Programy TVP w MUX8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
sebol55
Posty: 67
Rejestracja: 25 grudnia 2013, o 15:58
Odbiornik: ferguson t65
Instalacja antenowa: atx91
Nadajnik - obiekt nadawczy: pkin

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: sebol55 »

O której włączą tvp kulture HD?

Awatar użytkownika
Michał Bernacki
Posty: 62
Rejestracja: 3 października 2015, o 11:49
Odbiornik: GLOBO STB HD N2, GLOBO STB HD N3, PHILIPS 32PHH4200/88.
Instalacja antenowa: 2 anteny kierunkowe DPM SOLID HN51WK.
Kantówka na wysokości 2 piętra.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin/Piaski, Zamość/Tarnawatka

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: Michał Bernacki »

Chwilę przed 1:00 wprowadzono zapowiadane zmiany.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: Martens »

Prośba o info do osób odbierających TVP Kulturę HD z MUX-8:
- ile w przekazie dostępnych jest ścieżek dźwiękowych i w jakich są one formatach
- czy w przekazie dostępny jest teletext
Ja niestety sprawdzić tych rzeczy nie mogę, bo tego MUX-a nie odbieram. :(

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: dvbtowiec »

TVP Kultura HD w MUX8:
Ścieżki: Polski, Oryginalny Dolby Digital Plus, AUX Dolby Digital Plus
Teletext: brak
Przepływność: 4.53 Mbit/s, a więc poniżej tego co było na TVP Sport HD.


TVP Sport HD w MUX3:
Ścieżki: Polski, AUX Dolby Digital Plus
Teletext: brak
Przepływność zmienna najniżej jak na razie zanotowałem 3.98 Mbit/s, najwyżej 4.72 Mbit/s. Przy czym nie było jeszcze bardzo dynamicznych scen. Zobaczymy dalej.
Przypomnę że w MUX8 przepływność TVP Sport HD była na poziomie 8.75 Mbit/s. A więc mamy dramatyczny spadek jakości.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: hadam »

Z twoich pomiarów wynika, że spadek bitrate TVP Sport mniej więcej o połowę do bardzo dużo, jeśli przy dynamicznych scenach nie zwiększą to będzie to widoczne.
Ale dlaczego TVP Kultura tak mało, skoro mają do dyspozycji większą przestrzeń, nie rozumiem, tym sposobem mogliby zmieścić jeszcze jeden kanał w MUX-8.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: dvbtowiec »

Swego czasu robiłem pomiary na skokach przy równoległych transmisjach na TVP1 HD/TVP2 HD.
W momencie lotu, a więc kiedy obraz jest najbardziej dynamiczny dochodziło do 7.1 Mbit/s.
Przy czym wówczas mieliśmy jedną taką transmisję na kanale HD, teraz będą dwa kanały kanały HD, które przy równoległej transmisji, albo będą miały bitrate na podobnym poziomie, a to by oznaczało zabranie innym kanałom sporo, albo będzie mniej.

Też mnie zastanawia czemu TVP Kultura ma tak mało.

Powiem Wam że podglądam sobie TVP Kultura w MUX8 i na razie tej jakości HD nie widzę ;)
Jest to bardzo dobrej jakości obraz SD. Nawet statyczne gadające głowy (rok produkcji 2019) nie są ostre i nie mają tylu szczegółów co w podobnej jakości TVP1, czy TVP2.
Chyba ze kręcony materiał był kamerami SD i jest tylko upscaling zrobiony w materiałach na które trafiam.

I jak na razie przekaz satelitarny TVP Kultura jest nadal w SD.

Radol
Posty: 64
Rejestracja: 10 kwietnia 2012, o 22:51
Odbiornik: DVB-T MANTA
Instalacja antenowa: Antena siatkowa bez wzmacniacza umieszczona na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: Radol »

Ciekawostką jest to, że tam gdzie dotychczas był TVP Sport HD to obraz jest z... TVP Kultura (SD) a dźwięk....z TVP Rozrywka hehe :P
Próbowałem skanować kilkukrotnie i cały czas tak jest - nazwa też pozostała taka sama: TVP Sport HD

TVP Kultura jak i TVP Sport nie mają na razie oznaczeń HD i w sumie to pewnie mają racje że nie dają tych oznaczeń bo ogólnie te polskie HD to takie pseudo.
TVP Sport to chyba ogólnie pozostał SD i jak na razie sie nie zmienił.

p.s.
Wciąż pozostaje przy zdaniu że kompletnie w telewizji naziemniej to HD nie jest nikomu potrzebne.
Raz że oferrta programowa biedna ,a dwa że lepiej dać dobre SD niż ośmieszać się tym pseudo HD.
Po za tym to by dodali HD do każdego logo kanału i tak by się większosć odbiorców nie poznała że to nie jest HD :lol:
HD jest dla malkontentów, którzy po prostu będą się lepiej z tym czuli że mają kanał HD (choć rzeczywiste parametry i tak będą wskazywać zupełnie co innego)
Przypomnę że w MUX8 przepływność TVP Sport HD była na poziomie 8.75 Mbit/s. A więc mamy dramatyczny spadek jakości.
Wątpie aby "przysłowiowy Kowalski" - czyli większość odbiorców NTC, bawił się w mierzenie przepływności i go to interesowało czy kanał ma 8 czy 5 Mbit/s

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: dvbtowiec »

Ad. oznaczeń kanałów. Są przy nich pełne oznaczenia w HD. Niektóre odbiorniki nie zmieniły nazwy, bo kanały zamieniły się miejscami :) Może spróbuj jest usunąć z listy i dopiero skanuj na nowo.
W ostateczności przeskanuj pasmo przy odpiętej antenie, aby wyzerował Ci bazę kanałów i powtórz skanowania po włożeniu anteny ponownie.


Ad. HD, nawet tego pseudo. Kompletnie się nie zgadzam, tak samo jak z przepływnością.
Tu nie chodzi o pomiar przez Kowalskiego, tylko o wrażenia na dużych odbiornikach.
Duże przekątne ekranu stają się coraz popularniejsze.
Mamy małe mieszkania i z większą przekątną siedzimy blisko telewizorów.
Kanał HD, nawet ten pseudo wygląda o wiele, wiele ładniej niż przyzwoitej jakości SD.

To tak jakby porównać zdjęcie w gazecie ze zdjęciem w wysokiej rozdzielczości na dobrym papierze. Nie trzeba być znawcą tematu aby tą różnice widzieć i ją docenić. Widać ja na telewizorach powyżej 40 cali.

A różnice w przepływności zobaczysz na dużych telewizorach przy dynamicznych scenach. Z małą przepływnością na ekranie będziesz miał latające artefakty, z dużą przepływnością tego efektu nie ma.

sebol55
Posty: 67
Rejestracja: 25 grudnia 2013, o 15:58
Odbiornik: ferguson t65
Instalacja antenowa: atx91
Nadajnik - obiekt nadawczy: pkin

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: sebol55 »

Jak wrażenia z odbioru tvp kultury i innych kanałów? Na moje okok tvp kultura ma slabą jakośc,nagrywalem wczoraj film i bitrate porównywarne z tvp2hd a przeciez kultura ma wiecej miejsca niz tvp2 na przeladowanym muxie 3

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: dvbtowiec »

Ja się już wyżej wypowiedziałem, jakość jest kiepska, w porównaniu do tego co miało TVP Sport w MUX8

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: Kamilx »

Po raz pierwszy spotkałem się z dziwną sytuacją związaną ze zmianą multipleksów. Mój dekoder ma wyłączone segregowanie LCN, a listę kanałów mam ustawioną, tak jak mi dekoder programował - nr kanałów po kolei, bez "dziur". Dekoder sam nie aktualizuje listy kanałów, ale dodaje sam nowe ścieżki dźwiękowe, czy napisów.
Otóż dziś wróciłem do domu i sprawdziłem listę kanałów. W miejscu TVP Kultura był czarny ekran - oczywiste, bo kanał nie nadaje już w MUX3, ale było EPG na 7 dni, natomiast w miejsce TVP Sport wskoczył TVP Sport HD, ale nie było napisów (które wcześniej były) oraz nie doszła nowa ścieżka dźwiękowa. Natomiast na kanale TVP Sport HD wskoczył kanał TVP Kultura HD, ale nie było EPG, ani nowych ścieżek dźwiękowych oraz napisów. Włączyłem skanowanie automatyczne i ... znikło EPG na TVP Sport HD w MUX3, a nazwy kanałów pozostały bez zmian (tj. przed 23.10).
Musiałem usunąć całą listę kanałów i od nowa włączyć skanowanie - dopiero wtedy dekoder zauważył, że jakieś zmiany nastąpiły. W miejsce TVP Kultura wskoczył ten kanał w wersji HD, tak samo w przypadku TVP Sport.
Dziwna sytuacja, bo PID-y pozostały bez zmian, więc dekoder nie powinien mieć problemów, a jedynie co się zmieniło to nr LCN kanału w MUX8. Ostatni raz usuwałem listę kanałów w lutym 2014 r., potem zawsze jak następowały zmiany, to uruchamiałem skanowanie ręczne lub automatyczne i było OK.

sebol55
Posty: 67
Rejestracja: 25 grudnia 2013, o 15:58
Odbiornik: ferguson t65
Instalacja antenowa: atx91
Nadajnik - obiekt nadawczy: pkin

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: sebol55 »

Czy tvp kultura puszcza same upscalle?

Awatar użytkownika
PrzemekS
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2018, o 15:10
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Opticum Sloth Combo Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/SLR Piątkowo/UE Poznań

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: PrzemekS »

Nie.

sebol55
Posty: 67
Rejestracja: 25 grudnia 2013, o 15:58
Odbiornik: ferguson t65
Instalacja antenowa: atx91
Nadajnik - obiekt nadawczy: pkin

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: sebol55 »

Oglada ktos filmy na kulturze?

tvosobista1hd
Posty: 16
Rejestracja: 21 lutego 2019, o 08:22
Miejscowość: radom

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: tvosobista1hd »

ja bym proponował zmniejeszenia loga i oznaczeń wiekowych w kanałach tvp historia tvp rozrywka a tvp kultura hd zmniejszył do rozmiarów tvp sport hd a w tvp 3 regiony oznaczenia wiekowe podniósł odrobine do góry by było równe logu tvp 3 a napisy miast podczas czasu głownej anteny zlikwidować :idea:

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: hadam »

No właśnie TVP 3 Katowice tak jest, że nazwa miasta Katowice świeci tylko jak są programy lokalne. Reszta jak jest ogólnopolski to tylko TVP-3.

tvosobista1hd
Posty: 16
Rejestracja: 21 lutego 2019, o 08:22
Miejscowość: radom

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: tvosobista1hd »

ale oznaczenia wiekowe powinny być wyżej w tvp 3
;) czyli tak jak tvp 1 i tvp 2

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Uważam, że pod względem estetycznym i ergonomii oglądania "znaki ograniczenia wiekowego" i loga kanałów telewizyjnych powinny być jak najmniejsze i umieszczone jak najbardziej to możliwe w "górnych rogach" ekranu.

sebol55
Posty: 67
Rejestracja: 25 grudnia 2013, o 15:58
Odbiornik: ferguson t65
Instalacja antenowa: atx91
Nadajnik - obiekt nadawczy: pkin

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: sebol55 »

Na kulturze i na info byla nadawana ceremonia noblowska na zywo i o ile na info bylo to w HD tak na kulturze juz nie

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: Krosnoludek »

ObywatelDVB-T pisze: 9 grudnia 2019, o 08:26 No właśnie TVP 3 Katowice tak jest, że nazwa miasta Katowice świeci tylko jak są programy lokalne. Reszta jak jest ogólnopolski to tylko TVP-3.
I tak powinno być wszędzie, na wersji Rzeszowskiej napis Rzeszów jest cały czas.

Zablokowany