DAB+ Poznań

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ Poznań

Post autor: adac »

Jest jeszcze coś takiego jak wzmożona aktywność słoneczna. A urządzenia wojskowe mają to do siebie że pracują w różnych pasmach i nie mają stałych godzin emisji. :|

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Poznań

Post autor: antypyra »

I co z tego? Chyba nie mają prawa zakłócać cywilnej radiodyfuzji. Jak myślisz?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ Poznań

Post autor: adac »

Mogą mieć prawo współużytkowania na zasadach drugiej ważności.
Kto tu mówi o zakłócaniu ?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Poznań

Post autor: antypyra »

Jaka filozofia...
To kto tak planuje rozdział częstotliwości, żeby stacje zakłócały się?
Fakt faktem. W poznańskiem DAB działa źle na skutek błędów w planowaniu sieci.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Ok Piątej rano uruchomiłem odbiornik DAB i na południu Poznania znów stara siermięga. I to na otwartej przestrzeni na dworze ! .( Uprzedzam ewentualne dobre rady wujka .Radio przeskanowane i zestrojone po tych szumnych zmianach.
Proszę Emitel o sprawdzenie logów obu nadajników Poznańskich bo oprócz strasznego poziomu błędów radioodbiorniki pokazują też drastyczny spadek poziomu sygnału . UKE nieoficjalnie,ale poinformowałem.

Obrazek

Obrazek

kayo
Posty: 46
Rejestracja: 3 stycznia 2011, o 09:45

Re: DAB+ Poznań

Post autor: kayo »

I tak jak przypuszczałem – Nowy Tomyśl jest w czarnej … dziurze radiofonicznej. Ani ze Śremu ani ze świeżo uruchomionego Jemiołowa sygnału nie ma. Jedyna nadzieja to Bolewice. Tylko czy uwzględnią tą lokalizację i kiedy…

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ Poznań

Post autor: pawlok »

RAPIOTR pisze: Proszę Emitel o sprawdzenie logów obu nadajników Poznańskich bo oprócz strasznego poziomu błędów radioodbiorniki pokazują też drastyczny spadek poziomu sygnału . UKE nieoficjalnie,ale poinformowałem.
A w Mosinie po kilku dniach dobrego odbioru znowu mini-zaniki, od 21,15 słuchałem sportu na PR24 z tym udogodnieniem :-(
Pawel

adgjm
Posty: 19
Rejestracja: 9 listopada 2009, o 15:42
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem / RTCN Jemiołów

Re: DAB+ Poznań

Post autor: adgjm »

kayo pisze:I tak jak przypuszczałem – Nowy Tomyśl jest w czarnej … dziurze radiofonicznej. Ani ze Śremu ani ze świeżo uruchomionego Jemiołowa sygnału nie ma. Jedyna nadzieja to Bolewice. Tylko czy uwzględnią tą lokalizację i kiedy…
Ja mieszkam koło Wolsztyna i ze Śremu nie da się słuchać radia bo dochodzą tylko jakieś szczępy sygnału.Dual DAB 4 pokazuje 2 kreski zasięgu i poziom błędów około 50.
Natomiast z Jemiołowa sygnał bardzo dobry i 0 błędów.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Zgłosiłem wczoraj rano siermięgę do UKE i ok godz 15 ponownie miałem wizytę wozu pomiarowego . Sama częstotliwość 12A niby czysta . Twierdzili że to co po bokach nie powinno mieć wpływu na odbiorniki .Już nie wiem co jest bardziej powikłane. Ten cały SFN ,zakłócenia ,których niby nie było jednak na własne oczy grupa z UKE widziała ,że radioodbiornik na dworze nie odbiera z powodu stopy błędów ponad 50%. To jak ma on grać w pomieszczeniu zamkniętym z oknem ? :( .

Ten projekt nadawania ze Śremu z mocą ERP 7KW to do kabaretu się nadaje ,a chyba jeszcze bardziej ta kierunkowa antenka KATHREINA z wieży SLR z emisją 1 KW ERP. Jakaś głupota bo koordynacja międzynarodowa dla SLR w tym kanale pierwotnie opiewała na 8 KW ERP. Oczywiście specjaliści od planowania radiowego w Emitelu wyliczyli ze wystarczy to co dają :). No i dopóki ten cały DAB się nie rozpowszechni i inni odbiorcy nie zaczną zgłaszać pretensji siermięga pozostanie. A może pozostanie na wieki bo ludzi się przyzwyczai,że w Polsce w przeciwieństwie do Niemiec gdzie DAB śmiga na kabelku do odbioru radia potrzebna jest znów Yaga na 10 m npt,a radia przenośne to produkowane są tak dla widzimisia i tak właściwie nie mają racju bytu.!

Trzeba dotrzeć do techniki Polskiego Radia bo zjawiska paranormalne występujące na obszarze od Puszczykowa do ul Hetmańskiej w Poznaniu przekraczają ludzkie pojęcie. Jeśli oni nie potraktują tego poważnie to już Nic tylko usiąść i zapłakać nad klęską cyfrowego radia w obszarze Poznań.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DAB+ Poznań

Post autor: mm4738 »

Po rekonfiguracji mogę odebrać programy z dwóch lokalizacji - Wrocław i Poznań.
Poziom sygnału OK, Poznań zdecydowanie lepszy.
Szkoda, że Wrocław leci z Żórawiny.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

W czwartek 9 kwietnia miały miejsce testy pomiary obu emisji MUX PR. SFN w Poznaniu. Uke we współudziale z Emitelem i Polskim Radiem sprawdzali praktycznie co dzieje się w powietrzu nad Poznaniem. Wyłączane na przemian były emisje i kombinowanie w parametrach nadajników. Nie miałem czasu aby opisać to wcześniej tym bardziej ,że po tych kombinacjach szału i tak nie ma .Chciałbym tylko przekazać grupie od zjawisk paranormalnych Emitela,że wręcz idealny efekt dawała konfiguracja z godziny 12:23 dnia 9.04.2015 .
Obecnie jest jak jest raz lepiej raz gorzej w zależnośći od pory dnia i prognozy pogody 8-)

dziękuję za uwagę. 8-)

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Wybaczcie,że post pod postem,ale krótka obserwacja. Dziś zamikły emisje z SLR Piątkowo i w tym również emisja MUX DAB+ PR.
Trochę pokręciłem się po mieście i również stacjonarnie na QTH .Co widać? Widać ,że bez emisji w polaryzacji pionowej z SLR odbiór w Poznaniu tylko z RTCN Srem byłby mordęgą i graniczył z cudem. Jednym słowem nawet u mnie na wsi ( południowym przedmieścia) - 26 km od RTCN Srem pole jakie wytwarza emisja jest niedostateczne by w pomieszczeniach parterowych komfortowo odbierać.Zanik goni zanik. Jednym słowem dzięki Ci stwórco 8-) Emitelowy za pierdziawkę 1KW ERP w V z Piątkowa . RTCN Srem z tą Mocą teoretycznie 7,5 KW ERP w pol - H rozczarowuje totalnie rozczarowuje. Jednym słowem Widać ,że moc przyznana dla RTCN jest erzacem ,stratą szans. Powinna wzrosnąć co najmniej o 100%. Testy organoleptyczne w Borku Wielkopolskim (mieścina ok cirka 35 km na południe od RTCN Srem w pomieszczeniach parterowych przenośnie też szału nie ma.Radyjka walą błędami . Oszczędności i wiara w cuda chyba przesłoniły projektantom oczy . 8-) Może kiedyś Polskie Radio zdecyduje o rozszerzeniu zasięgu i emisja z RTCN Srem poleci z co najmniej o 100% większą ERP .?

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ Poznań

Post autor: pawlok »

RAPIOTR pisze: Wyłączane na przemian były emisje i kombinowanie w parametrach nadajników.
A konkretnie czym mogli wachlować ?

RAPIOTR pisze:Wybaczcie,że post pod postem,ale krótka obserwacja. Dziś zamikły emisje z SLR Piątkowo i w tym również emisja MUX DAB+ PR.
Czy ten stan trwa ? Wg weekendowego odsłuchu zanikł problem mini przerw....pytanie na jak długo...

Pawel

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: prezeswk »

RAPIOTR pisze:Dziś zamikły emisje z SLR Piątkowo i w tym również emisja MUX DAB+ PR.
Też kręciłem radyjkami, może bardziej stacjonarnie niż mobilnie, ale po kolei.
16.04. wyłączenie (konserwacja Piątkowa). Na Ratajach na stacjonarnym Yamaha wciąż Q:100%, co mnie zdziwiło, gdyż w tej lokalizacji Śrem idzie wyjątkowo kiepsko, a dipolek VHF jest pojedynczy, pionowo postawiony. Widać brał z odbicia od "deski" na Tysiąclecia.
Swarzędz - w końcu DAB+ zagrał w kibelku. Mam taki punkt w mieszkaniu, w którym podczas emisji w SFN nie ma nic, a bez SFNa (emisja tylko Śrem) zagrało. Ogólnie jakość odbioru na Dualu w Swarzędzu podczas pracy tylko Śremu była dużo lepsza, niż podczas emisji SFN. Sporo mniej błędów, lepszy poziom sygnału, bez zacięć w miejscach, w których w SFNie nie da się słuchać.
17.04. Pniewy - Dual Dab4 w pomieszczeniu nie odbierze nic z Śremu. Na zewnątrz coś tam raz gra, raz nie gra. Kicha
23.04. wyłączenie Śremu, gra tylko Piątkowo. Rataje Q:100% W Swarzędzu już sobie nie posłucham, chyba, że na balkonie. Ale maxa nie ma, jednak widzę optycznie wieże na Piątkowe. W mieszkaniu przy oknie jest minimalne minimum, jednak ruch domowników koło radia powodował, że spadało poza próg użyteczności i radio milkło.
Tyle ta nasza wspaniała cyfra.
Wnioski / spostrzeżenia.
1) Do tej pory ciężko mi zrozumieć dlaczego Piątkowo pcha max wiązkę na północ, jeśli miało służyć jako doświetlenie miasta, w którym wciąż mobilnie jest kicha. Chyba, że mówimy o radiu w samochodzie z anteną na dachu. Jednak dla mnie mobilnie oznacza kiepskie chińskie radio umieszczone w kieszeni z kablem słuchawkowym jako anteną.
2) Wciąż uważam, że miasto (ścisłe centrum) powinno być doświetlone nie z Piątkowa, a z wieżowca UE.
3) Moce Śremu i Piątkowa. Doświadczenie pokazuje, że jest za mało. W takich Pniewach, gdzie wewnątrz nie gra DAB ze Śremu, ze spokojem (co prawda w delikatnych szumach) można złapać Zet Gold na 99,4 i Emaus na 106,2 (oczywiście sporo gorzej od 99,4). Zet Gold z górnego systemu FM ma 2,5 kW, (Emaus jeszcze mniej), a przecież system VHF DAB+ wisi wyżej i leci około 7 kW. Te 130 MHz wyżej myślę, nie robią tu aż takiej różnicy.
Zatem wciąż coś jest nie tak z tym DABem w Poznaniu (Wielkopolsce)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Poznań

Post autor: antypyra »

W Białymstoku też są trudności w środku miasta i w blokowisku. Tu nie ma SFN, nadają tylko Krynice, ale tylko 2 kW ERP. Trochę czujemy się, jakby z nas zakpiono.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Od trzech dni znów odbiór jest utrudniony. W miejscach w ,których do tej pory odbiór był w miarę bezproblemowy teraz siadło. Nawet na wskaźniku słupkowym siły sygnału jest to widoczne. Nie nadaje SLR PIątkowo czy wciąż trwają testy na żywej tkance by nie rzec organiźmie ? :) 8-)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ Poznań

Post autor: adac »

antypyra pisze: nadają tylko Krynice, ale tylko 2 kW ERP. Trochę czujemy się, jakby z nas zakpiono.
.. a czy to nie ty przypadkiem zachwalałeś że nadajnik cyfrowy może mieć znacznie mniejszą moc dlatego że.. jest cyfrowy ? :lol:
Jaki tam był przelicznik netowy, 1 do 8 czy ktoś dał więcej ?
Licytujący się zapomnieli że Dab w odróżnieniu od Fm jest sygnałem szerokopasmowym (1,53 MHz) i żeby zapewnić wystarczący odstęp S/N dla całego widma nie można zjeżdżać z mocą nadajnika ile się chce. Marketing przegrał z fizyką, cbdu.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Poznań

Post autor: antypyra »

Nie ja zachwalałem. Od agresywnego pijaru jest MvO. Przeciwnie, to ja uważam, że ten stosunek jest mocno zawyżony.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: prezeswk »

adac pisze:
antypyra pisze: nadają tylko Krynice, ale tylko 2 kW ERP. Trochę czujemy się, jakby z nas zakpiono.
.. a czy to nie ty przypadkiem zachwalałeś że nadajnik cyfrowy może mieć znacznie mniejszą moc dlatego że.. jest cyfrowy ? :lol:
Jaki tam był przelicznik netowy, 1 do 8 czy ktoś dał więcej ?
Licytujący się zapomnieli że Dab w odróżnieniu od Fm jest sygnałem szerokopasmowym (1,53 MHz) i żeby zapewnić wystarczący odstęp S/N dla całego widma nie można zjeżdżać z mocą nadajnika ile się chce. Marketing przegrał z fizyką, cbdu.
Panowie, przepraszam, że się wtrącę, ale jest to wątek o DABie w Poznaniu...

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Poznań

Post autor: antypyra »

Porównujemy sytuację w Poznaniu iw Białymstoku.

Zablokowany