Odbiór daleki TROPO - DVB-T

dyskusje o odbiorze, nie dające się zaklasyfikować do żadnego innego działu na forum
matejko89

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: matejko89 »

Dzięki za info. Jak tylko kiedyś uda mi się coś złapać to napewno sie tym z wami podziele :)
A jeszcze jedno pytanie ;p jak ustaawiac antene tj w którym kierunku zeby złapać sygnał? w tą strone co na mapie jest tropo ? czy zostawic tak jak teraz ?

telewizorek

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: telewizorek »

Jeśli nie ma większych zmian jakości sygnału polskich kanałów to antenę możesz skierować bardziej w kierunku nadajnika na Słowacji.

matejko89

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: matejko89 »

Odnośnie DVB-T ze RTCN Św. Krzyż to moge krecic antena we wszytskie strony i odbiera , zastosuje sie do uwag. Dzieki

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: mathome »

Oto zaległy raport z pierwszego tropo w tym roku - styczniowego...
Są to ostatnie chwile na zamieszczenie tego raportu z Soliny, ponieważ od jutra rusza Sucha Góra na k32.


Nadajnik: DVB-T Solina (Góra Jawor)
MUX / Częstotliwość: 2 / 562 MHz (k.32)
Lokalizacja: ok. Radomyśla Wielkiego (podkarpackie)
Odległość od nadajnika: 127.5 km
Azymut: 136.1°
Umiejscowienie anteny: poddasze - 10m nad ziemią
Najbliższe przeszkody na drodze do nadajnika: brak
Antena: Antena kierunkowa ATX 91
Symetryzator / Wzmacniacz: PAE-65TS
Zasilacz: regulowany 12V
Kabel antenowy / długość: zwykły "koncentryk" No Name / 25m
Zwrotnica/Sumator: brak
Odbiornik: Telewizor Samsung C650
Data i godzina skanowania: 28.I.2012 godz. 10:50
Siła i jakość sygnału: siła: 60-70% liczba błędów: 0-300 - odbiór stabilny


Profil terenu:
Obrazek

Zdjęcia:
Obrazek

matejko89

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: matejko89 »

Mam pytanie. Czy może ktoś z zgromadzonych tutaj próbował bądź też odbierał jakieś Muxy albo analoga z Ukrainy ?

SN ns

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: SN ns »

Ma ktoś informacje związane z tropo nad Małopolską.W Nowym Sączu często odbieram na falach MW w radiu stacje z Rosji,Słowacji,Niemiec,Włoch,Hiszpani,Anglii i z Egiptu najlepiej ok godz 1.

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: ks41 »

Tego gdzie jest tropo dowiesz się z tej strony DXinfoCentre

SN ns

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: SN ns »

Wiem znam ta strone ale czesto nade mną nie ma tropo a odbieram np radio fm z niemiec i duzo stacji na falach mw.Czy jak jest bezchmurna noc lub dzień to sa lepsze warunki propagacyjne?

goldfinger

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: goldfinger »

Najlepsze warunki odbioru są zawsze nocą.

SN ns

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: SN ns »

Według mojich spostrzeżeń po burzy w nocy gdy czuć ozon w powietrzu tropo jest duże.Czy jest mozliwe by na antenach pokojowych łapać tropo bo gdzieś na zagranicznych forach takie rzeczy przeczytałem.

goldfinger

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: goldfinger »

Podczas silnego tropo jak najbardziej i mówimy tutaj o FM.
Pamiętam że latem 2005r. niemożliwy był odbiór lokalnych stacji FM, bo w ich miejsce, a także w wielu innych miejscach skali pojawiały się stacje z Ukrainy i Litwy. Odbiór był chwilami zadziwiająco czysty, jedynie nie można było uchwyćić nic w stereo.
Pamiętam też że będąc wtedy w pracy ludzie głowili się dlaczego nie można normalnie odebrać żadnej lokalnej stacji i dlaczego radia się rozstrajają ;).
Trwało to może 2 - 3 godziny i potem wszystko wróciło do normy.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: twmichal »

SN ns pisze:Czy jest mozliwe by na antenach pokojowych łapać tropo bo gdzieś na zagranicznych forach takie rzeczy przeczytałem.
Jasne, że to mozliwe. Tylko że z racji że to antena pokojowa efekt będzie znacznie mniejszy niż na antenie zewnętrznej.
Pamiętam bardzo silne tropo, w roku 2010, kiedy na pokojowej antenie niemal w centrum Krakowa odbierałem słowacką Markizę na k.44.
Potem jak wróciłem do siebie to miałem czysto analog z Węgier i Rumunii - gdzieś chyba nawet wrzucałem te zdjęcia.
Odbierały też stacje z Ukrainy a nawet sieci GSM! - a to ponad 200km ode mnie!

SN ns

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: SN ns »

W miarę dobre tropo nad Małopolską teraz jest.W radiu ze Słowacji dużo stacji o małej mocy ERP łapie.

telewizorek

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: telewizorek »

Prawda jest tropo , pojawiły się sygnały z innych województw, ale tylko analogowe razem 8 kanałów.
Obrazek
Na 24 kanale cyfrowym siła sygnału wzrosła ale wyszukać kanałów nie można
Obrazek

SN ns

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: SN ns »

Może być dzisiaj silne tropo.Duża burza słoneczna będzie-http://wiadomosci.onet.pl/nauka/najwiek ... omosc.html.

nkp123

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: nkp123 »

Na mapach propagacji coś tam niby jest ale nie w Polsce - ale może się zdziwię, jak z mojego "zapasowego" zestawu do DX'owania składającego się z siatki wystawionej na wschód (Dachowa antena ATX-91 do DX'owania (druga jest do normalnego odbioru) urwała się z masztu... dosłownie ;) ) złapię z białorusi (~200km) jakiś słaby analog :)

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: blockbuster »

SN ns pisze:Może być dzisiaj silne tropo.Duża burza słoneczna będzie-http://wiadomosci.onet.pl/nauka/najwiek ... omosc.html.
Może się mylę ale wydaje mi się, że burze słoneczne nie mają nic wspólnego z TROPO. Tropo jak sama nazwa wskazuje to propagacja troposferyczna a wszelkie aktywności Słońca mają raczej wpływ na propagację jonosferyczną.

nkp123

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: nkp123 »

Może koledze wyżej chodziło o ogólną propagację, nie tylko troposferyczną, a tropo zostało tu błędnie użyte. ;)

SN ns

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: SN ns »

W piątek 16 marca prognozują na stronie http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html dobre tropo.

matejko89

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: matejko89 »

Zgodzę się tobą kolego , ale każdego dnia mapka się zmienia i pokazuje co innego ;P

Zablokowany