MUX-6 (TVP)

informacje techniczne związane z wdrażaniem szóstego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: blockbuster »

W nawiązaniu do tego co napisałem na początku poprzedniej strony tego wątku, jeszcze taka ogólna refleksja. Szkoda, że te testy TVP przy starcie nie dostały identyfikatora bardziej adekwatnego dla emisji testowej w stylu "MUX TEST TVP" i nie zostały z takim identyfikatorem do końca testów. Obecny identyfikator (MUX6-x) wg mnie sprzyja nadinterpretacji działań i zmian jakie są w tym testowym MUX-e podejmowane.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: cyber »

Krosnoludek pisze: 24 stycznia 2023, o 14:21 U mnie Philips podwójnie zapisał na liście kanałów, dwa razy jest numer 28 Alfa TVP i dwa razy 36 Belsat
Też tek macie?
U mnie nazwa MUXa MUX6-3 (256-QAM)
Ciekawe ...u mnie jest O.K ... co wiecej Tv automatycznie dodał nowe kanały prawidłowo przyporządkowując nr. LCN... jednak z ciekawosci wykonałem ponowne skanowanie pasma i przy tej okazji przypomniałem sobie o kanale W24 -a tam znany problem cały czas nie rozwiązany ( Przepraszam za O.T) ....coś nowego w tym temacie ?
Pzdr.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: Krosnoludek »

W telewizorze dałem przeskanować dany kanał i wyszukaj i pojawiły się po dwa duble, czy wcześniej przed ręczny wyszukaniem było pojedyńczo, nie wiem.

Wydarzenia24 nadal brak odpowiedzi.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: DanielK »

Z Alfa TVP w sumie się ciesze. Pozycja LCN dobra.
TV Belsat dostało za wysoki numer LCN. Powinien być gdzieś koło TVP World.
Pozycje 36-37 powinny być dla TVP Dokument i TVP Rozrywka.

Mam nadzieję, że po 1 lutego ten multipleks zacznie być bardziej promowany przez samą Telewizję Polską.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: Krosnoludek »

TV Belsat i TVP World w ogóle nie powinny być w NTC, bo to są do kogo innego adresowane programy, a zamiast nich powinny pojawić się zapowiadane od dawna TVP Seriale i TVP HD które po refarmingu miały się pojawić naziemnie.
Tak samo LCN powinna zostać zlikwidowana dziura, a kanały lokalne powinny mieć numerację po ogólnopolskich.
Zreszta jest nowe stanowisko w sprawie LCN w którym dziury mają zniknąć i od 1-70 mają być kanały ogólnokrajowe, a lokalne od 71 do 85 dlaczego tego jeszcze nie zmieniono, dlatego że MUX-3 nie przeszedł jeszcze na DVB-T2, HEVC ?

Obrazek

viewtopic.php?p=249326&sid=cb49976748f9 ... ef#p249326

Chyba dlatego nie została jeszcze zmieniona numeracja LCN, bo MUX-3 nie przeszedł na DVB-T2 HEVC, cytuję:
Aktualizacja Stanowiska KRRiT z dnia 17 maja 2018 r. w przedmiotowej sprawie jest niezbędna w ramach przygotowań rynku, przede wszystkim operatorów i producentów urządzeń odbiorczych, do zmiany standardu nadawania programów telewizyjnych z DVB-T na DVB-T2 HEVC. Wyszczególnione niżej wartości parametrów sygnalizacyjnych – identyfikatorów ID mają charakter docelowy i odnoszą się do programów i usług w procesie konwersji z DVB-T do DVB-T2 HEVC. W okresie przejściowym obowiązują zasady zgodne ze Stanowiskiem KRRiT z 17 maja 2018 r., w tym parametry sygnalizacyjne – identyfikatory wcześniej nadane.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: Krosnoludek »

Żeby nie być gołosłownym że mam duble, które ni jak nie chcą się usunąć:

Obrazek

Obrazek

Do listy ulubionej oczywiście przeniosłem po jednym, jak widać ma serduszko.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: ploomba »

TVP World w sumie pełni rolę informacyjna dla osób nie posługujących się językiem polskim. Czy powinien być nadawany w kraju? Wg mnie tak. To sytuacja podobna jak Radio Poland (od Polskiego Radia). Jakąś tam misję pewnie to spełnia. Teoretycznie, sporo obcokrajowców odwiedza Polskę, więc ktoś może skorzystać z tego źródła informacji. Nie będę tu wnikał w kwestie polityczne, merytoryczne tej stacji.
Co do Bielsat. Ten kanał powinien być raczej nadawany lokalnie/regionalnie z dużą mocą przy granicy z Białorusią.
Bardziej logicznym wydawałoby się nadawanie jakiegoś kanału Ukraińskiego na terenie całej Polski (chyba dość sporo osob z Ukrainy nadal pozostaje w naszym kraju).
Albo w miejsce Bielsat, powinien być nadawany jakiś uniwersalny program w trzech językach, białoruskim, rosyjskim i ukraińskim. Program, który dostarczałby europejskie, cywilizowane informacje dla osob z tych 3 państw.
Wiem, od razu podniesie się larum co do finansowania tych stacji. Wg mnie taka stacja "wschodnia" powinna być finansowana przez całą UE.
Co do Alfa. Też jestem za. Fajnie ze go uruchomili. Aczkolwiek ramówka pozostawia jak na razie wiele do życzenia.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: bogdanzieba »

DanielK pisze: 8 listopada 2022, o 15:26 Moim zdaniem będzie nadawany z obiektu:
TON Tarnobrzeg *Komin ZCh Siarkopol*
:arrow: https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/288
Są już tam nadawane MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-8. Swoją drogą nie ma tam jeszcze MUX-4, ale on obecnie nie ma już obowiązku powiększania zasięgu.

Bliżej lutego 2023 r. zapewne będziemy wiedzieć więcej.
Witam, czy coś już wiadomo więcej na temat ewentualnego nadawnia MUX-6 z obiektu Tarnonrzeg/Machów ?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: DanielK »

Jeszcze nie wiadomo. Należy czekać na oficjalne komunikaty.

Miernik pokazuje mi, że MUX-6 z RTCN Żagań/Wichów (kanał 21) już z większą mocą, poziom sygnału niemal identyczny teraz jak kanał 22 z tego samego obiektu, a był ok 2-4 dB niższy.
Jeśli chodzi o RTCN Zielona Góra/Jemiołów też wydaje mi się, że jest lepiej ale muszę sprawdzić dokładnie.

Miejmy nadzieję, że wkrótce zasięg się zrówna przynajmniej do MUX-1/2.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: Kamilx »

Na infolinii Emitela posiadają już listę planowanych nadajników MUX6 (ale bez parametrów), bo pytałem o konkretne nadajniki z mojego regionu. Szkoda, że na razie nie jest jeszcze publicznie dostępna.

Na RTCN Białystok / Krynice już 8 grudnia zwiększono moc po godzinnej przerwie, ale brakowało niewiele do pozostałych multipleksów. Od początku stycznia znowu sygnał był słaby. We wtorek po godzinie 15 na kilkanaście sekund wyłączono MUX6. Gdy już powrócił, to sygnał jest tak samo mocny jak pozostałe multipleksy. Widać, że testują.

Awatar użytkownika
cherubin
Posty: 73
Rejestracja: 13 listopada 2020, o 12:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG UM7450PLA
Instalacja antenowa: UHF: MAGURA ATZ-19 pasywna
VHF: DIPOL-1/5-12 pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów Baranówka/Sucha Góra

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: cherubin »

Krosnoludek pisze: 24 stycznia 2023, o 21:30 W telewizorze dałem przeskanować dany kanał i wyszukaj i pojawiły się po dwa duble, czy wcześniej przed ręczny wyszukaniem było pojedyńczo, nie wiem.

Wydarzenia24 nadal brak odpowiedzi.
Tak się dzieje jak odbiera się sygnał z dwóch nadajników nadawanych na rożnych kanałach.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: blockbuster »

Rzeczywiście, tak jak piszecie, są jakieś zmiany w mocy MUX-a testowego. Sprawdziłem właśnie poziom sygnału na k39 (Wręczyca) i jest on sporo, bo ok 5dB większy niż był gdy sprawdzałem poprzednio (gdzieś w połowie stycznia). Teraz ten MUX na zbliżony poziom sygnału z MUX-4 a ale do MUX-1 i 2 jeszcze trochę brakuje. Na k24 (Kosztowy-Skrzyczne) też nastąpiły zmiany.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: Krosnoludek »

cherubin pisze: 28 stycznia 2023, o 00:07
Krosnoludek pisze: 24 stycznia 2023, o 21:30 W telewizorze dałem przeskanować dany kanał i wyszukaj i pojawiły się po dwa duble, czy wcześniej przed ręczny wyszukaniem było pojedyńczo, nie wiem.

Wydarzenia24 nadal brak odpowiedzi.
Tak się dzieje jak odbiera się sygnał z dwóch nadajników nadawanych na rożnych kanałach.
Skąd oprócz Suchej Góry w Krośnie mogę odbierać MUX-6? Czemu w takim razie zdublował dwa a nie wszystkie?
Według mnie z nikąd, tylko na Philipsie tak zapisało, na ax lion ns jest pojedyńczo, więc coś Philips namieszał.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: DanielK »

W Philipsie - nie pamiętam dokładnie - są różne opcje wyszukiwania programów. Aktualizacja poprzez dodanie ale nie usunięcie zbędnych wpisów, albo zastąpienie całej listy programów.
Musisz usunąć całą listę programów i wyszukać na nowo.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: Puma »

Info z FB
ℹ️ Od kiedy obowiązuje decyzja rezerwacyjna MUX6?
ℹ️ Pkt. 2 Spółka jest uprawniona do rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości objętych Rezerwacją od dnia 1 lutego 2023 r., który jest równoważny z datą rozpoczęcia okresu Rezerwacji.
👉 Interpretacja: "jest uprawniona", czyli 1 lutego może rozpocząć emisję MUX6, ale nie musi!
ℹ️ Pkt. 4 Spółka jest zobowiązana do rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości objętych Rezerwacją w terminie 6 miesięcy od daty rozpoczęcia okresu Rezerwacji.
👉 Interpretacja: "jest zobowiązana", czyli do 31 lipca musi rozpocząć emisję MUX6.

ℹ️ Kiedy rozpoczyna się wykorzystywanie częstotliwości objętych Rezerwacją MUX6?
👉 Rozpoczyna się wraz z uruchomieniem pierwszego nadajnika, na które zostało wydane pozwolenie dla stacji telewizyjnej "MUX6".
👉 Emisja prowadzona na podstawie eksperymentalnego pozwolenia dla stacji telewizyjnej "eksperyment DVB-T2" nie uznaje się za rozpoczęcie wykorzystywania częstotliwości objętych Rezerwacją MUX6.

👉Jeżeli nie są wykorzystywane częstotliwości objętych Rezerwacją MUX6 (na podstawie pozwolenia MUX6), to Telewizja Polska S.A. nie musi przestrzegać zapisów decyzji rezerwacyjnej MUX6.

👉 Liczba wydanych pozwoleń MUX6 (na 25.01): 0
👉 Liczba wydanych pozwoleń eksperyment DVB-T2 (na 25.01): 51 (ważne do: 26.03, 24.04, 22.05, 26.06)

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: Krosnoludek »

DanielK pisze: 28 stycznia 2023, o 18:39 W Philipsie - nie pamiętam dokładnie - są różne opcje wyszukiwania programów. Aktualizacja poprzez dodanie ale nie usunięcie zbędnych wpisów, albo zastąpienie całej listy programów.
Musisz usunąć całą listę programów i wyszukać na nowo.
Daje aktualizacja, bo nie chcę usunąć wszystkich, bo znikną też z ulubionych i potem trzeba przenieść na koniec listy ulubionej i każdy z kolei pojedyńczo przenieść na początek listy ulubionej. Niech sobie duble będą, moze kiedyś same znikną.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: odziom91 »

Puma pisze: 28 stycznia 2023, o 19:34 Info z FB
[...]
No i tak będziemy się znowu bujać z "testami". Ostatnio odwiedziłem rodzinę i coś mnie tchnęło, by sprawdzić jak wygląda sytuacja z programami. Oczywiście sieczka na liście programów - Alfa TVP w ogóle niedostępna, TVP 4K nadal widniało na liście, podmienił się na BELSAT. I coś z MUX4 też miało miejsce, bo w środku listy pojawiły się Polsat, Eska Rock i jeszcze jakiś kanał radiowy. Oczywiście nienadawane wcale (odbiornik zasugerował usunięcie). DVB-T2 to istny dramat. Każdy robi co chce i jak chce.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: MaxEvans »

Masakra. Czyli.nie będzie za jednym zamachem zrobienia porządku z Mux 3 i Mux 6.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: hadam »

Dziś w MUX-6 usunęli z nazwy ID kanałów dopiski HEVC.
A także w MUX-3 i 6 na kanałach TVP w nazwie ID kanału usunęli dopisek HD, w logotypach pozostał.
https://dvbt2wpolsce.pl/aktualnosci/pol ... analow-tvp
Ostatnio zmieniony 1 lutego 2023, o 11:46 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: DanielK »

Szkoda, że nadal pozycji LCN nie zmienili da trzech programów: TVP World, TVP Rozrywka i TVP Dokument.
Pozycje 33, 36, 37 w sam raz, a teraz leżą i kwiczą ;)

Zablokowany