MUX8 w woj. lubuskim

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: odbiór mux-8

Post autor: Robert03 »

Też mam 5 anten :-) 3 radiowe i 2 telewizyjne :-). Zobaczymy jak MUX-8 pójdzie z pionowej yagi dla UKF. DAB+ idzie bardzo dobrze. Niestety dla mnie polaryzacja z Trzeciewca będzie H :evil: . ;)
Obrazek

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: odbiór mux-8

Post autor: dvbtowiec »

Co tu dużo mówić, jak się chce mieć dobry odbiór jak największej liczby kanałów z różnych nadajników w różnych kierunkach , to takie instalacje są niezbędne ;)

Wy macie tyle anten, a inni kombinują jak tu nie założyć 2 na pasmo UHF i VHF, szukając jednej uniwersalnej, czyli tak naprawdę nie mieć nic :lol:

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: MUX-8 LUBUSKIE - Żagań / Zielona Góra

Post autor: Ikey »

"Antena bazująca na parametrach anteny profesjonalnej" jak to nazywasz, to najczęściej antena wąskopasmowa, jednokanałowa. Przy tak małej odległości od Wichowa jaką ma wolfcreek całkowicie wystarczy zwykła prosta yaga z pętlowym dipolem o zysku ok 5 czy 6 dB na cały zakres 174-230MHz. Pozwoli to na przyszłościowy odbiór innych emisji VHF z tego obiektu.
Oczywiście wąskopasmowe anteny w trudnych warunkach wygrywają. Ja jednak staram się nie stosować takich anten w warunkach "komfortowej" siły sygnału. Szerokopasmowość anteny może się przydać np do DAB, poza tym anteny jednokanałowe, strojone, są bardziej wrażliwe na utratę parametrów w czasie.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-8 LUBUSKIE - Żagań / Zielona Góra

Post autor: poxipol »

Anteny wąskopasmowe stosuje się również ze względu na zakłócenia w tym interferencyjne.Do tego doszła równoległa emisja DAB+,gdzie jak się spojrzy na składowe widma tego pasma ma to znaczenie.
Z tego też względu pokazał selektywny wzmacniacz Terry w cenie 1094,70 zł.

Darth Vader
Posty: 2
Rejestracja: 3 listopada 2016, o 11:04
Odbiornik: TV Smart Samsung
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów/

Re: MUX-8 LUBUSKIE - Żagań / Zielona Góra

Post autor: Darth Vader »

Witam mieszkam od nadajnika w Jemiołowie okolo 50-55km,i wierzcie mi odbieram mux8 bez problemu przy antenie UHF,sygnał mux 8 to 56-60 procent [siła],a jakość 100 procent,czyli obraz w porzadku,nic nie zacina obrazu itd.Do informacji pozostale muxy 1,2,3 odbieram na poziomie 96 procent siła,jakośc 100procent.Wierzcie mi tu nie potrzebna żadna antena specjalistyczna do odbioru w\wymienionego mux8.Myślę że jeszcze wzmocnią sygnał w Jemiołowie,gdy zaczną się pelne emisje wszystkich programów,między innymi TVP.Proponowałbym sprawdzić instalację antenowa tzw.kabel,wszelkie wtyki i przełączki ,rozdzielacze itp.

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: MUX-8 LUBUSKIE - Żagań / Zielona Góra

Post autor: Ikey »

A przepraszam, te 50km to w którą stronę? Nie na południe? ;)
Jemiołów raczej już nadaje z docelową mocą.

Awatar użytkownika
jan-pedałko
Posty: 51
Rejestracja: 4 listopada 2016, o 07:48
Odbiornik: SAMSUNG UE49KU6400
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-60
Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: MUX-8 LUBUSKIE - Żagań / Zielona Góra

Post autor: jan-pedałko »

Darth Vader pisze:Witam mieszkam od nadajnika w Jemiołowie okolo 50-55km,i wierzcie mi odbieram mux8 bez problemu przy antenie UHF,sygnał mux 8 to 56-60 procent [siła],a jakość 100 procent,czyli obraz w porzadku,nic nie zacina obrazu itd.Do informacji pozostale muxy 1,2,3 odbieram na poziomie 96 procent siła,jakośc 100procent.Wierzcie mi tu nie potrzebna żadna antena specjalistyczna do odbioru w\wymienionego mux8.Myślę że jeszcze wzmocnią sygnał w Jemiołowie,gdy zaczną się pelne emisje wszystkich programów,między innymi TVP.Proponowałbym sprawdzić instalację antenowa tzw.kabel,wszelkie wtyki i przełączki ,rozdzielacze itp.
a jaką to antena
masz

Medar
Posty: 1
Rejestracja: 9 listopada 2016, o 09:22
Odbiornik: Samsung 55"
Instalacja antenowa: antena ASP-8 aktywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów

Re: MUX-8 LUBUSKIE - Żagań / Zielona Góra

Post autor: Medar »

Darth Vader pisze:Witam mieszkam od nadajnika w Jemiołowie okolo 50-55km,i wierzcie mi odbieram mux8 bez problemu przy antenie UHF,sygnał mux 8 to 56-60 procent [siła],a jakość 100 procent,czyli obraz w porzadku,nic nie zacina obrazu itd.Do informacji pozostale muxy 1,2,3 odbieram na poziomie 96 procent siła,jakośc 100procent.Wierzcie mi tu nie potrzebna żadna antena specjalistyczna do odbioru w\wymienionego mux8.Myślę że jeszcze wzmocnią sygnał w Jemiołowie,gdy zaczną się pelne emisje wszystkich programów,między innymi TVP.Proponowałbym sprawdzić instalację antenowa tzw.kabel,wszelkie wtyki i przełączki ,rozdzielacze itp.
Niech kolega pochwali się, jaką to genialną antenę UHF ma zamontowaną i gdzie mieszka, inaczej powiem krótko. ŚCIEMA!.
Także mieszkam w lubuskiem, do nadajnika w Jemiołowie w linii prostej ok 33km w kierunku południowo-zachodnim , antena na wysokości ok 10mb. i wg ukształtowania terenu, anteny powinny się widzieć (moja+nadajnik). Zamontowałem zwykłą antenę ASP-8 tz "siatkową" ze wzmacniaczem i regulowanym zasilaczem. MUX-1,2,3 (80 do 100kW) siła sygnału 93-96% jakość sygnału 100%. W miarę przyzwoity odbiór zapewniają nawet niektóre anteny pokojowe.
MUX-8 k.8 ( 22kW) w polaryzacji oczywiście pionowej, siła sygnału zero, jakość zero. Jako że handluję od 26 lat, hurtowo akcesoriami RTV ( także antenami) , mam na magazynie i anteny na pasmo VHF, ale jak na razie oferta jest tak "atrakcyjna", że klienci więcej pytają jak kupują. Jest kilku producentów, u których można nabyć anteny kombinowane , odbierające jednocześnie pasmo UHF i VHF , choć oczywiście lepsze efekty są na antenach kanałowych z odpowiednimi zwrotnicami aktywnymi. Przykładowa antena: http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... 69-hv.html

krasy78
Posty: 1
Rejestracja: 14 listopada 2016, o 14:35
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów

Re: MUX-8 LUBUSKIE - Żagań / Zielona Góra

Post autor: krasy78 »

Darth Vader pisze:Witam mieszkam od nadajnika w Jemiołowie okolo 50-55km,i wierzcie mi odbieram mux8 bez problemu przy antenie UHF,sygnał mux 8 to 56-60 procent [siła],a jakość 100 procent,czyli obraz w porzadku,nic nie zacina obrazu itd.Do informacji pozostale muxy 1,2,3 odbieram na poziomie 96 procent siła,jakośc 100procent.Wierzcie mi tu nie potrzebna żadna antena specjalistyczna do odbioru w\wymienionego mux8.Myślę że jeszcze wzmocnią sygnał w Jemiołowie,gdy zaczną się pelne emisje wszystkich programów,między innymi TVP.Proponowałbym sprawdzić instalację antenowa tzw.kabel,wszelkie wtyki i przełączki ,rozdzielacze itp.
Witam Na wstępie wszystkich ;-)
Potwierdzam to co napisał kolega. Wczoraj przeszukane u rodziców (Gmina Czerwieńsk 36 km w linii prostej do Jemiołowa)
antenka stary zwykły ogryzek
Obrazek
bez problemu znaleziony MUX- 8 zarówno na nowym tv LG jak i na zewnętrznym dekoderku podłączonym do starego TV.
Aby było śmieszniej antena bez wzmacniacza schowana ze względów estetycznych na poddaszu pod dachówką ceramiczną :D

ekmir
Posty: 4
Rejestracja: 26 listopada 2016, o 12:35

odbiór MUX-8 w lubuskiem

Post autor: ekmir »

Czy istnieje już możliwość odbioru MUX-8 z Jemiołowa ?
W jakiej odległości od nadajnika możliwy jest odbiór tego MUX'a


ekmir
Posty: 4
Rejestracja: 26 listopada 2016, o 12:35

Re: odbiór MUX-8 w lubuskiem

Post autor: ekmir »

Te stronki już widziałem.
Chodziło mi o to czy praktycznie został już ten MUX uruchomiony i czy w lubuskiem jest odbierany i w jakich odległościach (lokalizacjach).

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: odbiór MUX-8 w lubuskiem

Post autor: Waldek1968 »

Temat powinien się pojawić w zakładce "zagadnienia związane z odbiorem".

Awatar użytkownika
nieznanisprawcy
Posty: 61
Rejestracja: 18 maja 2012, o 14:18
Odbiornik: WIWA HD-50 new
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca/Kamieńsk

Re: odbiór MUX-8 w lubuskiem

Post autor: nieznanisprawcy »

ekmir pisze:Te stronki już widziałem.
Chodziło mi o to czy praktycznie został już ten MUX uruchomiony i czy w lubuskiem jest odbierany i w jakich odległościach (lokalizacjach).

Skoro jest na mapie ten nadajnik to działa, wystarczy kliknąć na niego i będzie pokazany zasięg nadawania.

ekmir
Posty: 4
Rejestracja: 26 listopada 2016, o 12:35

Re: odbiór MUX-8 w lubuskiem

Post autor: ekmir »

Z mapy na stronie https://emimaps.emitel.pl/ wynika, że zasięg powinien być.
Sprawdzę to w najbliższym czasie.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: odbiór MUX-8 w lubuskiem

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Zarowno strona "Aktualne parametry emisji" jak i EmiMapsy pokazują rzeczywiste emisje, te planowane są na stronie "Harmonogram wdrażania".

Sagitarius
Posty: 2
Rejestracja: 6 stycznia 2017, o 23:31
Instalacja antenowa: siatkowa + VHF CA-RTV 4 bez wzmacniaczy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań Wichów

MUX 8 w Żarach

Post autor: Sagitarius »

Witam,
Przedstawiam ciekawostkę na temat odbioru MUX 8 w Żarach (centrum miasta).
Tytułem wstępu: Pozostałe MUX-y odbieram z Żagania - Wichowa na antenie siatkowej z symetryzatorem (bez wzmacniacza). Siła sygnału 100%, jakość 100%.
W grudniu 2016 kupiłem antenę VHF CA-RTV 4
Podłączyłem ją przez sumator do starej instalacji. Wycelowana idealnie na Wichów.
Jest ustawiona w polaryzacji pionowej.
I oto na kanale 8 (z Wichowa odl. 26km, 20kW) siła sygnału 0%. Nie pomaga żadna korekta ustawienia.
Natomiast odbiera kanał 6 (ze Śnieżnych Kotłow - Jelenia Góra, odl 99km, 8kW) Jak wycelowane, to sila sygnału 55%, jakość 80%.
Co jest z tym Wichowem? dlaczego 0%

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: szymon9904 »

Przyczyn może być wiele.
MUX 8 z Wichowa w kierunku Żar jest trochę (o dziwo) tłumiony (tak samo jak FM - obiekt dla naszej okolicy jest tłumiony z 30 kW do 12 kW).
Muszę to sprawdzić u kogoś, bo temat jest ciekawy.
A odbiór z Kotłów jest bezproblemowy - nie bez powodu wiele anten w naszym mieście jest ustawionych na Śnieżne Kotły. Jak w sierpniu testowałem (na Osiedlu Muzyków, III piętro z widokiem na południe), to miałem '100/100' na MUX1/2/3. Dodatkowo antena odbierała MUX1 z Liberca, MUX L1 z Rząsin, a także bokiem MUXy z Wichowa.

Ogółem Wichów jest jakimś słabym obiektem. Pełno tłumień, a przy tej mocy (maksymalnej) powinno być lepiej.
W Zielonej Górze, 17 km od nadajnika, jakoś to działa (siła sygnału 60%, jakość 92%).

Sagitarius
Posty: 2
Rejestracja: 6 stycznia 2017, o 23:31
Instalacja antenowa: siatkowa + VHF CA-RTV 4 bez wzmacniaczy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań Wichów

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: Sagitarius »

Dziś sprawdzałem sygnał z Wichowa (kanał 8) w okolicach ul.Katowickiej.
I na starej antenie siatkowej, bez wzmacniacza łapie 20%. Czyli na antenie ufh pewnie byłoby 100%.
Ciągle nie rozumiem dlaczego w centrum Żar (Buczka, Plac przyjażni) sygnał jest 0%.
Raczej po drodze nie ma przeszkód terenowych...
Czy nadajniki w Wichowie mogą być za nisko? a może sam maszt daje "cień"?
Jest to możliwe?

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: szymon9904 »

Tak jak mówiłem - w stronę Żar 'leci' zaledwie 1,5 kW ERP. To jest moim zdaniem za mało, by pokryć dobrym sygnałem nasze miasto, gdzie Wichów ma nawet na UKFie cienie w sygnale.
No i system MUX 8 w Wichowie jest jakieś 30 m niżej od tego dla MUX 1 / 2 / 3.
Natomiast sygnał ze Śnieżnych Kotłów nie jest w ogóle tłumiony.
Do tego kanał 8 z Jemiołowa może w pewnym sensie wpływać negatywnie (możliwe, że źle zestrojona sieć SFN).

Zablokowany