MUX-8 z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

darioone
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 2013, o 16:12
Odbiornik: LG 32LF5610 i LG 32LF510B
Instalacja antenowa: Telkom-TELMOR ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

MUX-8 z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: darioone »

Witajcie kochani.Mam pytanie,podobno uruchomiono nadawanie MUX 8 na kanale 7 z nadajnika w Gołogórze w dniu 25 października ale do mnie nie dociera nawet szczypta sygnału?! Czy u was są też takie problemy,a pytam szczególnie tych którzy do nadajnika mają około 45-50 km i powyżej tego dystansu. Na chwilę obecną instalacja antenowa u mnie przedstawia się następująco: antena Telmor ASR IQ umieszczona na balkonie drugie piętro bloku,dedykowany do tejże anteny zasilacz,rozdzielacz sygnału na 2 tv i oczywiście 2 tv LG z wbudowanymi dekoderami DVB-T a to wszystko połączone nowo zakupionym (rok temu bo tyle mieszkam w nowym lokum) kablem antenowym. Link do tabel- http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... sji-dvb-t/ Na drodze antena-nadajnik stoi blok mieszkalny a dokładnie jego ostatnia klatka ale na pozostałych MUX-ach z Gołogóry mam siłę sygnału 90-95 % a jakość 100 % i w miarę stabilny odbiór (wiadomo czasami ktoś coś wierci,jakieś inne zakłócenia,pogoda) i Góry Chełmskiej kanał 60 tu siła 40-50 % a jakość 30-50% a niekiedy mam sygnał z Sławoborza na kanałach 45 i 50 ale tutaj jest to loteria.

darioone
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 2013, o 16:12
Odbiornik: LG 32LF5610 i LG 32LF510B
Instalacja antenowa: Telkom-TELMOR ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: MUX 8 RTCN Koszalin Gołogóra

Post autor: darioone »

Oj coś mi się wydaje że nie należymy do tych 70 % populacji której to niby dane jest oglądać nowe super programy z nowiuśkiego super ósmego multipleksu ani pewnie też nie zaliczymy się do tych obiecanych 90 %. I tak władza znowu nas wydymała a mamy niby nie ograniczony dostęp do mediów ogólnopolskich.BRAWOOO!!!

mihau
Posty: 49
Rejestracja: 1 lutego 2015, o 15:42
Miejscowość: Gryfino
Odbiornik: Fte MAX T220 HD

Re: MUX 8 RTCN Koszalin Gołogóra

Post autor: mihau »

Antena Telmor ASR IQ to antena tylko na UHF, dla tego ci nie łapie mux 8.

darioone
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 2013, o 16:12
Odbiornik: LG 32LF5610 i LG 32LF510B
Instalacja antenowa: Telkom-TELMOR ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: MUX 8 RTCN Koszalin Gołogóra

Post autor: darioone »

A to bardzo dziwne bo https://www.telmor.pl/Katalog-produktow ... tena-DVB-T a tutaj https://dvbsklep.pl/digit-optima-iq-telkom-telmor a na dodatek sklep w którym kupowałem od lat zajmuje się montażem instalacji rtv i bardzo polecili mi tę antenę do bloku w którym mieszkam?!

mihau
Posty: 49
Rejestracja: 1 lutego 2015, o 15:42
Miejscowość: Gryfino
Odbiornik: Fte MAX T220 HD

Re: MUX 8 RTCN Koszalin Gołogóra

Post autor: mihau »

Na stronie producenta producent nic nie wspomina o VHF, a i w charakterystyce zysku nie częstotliwości z VHF. Co do strony dvbsklep.pl to mogli się zasugerować wyglądem ekranu (Aaa, to jakaś zmodyfikowana siatka więc VHF też pewnie odbiera no bo ta zwykła siatka to z założenia została zaprojektowana do odbioru zarówno VHF jak i UHF. Dobra, piszemy, że łapię też VHF no bo kolejny mux mają uruchomić na VHF to będzie lepiej schodziła.)
A sklep w, którym kupowałeś to polecił ci tą antenę ogólnie do DVB-T czy powiedzieli, że to do odbioru zarówno UHFu i VHFu?

darioone
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 2013, o 16:12
Odbiornik: LG 32LF5610 i LG 32LF510B
Instalacja antenowa: Telkom-TELMOR ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: MUX 8 RTCN Koszalin Gołogóra

Post autor: darioone »

Ze strony Telmora zero odpowiedzi na zadane im pytania dotyczące parametrów ASR IQ,gościu w sklepie głupa pali że w opisie jest że jest szerokopasmowa i on tym się sugerował. Na stronie Telmora w opisach tych prostszych ASR-ów widnieje że obsługują kanały 5-21 czyli VHF a w ASR IQ i tej z filtrem LTE już tego nie ma czyli to jakaś paranoja i nabijanie ludzi w butelkę. Tutaj na forum w którymś poście ktoś polecił właśnie tego ASR IQ do odbioru wszystkich zakresów. Kumplowi niedawno kupiłem na Alledrogo za parę złociszy Opticum-a AX Combo LTE (bez wzmacniacza!) na zakres VHF-UHF i chłopak cieszy oko nowym MUX-em 8 i ja zrobię chyba to samo a te całe Telmory to sobie można w buty wsadzić,na dodatek coś mi MUX 1 na kanale 44 szwankuje od jakiegoś czasu mam regularne skoki sygnału na poziomie 100%-60%-30%-60%-100% i tak w kółko nie idzie tego oglądać!!!

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: MUX 8 RTCN Koszalin Gołogóra

Post autor: BiTCity »

Dziś mamy tropo i sygnał MUX1-3 bez problemu dociera do Bydgoszczy a to 132 km od nadajnika a w załączniku moc sygnału MUX-8 niestety bez jakości czyli nawet lista kanałów się nie wczytała, antena jaka odebrała ten sygnał to 2 teleskopowe a one w paśmie FM odbierają ten nadajnik idealnie no i dziś przy tropo również MUX-y 1-3 chociaż jak wiadomo znacznie lepiej DIPOL 16/21-60 bo teraz nie ma praktycznie różnicy pomiędzy lokalnym Trzeciewcem a Gołogórą na tej antenie.

Obrazek

darioone
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 2013, o 16:12
Odbiornik: LG 32LF5610 i LG 32LF510B
Instalacja antenowa: Telkom-TELMOR ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: MUX 8 RTCN Koszalin Gołogóra

Post autor: darioone »

Kilka dni temu sięgnąłem po wynalazek zwany "anteną siatkową" marki no name z zamontowanym w niej wzmacniaczem 35 dB+regulowany zasilacz i zamontowałem ją prowizorycznie na uchwycie od anteny radiowej w moim oknie czyli około 5-6 metrów dalej od Telmora a więc "widzialność nadajnika" przez tak zamontowaną antenę jest o wiele lepsza w moim przypadku.I o to co nastąpiło-MUX 1-2-3 (te z nadajników o mocy 100 kW) i jakość i siła 100%,MUX 3 na kanale 60 (moc nadajnika 15 kW) jakość i siła na poziomie 40-60 % odbiór akceptowalny,no i nasz ukochany MUX 8 (moc nadajnika też 15 kW) i jakość i siła to skoki od 5-15 % i nawet telewizor nic nie zapisał w pamięci taka tragedia z odbiorem!Troszkę dziwne bo dwa MUX-y nadające z taką samą mocą czyli po 15 kW a takie jaja z odbiorem?!

mihau
Posty: 49
Rejestracja: 1 lutego 2015, o 15:42
Miejscowość: Gryfino
Odbiornik: Fte MAX T220 HD

Re: MUX 8 RTCN Koszalin Gołogóra

Post autor: mihau »

Z jednej strony siatka na VHF ma mniejszy zysk niż na UHFie ale z drugiej VHF lepiej propaguje od UHFu. Nie wiem, który model SWA masz ale np. SWA-7 dla k.7 ma mniejsze wzmocnienie niż dla k.60.
Może masz podróbkę wzmacniacza SWA? Chociaż, nawet wśród oryginałów może się trafić trefny egzemplarz. Ja np. miałem do czynienia z trzema egzemplarzami SWA-2000/4T. Jeden no-name, drugi ANPREL, trzeci ANPREI. Na no name'ie miałem taki przebój, że istniał pewien azymut graniczny po przekroczeniu, którego choćby o 1° sygnał z Mux1 na k.41 z Kołowa ( odbiór w Gryfinie) przełączeniu ze stacji na innym muxie na stację z mux1 wskakiwał z nawet minutową zwłoką czasową. Na trefnym egzemplarzu Anprela był odbiór w pomieszczeniu muxów z Kołowa był wybitnie kierunkowy mimo, że ze z no name'em siatka w pomieszczeniu na poddaszu odbierała bezproblemowo muxy z Kołowa nawet pozycji leżącej. ANPREI z kolei nawet na dachu nie radziło sobie z odbiorem z Kołowa przy jakimkolwiek ustawieniu anteny mimo, że no name odbierał Kołowo nawet przy kilkudziesięciostopniowej różnicy w azymucie.

darioone
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 2013, o 16:12
Odbiornik: LG 32LF5610 i LG 32LF510B
Instalacja antenowa: Telkom-TELMOR ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: MUX 8 RTCN Koszalin Gołogóra

Post autor: darioone »

Ooo właśnie w środku puszki tkwi SWA-2000/4T a antena + zasilacz są praktycznie nowe bo zostały zakupione dawno temu i tak sobie przeleżały w ciepłym suchym schowku czekając na lepsze czasy... A wracając do tematu byłem u kilku znajomych którzy też odbierają telewizję naziemną z różnych części miasta na różnych wysokościach i z różnych anten i te które są przystosowane do odbioru pasma VHF (czyli tak zwane anteny siatkowe,Telmor ASR i inne wynalazki typu combo VHF+UHF) niestety nie odbierają nic lub coś tam kratkuje i przerywa w mniejszym lub większym stopniu podobnie jak u mnie.Moim zdaniem to te 15 kW jest zbyt małą mocą żeby w odległości 50-60 km cokolwiek stabilnie odbierać. PS.Kumplowi kupiłem Opticuma Ax 1000 combo i dopiero po zainstalowaniu wzmacniacza odbiór był akceptowalny (szatkuje ale znośnie) a mieszka na 4 piętrze bloku i żadnych przeszkód (golutkie pole) na linii antena-nadajnik.

iwcz
Posty: 15
Rejestracja: 4 sierpnia 2013, o 11:17
Odbiornik: Evolve Andromeda
Instalacja antenowa: kablówka
Nadajnik - obiekt nadawczy: kablówka

MUX-8 RTCN Koszalin Gołogóra

Post autor: iwcz »

Próbowałem dziś odebrać programy MUX-8
w Koszalinie, na osiedlu Przylesie.
Antena 4-roelementowa Yagi pol.H
na wysokości ok. 18m npt skierowana na
RTCN Gołogóra, kanał 7 VHF.
Siła sygnału 62% (Wskazania z tunera D-VBT)
niestety jakość 96% tylko przez kilkadziesiąt
sekund potem ok 30% i to się cyklicznie powtarza,
co dwie trzy minuty komunikat "brak sygnału".
Obraz "zamamrażany" i poszatkowany
dźwięk stale się jąka.
Instalacja antenowa i odbiorcza jest sprawna
bo na antenie VHF bez problemu odbiera muxy
UHF na kanałach 60,50,47,45,44,40,23.
Chyba SFN Gołogóra/Sławoborze niezbyt dobrze
działa?
Jak się poprawi pogoda spróbuję inaczej skierować
antenę.
Miał ktoś w Koszalinie podobne problemy z MUX-8?

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX 8 RTCN Koszalin Gołogóra

Post autor: Kolor »

Instalacja antenowa i odbiorcza jest sprawna
bo na antenie VHF bez problemu odbiera muxy
UHF na kanałach 60,50,47,45,44,40,23.
Pisz dłuższe linijki w poziomie, forum samo edytuje tekst. Jeśli uważasz, że odbiór mux 1-2-3, świadczy o poprawności instalacji antenowej, to jesteś w grubym błędzie. Co to za antena, ma symetryzator czy wzmacniacz?

iwcz
Posty: 15
Rejestracja: 4 sierpnia 2013, o 11:17
Odbiornik: Evolve Andromeda
Instalacja antenowa: kablówka
Nadajnik - obiekt nadawczy: kablówka

Re: MUX 8 RTCN Koszalin Gołogóra

Post autor: iwcz »

@ Kolor
Oznaczeń firmowych anteny nie pamiętam (mam ją od dawna).
Typowa antena yagi vhf 2 direktory 1 dipol 2 reflektory - symetryzator.
Kabel czarny televes 100(?).
Zastanawiająca jest okresowość zmian jakości sygnału.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX 8 RTCN Koszalin Gołogóra

Post autor: Kolor »

To musi być jakaś stara instalacja, należałoby ją obejrzeć i oczyścić elektryczne połączenia. Masz nieco powyżej 42km do nadajnika, polaryzacja pozioma sprzyja.

iwcz
Posty: 15
Rejestracja: 4 sierpnia 2013, o 11:17
Odbiornik: Evolve Andromeda
Instalacja antenowa: kablówka
Nadajnik - obiekt nadawczy: kablówka

Re: MUX 8 RTCN Koszalin Gołogóra

Post autor: iwcz »

@Kolor
To nie instalacja. Antena i kabel służyły mi do tej pory
do sporadycznego odbioru DAB+ z Bornholmu.
Tuner ma dobrą czułość. Od 2010r służy do odbioru
DVB-T z Danii,Szwecji,Niemiec. Graniczna wskazywana
siła sygnału do poprawnego odbioru to 60%.
Antenę przekierowałem na Sławoborze i uzyskałem 63%
sygnału i jakość 96% ale w ciągu 20-tu minut poprawnego
odbioru zdarzyło się dwa razy (ok. 1 min) "mrożenie" obrazu i komunikaty
"brak sygnału".
Widocznie poziom sygnału MUX-8 jest zbyt niski aby uzyskać stabilny
odbiór przy tej antenie.
MUX-8 nie jest dla mnie priorytetem, być może później coś zmienię.
Dziękuję za zainteresowanie, pozdrawiam.

iwcz
Posty: 15
Rejestracja: 4 sierpnia 2013, o 11:17
Odbiornik: Evolve Andromeda
Instalacja antenowa: kablówka
Nadajnik - obiekt nadawczy: kablówka

MUX-8 KOSZALIN

Post autor: iwcz »

Witam
Czy ktoś w Koszalinie odbiera stabilnie MUX-8 (z Gołogóry czy Sławoborza)?
Próbowałem z Gołogóry z miernym skutkiem. Wczoraj skierowałem antenę na
Sławoborze i było o wiele lepiej ale też z "mrożeniem" obrazu i zanikami.
Dziś mam okresowo siła sygnału 66% jakość 96% lub brak sygnału.
Obrazu i dźwięku nie ma.
Mam 4-roelementową antenę Yagi z symetryzatorem na wysokości ok. 18m npt
skierowaną na Sławoborze. Osiedle Przylesie Koszalin.
Na dzisiaj i jutro jest zapowiadane silne "tropo" ale tak czy inaczej
wygląda na to że MUX-8 w Koszalinie na przeciętnej instalacji antenowej
oglądać nie można.
edytowano 18.12.2016r:
Być może powodem zkłóceń sygnału MUX-8 (k.7)jest silny tutaj sygnał DAB+ (k.12D)?
229,072 MHz (DAB) - 191,5 MHz (MUX-8) = 37,572 MHz czyli w paśmie sygnału na częstotliwości
pośredniej jeśli w głowicy w.cz natępuje mieszanie.
Na takich samych częstotliwościach sygnały są nadawne w Kołobrzegu.
We wtorek ma być zmieniony kanał DAB+ na 11B - 218,640MHz zobaczę jak to wpłynie na odbiór MUX-8.

edytowano 20.12.2016r:
Zmiana kanału DAB+ nic nie zmieniła w odbiorze MUX-8, niestety stan jw.

darioone
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 2013, o 16:12
Odbiornik: LG 32LF5610 i LG 32LF510B
Instalacja antenowa: Telkom-TELMOR ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: MUX 8 RTCN Koszalin Gołogóra

Post autor: darioone »

Jakieś porady co do modernizacji mojej instalacji antenowej? Suche fakty-drugie piętro bloku mieszkalnego czyli wysokość około 4,8 metra nad ziemią,do nadajnika w linii prostej 50,5 km,na drodze antena-nadajnik blok mieszkalny ale tylko jego ostatnia klatka.Co byście poradzili w kwestii w miarę poprawnego odbioru w takiej lokalizacji czyli jakie anteny najlepiej się sprawdzają,czy montować osobną na VHF czy też istnieją jakieś złote środki w postaci porządnej anteny szerokopasmowej na obydwa pasma?

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: MUX 8 RTCN Koszalin Gołogóra

Post autor: SP2SV666 »

darioone pisze:Moim zdaniem to te 15 kW jest zbyt małą mocą żeby w odległości 50-60 km cokolwiek stabilnie odbierać
Moc jest wystarczająca.Anteny nadawcze w Gołogórze są dość wysoko.Ja mieszkam 60 km od nadajnika w Kisielicach który nadaje mocą 6 kw i spokojnie bez większych przeszkód odbieram mux8 :) W dodatku antenę mam nisko na wysokości pierwszego pietra przed oknem.

-=pUnIsHeR=-

Re: MUX 8 RTCN Koszalin Gołogóra

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

SP2SV666 pisze:edit
Niestety dla Słupska te 15kW to zdecydowanie za mało. Znowu mamy region wykluczony z odbioru MUX-8...
Jedyne wyjście to doświetlenie MUX-8 z nadajnika w mieście przy ul Banacha. Ale czy to realne, aby Emitel coś takiego zrobił? Myślę, że nadajnik z mocą 0,8kW, podobnie jak teraz jest z MUX-3 załatwiłby sprawę.

Zrobiłem mapkę zasięgu dla Słupska, tam gdzie mieszkam i oto ona w dwóch wydaniach:
1/ MUX-8 z Gołogóry:
Obrazek
W przypadku Gołogóry niestety moc 15kW to zdecydowanie za mało....

2/ MUX-8 ze Skórowa k.Lęborka:
Obrazek
Tak jak pisałem wcześniej, Słupsk położony jest w kotlinie i przed nim jest spora górka, gdzie przepada niestety sygnał - widać to na powyższym wykresie.

Nie jest dobrze, a wręcz jest źle... Ciekawe co z tym zrobi Emitel?

DVB-TUs
Posty: 23
Rejestracja: 11 grudnia 2016, o 19:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: MUX-8 z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: DVB-TUs »

Nie jest aż tak źle. Ja odbieram MUX8. Oczywiście antena musi być bardzo dobra bo na tych "słabszych" może być problem.

Zablokowany