DAB+ Wrocław

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
1pietrek1
Posty: 7
Rejestracja: 4 października 2020, o 10:13
Miejscowość: Wałbrzych

Re: DAB+ Wrocław

Post autor: 1pietrek1 »

Odbierałem bez problemu z nadajnika Wrocław Żórawina do czasu uruchomienia na tym samym kanale nadajników Legnica i Polkowice.

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: DAB+ Wrocław

Post autor: radiodarek »

Rzeczywiście coś skopali na żórawinie bo w kierunku zachodnim bardzo spadła siła sygnału. Sytuacja jest zabawna bo w tej chwili odbieram dabcast bez problemu z mocą 0.5W, natomiast dab PR z mocą 6kW ze szątkową jakością. Myślę że po uruchomieniu nadajników na tej samej częstotliwości pojawiły się zjawiska falowe tzn. wzajemne wygaszanie. Nadawanie powinno być w różnych polaryzacjach. Chyba że Panowie sabotują własną firmę i celowo zmniejszyli moc na żórawinie.
Teraz pozostaje mi słuchanie mojej ulubionej stacji PR Wrocław w paśmie FM ze Ślęży. Gratulacje.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Wrocław

Post autor: pswiatki »

radiodarek pisze: 6 października 2020, o 21:44 odbieram dabcast bez problemu z mocą 0.5W
Masz na myśli 500W (0.5 kW) ?
radiodarek pisze: 6 października 2020, o 21:44 Myślę że po uruchomieniu nadajników na tej samej częstotliwości pojawiły się zjawiska falowe tzn. wzajemne wygaszanie. Nadawanie powinno być w różnych polaryzacjach.
To tak nie działa - to chodzi o hmmm... najprościej rzecz ujmująć skonfundowanie odbiornika i jego algorytmu ustalania początku symbolu OFDM niosącego bity. Polaryzacja niekoniecznie tu cokolwiek rzutuje i wnosi. Jak podawano w odrębnych przykładach z Niemiec - jest tam wiele takich przypadków, że nadajniki mają różne polaryzacje anten, a jednak SFN chodzi zupełnie dobrze.

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: DAB+ Wrocław

Post autor: radiodarek »


Tak oczywiście chodziło mi o 0.5kW.

No właśnie dlatego że nadają w różnych polaryzacjach to dobrze działa im sfn bo nie ma zjawiska falowego.
Nadajniki na tej samej częstotliwości w sfn powinny naprzemiennie pracować w przeciwnych polaryzacjach. Inaczej będą interferencje i efekt nakładania oraz znoszenia się fal.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Wrocław

Post autor: pswiatki »

Już w innym wątku zwracano uwagę, że polaryzacja może się zmienić przy odbiciu, czy rozpraszaniu. Tak więc jakoś nie sądzę, aby działanie SFN można bazować na polaryzacji jako takiej. Silniej: bez mała jestem pewien, że to nie wnosi. Chodzi o tzw. 0 dB-effect może?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Wrocław

Post autor: Max van Org »

radiodarek pisze: 7 października 2020, o 06:49 No właśnie dlatego że nadają w różnych polaryzacjach to dobrze działa im sfn bo nie ma zjawiska falowego.
Nadajniki na tej samej częstotliwości w sfn powinny naprzemiennie pracować w przeciwnych polaryzacjach. Inaczej będą interferencje i efekt nakładania oraz znoszenia się fal.
To napisz, jak chcesz to zaplanować w sieci jednoczęstotliwościowej z ponad 100 nadajników? Przecież sieć nadajników to nie szachownica na której możesz odmiennie używać polaryzację pionową i poziomą?

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: DAB+ Wrocław

Post autor: radiodarek »

Jak podawano w odrębnych przykładach z Niemiec - jest tam wiele takich przypadków, że nadajniki mają różne polaryzacje anten, a jednak SFN chodzi zupełnie dobrze.

1pietrek1
Posty: 7
Rejestracja: 4 października 2020, o 10:13
Miejscowość: Wałbrzych

Re: DAB+ Wrocław

Post autor: 1pietrek1 »

Od wczoraj odbiór w Wałbrzychu powrócił l. Obecnie odbiornik wskazuje 99% sygnału i 0 błędów. Wygląda to jakby emisja byla na miejscu z Góry Chełmiec.

pielejac
Posty: 13
Rejestracja: 24 października 2012, o 14:28
Miejscowość: Oława
Odbiornik: Samsung UE32T5302CK, Sony KD49XH8096, Denon D-M40DAB
Instalacja antenowa: DIPOL-4/5-12, Dipol 1RUZ, Dipol 44/21-48, DIPOL 16/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża, RTON Żórawina, SkyTower

Re: DAB+ Wrocław

Post autor: pielejac »

Nie wiem czy coś jest nie tak w konfiguracji MUXa-R3 z Żórawiny, ale od kilku dni nie odbiera. Wszystkie pozostałe MUXy bez problemu, jak działały, tak działają. Na kanale 5B Denon DM40DAB nie widzi sygnału.

TomekMac
Posty: 2
Rejestracja: 3 lutego 2022, o 09:29
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Denon D-M40

Re: DAB+ Wrocław

Post autor: TomekMac »

pielejac pisze: 16 grudnia 2021, o 07:59 Nie wiem czy coś jest nie tak w konfiguracji MUXa-R3 z Żórawiny, ale od kilku dni nie odbiera. Wszystkie pozostałe MUXy bez problemu, jak działały, tak działają. Na kanale 5B Denon DM40DAB nie widzi sygnału.
Witam, mam ten sprzęt (DENON D-M40) i ten sam problem... Od grudnia brak sygnału, nie odbieram żadnej stacji z Żórawiny. Czy może znalazł Pan przyczynę tego stanu rzeczy? Bo wydaje mi się, że to może być jakaś ukryta wada w sprzęcie, brak kompatybilności z nowymi ustawieniami nadajnika w Żórawinie. :(

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Wrocław

Post autor: Max van Org »

Spróbuj zrobić reset. Uśpij sprzęt, aby był w stanie wstrzymania. Trzymaj jednocześnie SOURCE i przyciśnij na 3 sekundy przycisk do uruchomiania. Na wyświetlaczu zobaczysz INITIALIZE.

TomekMac
Posty: 2
Rejestracja: 3 lutego 2022, o 09:29
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Denon D-M40

Re: DAB+ Wrocław

Post autor: TomekMac »

Max van Org pisze: 7 lutego 2022, o 23:15 Spróbuj zrobić reset. Uśpij sprzęt, aby był w stanie wstrzymania. Trzymaj jednocześnie SOURCE i przyciśnij na 3 sekundy przycisk do uruchomiania. Na wyświetlaczu zobaczysz INITIALIZE.
Dziękuję za pomoc, ale niestety nie pomogło... Chyba zrobiłem to dobrze, pojawił się ten napis, wyzerowały się wszystkie stacje (DAB, FM) oraz inne ustawienia (np. basy itp). Do grudnia antena umieszczona była wewnątrz mieszkania, sygnał był na maksymalnym poziomie 8. Obecnie antena wystawiona jest na zewnątrz (6. piętro) ale niestety bez efektów.

pielejac
Posty: 13
Rejestracja: 24 października 2012, o 14:28
Miejscowość: Oława
Odbiornik: Samsung UE32T5302CK, Sony KD49XH8096, Denon D-M40DAB
Instalacja antenowa: DIPOL-4/5-12, Dipol 1RUZ, Dipol 44/21-48, DIPOL 16/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża, RTON Żórawina, SkyTower

Re: DAB+ Wrocław

Post autor: pielejac »

Drążę ten temat z Denonem, Emitelem i Polskim Radiem od kilku tygodni. Odpowiedzi:
- Denon: sprzęt oddałem do serwisu - 100% sprawny, nie mają pomysłu dlaczego tak jest
- Emitel: nic nie zmienaliśmy w nadawaniu, nie wiemy skąd te problemy,
- Polskie Radio: wiemy o problemach z odbiorem DABu na odbiornikach firmy Denon. Nie wiemy jednak z czego te problemy wynikają.

Ciekawe jest jednak to, że MUX-R3 z Opola i Kalisza odbieram bez problemu, a najsilniejszy sygnał tj. Wrocław, który odbiera nawet byle jakie radio kuchenne, albo takie z anteną teleskopową na Denonie nie odbiera wcale.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DAB+ Wrocław

Post autor: DanielK »

Może masz za silny sygnał? Próbowałes założyć tłumik?

pielejac
Posty: 13
Rejestracja: 24 października 2012, o 14:28
Miejscowość: Oława
Odbiornik: Samsung UE32T5302CK, Sony KD49XH8096, Denon D-M40DAB
Instalacja antenowa: DIPOL-4/5-12, Dipol 1RUZ, Dipol 44/21-48, DIPOL 16/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża, RTON Żórawina, SkyTower

Re: DAB+ Wrocław

Post autor: pielejac »

Miewałem jeszcze mocniejszy i działało (mam na myśli kilkudniowy test Telmora Alpha). To nie ma nic do rzeczy. MUX-R3 wrócił na Denona D-M40DAB wraz z dołożeniem UR-1 do MUXa. Zniknął za to Mikstat 11B.

Albo Emitel coś miesza, albo PR coś robi nie tak jak powinno. Skoro jedna konfiguracja MUXa działa, a na innej już nie.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DAB+ Wrocław

Post autor: mm4738 »

Od kilku dni sygnał z Żórawiny jest zdecydowanie słabszy. Ma ktoś z kolegów wiedzę co może być powodem?
Wykluczam instalacje antenową bo inne nadajniki idą beż problemu.

Wczoraj 19.07 - sygnał wrócił do normy.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DAB+ Wrocław

Post autor: mm4738 »

Prośba do Emitela, być może znowu jest problem z synchronizacją sieci SFN - faluje sygnał.

Dodatkowo, samochodowe przystawki mają problem aby złapać sygnał. Coś się popsuło. Lub coś zostało zmienione.
https://youtu.be/grJ5Y_z-6iQ

Edit 9.01 - spadek siły sygnału o ponad 1/3. Rozjechało sie ! :shock:

Zablokowany