Pomoc w wyborze radia z DAB+

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
radosuaf
Posty: 27
Rejestracja: 8 września 2016, o 13:34
Odbiornik: TechniSat DigitRadio 450
Instalacja antenowa: antena teleskopowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań "Piątkowo" / Poznań "Śrem"

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: radosuaf »

Niestety, ze względu na ograniczone miejsce wieża nie wchodzi w grę (kupuję nowy sprzęt właśnie z tego powodu i sprzedaję wieżę Technicsa). Po wstępnej selekcji mam 3 sprzęty:
a/ Pure Chronos CD
b/ Technisat DigitRadio 350 IR
c/ Technisat DigitRadio Classic

Ktoś miał okazję obcować?

Awatar użytkownika
nol
Posty: 126
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 23:20
Odbiornik: AverMedia Hybrid Speedy
Instalacja antenowa: wewnętrzna\
Dipol16 + Symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: nol »

Zobacz zestaw micro hi-fi z DABem marki Panasonic.

radosuaf
Posty: 27
Rejestracja: 8 września 2016, o 13:34
Odbiornik: TechniSat DigitRadio 450
Instalacja antenowa: antena teleskopowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań "Piątkowo" / Poznań "Śrem"

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: radosuaf »

Niestety, nie spełnia podstawowego warunku, czyli pokazywania zegara + zdaje się nie ma budzika w wybrane dni tygodnia.

Zamówiłem już i powinienem dzisiaj odebrać TechniSata 450. Ciekawie wygląda też Argon Audio DAB3+ - jestem umówiony na odsłuch porównawczy, dam znać, jak wypadnie.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: hadam »

Moje radio Ferguson Digital DAB+ 150 na czuwaniu pokazuje: godzinę, datę oraz dzień tygodnia.
Budzik nawet podwójny z funkcją dżemik też ma z podziałem na dni tygodnia i weekendy, może budzić alarmem albo radiem. Można też zasypiać przy radiu programując czas wyłączenia. Tutaj można poczytać.
Radio ma porządny głośnik i coś w rodzaju subwoofera (otwór pod spodem w drewnianej obudowie) dlatego chociaż mono to jednak dobrze i głośno gra, w rzeczywistości to jest to radio stereo tylko, że na wyjściu słuchawkowym.
Ładnie wygląda i pasuje właściwie wszędzie do kuchni i do pokoju a przy tym nie jest zbyt drogie. No to trochę się pochwaliłem, teraz minusy.
Dla mnie największa wada to taka, że w mojej trudnej lokalizacji znacznie gorzej od poprzedników analogowych radzi sobie z FM, druga rzecz to niewygodne przełączanie kanałów, trzeba nacisnąć po kolei dwa albo trzy przyciski aby zmienić, brak pilota nie jest dla mnie problemem bo i tak nie używałem, reszta jest OK.

Obrazek

radosuaf
Posty: 27
Rejestracja: 8 września 2016, o 13:34
Odbiornik: TechniSat DigitRadio 450
Instalacja antenowa: antena teleskopowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań "Piątkowo" / Poznań "Śrem"

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: radosuaf »

Kupiłem już TechniSata 450. Na dniach napiszę, jak się sprawuje.

Ta dziura na dole obudowy to zapewne nie subwoofer, tylko otwór bass-reflex :).

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: hadam »

radosuaf pisze:Ta dziura na dole obudowy to zapewne nie subwoofer, tylko otwór bass-reflex :).
Nie wiem może masz rację, ale ja sugeruję się tym testem co prawda jest to Ferguson Digital DAB+100 a mój 150 ale one różnią się tylko oprogramowaniem na korzyść 150. Na dole pierwszej strony, pod cytatem który wkleiłem jest zdjęcie tej dziury.
Zapewne wielu z was podobnie jak ja, dość sceptycznie podeszło do kwestii radia z jednym głośnikiem, "przecież to nie może dobrze grać". Muszę wam jednak powiedzieć że Ferguson Digital DAB+100, bardzo pozytywnie mnie pod tym względem zaskoczył, pomimo jednego głośnika, dźwięk jest bardzo czysty i całkiem głośny. Dobrze odtwarzane są też tony niskie jak i wysokie, na co również powiem strzeże nie liczyłem. Jest to zapewne zasługa dobrej jakości głośnika jak i drewnianej obudowy z dodatkowym otworem na spodzie, pełniącym rolę pewnego rodzaju subwoofera.
http://www.ntvc.pl/component/content/ar ... a-dab.html

radosuaf
Posty: 27
Rejestracja: 8 września 2016, o 13:34
Odbiornik: TechniSat DigitRadio 450
Instalacja antenowa: antena teleskopowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań "Piątkowo" / Poznań "Śrem"

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: radosuaf »

Kilka uwag tak na szybko:
1. radio wizualnie prezentuje się bardzo ładnie, duża drewniana obudowa, duży wyświetlacz OLED, dobra jakość wykonania
2. z zasięgiem jest tak sobie - u mnie w mieszkaniu w centrum Poznania pokazuje jedną kreskę na 3 możliwe, jeśli chodzi o UKF, część stacji łapie na 3 kreski, ale i tak szumi, takiej Dwójki np. w ogóle nie łapie - ale nie mam za bardzo porównania, jak to wygląda w przypadku innych odbiorników z anteną teleskopową, do tej pory słuchałem radia z kablówki
3. dźwięk akceptowalny - przyzwoicie jak na 3-calowe głośniki szerokopasmowe, trzeba lekko podbić tony wysokie (u mnie +4 dB) i brzmi to całkiem nieźle, chociaż wiadomo, że mocnego basu nie ma się co spodziewać
4. nie ma problemu z podłączeniem telefonu przez BT, z UPnP mam chwilowo mały problem - z komputera odtwarza bez problemu, z napędu USB podłączonego do routera nie chce, mimo, że komputer nie ma z tym żadnych problemów

Obrazek

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: Bogoes »

takie małe doprecyzowanie, liczba kresek przy idealnym odbiorze to 5, a nie 3kreski ;)
Obrazek

radosuaf
Posty: 27
Rejestracja: 8 września 2016, o 13:34
Odbiornik: TechniSat DigitRadio 450
Instalacja antenowa: antena teleskopowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań "Piątkowo" / Poznań "Śrem"

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: radosuaf »

Wooooow, u mnie błędny sygnał dochodzi do 40, a natężenie 2 kreski maksymalnie. Jak łapiesz taki sygnał???!!!

Tak w ogóle, czy w przypadku DAB+ wystarczy złapać sygnał i jakość jest już taka, jak przy najwyższym poziomie, czy w przypadku słabego sygnału jest jakaś degradacja jakości (korekcja błędów itp.)?

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: Bogoes »

Normalnie... wcześniej na antence teleskopowej w czasach, kiedy w kujawskopomorskim był tylko mały nadajniczek DAB (3kW) w Toruniu o sygnał też było ciężko (odległość ok 50km), sygnał tylko przy oknie 1-3kreski z błędami 0-60 (1piętro)...
Ale od kiedy uruchomiono sygnał z Trzeciewca (19,2km), a później z Solca Kuj. (22km), to już miałem prawie maxa (przy oknie na teleskopowej antence)... później dorobiłem gniazdo antenowe w radyjku i dipol wg. kalkulatora online (http://www.changpuak.ch/electronics/Dipole_folded.php) i kupiłem symetryzator na pasmo VHF i mogłem postawić radyjko z dala od okna.... a na koniec poszedłem na skróty i podłączyłem od dekodera STB antenę telewizyjną, pasywną Yagi (po wymianie symetryzatora na k.1-69 na dachu) i mimo, że to antena na zupełnie inne pasmo (UHF) i jeszcze nie ten kierunek i polaryzacja, a sygnał jest jak widać oki... więc ja jestem happy, bo na jednej antenie TV mam i odbiór muxów tv i radia (DAB i FM)....
I to tak w skrócie, takie moje zabawy z radiem :roll: ... wszystko działa dobrze, więc się nie martwię, że mam instalację antenową nie do końca prawidłową dla radia cyfrowego... :D :lol:

radosuaf
Posty: 27
Rejestracja: 8 września 2016, o 13:34
Odbiornik: TechniSat DigitRadio 450
Instalacja antenowa: antena teleskopowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań "Piątkowo" / Poznań "Śrem"

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: radosuaf »

No ja niestety nie mogę sobie pozwolić na takie hocki klocki :(. Mam nadzieję, że może chociaż moc nadajnika w Śremie zwiększą...


Fajna stronka z testami kilku radyjek:
http://www.dab-swiss.ch/html/empfangsgerate.html

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: hadam »

Dziś na stronie KRRiT pojawił się komunikat na temat odbiorników DAB+
Kupuj DAB+ nie DAB

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji informuje, że odbiór sygnału cyfrowego radia w Polsce umożliwiają jedynie odbiorniki wyposażone w system DAB+. Niestety, w sprzedaży pojawiają się urządzenia z systemem starszej generacji DAB, który całkowicie uniemożliwia dostęp do radiowej oferty cyfrowej w naszym kraju.
grafika radia DAB+
W ocenie KRRiT jest to zjawisko niepokojące, wymagające rzetelnej informacji kierowanej zarówno do sprzedawców jak i do odbiorców.

Z raportu „Polski rynek sprzętu RTV wyposażonego w tuner radia cyfrowego DAB w okresie styczeń 2013 – wrzesień 2016” przygotowanego na zlecenie KRRiT przez firmę GfK Polonia wynika, że sprzedaż odbiorników DAB stanowi prawie 10 proc. sprzedaży odbiorników DAB+.

Z raportu wynika również, że sprzedaż odbiorników DAB+ stale rośnie. W 2013 r., kiedy Polskie Radio jako pierwsze uruchomiało emisję cyfrowych programów, było ich na polskim rynku około 3 tys.

Liczba ta powoli, ale systematycznie rośnie. W III kwartale 2016 r. ich łączna liczba (radioodbiorniki domowe, przenośnie i samochodowe) wyniosła ponad 42 tys.

Prawie dwukrotny wzrost sprzedaży nastąpił w okresie styczeń-wrzesień 2016 r. mimo, że nie nastąpił w tym czasie przyrost zasięgu, nie zwiększyła się znacząco oferta cyfrowych programów, nie było też kampanii informacyjno-promocyjnej nowej technologii.

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: atrzkbip »

To ja poproszę o przedstawienie tej informacji do wiadomości Pani Prezes Polskiego Radia. I w pierwszej kolejności poproszę o dogęszczenie sieci nadawczej, choćby obejmującej dawne miasta wojewódzkie, jeśli już ma być efekt w postaci objęcia jakiejś liczby ludności i nie czekać do 2020 roku. Nie jest to oszałamiająca liczba radioodbiorników, ale postęp jest bardzo duży. Czy KRRiT wie może, czy te statystyki obejmują import radioodbiorników, które masowo są sprzedawane w serwisach aukcyjnych przez prywatne firmy, czy też jedynie sprzedaż sklepową lub przez znane sieci?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: antypyra »

Popieram to dogęszczenie!

Mr Robee
Posty: 22
Rejestracja: 28 marca 2015, o 17:14
Miejscowość: Przedmieście Dubieckie
Odbiornik: TV: LG 65UP7800,LG 55SK8100, LG 32LF592U
R: Yamaha RN-803D
Instalacja antenowa: Antena Opticum AX1000+ combo lte (na 2 tv)
Antena siatkowa + wzmacniacz LNA-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno, RTCN Sucha Góra

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: Mr Robee »

Jakie radio polecacie do 300 zł ? Ma być mobilne (z zasilaniem bateryjnym bądź wbudowanym akumulatorem) i czułe na FM i DAB+ . Dobre wejście słuchawkowe (radio będę podłączał do wieży i słuchał na słuchawkach). Nie musi być stereo tzn jeden głośnik wystarczy. Moje typy to: Dual 4 (tylko te 6 baterii mnie trochę zniechęca), dual 5.1, dual 70 (4 godz na akumulatorze ?), i jeszcze sony xdr s40. A i jeszcze żeby obsługiwało polskie znaki.
A więc ktoś coś doradzi ? :D

Awatar użytkownika
radier
Posty: 300
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 23:07
Odbiornik: Samsung UE48H6400 + UPPLEVA 2.1
Instalacja antenowa: DPM GT-961
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: radier »

Ja posiadam Soundmaster IR4000SW

http://www.woerlein.com/en/bluetooth/da ... w/a-10226/

Na serwisach aukcyjnych do kupienia za około 250 zł.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: mm4738 »

Proszę o kilka informacji jak wygląda czułość tego radia, dzięki.

Mr Robee
Posty: 22
Rejestracja: 28 marca 2015, o 17:14
Miejscowość: Przedmieście Dubieckie
Odbiornik: TV: LG 65UP7800,LG 55SK8100, LG 32LF592U
R: Yamaha RN-803D
Instalacja antenowa: Antena Opticum AX1000+ combo lte (na 2 tv)
Antena siatkowa + wzmacniacz LNA-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno, RTCN Sucha Góra

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: Mr Robee »

Nie interesuje mnie używane tylko nowe a to kosztuje ponad mój budżet. Ktoś coś jeszcze ?

Awatar użytkownika
radier
Posty: 300
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 23:07
Odbiornik: Samsung UE48H6400 + UPPLEVA 2.1
Instalacja antenowa: DPM GT-961
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: RE: Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: radier »

mm4738 pisze:Proszę o kilka informacji jak wygląda czułość tego radia, dzięki.
Po zakupie DAB+ słucham rzadko ze względu na niską jakość emisji, ale z odbiorem nie ma najmniejszych problemów. To samo FM. Czysto i bez zakłóceń. Bardzo chwalę sobie radio internetowe.

Mój egzemplarz nie nosił śladów użytkowania, miał fabryczną folie na ekranie.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Post autor: antypyra »

Mr Robee pisze:Jakie radio polecacie do 300 zł ? Ma być mobilne (z zasilaniem bateryjnym bądź wbudowanym akumulatorem) i czułe na FM i DAB+ . Dobre wejście słuchawkowe (radio będę podłączał do wieży i słuchał na słuchawkach). Nie musi być stereo tzn jeden głośnik wystarczy. Moje typy to: Dual 4 (tylko te 6 baterii mnie trochę zniechęca), dual 5.1, dual 70 (4 godz na akumulatorze ?), i jeszcze sony xdr s40. A i jeszcze żeby obsługiwało polskie znaki.
A więc ktoś coś doradzi ? :D
Polecam Duala 5.1. Sam korzystam już prawie 3 lata. Czułość na obu zakresach bez zarzutu. Na UKF odbieram stacje oddalone o ponad 100 km. DAB też czuły.

Zablokowany