DAB+ Poznań

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ Poznań

Post autor: adac »

Czy w Poznaniu lepiej jest :?:

/Edit:
Tak żeby nie było tylko marudzenie ale trochę pseudotechnicznie:
Przenosimy się z radiofonią z CCiR na VHF, pasmo jest 2 razy wyższe i co z tego wynika;
- sygnał sem indukowany w antenie przy tej samej mocy nadajnika (kW ERP) jest dwa razy słabszy. To z tego powodu na paśmie UHF stosuje się anteny Yagi wieloelementowe lub nawet ostatnio Tri-digity, a byłe nadajniki Tv UHF miały po 500 kW mocy.
Więc na początek jesteśmy do tyłu 2 razy.
- tłumienie sygnału przez konstrukcje i naturalne przeszkody jest ok. 1,5 razy większe (różnie podają). Więc już jesteśmy do tyłu 3 razy, przynajmniej jeżeli chcemy odbierać na antenie wewnętrznej w mieszkaniu.
- moc nadajników ze względu na marketing i ekologię zmniejszamy 5 razy co daje 2.2 raza mniejszy sem w antenie. W sumie daje to już ponad 6.
- I mamy RP zasięg. :P

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Poznań

Post autor: antypyra »

Nie wiem, adac, czy dobrze to przeliczyłeś, ale tak w ogóle, to masz rację. :D Powołujesz się na prawa fizyki. A menagi od przenoszenia wszystkiego, a zwłaszcza stanu własnego konta - "wyżej" - znają te prawa? :lol:
Żeby nie było zupełnie nie na temat:
Czy w Poznaniu zlikwidowano główny problem - zakłócanie DAB-u przez jakąś emisję wojskową i niedostatki ustawienia SFN?

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: prezeswk »

@antypyra, trudno powiedzieć, czy w Poznaniu zlikwidowano zakłócenia MUXa DAB+ przez emisję wojskową, u mnie tj. w moich lokalizacjach jest bez zmian. Odbiór stacjonarny z anteną za oknem jest max quality, odbiór mobilny jest do 4 liter (chyba, że na Piątkowie pod SLR). W każdym razie byłem przekonany, że emisja radia cyfrowego w PL ruszy najpierw z centrów wielkich miast, żeby dać idealny odbiór mobilny (słuchawki jako antena) właśnie w gęstej zabudowie miejskiej (w Poznaniu to Centrum, Stare Miasto, dworzec PKP i tereny targowe - MTP) oraz możliwy odbiór na obrzeżach na odbiornikach z anteną teleskopową lub zewnętrzną dla tunerów Hi-Fi i w samochodach. Tak to właśnie było podczas Media Expo - grał MUX z wieżowca Uniwersytetu Ekonomicznego w centrum miasta. Teraz mamy ładniejszą mapkę zasięgu (większe pokrycie) i trudny do osiągnięcia odbiór mobilny w uliczkach Starego Rynku. Więc z czym do ludu?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Poznań

Post autor: antypyra »

prezeswk pisze:W każdym razie byłem przekonany, że emisja radia cyfrowego w PL ruszy najpierw z centrów wielkich miast, żeby dać idealny odbiór mobilny (słuchawki jako antena) właśnie w gęstej zabudowie miejskiej
Tego samego oczekiwałem w stolicy Podlasia. A jest, jak pisałem w odpowiednim wątku i wspominałem tu.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: prezeswk »

Sąsiad ma mieć (w wakacje) dostęp do auta z fabrycznym DABem, postaram się z nim zagadać i może uda się trochę pojeździć po Wielkopolsce i obadać sprawę w samochodzie.
Wracając do zestawienia DAB+ a radio via stream w smartfonach, to w ścisłym centrum Poznania zdecydowanie mniej tnie się radyjko słuchane po streamie (dostęp do sieci HSPA lub LTE) niż DAB+ Pomijam tu wartość dodaną jakie mają aplikacje umożliwiające odsłuch on line via smartfony. A to, że ktoś widzi czego słucham w necie, jak długo i co z treści mnie interesuje - cóż - takie czasy...

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

antypyra pisze: Czy w Poznaniu zlikwidowano główny problem - zakłócanie DAB-u przez jakąś emisję wojskową i niedostatki ustawienia SFN?


Nic się nie zmieniło i raz poraz jest kompletna lipa. I choć mądre głowy twierdzą,że jest cacy to niestety nie jest nawet dobrze. Tak jak pisałem od kilkunastu dni coraz gorzej. Wojsko czaruje,Słońce dokłada swoje , zjawiska paranormalne kura i paranoicznie małe moce ERP. Zbyt słabe emisje.
A w zasięgu stacji TMOBILE LTE iphone pięknie bez rwań odtwarza streamy internetowe. No i gdzie tu logika? Radio DAB w broadcastingu rwie ,a streamy śmigają. :) . S.O.S. . Jeśli to ma byść na poważnie to z RTCN Srem moc ERP powinna być o 100% wyższa. :idea:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Poznań

Post autor: antypyra »

A p. R.Ł. w Polskim Radiu o tym wie?

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

To na nic bo w dniu, kiedy były dokonywane pomiary PR z UKE i Emitelem pech,a może i nie 8-) chciał,że wszystko śmigało jak ta lala. A jak jest to Każdy kto ma radio i pojezdzi z nim po mieście w różnych budynkach widzi doskonale. Tłumaczenie że z zewnętrzną anteną jest gut w 21 wieku to kpina. Emisja DAB jeśli ma konkurować stacjonarnie z streamem internetowym to powinna zostać tak zaprojektowana,aby można było na prętówce w budynkach bez błędów odbierać. Jeśli tak nie będzie,a widać już że nie będzie to żegnaj Genia lepiej kupić radio Wi-FI i mieć tę siermięgę w .... .

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DAB+ Poznań

Post autor: BiTCity »

Ciekawy filmik na YouTube znalazłem o odbiorze DAB+. W Lesie Turyńskim w Niemczech przy dobrych warunkach można usłyszeć nawet MUX DAB+ z Gdańska (około 2:30) a to jak się chwali autor nagrania 667 km.
https://www.youtube.com/watch?v=asOsXbifvIs

Ciśnie się na usta jedno pytanie czy żeby posłuchać stacji z daleka w technologii DAB+ trzeba będzie posiadać kolejną antenę wystawioną na dach czy balkon? bo te obecnie co posiadam czyli 2 teleskopowe przy wieży FM nie dają rady nic odebrać poza Trzeciewcem a na nich spokojnie można odebrać przy tropo w analogu 4/5 RTCN-ów z Polski a norma to w promieniu około 120 km (nie udało mi się odebrać od 2000 roku tylko stacji z Podkarpacia i Lubelszczyzny i Małopolski).

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Poznań

Post autor: antypyra »

Tak, w zasadzie potrzeba złożonej anteny, zawieszonej odpowiednio wysoko, korzystnego ukształtowania terenu z otwarciem na pożądany kierunek odbioru oraz sprzyjających warunków atmosferycznych.

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ Poznań

Post autor: pawlok »

Przypadkowe dzisiejsze naduszenie zlej cyfry na pilocie i pytanie czy mój tuner zwariował czy się wszystko w Poznaniu pokaszaniło?
Zaginęły mi w DAB: 3, zagranica, Merkury....w miejscu dabowej trojki dwojka...
Ręczne przeszukiwane DAB i tuner znajduje: 4,4,2,2,1, 24,dzieci 1, 24....zdublowane kanały identyczne parametry.
Niestety niszowość DABu (brak u znajomych) i brak w domu innego odbiornika nie pozwalają mi wyczaić czy to nie wina tunera.
pozdrawiam
Pawlok
PS: 3,emaus, 1 analogowa + dabowa 2, 24, dzieci zaspokajały w ostatnim czasie moje potrzeby wiec nie wiem od kiedy opisany stan się zaczął.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: prezeswk »

U mnie na Ratajach wszystko w DABie poprawnie. Tyle, że ja w tej lokalizacji raczej biorę Piątkowo. Pozdrawiam!

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ Poznań

Post autor: pawlok »

prezeswk pisze:/edit
Dz za info - jutro powalczę z instrukcją tunera - jak go "wyzerowac".
Pawlok
Ostatnio zmieniony 26 czerwca 2015, o 10:42 przez Jarosław Bałuka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj posta pod postem

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: prezeswk »

Fakt - upierdliwe bywa programowanie na nowo.
Być może masz włączoną jakaś opcję autoaktualizacja list programów i jak było tropo, to sobie tunerek wprogramował te same programy, ale z innego MUXa. Mi się tak zdarzyło, że w tunerze Yamaha po przeskanowaniu pasma zgubił się nasz poznański MUX, Yamaha znalazła sobie bodajże Wrocław, czy Bydgoszcz i kanały ogólnopolskie nadpisała z nowych lokalizacji i dodała kanały lokalne. Grało to chwilę, tropo się skończyło, odbiór też - konieczne było nowe skanowanie. Niestety nie mam za dużo czasu teraz, więc za bardzo w opcje Yamahy się nie wkręcam, jak mi coś zniknie, to robię full scan i wraca znów.

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ Poznań

Post autor: pawlok »

prezeswk pisze:Fakt - upierdliwe bywa programowanie na nowo.
Chwila roboty i na szczescie poprzedni stan to kaprys tunera.
Wrócił cały stan MUXa.
Pawlok
PS: od jakiegos czasu nie obserwuje przerywania transmisji - mozna powiedziec emisja poprawna - tylko jakosc....ech...

Kamil1000
Posty: 4
Rejestracja: 29 czerwca 2013, o 08:08

Re: DAB+ Poznań

Post autor: Kamil1000 »

Zupełnie niespodziewanie okazało się, że odbieram DAB+ ze Śremu. :shock: Mieszkam w Polkowicach (woj. dolnośląskie), antena telewizyjna Tri-digit ustawiona na Wichów (Śrem odbiera bokiem), odbiór na Not Only TV LV5TDelux. Sygnał stabilny, 0 błędów, SNR 13-15 dB.
Obrazek
Podłączyłem się do tej anteny z myślą o odbiorze z Jemiołowa, ale że nie znałem kanału (na stronie Polskiego Radia jest błąd) to włączyłem skanowanie całego pasma. Skanowanie znalazło 1 multipleks, ale nie z Jemiołowa, tylko właśnie ze Śremu. :D Próbowałem wcześniej odbioru na antence dołączonej do tunera, ale nic nie znajdowało.

pgabrych
Posty: 2
Rejestracja: 20 czerwca 2016, o 09:30
Odbiornik: Radio Ferguson Digital DAB+ 100
Instalacja antenowa: wbudowana teleskopowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: pgabrych »

Witajcie!

W marcu tego roku zakupiłem radio z DAB+ i byłem zadowolony. Radio odbierało bezproblemowo wewnątrz mieszkania w bloku, wciśnięte pod parapet ze schowaną anteną ( ten model ma teleskopową wyciąganą antenkę), byłem bardzo zadowolony i z radia i ze docierającego sygnału DAB+.
Do czwartku.
We czwartek 23 czerwca radio po włączeniu konsekwentnie milczało, pokazując tylko info "signal error 100. Zaczęło odbierać dopiero po postawieniu na parapecie i wyciągnięciu antenki na całą długość. I tak jest do teraz.

Nie znalazłem żadnej informacji by obecnie w Śremie ( zakładam że Poznań/Rataje łapie DAB+ ze Śremu, nie z Piątkowa) odbywały się jakieś prace konserwacyjne wpływające na siłę sygnału. Czy wpływ na problemy z odbiorem mogą mieć jakieś zmiany w samej okolicy mieszkania, typu dodanie dużego żródła zanieczyszczeń elektronicznych? Radio faktycznie jest dość czułe na zakłócenia, gdy podejdę do niego z uruchomionym laptopem momentalnie przestaje grać.

Byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki, przepraszam jeśli wyrażam się mało technicznie. Wiecie, idą upały, trzeba otwierać okno i chciałbym mieć wolny parapet ;)

voip
Posty: 86
Rejestracja: 26 września 2011, o 20:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy, Komin E.Rybnik

Re: DAB+ Poznań

Post autor: voip »

@pgabrych
To bardzo ciekawa wiadomość, tym bardziej że czwartek 23 czerwca będzie dopiero za 3 dni:D:D:D
Jeśli przy wyciągniętej antenie nadal odbiera to wszystko u Ciebie ok. W instrukcji radia na pewno jest napisane żeby antenę wysunąć:)

pgabrych
Posty: 2
Rejestracja: 20 czerwca 2016, o 09:30
Odbiornik: Radio Ferguson Digital DAB+ 100
Instalacja antenowa: wbudowana teleskopowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: pgabrych »

Jeśli przy wyciągniętej antenie nadal odbiera to wszystko u Ciebie ok. W instrukcji radia na pewno jest napisane żeby antenę wysunąć:)
Niby tak, tylko czemu najpierw trzy miesiące ta wysunięta antena nie była potrzebna :?

voip
Posty: 86
Rejestracja: 26 września 2011, o 20:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy, Komin E.Rybnik

Re: DAB+ Poznań

Post autor: voip »

Każde radio z wiekiem powoli się rozstraja i traci czułość, elementy się starzeją, kondensatory tracą pojemność szczególnie made in china:) a takich większość. Także producenci dbają żebyśmy w miarę często je wymieniali na nowe;) W przypadku twojego radia może to szybciej postępuje. Może jest inna przyczyna ale taka też jest prawdopodobna.

Zablokowany