Dźwięk w MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: Rozsądny »

luki118 pisze:Ja nadal mam brak dzwięku w Digital hd-301 z Kraków Chorągwica .
Kilka porad "Jak mądrze zadawać pytania" do poczytania, może coś pomoże, mimo że tylko pośrednio powiązane?
http://rtfm.killfile.pl
Ostatnio zmieniony 23 października 2016, o 18:14 przez Rozsądny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: ploomba »

Co do Sencor SE 3281M4.
Przegrzebałem całe menu w tym TV. Przerobiłem wszystkie opcje dźwiekowe w menu. Nie ma tam nic co by tyczyło sie E-AC3. Jest rodzaj dźwięku (uzytkownika, film itd), wyjście cyfrowe PCM, wyrównanie poziomu dźwięku. Opcji wyboru/włączenia E-AC3 - brak.
Firmware jest aktualny - załadowany ten ze strony producenta.
Co do TVP 1, 2 i Polsatu. Zmieniam ścieżki dźwiekowe na pilocie. Pojawia się wybór (na TVP1) - Polski, QAA i nieznany. Działa tylko pierwsza ścieżka (przy której pisze MPEG). Przy QAA i Nieznanej pisze "DOLBY" i dźwięku brak - cisza. To samo na TVP2 i Polsacie
Wychodzi na to, że sam producent nie wiedział co sprzedaje, bo nie wyszczególnił systemu kompresji dźwięku w specyfikacji tego TV. Idę o zakład , że reszta telewizorów Sencora będzie miała to samo.
Dziwne, bo telewizor jest w miarę nowy, jest tam jakaś namiastka Smart TV, jest HBB tv a E-AC3 brak.
Pytanie jest teraz takie, czy to problem Software'owy (czy pomoże jakaś poprawka firmware'u) czy po prostu telewizor hardware'owo nie obsluguje kompresji E-AC3.
Nikt wcześniej nie zwrócił na to uwagi. Teściowie kupili TV, działa to działa - dźwięk był. Nie bawili się w dodatkowe ścieżki dźwiękowe, audiodeskrypcje itd.
Napisałem do producenta. Zobaczymy co odpiszą.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: Maniek99 »

Pewnie producent chciał przyoszczędzić na licencji, mimo że procek obsługuje.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Czy inny użytkownik tego 'wynakazku' może potwierdzić powyższe spostrzeżenia?


Proponuję więc atakować importera by szybko pomyślał o atualizacji oprogramowania albo jesli nie minęły 2 lata jak naszybciej oddać ten produkt, bo nie spełnia polskich wymagań.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: ploomba »

Sprawdziłem teraz dokładnie datę zakupu. Tzn w tym samym dniu teściowie i szwagier kupili ten sam TV w tym samym sklepie (razem dwie sztuki tego wynalazku) :D teściowie wyrzucili dokument zakupu, szwagier ma go nadal. Wychodzi, że nie minęły jeszcze dwa lata (kupione 7.02.2015).
Problemem będzie chyba jedynie brak dokumentu zakupu na tą jedną sztukę tego felernego TV.

Panie Jarosławie, a jak ma się ustawa do niekompatybilnych sprzętów, które zostały kupione np dużo wcześniej (teoretycznie)? czy też można takie sprzęty reklamować do dwóch lat od zakupu? Bo tak naprawdę to takie odbiorniki nie są zepsute (gwarancja), tylko zostały sprzedane niezgodnie z Ustawą Cyfryzacyjną. Pewnie dopiero po uruchomieniu mux-8 na terenie całej Polski takie sprawy zaczną wypływać. masa odbiorników została zakupiona w latach wcześniejszych (a już po opublikowaniu tejże ustawy z wytycznymi dotyczącymi odbiorników).

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Prawnikiem nie jestem, ale moim zdaniem ustawa nam nie pomoże.

Pozostaje rękojmia i niezgodność towaru z umową - wymagania na odbiornik telewizji naziemnej określa Rozporządzenie, kupując takie urządzenie mamy prawo domniemywać, że spełnia krajowe wymagania i ma wszystkie wymagane funkcje opisane w Rozporządzeniu.

Przydała by się jednak opina prawnika. Może znajdzie się taki na forum?

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: Rozsądny »

Napisz do UKE i KRRiT z prośbą o poradę.
Zadzwonić też możesz, telefony na dole strony
http://www.krrit.gov.pl/dla-abonentow-i ... -poradnik/

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: hadam »

Wygląda na to, że pan Wiesław Łodzikowski miał rację kiedy jeszcze w sierpniu pisał, że mogą być problemy z odbiorem dźwięku na niektórych odbiornikach.
Przypomnę pisał o tym tutaj.
Ciekawe jaka to będzie skala, mam nadzieję, że niewielka, marginalna. Jak dotąd wszystko wskazuje, że nie obejdzie się jednak bez problemów, okaże się w praniu bo w tym momencie to może jakiś ułamek procenta odbiera ten multipleks a część osób z tego może nawet nie wiedzieć, że w ogóle jest nadawany dźwięk.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Nie słyszałem nawet o takiej marce telewizorów.
Przykre to niestety jest że decydując się na zakup czegoś mniej znanego, ufamy sprzedającym, a po jakimś czasie okazuje się że sprzęt nie spełnia wymogów z tego co opisujecie.
Dlatego osobiście boję się kupować sprzętów mało znanych producentów, gdyż coś taniego staje się wyjątkowo kosztowne.
Na szczęści w moim Sony, na ZoomTV dźwięk i obraz są poprawne na pętli.
A miałem obawy, bo na planszach nadawców dźwięk pojawiał się z opóźnieniem.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: ploomba »

Dokladnie, ludzie zaczną zgłaszać problemy z niekompatybilnym sprzetem dopiero wtedy, gdy zacznie się regularna emisja a mux8 sie "upowszechni"

Z serwisu Sencora otrzymalem informację, że zglosili problem do centrali w Czechach i prawdopodobnie będzie aktualizacja softu. Zobaczymy. Oby nie grali tylko na czas z ta aktualizacją.
Ponoć jestem pierwszą oosob, która zgłosiła ten problem.

P. S. Sam bym tez nie kupil raczej takiego Tv. Firma Sencor to cos pokroju polskiej Manty itp

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Może ta informacja będzie dla Ciebie pomocna.

"Zgodnie z prawem podstawą złożenia reklamacji jest wada zakupionego towaru lub usługi. Paragon jest jednym z wielu możliwych dowodów zakupu, jaki konsument może przedstawić sprzedawcy zgłaszając reklamację. Gdy paragon zniszczył się, wyblakł albo zaginął, dowodem może być np. potwierdzenie płatności, wyciąg z rachunku bankowego, e-mail czy zeznanie świadków."

źródło https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=11630

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: ploomba »

Dzieki za cytat i linka. Bede wiedzial na co sie ewentualnie powolywac. Na razie poczekamy ze dwa tygodnie co odpisze serwis. W międzyczasie "skrobnę" jeszcze coś do UKE.

P. S. Dodam jeszcze do tematu dzwieku, ze Cryptobox 652 combo (z mojego profilu) nie ma problemow z dzwiekiem. Narazie wszystko ok. Wiwa hd80 tak samo (ale to juz ktos potwierdzal wczesniej w tym temacie).

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: hadam »

ploomba pisze:Z serwisu Sencora otrzymałem informację, że zgłosili problem do centrali w Czechach i prawdopodobnie będzie aktualizacja softu. Zobaczymy. Oby nie grali tylko na czas z ta aktualizacją.
Ponoć jestem pierwszą osobą, która zgłosiła ten problem.
Prawdopodobnie nie musi oznaczać na pewno, może to nie być możliwe np. ze względów technicznych.
Albo producent jeśli prawo go do tego nie obliguje może nie chcieć ponosić dodatkowych kosztów.
Nie wiadomo czy jakiekolwiek możliwości prawne są tutaj do wykorzystania, tak jak napisał pan Mroczkowski musiałby się wypowiedzieć ktoś kto się na tym zna. Ja np. w sprawie rękojmi znalazłem coś takiego i jeszcze UOKiK
Jeśli dobrze zrozumiałem to prawo do rękojmi (jeśli takie tu można stosować) obowiązuje 2 lata. Nie wiem czy jakiekolwiek inne prawo jest tu adekwatne w zależności od czasu jaki upłynął, ale jeśli tak to obywatel jako jednostka ma nikłe szanse, chyba że UOKiK pomoże, jak będzie podstawa oczywiście.
Wracając jeszcze do obiecanej aktualizacji przez producenta to tak sobie myślę, jak sam napisałeś telewizor kupili teściowie, przypuszczam, że w większości przypadków tego typu tańsze odbiorniki kupowali ludzie o mniejszych wymaganiach, czyli starsze osoby. Atutem mogła być cena i to, żeby odbiornik był jak najmniej skomplikowany i prosty w obsłudze, to jak takie osoby poradzą sobie z aktualizacją software i skąd będą wiedzieli, że trzeba aktualizować. Ty teściom pomożesz ale pewnie nie wszystkim ma kto pomóc.

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: Rozsądny »

Problem ten poruszył też kiedyś satkurier
http://satkurier.pl/laravel/news/67471/ ... ne-mi.html

Jest tylko jedno małe ale - obowiązek poinformowania klienta i posiadania wywieszki już zdaje się nie obowiązują :shock:
3. Obowiązki określone w ust. 1 i 2 wygasają z dniem 31 lipca 2014 r.
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0111530903

A że kupiłeś
(kupione 7.02.2015).
Pytanie które należy zadać UKE, KRRiT i Rzecznikowi Konsumenta. Czy dziś sprzedawca może bez poinformowania klienta sprzedać mu odbiornik nie spełniający wymagań? Czy jest to może zatajenie wady (patrz niżej)?


Gdyby to było wcześniej to na pewno:
Sklep mógłby mieć problem bo jak firma i dystrybutor z Czech umyje ręce to on mógłby beknąć - raz że sprzęt musiałby "naprawić" (czyli wymienić na kompletnie inny albo zwrócić pieniądze) to jeszcze kara 1-50 tyś złotych.
Kogo zmiany uderzą najbardziej? Bezpośrednio w sprzedawców, bo odbiorniki trzeba będzie oznaczyć. Teraz jeśli klient zauważy komunikat o niezgodności czegokolwiek z czymkolwiek - nawet rewelacyjna cena może nie pomóc. Brak oznaczenia lub oznaczenie niezgodne ze stanem faktycznym może zaowocować karą pieniężną, co rozpisano szczegółowo w Art. 19 ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (od 1 tys. zł do 50 tys. zł). Paradoksalnie importerzy i hurtownicy są w lepszej sytuacji, bo jeśli sprzedawca nie jest świadomy i kupi sprzęt - może mieć żal sam do siebie.
Brak podpisu to zdaje się jest to zatajenie wady - i rękojmia obowiązuje dłużej niż 2 lata. Bezterminowo wręcz!
Zatajona wada
Pomimo upławu terminu do zgłoszenia uprawnień z tytułu rękojmi, kupujący może jednak korzystać ze swoich uprawnień, w przypadku gdy sprzedawca zataił fakt wady produktu. Podstępne zatajenie wady to taka sytuacja, gdy sprzedawca wiedząc o wadzie nie tylko nie przekazuje tej informacji kupującemu, ale dodatkowo, podstępnie ją zataja a więc np. maskuje, ukrywa itp. w tym celu, aby kupujący jej nie odkrył.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że art 564 kodeksu cywilnego odmawia sprzedawcy możliwości powołania się na upływ terminu do zbadania rzeczy przez kupującego lub zawiadomienia o wadzie, w sytuacji gdy sprzedawca wiedział o wadzie lub zapewnił, że one nie istnieją.
Brak podpisu - to sprzedawca utajnił wadę
Zgodnie z obowiązującą od ponad pół roku ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej przedsiębiorca sprzedający odbiorniki cyfrowe może sprzedać taki, który nie spełnia wymagań technicznych do odbioru nadawanej na terenie Polski naziemnej telewizji cyfrowej, jedynie po poinformowaniu o tym fakcie nabywcy. Musi to zrobić na piśmie, najpóźniej w chwili sprzedaży. Ma też uzyskać od kupującego pisemne potwierdzenie zapoznania się z tą informacją. Obowiązek uzyskania od nabywcy takiego oświadczenia dotyczy także sprzedaży przez internet.

Potwierdzenie składane przez kupującego musi zawierać jego imię i nazwisko, a przedsiębiorca jest zobowiązany do przechowania dokumentu przez dwa lata, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostało złożone.
Tak więc ktoś kto kupił sprzęt przed 31 lipca 2014 a w 2014 i ma dziś problem z EAC3 to ma jeszcze czas do końca roku na zdecydowane działania - sprzedawca musi przechować jego oświadczenie do 31 grudnia 2016r - i jak go nie ma to ma problem. :)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Jako uzupełnienie mogę napisać, iż w dniu dzisiejszym chciałem sąsiadce (starsza Pani) zaprogramować MUX8 w jej telewizorze który kupiła sobie 2 lata temu.
Niestety nie zapamiętałem marki tego "cuda".

Programowanie okazało się klapą, gdyż producent nie przewidział w tym telewizorze głowicy na pełne pasmo VHF.
Pasmo to zaczynało się od kanału 12 :D

Dawid1980a
Posty: 5
Rejestracja: 23 stycznia 2013, o 08:37
Odbiornik: Telewizor Samsung
Instalacja antenowa: Antena pokojowa Jupiter HP04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: Dawid1980a »

Witam
Brak dźwięku na wszystkich programach mux8 - tuner kilkuletni Not Only TV ( LV6TMPVR4 ). Ma ktoś może do niego instrukcje, ponieważ moja się zgubiła ?

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: kupon »


Dawid1980a
Posty: 5
Rejestracja: 23 stycznia 2013, o 08:37
Odbiornik: Telewizor Samsung
Instalacja antenowa: Antena pokojowa Jupiter HP04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: Dawid1980a »

Dzięki za instrukcje kupon.
Rozwiązanie mojego problemu znalazłem na innym forum. Dokładnie wyjaśnia jak wykonać aktualizacje mojego tunera @GUTEK@ - to jest jakiś Guru od tych tunerów.

Karol78
Posty: 22
Rejestracja: 27 września 2016, o 19:32
Miejscowość: gm. Krasocin,świętokrzysk.
Odbiornik: Panasonic 4K EX700
Instalacja antenowa: antena siatkowa z przedwzmiaczem serii 7, zamont na wys 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św. Krzyż- Kielce/Dobromierz

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: Karol78 »

Witam wszystkich. Odbieram MUX 8,ale na jednym z tunerów tj. na RWT nie ma fonii na kanałach z tego Muxa. Na drugim tunerze nie ma problemów. W specyfikacji sprawdzałem i jest podane,że odbiera format Dolby Digital+. Zastanawiam się nad wymianą softu. Aktualnie mam wgraną wersję z 2010r. Na stronie producenta znalazłem wersję z czerwca 2011r(nowszych wersji nie ma) Czy po wgraniu jej powinien pojawić się dźwięk na MUX 8 ? Nie wiem co robić.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: TLW/SZA »

@Karol78 ciężko powiedzieć czy to nowsze oprogramowanie coś zmieni,ale warto je wgrać.
Ja miałem problemy z odbiorem pasma VHF na tunerze OpticumT90,a po wgraniu nowego wszystko gra.

Zablokowany