MUX-6 (TVP)

informacje techniczne związane z wdrażaniem szóstego multipleksu DVB-T
pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: pikaczu »

Mam, musiałem wyczyszcić pamięć podręczna tv oraz aplikacji tv.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: Puma »

U mnie dźwięk jest, teraz sprawdziłem.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: pikaczu »

Widoczne, mój sony potrzebował czyszczenia pamięci podręczniej.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: Martens »

Mam pytanie - czy MUX-6 będzie miał docelowo (jak przestanie być MUX-em testowym) taki sam zasięg jak ma MUX-3, czyli na poziomie 99,5% populacji kraju? Tzn. czy MUX-6 będzie również posiadał doświetlenia z tych samych dodatkowych lokalizacji, jak ma teraz MUX-3? Wiadomo coś na ten temat?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: Puma »

Z niektórych nadajników zwiększy moc nadawania np. z Trzeciewca zwiększy z 50 na 100.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: blockbuster »

odziom91 pisze: 3 stycznia 2023, o 09:28 Skoro przeniesione zostały TVP Kobieta i TVP Kultura bez kanałów "wirtualnych" to jednak TVP stawia na oglądalność tych internetowych przez program TVP GO na MUX6 (?). Nie do końca jestem przekonany, czy to dobra decyzja, bo osobne programy charakteryzowały się tym, iż automatycznie się uruchamiały, a tak potrzebne będzie parę kliknięć na pilocie.
W MUX-6 (czyli po 1 lutego) raczej nie będzie tych kanałów wirtualnych które są obecnie w MUX-8.
W decyzji rezerwacyjnej dla MUX-8 te kanały są określone mianem usług dodatkowych. Natomiast w decyzji rezerwacyjnej dla MUX-6 można wyczytać, że TVP najpierw wnioskowała o dokonanie rezerwacji częstotliwości do rozpowszechniania lub rozprowadzania programów telewizyjnych oraz usług dodatkowych ale później zmodyfikowała wniosek wskazując, że częstotliwości nim objęte przeznaczone będą wyłącznie na potrzeby rozpowszechniania programów telewizyjnych.
Chyba, że źle to zrozumiałem i w tym drugim wniosku chodzi o to, że rezygnują z rozprowadzania programów i zostaje tylko rozpowszechnianie.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: odziom91 »

blockbuster pisze: 4 stycznia 2023, o 20:27 W decyzji rezerwacyjnej dla MUX-8 te kanały są określone mianem usług dodatkowych. Natomiast w decyzji rezerwacyjnej dla MUX-6 można wyczytać, że TVP najpierw wnioskowała o dokonanie rezerwacji częstotliwości do rozpowszechniania lub rozprowadzania programów telewizyjnych oraz usług dodatkowych ale później zmodyfikowała wniosek wskazując, że częstotliwości nim objęte przeznaczone będą wyłącznie na potrzeby rozpowszechniania programów telewizyjnych.
Dokładnie tak samo to rozumiem. Trochę "krok wstecz", ale z drugiej strony patrząc na ofertę tych programów - nie ma co za nimi płakać.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: hadam »

Może zwyczajnie chodzi o oszczędność pasma i nie tylko. Po co kilka oddzielnych kanałów wirtualnych, gdy wszystkie można zmieścić w jednej. Mogą być dostępne z poziomu każdego kanału TVP z HbbTV w aplikacji VOD TVP, chyba o to chodzi, tak jest łatwiej w zarządzaniu obsługą i taniej. Docelowo TVP GO też mają zlikwidować.
Ludzi trzeba przyzwyczajać, VOD TVP jest dostępna nie tyko poprzez HbbTV, ale i w oddzielnych aplikacjach na telewizorach, w telefonie czy komputerze.
Myślę, że to o to chodzi.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: blockbuster »

blockbuster pisze: 4 stycznia 2023, o 20:27 Chyba, że źle to zrozumiałem i w tym drugim wniosku chodzi o to, że rezygnują z rozprowadzania programów i zostaje tylko rozpowszechnianie.
Zacytowałem sam siebie ale dzisiaj jeszcze raz przejrzałem decyzję rezerwacyjną i teraz skłaniam się jednak ku temu co napisałem wczoraj w tym zdaniu. Wczoraj skupiłem się za bardzo na czytaniu działu "uzasadnienie" a umknęło mi to co jest napisane na wstępie decyzji rezerwacyjnej czyli, to jak wniosek TVP wyglądał ostatecznie (po wszystkich modyfikacjach) i z pierwotnego wniosku wypadł właśnie zwrot "rozprowadzanie programów" a "usługi dodatkowe" jednak zostały.
Do wejścia w życie przepisów zawartych w tej decyzji został niecały miesiąc, więc niedługo będziemy wiedzieć jak to będzie w praktyce wyglądać. Może dla oszczędności pasma wszystko co "wirtualne" będzie w jednym kanale TVP GO?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: hadam »

Usługi dodatkowe, to nie wiem czy nie należy to rozumieć, jako nie tylko w HbbTV osobne kanały, ale i takie dołączone do konkretnego kanału. To zapewne też, telegazeta czy dodatkowe ścieżki dźwiękowe.
Cóż jak napisałeś, zobaczymy 1 lutego.

Awatar użytkownika
cherubin
Posty: 73
Rejestracja: 13 listopada 2020, o 12:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG UM7450PLA
Instalacja antenowa: UHF: MAGURA ATZ-19 pasywna
VHF: DIPOL-1/5-12 pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów Baranówka/Sucha Góra

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: cherubin »

hadam pisze: 5 stycznia 2023, o 18:15 Ludzi trzeba przyzwyczajać, VOD TVP jest dostępna nie tyko poprzez HbbTV, ale i w oddzielnych aplikacjach na telewizorach, w telefonie czy komputerze.
Myślę, że to o to chodzi.
Z VOD TVP zniknęły te kanały są tylko na TVP GO.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: hadam »

Nie wiadomo do końca jaka będzie ostateczna przyszłość TVP GO, ale może całkiem zniknąć.
Natomiast kanały na żywo, według zapowiedzi, mają powrócić do VOD TVP.
Telewizja Polska zaczyna zastępować TVP GO w swojej komunikacji z widzami – teraz odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej z dostępem do internetu i HbbTV oglądają na ekranie reklamy serwisu TVP VoD. Może to mieć związek z niedawnym odświeżeniem oferty tej platformy, ale niewykluczone, że niedługo na rynku pozostanie już tylko jedna tego typu usługa publicznego nadawcy. TVP GO może przestać funkcjonować.

[.....]

Jednocześnie jednak w TVP VoD wyłączono możliwość oglądania kanałów TV, co ma zostać wkrótce (wedle zapewnień TVP) ponownie dodane.
Źródło: https://hdtvpolska.com/tvp-vod-go-onlin ... -odbierac/

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: hadam »

A jednak wirtualne kanały też będą.
Trochę więcej informacji na ten temat:
Wszystko wskazuje na to, że dostęp do TVP ABC 2, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2 nadal będzie możliwy z listy kanałów naziemnych, a nie dopiero po wejściu do aplikacji TVP GO. - Informujemy, że kanały wirtualne: TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2 nadal będą nadawane w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. O szczegółach poinformujemy w odpowiednim terminie – zapewnia Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP. Nie zdradza na jaki multipleks zostaną przeniesione kanały HbbTV, ani czy dołączy do nich ostatnio uruchomiona stacja Alfa TVP.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/j ... j-alfa-tvp

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: wiertolot »

Można to już chyba jak pod temat główny zrobić w NAZIEMNA TELEWIZJA CYFROWA DVB-T i DVB-T2.

m.szklarski
Posty: 107
Rejestracja: 15 lutego 2017, o 18:13
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wro/Ślęża

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: m.szklarski »

Formalnie status eksperymentalności ten Mux traci zdaje się 31.01. Więc rzeczywiście najpóźniej 1.02 warto go na Forum wydobyć "wyżej w hierarchii".

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: pikaczu »

Jeszcze nie zmienili numeracja?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: Krosnoludek »

Nadal LCN jest ustawiony na 800 i 801 na TVP Kultura i Kobieta

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: Kamilx »

MI dekoder pokazuje, że TVP Kultura ma przypisany nr LCN 30, a TVP Kobieta - 35. Strona digitalbitrate.com także potwierdza -> https://www.digitalbitrate.com/dtv.php? ... 13&lang=en

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: hadam »

U mnie na LG, też jest 30 i 35.

Najpierw kiedy jeszcze te kanały były zdublowane, to nowe z MUX-6 dopisało mi na 800 i 801, wtedy włączyłem automatyczne wyszukiwanie to je zamieniło miejscami i już te z MUX-8 były na 800 i 801, a te z MUX-6 na 30 i 35.
W piątek wyłączyli duble z MUX-8 a te z MUX-6 zostały na swoim prawidłowym miejscu według LCN.

Dlatego tym wszystkim którzy mają źle ustawione radzę. Albo wyszukać wszystkie kanały automatycznie od nowa, albo ręcznie przeskanować najpierw MUX-8 a potem MUX-6.

Wygląda na to, że dlatego że kanały przez jakiś czas były zdublowane i miały takie same LCN, to narobiły zamieszania na listach w niektórych odbiornikach.
Na tunerze, AB TereBox 2T, który sam nie dodaje nowych kanałów, nie było takiego problemu. I tak musiałem przeskanować ponownie i wtedy zapisały się prawidłowo.

eter
Posty: 1298
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: eter »

W ogóle robią bałagan z ciągłymi tymi zmianami.
Cały czas ktoś do mnie dzwoni, że znikło to...a teraz nie ma tego i tak w kółko.
Mam znajomych kilku leciwych ludzi, którym pomagam...i ciągle trzeba do nich chodzić, bo co ustawię im listę, to za chwilę ją rozwalają i zmieniają programy.

Zablokowany