, 310 °
12A Poznań Śrem, 7,9 kW, H, D, HSL: 87 m, ANT: 254 m, pełna moc na 280 °

Zmiana poniżej w odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 22 grudnia 2014, o 10:14 przez Max van Org, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

To ciekawa sytuacja choć szczerze to nie wierzę by z SLR Piątkowo z tego pojedyńczego kathreina w V miałoby iść 8 KW ERP. no i te kierunki max prom. Nie zgadza się :)
Ostatnio zmieniony 16 grudnia 2014, o 15:10 przez RAPIOTR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Poznań

Post autor: Poland »

Na pewno na minus w przypadku nadajnika poznańskiego jest moc nadajnika - ciekawe dlaczego jest tylko 7,9 kW podczas kiedy można by tak jak w Krakowie dać moc o 2,1 kW większą czyli inaczej mówiąc równe dziesięć kilowatów :)

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Poland pisze:Na pewno na minus w przypadku nadajnika poznańskiego jest moc nadajnika - ciekawe dlaczego jest tylko 7,9 kW podczas kiedy można by tak jak w Krakowie dać moc o 2,1 kW większą czyli inaczej mówiąc równe dziesięć kilowatów :)

Bo tu będzie nadawanie SFN,ale nie przywiązuj się do tych parametrów bo w praktyce się zobaczy po uruchomieniu . podejrzewam że wytłumienia zabiją te ładnie wyglądające na papierze moce jeszcze bardziej niż myślisz.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Poznań

Post autor: Poland »

No niestety masz racje - są międzynarodowe ustalenia i ich się nie przeskoczy. Stąd chyba Poznań w odróżnieniu od Krakowa będzie chyba spokojny jeżeli chodzi o DAB+. W stolicy Małopolski a w szczególności poza jego granicami niestety będzie pewnego rodzaju niepewność jeżeli chodzi o emisje :(

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Poznań

Post autor: Max van Org »

Jest zmiana w wykazie BnetzA, do koordynacji:
12A Poznan Piatkowo 1 kW V D, pełna moc w kierunku 50 °, 60 °, 300 °, 310 °

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Poznań

Post autor: Poland »

Ja z kolei na chyba jedynej stronie poświęconej DAB+ na Facebooku (Cyfrowe Radio Naziemne) widziałem mapki zasięgu poznańskich nadajników które to wyglądają mniej więcej tak:
Poznań - Piątkowo :
Obrazek
Poznań - Śrem :
Obrazek
Przyznam że jak na okolice Poznania to zasięg emisji DAB+ jest naprawdę interesujący :)

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Obszar Poznań coś testują. Nie wiem czy działa w tej chwili tylko Piątkowo czy sfn ze Śremem, ale jeśli to ma być finisz to efekt jest gorzej niż mizerny . Miejscowość Luboń spacer po ulicy z odbiornikiem philips DA1200 26 km od RTCN Srem sygnał rwie jak głupi. W budynku na parterze zero sygnału. Chyba radio dla ptaków ? 8-).., albo trzeba Yagę na głowie zainstalować ?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Poznań

Post autor: Max van Org »

Pewnie muszą dostroić SFN.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Może ? 8-) , ale wygląda mi to po prostu na za słaby sygnał nie wystarczający dla wysterowania przenośnych radioodbiorników.Zarówno IRIVER B20 jak i PHILIPS DA 1200 na pierwszym piętrze za szybą z widocznością optyczną RTCN Srem i rozciągnięciu przewodu słuchawkowego w poziomie wyświetlają zaledwie dwie kreseczki na ich wskaźnikach . chodzenie po pomieszczeniach gdy przewód słuchawkowy w uszach :) ,a radio umieszczone jest w kieszeni wyklucza poprawny odbiór. Poczekam z osądem parę dni. Teraz to niestety wygląda jak czarna rozpacz .

Edit:

Polaryzacja H to zło

Zablokowany