Testy TVS HD

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Testy TVS HD

Post autor: blockbuster »

Tak tylko z ciekawości pytam, czy mógłby ktoś podać jakie obecnie parametry ma ten MUX (FEC, GI) :?:
Z fotki @Dobrycel widzę, że modulacja jest taka jak poprzednio czyli 16-QAM.
Poprzednio była też bardzo dobra korekcja błędów i dzięki temu emisja dolatywała dosyć daleko. Z resztą jak pamiętamy, ten FEC 1/2 wziął się stąd, że na początku emisji tego MUX-a na k42 też co niektórzy mieli spore kłopoty z jego odbiorem za sprawą zakłóceń od czeskiego MUX-a z Frenštátu. Po zmianie FEC nastąpiła duża poprawa.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testy TVS HD

Post autor: dvbtowiec »

Na TV Sony, który najwyraźniej ma dużą lepszą głowicę, na k30 pokazuje się wahająca się moc sygnału od 30 do 39%.
Czyli jednak coś dolatuje do Krakowa, ale to zdecydowanie za mało do odbioru.
Jakość ani drgnie.

Na mierniku jednak jest szczątkowa jakość.
Poniżej to co pokazuje moja antena w Krk.

@blockbuster

Obrazek

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: Testy TVS HD

Post autor: modulator »

U mnie odbiór lepszy niż za k42. Octagon - SNR 16-17dB. Po widmie na SDRze też widać sporą różnicę na plus.
Telewizor (dosyć nowy LG, modelu nie pomnę): DVB-T2, 16QAM, FEC 1/2, GI 1/128.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 maja 2022, o 16:33 przez modulator, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mozart
Posty: 22
Rejestracja: 7 lipca 2019, o 19:48
Miejscowość: Olkusz
Odbiornik: SAMSUNG UE40NU7192UXXH
Instalacja antenowa: OPTICUM AX1000+ LTE COMBO PROLINE VHF + UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: Testy TVS HD

Post autor: Mozart »

U mnie działa bez problemu na telewizorze Samsung.
Obrazek

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: Testy TVS HD

Post autor: lumca_2 »

Potwierdzam odbiór MPX TVS na K30 około 20 km na północ od Ostrawy. parametry są znacznie lepsze niż w K42. Oczywiście jest to DVB-T2 z kompresją H.264.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Testy TVS HD

Post autor: Dobrycel »

To tak mozna? Nie powinna to byc transmisja w Hevc?

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Testy TVS HD

Post autor: monter1981 »

Można, bo to emisja w oparciu o zezwolenie wydane na podstawie art. 144b PT (''czasowe używanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego w celu przeprowadzenia badań, testów lub eksperymentów").

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Testy TVS HD

Post autor: Dobrycel »

Ale oni te testy juz tela lot robia. Szczerze to sie zawiodlem i to srogo. Bylem pewien ze bedzie w Hevc bo jakosc lepszo.
Zadzwonie se do UKE w tej sprawie.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Testy TVS HD

Post autor: monter1981 »

W praktyce rzeczywiście bardziej przypomina to emisję regularną niż eksperymentalną, ale jest to wygodniejsze dla administracji i nadawcy. Alternatywą byłaby zmiana Planu Zagospodarowania Częstotliwości przez dodanie zasobów częstotliwości niezbędnych do rozpowszechniania przedmiotowego MUX-u. W przypadku K30 mógłby powstać problem na etapie uzgodnień międzynarodowych (Słowacy mają prawo do użytkowania tego kanału z mocą 50kW z dosyć korzystnie położonego obiektu Zilina/Krizava - obecnie emisja idzie z mniejszą mocą 10kW). Poza tym kwestie formalne - procedura wyboru operatora emisji - mogłaby się skończyć niekorzystnie dla nadawcy i tym samym wpłynąć negatywnie na koszty emisji.

bloger55
Posty: 9
Rejestracja: 28 kwietnia 2022, o 20:39
Miejscowość: Andrychów
Odbiornik: LG OLED b9 / Odin smt 01
Instalacja antenowa: Telkom telmor digit Activa / Dipol a2675
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Praded, TVT Rybnik

Re: Testy TVS HD

Post autor: bloger55 »

U mnie sygnał dużo słabszy niż na kanale 42 ale odbiór całkowicie stabilny.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Testy TVS HD

Post autor: Dobrycel »

A jaki macie obecnie poziom sygnału? U mnie siła sygnału podniosła się. Czy to ma związek że powietrze jest wilgotne czy cos z nadajnikiem zmieniają?

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Testy TVS HD

Post autor: Maciejek »

U mnie jest znacznie lepiej. Odległość 50km południe Polski (Skoczów), 100/100.

Adis
Posty: 110
Rejestracja: 6 grudnia 2016, o 11:50
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: tv philips dekoder Viva
Instalacja antenowa: telmor 850 i Sparta lambda
10m dach
Nadajnik - obiekt nadawczy: kosztowy skrzyczne opole sucha gora masl

Re: Testy TVS HD

Post autor: Adis »

Rybnik 100/100

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testy TVS HD

Post autor: hadam »

Wiele zależy od lokalizacji, im dalej od nadajnika MUX TVS a bliżej do nadajników MUX-1 ze świętokrzyskiego tym gorzej.
Podam taki przykład jako ciekawostkę, co też oprócz problemów z TVS zaobserwowałem po zmianach.
Otóż, z Kosztowych MUX-1, 2, 3 i 4 nadają obecnie z porównywalną mocą po 100 kW, jednak tylko na jednym MUX-4 mam słabsze wskazania na telewizorze, jakość i siłę, pomimo że na logikę to najniższy kanał, więc powinno być najlepiej. Antena pasywna bez wzmacniacza, próbowałem ze wzmacniaczem i jest podobnie, tylko paski więcej pokazują.
Problem w tym, że kanał 21 jest też wykorzystywany w sąsiednim woj. łódzkim i pomimo, że to z tyłu anteny, to jednak sygnały odbite jakoś trafiają. Oczywiście szczątkowy sygnał nie jest w stanie zakłócić silnego z Kosztowych, jednak ma ma niego wpływ, bez wpływy na jakość samego odbioru, nie zakłóca.
Inaczej natomiast sprawa wygląda z MUX TVS te 5 KW to za mało. Do wczoraj odbierałem sygnał odbity MUX-1 z Dobromierza albo ze Św. Krzyża, po włączeniu TVS nie mam ani jednego, ani drugiego.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Testy TVS HD

Post autor: Byczek12345 »

U mnie od strony północnej jest wysoki las, więc bardzo małe prawdopodobieństwo, że bezpośredni sygnał ze Św. Krzyża dociera, najpewniej z jakiegoś odbicia i dlatego jest niestabilny (co kilka sekund). Jak pisałem wyżej, EMOS EM190-L nie radzi sobie z odbiorem TVS, natomiast SAMSUNG GX-MB540TL koryguje zakłócenia i odbiera poprawnie. Żadna korekcja kierunku anteny nie pomaga.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testy TVS HD

Post autor: hadam »

monter1981 pisze: 25 maja 2022, o 17:57 (Słowacy mają prawo do użytkowania tego kanału z mocą 50kW z dosyć korzystnie położonego obiektu Zilina/Krizava - obecnie emisja idzie z mniejszą mocą 10kW).
No to jak na Słowacji włączą 50 kW, to ten multipleks będzie osiągalny tylko w Katowicach.
Od północy woj. świętokrzyskie, a od południa Słowacy.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Testy TVS HD

Post autor: Byczek12345 »

Za czasów "analogu" Zilinę odbierałem bez problemu bez korekcji anteny - TV NOVA, może to od nich u mnie zakłócenia.

Czyli 30 kanał dla TVS jest całkowicie nie trafiony.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Testy TVS HD

Post autor: blockbuster »

No niestety, kanał nie trafiony. Tylko nadal zastanawiam się, dlaczego nie użyto k40, czy chociażby k27? Te kanały raczej nie będą w najbliższej przyszłości wykorzystane a są skoordynowane pod emisję z Kosztów i z Wręczycy i nie było by z nimi kłopotu?
hadam pisze: 26 maja 2022, o 07:55 Otóż, z Kosztowych MUX-1, 2, 3 i 4 nadają obecnie z porównywalną mocą po 100 kW, jednak tylko na jednym MUX-4 mam słabsze wskazania na telewizorze, jakość i siłę, pomimo że na logikę to najniższy kanał, więc powinno być najlepiej. Antena pasywna bez wzmacniacza, próbowałem ze wzmacniaczem i jest podobnie, tylko paski więcej pokazują.
Problem w tym, że kanał 21 jest też wykorzystywany w sąsiednim woj. łódzkim i pomimo, że to z tyłu anteny, to jednak sygnały odbite jakoś trafiają. Oczywiście szczątkowy sygnał nie jest w stanie zakłócić silnego z Kosztowych, jednak ma ma niego wpływ, bez wpływy na jakość samego odbioru, nie zakłóca.
Może też do tego dochodzić fakt, że MUX-4 jako jedyny z tych nadawanych z Kosztów ma inne parametry emisji.
Wszystkie pozostałe MUX-y w DVB-T2 mają FEC 3/4 natomiast MUX-4 ma FEC 4/5 bo Polsat wymyślił sobie, że ten MUX ma mieć 40Mb/s przepływności. No ale gorsza korekcja błędów przekłada się na to, że wzrasta minimalny poziom sygnały niezbędny do prawidłowego odbioru.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testy TVS HD

Post autor: hadam »

A widzisz, nie wziąłem tego pod uwagę, jakoś mi umknęło, możesz mieć rację.

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: Testy TVS HD

Post autor: alex_777 »

blockbuster pisze: 26 maja 2022, o 11:33 No ale gorsza korekcja błędów przekłada się na to, że wzrasta minimalny poziom sygnały niezbędny do prawidłowego odbioru.
Zmiana z 3/4 na 4/5 jest tak minimalna, że ten niezbędny poziom sygnału też wzrośnie minimalnie.

Zablokowany