DVB-T Kraków

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: poxipol »

Ten ostatni,ze względu na odbiór MUX-8 K 7

gawix
Posty: 10
Rejestracja: 6 stycznia 2016, o 20:58
Odbiornik: T-HD 1000
Instalacja antenowa: antena zewnętrzna, balkon

Re: DVB-T Kraków

Post autor: gawix »

Zamontowałem dzisiaj symetryzator, kosztował mnie 5zł bo kupiłem gdzie indziej, bliżej swojego osiedla, efekt? Rewelacja, zbiera wszystkie kanały, nie wiedziałem że naziemna ma taką bogatą ofertę kanałów. Dzieki wielkie wszyscy za pomoc.

tomek_bartus
Posty: 6
Rejestracja: 8 kwietnia 2016, o 20:35
Odbiornik: Panasonic Viera TX-55AS650E
Instalacja antenowa: antena typu Opticum BX 1000+
balkon, 2 piętro, 11,4 km od nadajnika
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: tomek_bartus »

Dzień dobry.
Ok. tydzień temu utraciłem sygnał z stacji MUX1. Aktualizacja listy kanałów usunęła zaprogramowane kanały z listy dostepnych w telewizorze. Mieszkam ok. 11km od Choragwicy. Proszę o pomoc w ustaleniu przyczyn.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Kraków

Post autor: K63 »

Czasami minimalna korekta kierunku ustawienia anteny może przynieść oczekiwany skutek. Sprawdź dokładnie jakość wszystkich połączeń i stan kabla. Mniemam że antena jest pasywna (bez wzmacniacza). Sprawdź więc w jakiej kondycji jest płytka umieszczona w puszce anteny. Ustawiając antenę posiłkuj się funkcją programowania ręcznego w tv, ustawiając go na pożądany kanał - w wypadku Chorągwicy k.25 (mux-1), k.23 (mux-2), k.50 (mux-3).
Nie wiem jakie masz lokalne warunki odbioru (np. przeszkody), ale czasami użycie tak mocnej anteny 11 km od 100 kW nadajnika może skutkować problemami. Alternatywnie spróbuj odbioru z Rabki.

adrjannn
Posty: 32
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 15:43

Re: DVB-T Kraków

Post autor: adrjannn »

Lub z Katowic :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Kraków

Post autor: K63 »

Wieża telewizyjna na Krzemionkach będzie jak latarnia. Rozbłyśnie kolorami.
https://dziennikpolski24.pl/krakow-wiez ... 1-14253785
Obrazek

lelum
Posty: 16
Rejestracja: 28 sierpnia 2014, o 01:27

Re: DVB-T Kraków

Post autor: lelum »

Witajcie,

nie wiem czy we właściwym miejscu publikuję swoje pytanie, dlatego proszę o wyrozumiałość.

Problem polega na tym, że niestety mój odbiornik nie jest w stanie odnaleźć niektórych kanałów z MUX8 (Nowa TV, Zoom TV, Metro, WP), jak również testowego dostępu do Polsat News, Mieszkam w Nowej Hucie i mam zamontowaną na balkonie antenę, zaś dekoder (Not only) jest podłączony do komputera. Z tego co wiem, odbieram sygnał z Chorągwicy (jakieś 15km). Dawniej można było odebrać słaby sygnał kanałów Zoom i Nowa TV, ale od jakichś 2 lat nic.

Zastanawiam się, jak można temu zaradzić. Poniżej dołączam mapkę z Google pokazującą z której strony bloku zamontowana jest antena i z jakiego kierunku dochodzi do niej sygnał z Chorągwicy.

https://zapodaj.net/40e93127f36ab.png.html

Proszę o pomoc i pozdrawiam.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T Kraków

Post autor: VAHANARA »

lelum pisze: 26 września 2019, o 20:06Zastanawiam się, jak można temu zaradzić.
Podać na początek:

- jaki typ anteny
- pasywna czy ze wzmacniaczem
- podać wskazania poziomów i jakości wszystkich odbieranych mux-ów

Masz możliwość sprawdzenia, jaki jest odbiór na tej antenie przez inny odbiornik?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: poxipol »

Czy to jest antena siatkowa na I piętrze pod anteną Cyfrowego Polsatu.
Jeżeli tak,to by tłumaczyło wątpliwy odbiór MUX-8 i MUX-4

lelum
Posty: 16
Rejestracja: 28 sierpnia 2014, o 01:27

Re: DVB-T Kraków

Post autor: lelum »

To jest antenat kierunkowa na 2-gim piętrze, tam gdzie cyfrowy polsat, ale nie widać jej za bardzo na google street view - niestety nie pamiętam jaki model. Kupowałem w Dipol'u kilka lat temu. Niestety nie jestem też w stanie powiedzieć czy ma wzmacniacz i jeśli tak, to jakiej mocy :/

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T Kraków

Post autor: VAHANARA »

lelum pisze: 26 września 2019, o 23:09To jest antenat kierunkowa (...) Kupowałem w Dipol'u kilka lat temu.
Czyli pewnie coś w tym stylu: https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... A1910R.htm
W takim przypadku słaby odbiór lub jego brak dla mux-8 jest zrozumiały.
lelum pisze: 26 września 2019, o 23:09Niestety nie jestem też w stanie powiedzieć czy ma wzmacniacz i jeśli tak, to jakiej mocy :/
A masz zasilacz antenowy - coś takiego: https://www.dipol.com.pl/zasilacz_wzmac ... _D0010.htm?

I podaj te poziomy i jakości dla mux-ów - odtwarzacz DVB powinien coś pokazywać - jak nie, zainstaluj jakiś co pokazuje. Bo bez tego ciężko będzie.

lelum
Posty: 16
Rejestracja: 28 sierpnia 2014, o 01:27

Re: DVB-T Kraków

Post autor: lelum »

Oj, to czegoś takiego, jak pokazałeś na zdj nie mam - tj zasilacza (już wiem jak wygląda :) )

Jak sprawdzić poziom jakości dla muxów? Na kompie używam TotalMedia - zgaduję, że tym programem tego nie sprawdzę.

Ps. Niestety nie mam możliwości podłączenia innego odbiornika tv :/

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T Kraków

Post autor: VAHANARA »

Czyli masz antenę pasywną.

Heh, używałem wieki temu tego TotalMedia, jak DVB-T się uruchamiało... ;)
On faktycznie ma tylko taki mini wskaźnik siły sygnału (chyba?) jak w telefonie komórkowym - antenka z kreseczkami. Niewiele to daje, ale na początek zawsze coś. Napisz, co ta antenka ci pokazuje... ;)

Popatrz w ten wątek viewtopic.php?f=36&t=812, tam na pewno coś było o programach dających wskazania jakości odbieranych mu-ów. Ewentualnie tam: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic ... l#18180882 - dużo krótszy i coś tam zaproponowano.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: dvbtowiec »

@lelum
Ale po co sprawdzać poziomy sygnałów MUX8 skoro nie ma odpowiedniej anteny na to pasmo ;)

Kodowanego MUX CP nie znajduje, gdyż wszystkie kanały mają ustawioną flagę aby być ukryte. Być może na liście kanałów w ich edycji je zobaczysz w ustawieniach tunera. Jeśli tak, zapamiętaj ich numery a zwłaszcza Polsat News, wtedy wpisując numer z klawiatury, powinien się pokazać.

Aby odbierać kanały z MUX8 musisz dołożyć drugą antenę na pasmo VHF i ustawić ją w polaryzacji pionowej. Anteny spiąć zwrotnicą.
Odbiór w Krakowie, czy NH MUX8 nie jest trudny, tylko trzeba mieć odpowiednią instalację.

Najtańszym kosztem (kilka zł) możesz spróbować zmienić symetryzator w puszcze antenowej na szerokopasmowy.
W tej antenie (jeśli nie ma wzmacniacza) na 100% masz symetryzatow na pasmo UHF 21-69.
Kup symetryzator na pasmo 1-69, wówczas wpuścisz więcej "światła" dla mux8 z pasma VHF.
Ale nie gwarantuję sukcesu.
Jeśli nie pomoże mała strata - wówczas kup zestaw jak opisałem wyżej przywracając poprzedni symetryzator w obecnej antenie.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: poxipol »

W istniejącej antenie- mini krokodylek UHF masz oklapnięte górne ramię jej reflektora,co pogarsza odbiór.

lelum
Posty: 16
Rejestracja: 28 sierpnia 2014, o 01:27

Re: DVB-T Kraków

Post autor: lelum »

Witam po przerwie.

Wróciłem po kilku próbach zbadania sygnału, ale na nic zdały się moje próby.
poxipol pisze: 27 września 2019, o 16:12 W istniejącej antenie- mini krokodylek UHF masz oklapnięte górne ramię jej reflektora,co pogarsza odbiór.
Chyba nie wiem o jakim krokodylku mowa :) Chodzi o te małe części, które są przymocowane do głównych ramion anteny?
dvbtowiec pisze: 27 września 2019, o 12:54
Aby odbierać kanały z MUX8 musisz dołożyć drugą antenę na pasmo VHF i ustawić ją w polaryzacji pionowej. Anteny spiąć zwrotnicą.
Odbiór w Krakowie, czy NH MUX8 nie jest trudny, tylko trzeba mieć odpowiednią instalację.
A czy można by w takim wypadku po prostu kupić jakąś inną, jedną antenę, która by złapała wszystko? Jeśli tak, to jaką?

Pozdrawiam.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: dvbtowiec »

Wynalazki combo istnieją https://www.dipol.com.pl/oferta-tv-sat- ... v,6666.htm i tanie nie są ;) , z tym że to gorszy jakościowo zestaw i również możesz być rozczarowany.
Wybór należy do Ciebie.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: poxipol »

Małe sprostowanie w sprawie anteny Dipol Tri-Digit MINI.
Na pierwszy rzut okiem,wygląda jakby górna część reflektora była opadnięta.
Obrazek
Chyba coś nie bardzo było z tą anteną,skoro obecnie mamy jej nową wersję.
Obrazek
W twoim rejonie odbioru,dobrze sprawdzają się anteny tego typu https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A4015.htm nawet z odbiorem MUX-4 pomimo odmiennej polaryzacji nadawania.
Jak na razie MUX-4 jest dostępny z trzech synchronicznych nadajników K 33 pol.V.
W razie słabego jego odbioru,można wygiąć dwa dipole,będące w rezonansie z K 33

Awatar użytkownika
dylemat24
Posty: 120
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:24
Miejscowość: Kraków

Re: DVB-T Kraków

Post autor: dylemat24 »

Czekam na DVB t2 w Krakowie.
Przygotwałem antenę, nowy kabel, cały przegląd, założyłem nowe symetryzatory i zwrtotnicę.
Koszty niewielkie, mam nadzieję, że wszystko pójdzie bez problemowo. :D

No jeszcze tydzień i zobaczymy jak się sprawdzi nowe nadawanie w systemie DVB t2

To już jutro, nowa jakość TV w Krakowie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Kraków

Post autor: K63 »

Krzemionki dostały pozwolenie na mux-1 i mux-2 :!:
- mux-1 / k.43 / 2,9 kW dookólnie
- mux-2 / k.23 / 2.88 kW dookólnie

Zablokowany