MUX-8 ŚNIEŻNE KOTŁY

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8 ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: eter »

Dzisiaj lekki mrozik i poprawa propagacji i nawet przez jakiś czas odebrałem MUX8 z Kotłów.
Nic specjalnego jak na razie na tych kanałach, same reklamy.
Jak tylko zaszło słońce BER skoczył do ponad 1000 i koniec testowania. :(

Oczywiście, żeby była jasność, to odbiór był testowany na zwykłym biquadzie znajdującym się w mieszkaniu na parterze, którym odbieram pozostałe MUXY prawidłowo.

xfish
Posty: 2
Rejestracja: 7 stycznia 2017, o 13:12

[Mux-8] brak kanałów Chojnów

Post autor: xfish »

Witam
Próbuję znaleźć powód dlaczego nie mogę znaleźć żadnego kanału pomimo sygnału na kan.6 95%
Antena Synaps AHD-380 wystawiona na zewnątrz skierowana na Ślęże (nie mam możliwości skierowania na Jelenią Górę).
Pozostałe Muxy bez problemów z sygnałem w okolicach 100%

xfish
Posty: 2
Rejestracja: 7 stycznia 2017, o 13:12

Re: [Mux-8] brak kanałów Chojnów

Post autor: xfish »

Dopiszę kilka rzeczy, może to pomoże.
Mam dwa tunery.

Pierwszy zewnętrzny cabletech 0083.
Próbując ręczne wyszukiwanie, po przejściu w zakres VHF, wszystkie kanały od 6 do 12 pokazują siłę sygnału 0%.
Dziwne dla mnie są częstotliwości przypisane kanałom. Przy kanale 6 na którym nadaje Mux 8 ze Ślęży jest 171MHz pasmo 8MHz a z danych nadajnika jest to 184.5MHz i 7MHz.
Nie znam się na tym, nie wiem czy to jakieś stare częstotliwości. W każdym razie można też przeszukać konkretne częstotliwości ale 184.5MHz i 7MHz ma również sygnał 0%

Drugi tuner mam w tv Funai LH7-M17BB. Jest podpięty pod ten sam zestaw antenowy. Tutaj przeszukiwanie kanału 6 (dla sygnału ok 90%) trwa kilka sekund ale nic nie znajduje. Inne niskie kanały np 5 czy 8 - przeszukiwanie są w ułamku sekundy i nic nie znajduje.
Telewizor nie ma możliwości przeszukiwania częstotliwości, tylko kanały. Nie wiem też jaka częstotliwość jest przypisana kanałowi 6.

Teraz nie wiem czy żaden z moich tunerów nie jest w stanie pokazać kanałów na 184.5MHz czy może coś nie tak z anteną.

cruiser
Posty: 58
Rejestracja: 21 lipca 2011, o 12:57

Re: [Mux-8] brak kanałów Chojnów

Post autor: cruiser »

Kup normalną antenę na UHF oraz normalną antenę na VHF. Zastosuj zwrotnicę i pewnie zaświeci.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [Mux-8] brak kanałów Chojnów

Post autor: poxipol »

Najbliższy nadajnik to Śnieżne Kotły 61 km.
Na tego typu antence raczej nie ma szans odbioru.
Moc wzmocnienia wzmacniacza nie ma tu nic wspólnego z jej zyskiem energetycznym w danym paśmie odbioru.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [Mux-8] brak kanałów Chojnów

Post autor: K63 »

xfish pisze:Próbuję znaleźć powód dlaczego nie mogę znaleźć żadnego kanału pomimo sygnału na kan.6 95%
Antena Synaps AHD-380
Zobacz co masz w środku
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3189872.html

mamrot1993
Posty: 22
Rejestracja: 12 marca 2013, o 10:12
Odbiornik: tv LG
Instalacja antenowa: DIPOL 19 21/69+ symetryzator, rozgałęźnik 3 tv
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: [Mux-8] brak kanałów Chojnów

Post autor: mamrot1993 »

Jeśli chodzi o Cabletecha to należy wykonać aktualizację softu wtedy powinny być częstotliwości wraz z kanałami tak jak należy

apsza
Posty: 8
Rejestracja: 12 sierpnia 2017, o 12:29
Miejscowość: karpacz górny
Odbiornik: 2x Opticum, Wiva
Instalacja antenowa: 2 anteny zewn. UHF+VHF 10dB bez wzm. Wysokość 840m w widzialności na RTCN Ślęża.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża, Karpacz G, Śnieżne Kotły

Zaniki dobrej mocy sygnału MUX8 (z 82% na 0)

Post autor: apsza »

Nie potrafię rozwiązać tego problemu. Co 1-2sek zrywa mi sygnał o bdb mocy i jakości (82% jakość 97-100%) z MUXa8. Antenę mam VHF 10dB bez wzm. https://dvbsklep.pl/antena-vhf-ca-rtv-6-mux-8 na wysokości 840mnpm skierowaną na nadajnik Ślęży (czasem bezpośrednia widzialność!) na budynku w Karpaczu Górnym (Karkonoska 32). Będąc nawet na dachu budynku 12m wyżej (z TV i z dekoderami) obracałem ją w różnych kierunkach oczywiście w pol. V żeby upewnić się co do właściwego kierunku. Na dekoderach (3 różnych firm) pojawiał się sygnał o mocy 82-90% i jakości prawie 100% z tym że po chwili zanikał i tak w kółko. Na ekranie TV nie ma nawet pikselizacji tylko cykliczne zatrzymanie obrazu co ok 1s. Co to jest? Dlaczego? Myśląc, że to są zakłócenia założyłem filtr LTE ale oczywiście nic nie pomogłoł, bo to przecież filtr dopiero powyżej 790MHz. Za plecami anteny mam ścianę a za budykiem, na wzniesieniu nadajnik lokalny, ale na MUX3 506MHz. Co mogę jeszcze zrobić ?? Pomóżcie proszę. Paweł.

zbychgej
Posty: 34
Rejestracja: 1 stycznia 2017, o 09:02
Odbiornik: TV z wbudowany tuner DVB-T;
Instalacja antenowa: Antena UHF HD NEW + VHF 4-elementowa,symetryzatory, zwrotnica;
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice

Re: Zaniki dobrej mocy sygnału MUX8 (z 82% na 0)

Post autor: zbychgej »

Nad budynkiem ją spróbuj dać, w innym miejscu, bo budynek tłumi sygnał jak las i inaczej on rozchodzi, w innym miejscu po prostu lub wyżej, niżej to po pierwsze.
Ten nadajnik lokalny też może zakłócać i zajmować większe pasmo jak powinien i tłumi resztę w tym MUX-8 z marnym sygnałem.
Daleko on jest? Trzeba by było filtracje kanałową zastosować na pasmo z tego nadajnika jak za mocne, jak nic nie pomoże, bo może zakłócać jak jest na tym samym kierunku, ale nie musi.
Mi się wydaje jednak , źle ustawiona antena i ustawiasz ją.
Spróbuj zastosować jeszcze wzmacniacz liniowy na VHF W-20 20 dB, czyli wkręcić, go w ta antenę, podłącz to pod zwrotnicę z przejściem napięciowym pod VHF dajmy zwotnica Telemor ZWR-210DC, bo inne zwrotnice to badziewie, większość przy takim słabym sygnale nie ma nawet przejść napięciowych, to pod zasilacz 12V i zobacz, czy coś się poprawi i pomoże;
Ja w Siemiatycze, woj. podlaskie też widzę z balkonu w bloku na trzecie piętro, czasami nadajnik w Łosice, woj. mazowieckie,przy dobrej pogodzie, a z odbiorem tego MUX-8 30 km. na północ od niego i północny-wschód jest tragedia, pikseloza, gdy wieje wiatr zwłaszcza, za słabo to po prostu nadają i sygnał w pion z 10 kW nie dochodzi tam i niby te VHF i polaryzacja pionowa lepiej rozchodzi, a wcale tak nie jest i g.... prawda, może do 10 km. od nadajnika tak jest, dalej nic, bo nic mi praktycznie nie dochodzi z 10 kW, na wiosce mam całkiem lipa, dochodzi las, liście, wiatr na wzmacniaczu i tnie non stop, ta sama odległość, bo antena widzę masz dobra mocniejsza nie ma................
lub spróbuj ją samą kablem zarobić, wtyczkami i jedna ją sama do tv podłączyć i zobacz czy będzie jakaś poprawa, bez zwrotnica, bo ona mocno zaniża wszystkie sygnały........................
Kręcić w różne strony, sprawdź gdzie będzie najlepszy sygnał, bo wcale nie musi być równo w kierunku na nadajnik, rzadko tak jest, że tak samo ustawiona jak UHF, tylko ma być całkiem inaczej,trochę w bok w lewo lub prawo lub nawet całkiem bokiem w niektórych przypadkach, powinno łapać z dwóch pozycji, sprawdź na której najlepiej odbiera jest lepszy sygnał,nie staje ten obraz i tam ustaw ją na koniec w jednej pozycji, usztywnij, żeby na wietrze nie ruszała.
Popróbuj jak masz czas, kilka kombinacji, sama ta antena na kablu do tv, sama ta antena ze wzmacniaczem tym co pisałem i zasilaczem kablem do tv oraz ze zwrotnicą te same kombinacje bez wzmacniacza i z wzmacniaczem.
Najlepiej powinno być w drugim przypadku, ale trzeba za każdym razem podłączać zasilacz i przekładać wtyczka antenowa, chcąc oglądać tylko sam ten MUX-8. Bo ze zwrotnica obniży sygnały jak u mnie, wiać zacznie tnie jak grom, brak jakości sygnału, choć siła sygnału jest dobra, wzmacniacz nie pomaga, bo taki sygnał, że nie ma co wzmocnić nawet............... i to ma być lepsze rozchodzenie tej polaryzacji pionowej.
Chyba na wietrze, że lepiej przycina. I to na nowych antenach, które powinny mieć z 15 dB zysku najmniej na VHF, do tego MUX-8, a takich nawet nie ma..........
za słabo to jest nadawane i tyle, powinno być popodnoszone natychmiast lub po uruchamiane nowe nadajniki gęściej, ale jak z podobnymi mocami nadawczymi to nic nie da.
Bo jak u mnie byłoby to uruchomione w Makarki z 1 kW, to i tak do mnie nie dojdzie 30 km. na WSCHÓD....... lub będą problemy jak mam z MUX-3 Białystok, że przycina jak ten MUX-8.............jak wieje zero odbioru,pikseloza lub znika całkowicie, w zależnosci z której strony powieje............. wzmacniacze nie pomagają, bo nie ma czego nawet wzmocnić, takie sygnały, po 30 km. tylko od nadajników na Wschodzie Polski przy granicą z Białorusią.
U Ciebie widzę jest 16 kW w tym pionie ze Ślęży już lepiej, u mnie tylko 10 kW z ŁOSICE, a powinno być dwa, trzy razy więcej, bo nikt tego nie odbierze poprawnie nawet na nowych pokupowanych antenach, bo zwrotnice dodatkowo sygnały wszystkie obniżają i nie będzie odbierać poprawnie, co najwyżej do powiewu wiatru najbliższego i to z przycięciami.
Albo przy takim stanie rzeczy trzeba wtyczki antenowe w tv przekładać i oglądać jak u mnie każdy MUX oddzielnie na oddzielnej antenie i kablu........inaczej nie da, bo czegoś nie będzie, całkiem zniknie lub będzie coś przycinać.
A zwrotnice po zaniżają jeszcze sygnały całkiem, że ginie to co było.................i nie dość, że nie odbiera wcale lub poprawnie ten MUX-8 to reszta znika lub tnie przy ich zastosowaniu bez wzmacniaczy, nie dość, że niektóre zwrotnice wcale przejść napięciowych nie mają i można je sobie w d...... wsadzić, a nie połączyć albo wkręcać i odkręcać za każdym od nich zasilacz i zarabiać za każdym razem inaczej wtyczkę chcąc coś obejrzeć, znaczy dany MUX, żeby nie zrywało. Jak u mnie ten cały MUX-8, MUX-3 Białystok i MUX-1 też..........bo 20 kW jego to nie jest też za dużo i zrywa i znika całkowicie w porównaniu do innych MUX. MUX-3 Warszawa w ogóle mi nie wynajduje wcale choć nadawany 40 kW, widocznie inaczej nakierowany na woj. mazowieckie.
Jest tylko MUX-3 Lublin w miarę w woj. podlaskim (białostockim).
Ale to nadawane 100 kW, żeby tak wszystkie MUX były..............a MUX-8 połowa choć tego z 50 kW, jak niby to lepiej rozchodzi w pionie, ale nie 10 razy mniej..................i jak to ma poprawnie odbierać?
Komu i na czym pytanie.........? No może jak pisałem do 10 km. od nadajników tak zgodzę, to lepiej rozchodzi, ale nie dalej i tam nic nie zrywa i nie ma pikselozy i nie znika to.
I nadajników głównych ile mamy po jednym dajmy, góra dwa na województwo, gdzie nadawany jest MUX-8, to wyjdzie około 30 w za okrągleniu na cały kraj, po 10 km. od nich, to jaki obszar kraju jest dobrze faktycznie tym sygnałem MUX-8 pokryty tylko, 30% kraju może i to nie............... a nie 98% jak jest podawane.
Reszta, czyli 70% kraju ponad nie ma wcale odbioru tego MUX-8 lub jest niepoprawny, że nie da tego na niczym odbierać, jak u mnie poprawnie. Pomimo zastosowania zalecanego osprzętu.
Jak już do porywów wiatru.
I jak TVP ma dać na ten MUX-8 dajmy swoje kanały, jak faktyczne pokrycie kraju tym MUX-8 w miarę jest tylko niecałe 30% kraju? Gdzie pokrycie MUX-3 w przybliżeniu wynosi 90%, MUX-2 70%, MUX-1 niecałe 50% kraju tylko poprawne..........
I płacić tak samo za to nadawanie tych kanałów na MUX-8, jak za inne nadawane na MUX-3, gdzie pokrycie kraju tym sygnałem MUX-8 jest trzy, czterokrotnie mniejsze dajmy od MUX-3.........................?
MUX-1 też jest nadawany w większości też słabiej od reszty nie ma pełnego pokrycia, gdzie jest TVP ABC, TV TRWAM dajmy i te pokrycie prawidłowe do odbioru kraju nim jest tez faktyczne mniejsze od MUX-3, MUX-2, a cena ta sama co za resztę też?
Tak można wywnioskować po mocach nadawczych z poszczególnych nadajników jakie jest faktyczne pokrycie kraju, jak i po sygnale i odbiorze poszczególnych MUX w tej naziemnej tv cyfrowej i jakości tego odbioru.
Nie wieje jest w miarę, ale tylko na MUX-3, MUX-2, reszta do odbioru nie nadaje, a wiać zacznie ten odbiór kończy całkowicie...............
Bo na satelicie to chmura burzowa, mocny deszcz, śnieg jak pada to przekleństwo, rzadko to zdarza,
a w naziemnej tv cyfrowej to wiatr, las , wysokie budynki w kierunku nadajnika to przekleństwo i to drugie występuje częściej, czyli w tej naziemnej te zakłócenia jakieś. A od mocy nadawczych to zależy i ma bardzo duże znaczenie. Marniej nadawane nie będzie prawidłowo odbierać i tyle i nie ustawisz tego na niczym.
Dobrze nadawane jak jest, jak to mówi i na drucie jednym samym odbierzesz.
A tak jest tylko w przypadku jednego, góra dwóch MUX. Reszta do nie odbioru nie nadaje lub jeden MUX na jednej antenie poprawnie i prawidłowo tylko. Nie połączysz niczego poprawnie w żaden sposób z niczym, bo nie da niczym i tak jest nadawane miedzy innymi, że pojawia jedno, drugie znika lub nie ma wcale nie dochodzi jak ten MUX-8.
Zresztą nie męcz się nie odbierzesz tego, za daleko masz z Karpacza do Ślęża do odbioru tego MUX-8 i za marnie to tam również nadawane 16 kW. Najbliżej masz z tym MUX-8 do Jelenia Góra/Śnieżne Kotły tam moc 8 kW za mało też tam, nie doleci nie odbierzesz................
Do Ślęża masz 70 km. nie masz szans z 16 kW to odebrać poprawnie, do Śnieżne Kotły bliżej, tylko 12 km., ale góry, las po drodze i 8 kW za mało też...............
Pozdrawiam

zbychgej
Posty: 34
Rejestracja: 1 stycznia 2017, o 09:02
Odbiornik: TV z wbudowany tuner DVB-T;
Instalacja antenowa: Antena UHF HD NEW + VHF 4-elementowa,symetryzatory, zwrotnica;
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice

Re: Zaniki dobrej mocy sygnału MUX8 (z 82% na 0)

Post autor: zbychgej »

dodam jeszcze sygnał masz pewnie dobry ze Śnieżne Kotły,12 km. tylko, ale nie da tego odbierać, gdyż masz nadajnik tam za wysoko na górze lub za górą od siebie, położony jesteś w dole za nisko lub za wysoko nie dochodzi to, dodajmy do tego las na pewno, Karkonoski Park Narodowy po drodze, inne przeszkody naturalne i 8 kW to za mało na odbiór tego widocznie stamtąd.................góra jeszcze tłumi sygnał lub góry..........bo ze Ślęża masz lepszą pozycję, ale z 16 kW wątpliwe, żebyś coś łapnął i miał jeszcze taki sygnał z 70 km.........na tym i samej tej antenie, za daleko moc za mała.
Spróbuj wzmacniacz jak pisałem jeszcze zastosować może trochę pomoże, choć wątpię w takiej sytuacji i kieruj pod lekkim kątem, ale na Ślężę, może coś uda wyciągnąć, jak widać trochę ten nadajnik, ze wzmacniacz powinno stamtąd coś poprawnie łapać.
A sygnał pewne łapiesz ze Śnieżne Kotły z 12 km. 8 kW, jeżeli masz prawie 100% i tam masz ustawione i może góra przysłania ten odbiór, bo antena tam nadajnika nie widzi......temu ten obraz zamarza i staje jak siła sygnał jest, a z odbiorem problem.

apsza
Posty: 8
Rejestracja: 12 sierpnia 2017, o 12:29
Miejscowość: karpacz górny
Odbiornik: 2x Opticum, Wiva
Instalacja antenowa: 2 anteny zewn. UHF+VHF 10dB bez wzm. Wysokość 840m w widzialności na RTCN Ślęża.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża, Karpacz G, Śnieżne Kotły

Re: Zaniki dobrej mocy sygnału MUX8 (z 82% na 0)

Post autor: apsza »

Dzięki za tyle textu i za poświęcony mi czas.
Sygnał sprawdzałem nie tylko z dachu budynku, ale również chodząc z anteną i TV (bez żadnych zwrotnic i filtrów, tylko kabel do TV) po działce. Kierowałem antenę w różne strony, bo może ze Śnieżnych Kotłów coś się odbije, bo tam przecież bliżej. Ale ten kierunek zasłaniają mi góry. Jak przypuszczałem w większości przypadków ustawień nie było nawet śladu żadnego sygnału. Jedynie z kierunku Ślęży i Chełmca za każdym razem był sygnał i jakość prawie na maxa, ale co 1s przerwa w odbiorze i znów prawie jedno i drugie na maxa. jak pisałem. Napisałem do UKE bo tak radzili mi ludzie z Emitela. Zaprosiłem ich do siebie może wykonają jakieś pomiary. Spróbuję jeszcze zastosować wzmacniacz do tej anteny włączony w szereg w kabel, jak mi pisałeś. Dekoder da mi napięcie i tyle (oczywiscie bez żadnych zwrotnic). Wątpię, że będzie lepiej, bo i bez wzmacniacza mam też prawie 100% a potem 0. Myślę że to coś zakłóca. Jak coś wymyślę lub sprawdzę ten wzmacniacz to napiszę.
A propos MUXa8. Co ciekawe, o dziwo, w innej lokalizacji tj : we Wrocławiu z balkonu (stamtąd też widziałem nadajnik Slęży, ale drzewa podrosły i teraz zasłaniają, pojawiły się też i wysokie budynki) odbieram 100/100 sygnał bez zakłóceń na zwykłej antenie i to ustawionej poziomo (bo jest do MUXA 1,2,3). To jest szok, 16kW odl ok 30km i super odbiór. P

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Zaniki dobrej mocy sygnału MUX8 (z 82% na 0)

Post autor: kupon »

Może po prostu masz za silny sygnał i głowica szaleje ?

zbychgej
Posty: 34
Rejestracja: 1 stycznia 2017, o 09:02
Odbiornik: TV z wbudowany tuner DVB-T;
Instalacja antenowa: Antena UHF HD NEW + VHF 4-elementowa,symetryzatory, zwrotnica;
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice

Re: Zaniki dobrej mocy sygnału MUX8 (z 82% na 0)

Post autor: zbychgej »

wzmacniacza nie ma przecież w tej antenie, więc jakim cudem?
antena za mocna?
no tak polaryzacja pionowa ze Śnieżnych Kotłów lepiej rozchodzi przecież, a tam jest tylko 12 km. przez góry..............
na Śnieżne Kotły mogłaby być za mocna ta antena, jak to w ogóle tam dochodzi, ale na Ślężę na pewno nie za mocna ta antena, zwłaszcza, że kolega tam ustawiał. Bo było napisane, że sygnał pojawia i znika, tak jakby sygnał urywał, spada do zera, czyli nie dochodzi, pojawia i znika, obraz zamarza...................coś przysłania, góry, więc to sygnał Śnieżne Kotły, a nie Ślęża na 100%.
Ze Ślęży pewnie nie ma wcale sygnału nawet, bez wzmacniacza i nie da tego ustawić temu.
A Śnieżne Kotły jest sygnał lub jego końcówka, bo urywa za przeszkodami w postaci gór, próbuj tam ustawić jak da dobrze...........lub zastosuj słabsza antenę, sam dipol dajmy w pionie, zobacz czy sygnały pospadają i to samo będzie działo, ale jak to samo będzie znaczy, że to nie dochodzi.......wcale i urywa stamtąd, przez góry, bo sygnał jest dobry chwilowo, ale tylko chwilowo niestety,
pozostaje Ślężę w takim wypadku wzmacniać niestety i szukać............
tak samo u mnie tylko 30 km. do nadajnika w pionie z 10 kW w ŁOSICE i przez puszczę, las, wiatr wcale to nie dochodzi i to ze wzmacniaczem..........brak jakości sygnału widocznie przez liście i drzewa, tylko 50%, bo siła sygnału mam stała i stabilna na 80 %,bo bez wzmacniacza jest tylko 40% połowę, a jakość skacze jak szalona w obu przypadkach..............od 0 do 50% i brak poprawny odbiór, szczególnie jak wieje wiatr i drzewami macha.
Jeszcze jak nie wieje ureguluję tę jakość sygnału na 50% i parę procent więcej na stałe, na maksymium, wiecej nie idzie w żaden sposób, że praktycznie tych przycinek nie ma, zetnie raz na jakiś czas tylko, ale wiać wiatr zacznie, drzewa ruszać nic nie da rady zrobić.....na tym MUX-8................

Wniosek wieje mocno na dworze nie włączać tego wcale..............bo nie ma tam na co patrzeć!!!!!!
Lub iść na dwór po prostu!!!
Przełączać, na coś innego co tak nie dzieje!!!
Ale to prawie na wszystkim, satelitę wtedy włączać i tyle zostaje.

Tyko czemu z innymi MUX jest ok, w miarę moim zdaniem moce nadawcze są nie odpowiednie, jakby były dobre to by wiatr i las nie przeszkadzał i odbierałoby dobrze dajmy jak MUX-3, MUX-2 w miarę nawet jak wieje, a to zrywa i skacze sygnał na tym MUX-8 jak szalony, jak nigdzie indziej, szczególnie ta jakość jego w pionie.
Więc co u mnie jest? Co to jest? Antena sztywno w jednej pozycji nie rusza. Sygnał urywa, kończy przy granicy?
Na rzece BUG granica tego sygnału z ŁOSICE, że dalej nie idzie na północ i północny-wschód?
Drzewa ruszają zakłócają, liście, nadajnik w ŁOSICE chwieje i buja? W druga strona przekręca na południe, zachód od wiatru, nie na północ i północny wschód?
Co za grom?
Że tej jakości sygnału brak praktycznie na tym MUX-8?
A Krynice daleko, Czyże też, marny tam sygnał też nie dochodzi. W Makarki nie ma tego MUX-8, a mógłby by być jak z Siedlce stamtąd choć z 5 kW nakierowany na Wschód. Może to by lepiej dochodziło. Bo z ŁOSICE nic to nie idzie..............albo powinno być tam zwiększone przy najmniej dwu,trzykrotnie te 10 kW. Las, wiatr, zwrotnice zabierają wszystko............
Ale w Siemiatycze, woj. podlaskie to samo jest, tam widzę nadajnik w ŁOSICE i lasu nie ma i blok wysoko i problem podobny z tym MUX-8. Wiać zaczyna kończy oglądanie i nie da wyregulować tego MUX-8 i jego jakości sygnału........max. 50-60%,nie wieje też przycina od czasu do czasu, sygnał nie dochodzi i za marny.
A u Ciebie góry dochodzą,
bo antena jest dobra moim zdaniem i powinien być odbiór. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 14 sierpnia 2017, o 23:08 przez zbychgej, łącznie zmieniany 26 razy.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Zaniki dobrej mocy sygnału MUX8 (z 82% na 0)

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Objawy sugerują przesterowanie. Skoro antena jest pasywna, a wskazywana jakość i siła sygnału gwałtownie skaczą, to wygląda na jakieś lokalne zakłócenia. W takich przypadkach zbyt silny sygnał, zakłócający, powoduje, że "głowica szaleje", czyli wzmacniacz na wejściu odbiornika jest chwilami przesterowany co uniemożliwia prawidłowy odbiór sygnału. /Pomijam problemy z instalacją, źle kontaktujące wtyczki, itp./
Warto się rozejrzeć, czy jakieś urządzenie w domu nie generuje zakłóceń, a potem zaprosić kogoś z analizatorem widma (np UKE) by zmierzył co się w powietrzu plącze.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zaniki dobrej mocy sygnału MUX8 (z 82% na 0)

Post autor: K63 »

apsza pisze:Antenę mam VHF 10dB bez wzm. https://dvbsklep.pl/antena-vhf-ca-rtv-6-mux-8 na wysokości 840mnpm skierowaną na nadajnik Ślęży
Możesz odbierać równocześnie z Wałbrzycha i ze Ślęzy, bo to mniej więcej ten sam kierunek. Przy tak skierowanej antenie możesz jeszcze łapać odbity sygnał ze Śnieżnych Kotłów. I to SFN na k.6 może stanowić problem.
apsza pisze:Co mogę jeszcze zrobić ?
Spróbować zamontować antenę na bocznym poziomym wysięgniku.
apsza pisze:Co ciekawe, o dziwo, w innej lokalizacji tj : we Wrocławiu z balkonu (stamtąd też widziałem nadajnik Slęży, ale drzewa podrosły i teraz zasłaniają, pojawiły się też i wysokie budynki) odbieram 100/100 sygnał bez zakłóceń na zwykłej antenie i to ustawionej poziomo (bo jest do MUXA 1,2,3). To jest szok, 16kW odl ok 30km i super odbiór.
Przy mocnym sygnale jest to możliwe, chociaż w kierunku Wrocławia sygnał mux-8 jest trochę stłumiony i wypromieniowany jest z mocą ok. 10 kW. Do Karpacza masz dużo dalej i większe tłumienie sygnału na tym azymucie. W tym kierunku leci zaledwie ok. 3 kW.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Zaniki dobrej mocy sygnału MUX8 (z 82% na 0)

Post autor: poxipol »

Jeżeli zakłócenia pojawiają się cyklicznie,to diagnoza negatywnego oddziaływania SFN może być najbardziej prawdopodobna.Przy zmieniającej się propagacji może się to nieco zmieniać.
Wzmacniacz wzmacnia wszystko.Jeżeli cokolwiek może pomóż to tłumik antenowy,antena o lepszych parametrach dyskryminujących i jak wspomniano poprawnie zamontowana antena w pol.V

apsza
Posty: 8
Rejestracja: 12 sierpnia 2017, o 12:29
Miejscowość: karpacz górny
Odbiornik: 2x Opticum, Wiva
Instalacja antenowa: 2 anteny zewn. UHF+VHF 10dB bez wzm. Wysokość 840m w widzialności na RTCN Ślęża.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża, Karpacz G, Śnieżne Kotły

Re: Zaniki dobrej mocy sygnału MUX8 (z 82% na 0)

Post autor: apsza »

Spróbuję założyć ten tłumik regulowany na kabel, bo 25zł to nie majątek, choć w 90% jestem przekonany że to nic nie pomoże, bo moc sygnału pojawia się nie na 100% tylko na 80-85%. Z tłumikiem będzie pewnie pojawiało się i
znikało 40-50% i tyle. Przy przesterowaniu powinien być sygnał ciągły 100% ja jakość 0% tak mi się wydaje. Po przetestowaniu że nie pomógł tłumik, w to miejsce wstawię wzmacniacz dla świętego spokoju. Myślę że i to też nie pomoże. Acha, zapomniałem napisać że sprawdziłem też inną anteną : dookólną z wbudowanym wzmacniaczem 26dB
https://www.mistral-rtv.pl/pl/p/Antena- ... gJhL_D_BwE
Efekt był identyczny jak na mojej pasywnej antenie (oddałem tamtą do sklepu). Będę gadał z UKE może dadzą się przekonać i przyjadą coś pomierzyć.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zaniki dobrej mocy sygnału MUX8 (z 82% na 0)

Post autor: K63 »

W innym temacie dałem przykład jaki wpływ na jakość sygnału może mieć umieszczenie anteny w pol.V na wysięgniku poziomym
viewtopic.php?f=39&t=7788&p=226252#p226251
Dodam że na antenie zamocowanej "za ogon" bezpośrednio na maszcie, parametry były zbliżone do tych "na fajce".

apsza
Posty: 8
Rejestracja: 12 sierpnia 2017, o 12:29
Miejscowość: karpacz górny
Odbiornik: 2x Opticum, Wiva
Instalacja antenowa: 2 anteny zewn. UHF+VHF 10dB bez wzm. Wysokość 840m w widzialności na RTCN Ślęża.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża, Karpacz G, Śnieżne Kotły

Re: MUX-8 ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: apsza »

Dzisiaj przyszedł zamówiony tłumik. Wypróbowałem (po namowie kolegi z TelkomTelmor) 10dB tłumik bezpośrednio w kabel. Rezultat, jak myślałem : pojawia się sygnał nie na 82% tylko na 59% i znika tak samo jak zanikał przedtem znikał. Wniosek - nie było przesterowanej głowicy. Problem nadal nie rozwiązany.

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: MUX-8 ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: akoss22 »

Może kabel jest uszkodzony?

Zablokowany