Parametry MUX8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Parametry MUX8

Post autor: Poland »

Mam pewne pytanie a mianowicie czy są jakieś pierwsze, wstępne informacje na temat obiektów nadawczych z których to powinna odbywać się emisja ósmego multipleksu? Moim zdaniem podstawą powinny być przede wszystkim wszystkie te obiekty które to nadawały programy w paśmie VHF w czasach analogu bądź też świadczą obecnie nadawanie stacji radiowychh w jakości DAB+. Przykładowo wszystkie te warunki spełnia RTCN Kraków "Chorągwica" z którego to na bank popłynie emisja MUX8 dla stolicy Małopolski i jej okolic. Zastanawia mnie tylko jedno ile kW musiał by mieć taki nadajnik by równać się z zasięgiem za czasów telewizji analogowej. Nie zdziwię się jak nadajniki będą miały więcej niż 100 kW gdyż wbrew pozorom VHF to trudne pasmo częstotliwościowe.
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2016, o 15:58 przez Poland, łącznie zmieniany 1 raz.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: Kamilx »

Na razie, z tego co wiem, nie ma żadnych informacji na temat parametrów emisji MUX8. Jednak wiem, że z RTCN-ów , np. Białystok / Krynice, będzie na pewno nadawany sygnał (co najmniej 7 RTCN-ów zostanie uruchomiona do 5 sierpnia 2016 r.; większość RTCN-ów zostanie uruchomiona do końca 2016 roku.)
Moc nadajników będzie mniejsza. Im niższa częstotliwość, tym fale lepiej się rozchodzą. (np. za czasów analogu TVP2 na UHF z mocą 400 kW ERP odbierało u mnie tak samo jak TVP1 na VHF z mocą 80 kW ERP).

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: Kamilx »

Wstępne informacje o obiektach nadawczych (moc, polaryzacja) MUX8 posiada odpowiednia do regionu delegatura UKE. Moce będą ok. 2-3 razy mniejsze niż ma MUX2.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: poxipol »

Poland pisze:Mam pewne pytanie a mianowicie czy są jakieś pierwsze, wstępne informacje na temat obiektów nadawczych z których to powinna odbywać się emisja ósmego multipleksu? Moim zdaniem podstawą powinny być przede wszystkim wszystkie te obiekty które to nadawały programy w paśmie VHF w czasach analogu bądź też świadczą obecnie nadawanie stacji radiowychh w jakości DAB+. Przykładowo wszystkie te warunki spełnia RTCN Kraków "Chorągwica" z którego to na bank popłynie emisja MUX8 dla stolicy Małopolski i jej okolic. Zastanawia mnie tylko jedno ile kW musiał by mieć taki nadajnik by równać się z zasięgiem za czasów telewizji analogowej. Nie zdziwię się jak nadajniki będą miały więcej niż 100 kW gdyż wbrew pozorom VHF to trudne pasmo częstotliwościowe.
Może trochę historii z analogu.
Krakowska Chorągwica 10 K moc 200 KW
Dla przykładu,duża część anten w Dębicy skierowana była na Chorągwicę.
W Krakowie przy większych antenach kanałowych występowało przesterowanie.W siatkach ze wzmacniaczem to już była tragedia.
Można było w miarę przyzwoicie oglądać mobilnie,bez porównania z UHF-em.
Jedynym mankamentem w gęstej zabudowie były obrazy echowe spowodowane odbiciami zewnętrznymi.

Jeżeli moce nadajników będą nieduże,pewnie ze względu na częściowo zajęte pasmo przez DAB+,to przy obecnym asortymencie anten,w większych odległościach lub gorszym ukształtowaniu terenu mogą być problemy.

Konwencjonalnie zaprojektowana antena Yagi charakteryzuje się szerokością względną pasma częstotliwości ok.15%
Projektowanie anten szerokopasmowych polega na świadomym rozstrajaniu elementów promieniujących względem częstotliwości środkowej,przy czym długość reflektorów określana jest dolną częstotliwością,a direktorów-górną pasma roboczego.
Długość elementu czynnego dobiera się dla częstotliwości środkowej.
Niestety rozstrajanie obwodów w przypadku anten odbywa się kosztem jej zysku.
Dla anten wielokanałowych szerokość pasma częstotliwości wynosi 15%
dla szerokopasmowych do 50%
Kiedyś firma Hirschmann stosowała interesujący sposób przestrajania pasma częstotliwości roboczych za pomocą zaginania aluminiowych pasków,ale to już inny temat.

PIOOLE
Posty: 4
Rejestracja: 4 września 2012, o 13:24
Odbiornik: Opticum
Instalacja antenowa: TV Ram
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: PIOOLE »

A czy będę mógł oglądać MUX8 w Jarosławiu? Najbliższy obiekt to RTCN w Przemyślu bo nie widziałem go na wykazie tylko kanał 8 w Rzeszowie. Czy to będzie wogóle mux o takim zasięgu jak pozostałe wcześniejsze?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: poxipol »

Tak dla przypomnienia z jakich obiektów była prowadzona emisja w paśmie VHF

Katowice K 6 16 kW H
K 8 265 kW H

Łódź K 7 100 kW H
K 10 1 kW V

Ostrołęka K 7 0,6 kW V

Szczecin K 7 0,4 kW V
K 12 100 kW H

Białystok K 8 100 kW H
K 11 0,825 kW V

Koszalin K 8 100 kW V
K 11 0,56 kW V

Lublin K 9 120 kW V

Wałbrzych K 9 0,15 kW H

Poznań K 9 150 kW H
K 11 0,4 kW H

Olsztyn K 9 100 kW V

Gdańsk K 10 100 kW H

Kraków K 10 200 kW H

Opole K 10 K 1 kW V

Zamość 10 K 50 kW V

Zgorzelec K 11 3 kW H

Giżycko K 11 0,9 kW H

Warszawa K 11 50 kW H

Rzeszów K 12 100 kW V

Wrocław K 12 165 kW H

Bydgoszcz K 12 1 kW V

Zakopane K 12 0,1 kW H

Oczywiście to był analog.
Oprócz głównych obiektów była też duża ilość stacji przemiennikowych.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: K63 »

@poxipol - dla uzupełnienia jeszcze coś z naszego (małopolskiego) podwórka:

Szczawnica - Przehyba
k.7 0.50 kW H (TVP Kraków/TVP Info)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: poxipol »

W zasadzie w Małopolsce jak i wielu rejonach kraju, było bardzo dużo stacji przemiennikowych małej mocy.
Do Małopolski można też dodać Nowy Sącz K 7 moc 0,5 kW H

Tak patrząc co zostało z tego okresu,to ogromna ilość anten VHF zarówno w instalacjach zbiorczych jak i indywidualnych w niezłym stanie.
W większości była to produkcja Polkat,Telkom-Telmor , później Dipola.
W związku z nieco inną specyfiką rozchodzenia się fal w tym zakresie,producenci robili te anteny do konkretnej lokalizacji dla zapewnienia dobrych parametrów odbioru.
Chodzi tu o anteny VHF kanałowe.Anteny VHF szerokopasmowe stosowano gdy odbiór był na dwóch różnych kanałach z tego samego nadajnika

Po wdrożeniu MUX-8 mogą się zdarzyć ogłoszenia typu
wymienię antenę K 10-12 na antenę K 6-7

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: Poland »

W przypadku Krakowa oczywiście emisja była z Chorągwicy więc ten nadajnik możemy już uznać za pewny. Skoro 33kW to 100kW w paśmie UHF to na ten nadajnik powinno przypaść właśnie tyle mocy lub 66 kW jeżeli już przeliczymy moc po nadawaniu analogowym.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: poxipol »

Tutaj żadne spekulacje nie mają sensu.
Każdy nadajnik otrzyma ustaloną moc i charakterystykę promieniowania,jak również wysokość zawieszenia anten.
Późnij po testach mogą być ewentualne poprawki.
Uwzględnić trzeba również duży obiekt Święty Krzyż gdzie nigdy nie była prowadzona emisja w paśmie VHF

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: K63 »

poxipol pisze: Uwzględnić trzeba również duży obiekt Święty Krzyż gdzie nigdy nie była prowadzona emisja w paśmie VHF
Jak to nie była? Jeszcze w latach 80 na dachach wielu domów w mojej okolicy widać było sporo potężnych anten 3-elementowych (tzw. "kieleckich"), które na przełomie lat 60 i 70 służyły do odbioru TVP1 ze Św. Krzyża. Sam używałem potem takiej do eksperymentów z obiorem radiowym.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: poxipol »

To były anteny na pasmo VHL K 3 z mocą 200 kW.
Jak pamiętam to w okolicach Gródka n/Dunajcem pięknie śmigały

sunlux
Posty: 2
Rejestracja: 11 listopada 2015, o 00:51

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: sunlux »

Witam,

czy dla Poznania można przyjąć, że docelowo mux 8 będzie nadawany z RTCN Śrem ?
Rozumiem, że są to na razie plany ale wyczytałem tutaj na forum, że graniczące z pewnością jest to, że MUX 8 będzie nadawany na pewno z RTCN-ów. Dla Poznania RTCN jest tylko jeden w Śremie a na Piątkowie w Poznaniu obiekt ma status SLR. Czy z takiego obiektu SLR też może myć nadawany MUX 8 ?

Dla mnie to ważna informacja ponieważ na chwilę obecną instalację antenowe wyposażam oczywiście w antene pracującą w paśmie VHF i orientuję ją na Śrem skąd jest już nadawany sygnał DAB+, który jest również nadawany z SLR Piątkowo (choć z inną polaryzacją ale na tej samej częstotliwości).

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: hadam »

Myślę, że dopóki nie będzie oficjalnego komunikatu to nikt nie odpowie na Twoje pytanie.
W czasie kiedy była budowana sieć MUX-3 także nikt tego nie wiedział ponieważ dodatkowe nadajniki i doświetlenia były budowane w miarę potrzeb w miejscach gdzie pomiary wykazywały niedostateczny sygnał.
Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze kilka faktów na doświetlenia MUX-3 dopłacało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji dla porównania MUX-1 i MUX-2 mają bardzo niewiele doświetleń, ale i wymagania były mniejsze bo MUX-3 miał z założenia pokryć bodajże 98% terytorium, natomiast MUX-1 i 2 95%. Dla porównania dla MUX-8 założenia to docelowo bodajże 92%.
Na Twoim miejscu raczej na SLR Piątkowo bym nie liczył, RTCN Śrem jest raczej pewny, aczkolwiek na ostateczne decyzje trzeba czekać.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: Poland »

K63 pisze:
poxipol pisze: Uwzględnić trzeba również duży obiekt Święty Krzyż gdzie nigdy nie była prowadzona emisja w paśmie VHF
Jak to nie była? Jeszcze w latach 80 na dachach wielu domów w mojej okolicy widać było sporo potężnych anten 3-elementowych (tzw. "kieleckich"), które na przełomie lat 60 i 70 służyły do odbioru TVP1 ze Św. Krzyża. Sam używałem potem takiej do eksperymentów z obiorem radiowym.
A nie myli ci się to czasem z krakowską "Chorągwicą" która to już w latach 80 nadawała na kanale 10 z mocą 200kW zapewniającej stacji daleki odbiór? Mam pewne przeczuciue że tutaj nieco się pomyliłeś.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: K63 »

Tak, w latach 80 to w mojej okolicy odbierało się Chorągwicę (k.10), ale nie na tych antenach o których wspomniałem, tylko na ATZ-5 lub dużych ATZ-12. Na Krosno (k.12) ustawione były w pol. V.
Ja natomiast wspomniałem o stojących na dachach - ale już nieczynnych - antenach używanych na przełomie lat 60-70 do odbioru TVP1 (bodajże na k.3) ze Świętego Krzyża. Wszystkie skierowane były na północ i wśród odbiorców nosiły potoczną nazwę "kielecka". Niejednokrotnie - z racji z trudności zakupu - były to samoróbki, a wyglądały tak lub tak (w obydwu wypadkach na samym dole masztu). Anteny takie nosiły także potoczną nazwę "wojewódzka". Taka antena "zagrała" nawet w komedii "Filip z konopi" (fragmenty 1:03:46-1:04:56; 1:12:12-1:13:35)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: poxipol »

Kol.Poland mylą się nieco zakresy częstotliwości.
Tabelki ilustrujące pasmo VHL i VHF
Obrazek
Historycznie, wracając do Kielc
PR 1
K 3 200 kW H
PR 2
K 5 ( OIRT ) 2 kW H
K 28 1000 kW H

Odbiór był bardzo dobry,nawet w ościennych województwach.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: K63 »

Gdzieś czytałem że "jedynka" ze Św. Krzyża z racji niskiego kanału nadawania, lokalizacji i mocy nadajnika, była w owym czasie osiągalna niemal na połowie terytorium Polski.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: adac »

@ poxipol: raczej TVP zamiast PR ;)
Za to Dwójka na K5 była długi czas prowozorką i dawała się odbierać w promieniu 25-30 km i to z szumami.
Wszystko zmieniło się po uruchomieniu nadajnika na K28 zmocą 1000 kW i wtedy rzeczywiście dmuchnęło. Jakość obrazu w analogu była znakomita, nie warto nawet porównywać z dzisiejszą tzw. emisją cyfrową SD..

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: Martens »

Mam pytanie - co to za element na szczycie masztu na tym zdjęciu pokazanym przez @K63? Zauważyłem, że na blokach na szczytach masztów takie elementy są montowane, ale w indywidualnych instalacjach raczej nie. Jaką funkcję pełni ten element?

Zablokowany