WP w MUX8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: WP1 w MUX8

Post autor: dvbtowiec »

Podzielam również Wasze zdanie. Jakość przekazu w studio podczas emisji na żywo jest fatalnej jakości, twarze rozmazane, ostrość pozostawia wiele do życzenia. Źle się ogląda taki przekaz.
Na plus chciałbym zaliczyć formułę #dziejesię, bo program jest robiony dynamicznie, ciekawie. Za mało niusów z kraju, widać braki reporterskie.

Czy od czasu do czasu macie także pikselozę na ekranie? Z paczki wszystkich kanałów jedynie Zoom TV nie ma pikselozy podczas oglądania.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: WP1 w MUX8

Post autor: Maciejek »

Tak, piksele występują i na Nowej i na WP1, na Metro nie wiem za krótko oglądałem.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: WP1 w MUX8

Post autor: Krosnoludek »

Myślałem że tylko ja widzę te piksele na WP oraz nadal występują na Nowej TV (myślałem że mam jakiś sokoli wzrok :D ). Nie chciałem o tym pisać pierwszy.
Na Metro TV i Zoom TV nie zauważyłem błędów w obrazie.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: WP1 w MUX8

Post autor: pablo82 »

Na Zoom Tv zauważyłem przecięcia obrazu ale rzadziej niż na Nowa Tv. Na WP1 też są przycinki obrazu co pewien czas. Natomiast na Metro Tv ich nie zauważyłem wcale. Odbiór u mnie na antenie logarytmicznej ze Św Krzyża z siłą sygnału 91% i jakością 100% w odległości 31km od nadajnika.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: WP1 w MUX8

Post autor: TLW/SZA »

Szczerze to też spodziewałem się ciut więcej po ofercie WP1 ,ale niestety rzeczywistość bywa przewrotna.
Myślę że trzeba dać im trochę czasu zanim to wszystko się zgra.
Co do jakości to cały ten MUX jest do poprawy pod względem technicznym.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: WP1 w MUX8

Post autor: ploomba »

Też liczyłem na jakiś lepszy serwis informacyjny na WP - zarówno ten o 16:50 jaki główny. Moja żona określiła je mianem "telewizja kafejkowa" .
Co do jakości technicznej. Też się mi wydaje, że słabo to wygląda. Nie wiem czy to kwestia materialu źródłowego/ sygnalu od nadawcy, czy bitrate. Wszystkie stacje z tego muxa wizualnie (video) kuleją. Najardziej chyba Zoom.

wolfcreek
Posty: 49
Rejestracja: 28 października 2016, o 12:51
Odbiornik: TV LG42PW451
Instalacja antenowa: Antena LOGARYTMICZNA DVB-T UniLine Emme Esse 5-60 UHF/VHF Zamontowana na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań / Wichów , Zielona Góra / Jemiołów

Re: WP1 w MUX8

Post autor: wolfcreek »

Dziwna sprawa, oglądam WP1 przed chwilą , patrzę a obok logo wp1 pojawiło się HD sprawdzam co jest grane , w parametrach i nie ma HD jest obraz SD , więc o co chodzi się pytam ?? :) Co oni ciemnotę wciskają ludziom , obraz porażka czasami a tu nagle HD bez HD ??

GTrix
Posty: 43
Rejestracja: 21 lutego 2012, o 15:42
Odbiornik: 2x WIWA HD-90
USB - MT4171
TV THOMSON 40FB3103
Instalacja antenowa: Sowar Dexta Silver pok. przerobiona na pasywną zew./balkon 2. piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Lublin / Piaski

Re: WP1 w MUX8

Post autor: GTrix »

dvbtowiec pisze:Podzielam również Wasze zdanie. Jakość przekazu w studio podczas emisji na żywo jest fatalnej jakości, twarze rozmazane, ostrość pozostawia wiele do życzenia. Źle się ogląda taki przekaz.
Ostrość jest po całości wiele do życzenia, widać to po grafice ekranowej, natomiast widać różnicę jakości między przekazem ze studia, a z terenu. Z terenu wygląda lepiej.

- http://i.imgur.com/cdKTkjl.png

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: WP1 w MUX8

Post autor: dvbtowiec »

Zgadza się. Też miałem takie wrażenie że ostrość z terenu jest znacznie lepsza.
@Krosnoludek Na Metro widziałem także piksele. Zdecydowanie najmniej ich widzę na Zoom.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: WP1 w MUX8

Post autor: Kolor »

Mamy kanał internetowy dostarczany metodą radiodyfuzji naziemnej. Nadają większość seriali z ramówki BBC Polska. Poziom merytoryczny i techniczny żenujący. Tylko te seriale z BBC na + gdyby nie jakość obrazu. Przeprowadziłem też testy różnych odbiorników i tu jednak trzeba stwierdzić, że najlepsza jakość jest na markowych odbiornikach. W kolejności najlepiej wypadły dwa telewizory samsung serii F 5500 i F6500, tuner THD1000, następnie wiwa 90. Na szarym końcu wiwa 80 (plastikowa obudowa) i wiwa 50. Bardzo kiepsko telewizor philips 26 cali, myślę że dokładne jego dane nie są istotne. Bardzo źle obraz wygląda na monitorze z funkcją TV, jest to LG Flatron M2262, być może dlatego, że odległość oglądania jest bliska normalnej pracy na komputerze. Mnie najbardziej przeszkadza kompresja, która powoduje, że obraz ze studia lub film przypomina obraz analogowej taśmy VHS wielokrotnie kopiowanej.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: WP1 w MUX8

Post autor: Krosnoludek »

Na Zoom nie widziałem jeszcze rzędu pikseli czy kwadracików zwał jak zwał, natomiast raz na Metro TV, na ułamek sekundy obraz się przyciął. Najgorzej jest na Nowej TV i WP1, czasami wyskoczy pojedynczy zabłąkany pixel, albo rząd pixeli na pół ekranu. W wątku Nowej TV było to zgłaszane, ale bez żadnego skutku, czy komentarza ze strony Emitela. Pewnie mamy niekompatybilne STB czy telewizory i dlatego wali na nich pixelami:D .

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: WP1 w MUX8

Post autor: dvbtowiec »

Zdecydowanie za dużo tych pikseli na różnych kanałach MUX8, co sugeruje że raczej nie jest to problem po stronie nadawców.
Piszemy o zakłóceniach w różnych miejscach, może warto założyć osobny wątek?
Przydałoby się tu także słowo komentarza Pana Jarosława, gdzie leży problem i czy trwają prace nad jego usunięciem.

Jeszcze w kwestii ostrości obrazu. Ostrość obrazu w przekazie internetowym ze studia jest moim zdaniem znacznie lepsza.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: WP1 w MUX8

Post autor: tranzystor »

Krosnoludek pisze:Pewnie mamy niekompatybilne STB czy telewizory i dlatego wali na nich pixelami:D .
Czas na wymianę wszystkich dekoderów w Polsce :lol:
Co to ma być! Nie ma takiego długiego użytkowania! :evil: zmieniać odbiorniki ale to już! :mrgreen:

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: WP1 w MUX8

Post autor: TLW/SZA »

Wczoraj wieczorem w przerwie meczu LM przełączyłem się na MUX-8 ,o ile Nowa i Zoom w porządku to na Metrze i szczególnie na WP1 była istna lawina pikselozy że momentami obraz był kompletnie zamrożony.
Jak widać nadawanie WP1 wypada katastrofalnie,amatorka pełną parą.

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: WP1 w MUX8

Post autor: El Prezesso »

To co się teraz dzieje na WP, to masakra! Pikseloza jak diabli i nie jest to wina mojej anteny czy tv.
Poziom sygnału 82% jakość 100%. Poziom sygnału bez wahań, stabilny a pomimo to kwadraciki na ekranie.
Nic takiego nie występuje na Metro TV. Na Nowej było też jakiś czas temu.
Ciekawe czemu operator multipleksu milczy? Tłumaczenie tego stanu rzeczy problemami po stronie odbiorców jest zwyczajową formą "wyjaśnień" a tym razem cisza. Ciekawe dlaczego?
Swego czasu operator multipleksu też "zwalał" winę na odbiorców aby po jakimś czasie przyznać, że błąd był po drugiej stronie (choćby na samym początku nadawania MUX 2 - problemy z przekazem PSN, czy w momencie upchnięcia w MUX3 dwóch kanałów HD).
Teraz jest podobnie. Albo błędy w strumieniu albo w dosyle od nadawców albo.... No właśnie. Albo co?
Czy ktoś raczy udzielić wyjaśnień?
Zastanawiam się jak nadawcy dosyłają do operatora sygnał i gdzie następuje mulipleksyzacja? Centralnie w W-wie czy w każdym z RTCNów?

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: WP1 w MUX8

Post autor: Kolor »

Zastanawiam się jak nadawcy dosyłają do operatora sygnał
Patrząc na wynik w postaci obrazu na TV, to linią telefoniczną na poziomie 56kbit/s (modem telefoniczny, jak ktoś pamięta co to jest). Mnie nie chodzi o pikselizację, zwyczajnie jakość obrazu jest na poziomie lat 40 ubiegłego wieku (początki telewizji). WP1

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: WP1 w MUX8

Post autor: Maciejek »

El Prezesso pisze:To co się teraz dzieje na WP, to masakra! Pikseloza jak diabli
Chciałem pierwszy raz oglądnąć sobie #dziejesię. Niestety nie dało się tego oglądać. Piksele goniły piksele prawie non stop! To jest żenujące, że Emitel jako operator tego multipleksu nie potrafi naprawić tych błędów. Niestety dla mnie to nie jest przyjemnośc i póki co odpuszczam sobie odbiór tych kanałów. Jest gorzej niż za analogowej TV gdy odbierałem trzy kanały za to b. dobrze. Wstyd!

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: WP1 w MUX8

Post autor: El Prezesso »

Myślałem, że obejrzę sobie "Upadek" ale ta pikseloza skutecznie zniechęca... Najgorzej, że nie ma alternatywy w postaci sat.
Czy tak wygląda emisja komercyjna? Dla mnie to kiepski przekaz testowy.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: WP1 w MUX8

Post autor: BiTCity »

Ciężko mi stwierdzić jak to wygląda w MUX-8 bo nie jestem w stałym zasięgu, ale w necie obraz jak na 720p elegancki nie tnie. Wygląda tak

Obrazek

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: WP1 w MUX8

Post autor: Krosnoludek »

W przypadku Nowej TV była alternatywa satelitarna, ale 6 grudnia się skończyła, bo na sat. zakodowano i teraz albo oglądać kanały z pixelami, albo nie, niema alternatywy.
Emitel zawsze podkreślał, że to jest forum techniczne, teraz gdy faktycznie jest problem chowa głowę w piasek, oczekujemy jakiejś odpowiedzi, kiedy problemy z MUX-8 się skończą.
W MUX-2 jak zauważyliśmy problemy z obrazem, zgłaszaliśmy i zaraz usterka zostawała usunięta, w przypadku MUX-8 tak nie jest.

@BiTCity zobacz sobie tu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=219536#p219536 , na satelicie również wszystko było OK.

Zablokowany