Problemy z obrazem w MUX-2 (niezwiązane ze słabym sygnałem !)

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Problemy z obrazem w MUX-2 (niezwiązane ze słabym sygnałem !)

Post autor: Krosnoludek »

Dziś pojawiły się problemy z obrazem w MUX-2, obraz co chwilę tak jakby zatrzymywał się na 1 - 2 sekundy i ruszał, głos idzie normalnie. Zauważyłem to na Polsacie, TVN, TV4 i być może i na pozostałych, ale ich nie oglądałem więc nie wiem.
Następne problemy w NTC ech ...

Nagrałem kawałek, w komputerze inaczej te błędy widać w postaci klatki, na tunerze ich nie było tylko zatrzymywał się obraz: http://www84.zippyshare.com/v/Dbwjqqb1/file.html
Ostatnio zmieniony 25 sierpnia 2017, o 21:43 przez Krosnoludek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: Krosnoludek »

Wczoraj po 23 już problemy z obrazem na MUX-2 ustały i jak na razie wszystko OK.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: eter »

Ponownie jest ten sam problem.
Oglądałem chwilę Super Polsat i Puls i znowu jest to nieszczęsne "klatkowanie" obrazu. :(

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: Krosnoludek »

Potwierdzam, wczoraj widziałem na tych kanałach Super Polsat i Puls jakby na ułamek sekundy obraz się zatrzymał. Znowu Emitel naprawi, i za jakiś czas ten sam problem się powtórzy, i tak w kółko.

Gold
Posty: 6
Rejestracja: 15 kwietnia 2015, o 22:02

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: Gold »

Też mam od 2 dni problemy z muxem 2 (http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 00#p222913), obraz co chwila pojawia się i znika i tak w kółko, jednakże z minuty na minutę jest lepiej bądź gorzej (czasem w ogóle nie ma sygnału czasem co parę sekund pojawia się i znika a czasem jest bezproblemowo).

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: pablo21_1984 »

Tak samo u mnie niestety! Problem z obrazem na kanałach MUX2 DVB-T. Wszystkie kanały Grupy Polsat na bank, na Pulsach a na TVN-ach nie zauważyłem tego problemu jeszcze. Proszę o poprawienie tych problemów techników Emitela. U mnie odbiór MUX2 100/100 ale kanały w nim nadawane w większości mają problemy z obrazem. Są przekłamania co chwilę!

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: MaxEvans »

U mnie tez te problemy wystepuja.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: eter »

Gold pisze:Też mam od 2 dni problemy z muxem 2 (http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 00#p222913), obraz co chwila pojawia się i znika i tak w kółko, jednakże z minuty na minutę jest lepiej bądź gorzej (czasem w ogóle nie ma sygnału czasem co parę sekund pojawia się i znika a czasem jest bezproblemowo).
To nie jest ten sam problem a wręcz całkiem inny.
My tutaj mówimy o zakłóceniach przy prawidłowym sygnale polegającym na klatkowaniu (obraz po prostu co jakąś chwilę traci płynność na ułamki sekund) co objawia się jakby kilka klatek po prostu się zatrzymywało na chwilę.
Nie ma to w ogóle nic wspólnego ze zjawiskiem jakie opisujesz.
Ty masz kłopoty w sensie prawidłowego odbioru sygnału a tutaj piszemy o nieprawidłowościach obrazu przy prawidłowym sygnale.
To tak, żeby odróżnić te dwa zjawiska.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: Krosnoludek »

Niestety, taki jest urok MUX-2, my zgłosimy, Emitel poprawi, i za jakiś czas znowu to samo.
Jakieś błędy w koderze pewnie powstają, i Emitel musi je usuwać, pytanie, dlaczego takie błędy nie powstają w MUX-1 i 3 ???

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: tranzystor »

Krosnoludek pisze:pytanie, dlaczego takie błędy nie powstają w MUX-1 i 3 ???
Dzisiaj po południu oglądałem "jak rozpętałem 2 wojnę światową" ale oglądałem to na Polsat HD - pod koniec coś takiego co wy opisujecie wystąpiło, tyle że to jest MUX TVS na kanale 21 w Katowicach :? Sygnał również prawidłowy 100% - nigdy nie narzekałem.

Oj ostatnio sporo się dzieje w tym emitelu, cuda nad cudami (co prawda nie można obwiniać za wszystko np. za usterki po stronie odbiorcy) ale ostatnie usterki operatora są naprawdę poważne: MUX3, MUX2, MUX8, to co ja opisałem (czyli mieszanie się stacji TV między MUXami) dziwne rzeczy, mówiliście też o pixelach na MUX8, oby się nie okazało że to jakaś poważniejsza awaria całej sieci albo tak jak miało to miejsce kiedyś z dekoderami Manty czy telewizorami Sony? (jak dobrze pamiętam?) Tyle że wtedy była natychmiastowa reakcja, a teraz mamy sytuację jakby emitela nic już nie interesowało, przecież tyle lat dobrze wszystko działało, co się ostatnio zmieniło czy chodzi o Warszawskie centrum zarządzania, czy przy nadajnikach krajowych już nikt nie pracuje i nie monitoruje ich pracy? :cry:

Nie chcę nikogo obrażać ale w tej chwili wygląda jakby w emitelu brakowało specjalistów z powodów oszczędnościowych i dlatego takie usterki coraz częściej się pojawiają i ciągną? Jeśli to prawda to niestety oszczędności spowodują że opinia o emitelu naprawdę upadnie nisko, tak nisko jak opinia o operatorze MUX TVT na śląsku :ugeek:

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: Kolor »

Tranzystor, ja Ciebie też nie chciałbym obrazić, więc teraz kilka uwag. Nie opisałeś żadnej usterki, która byłaby choć w jakimkolwiek stopniu udokumentowana. Nie masz pojęcia jak wygląda proces obróbki sygnału od wyjścia od nadawcy, aż do anteny nadajników. Tak samo mało masz wiedzy, jak wygląda proces rozchodzenia się fal radiowych o określonych częstotliwościach i jakie ciekawe zjawiska mogą się przy tym pojawić. Ostatnio nad Polską mamy duże stężenie cząstek stałych, czyżby ten smog niektórym zaszkodził? Przez ostatnie 2 miesiące przeczytałem wszystkie wątki na tym forum, dopiero ostatnio pojawiły się jakieś teorie spiskowe. Pewnie, od początku cyfryzacji pierwszy raz mamy awarię mux 3 i tak częste troposferyczne propagacje. To nie ma żadnego związku z żadnym specjalistom ani tym bardziej ich liczebnością.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: tranzystor »

Kolor pisze:Nie masz pojęcia ... mało masz wiedzy
To nie elektroda kolego na takie teksty :lol: to że zwykły Kowalski zainteresował się tematem nie musi oznaczać że ma zerową wiedzę na dany temat. :)
Kolor pisze:Ostatnio nad Polską mamy duże stężenie cząstek stałych, czyżby ten smog niektórym zaszkodził?
To ja ci w takim razie kolego wskażę kto nawąchał się więcej smogu, jeśli tak pogrywasz. :roll:



Znasz może ten fragment? (pewnie tak ale wciskasz nam tu kit że wszystko jest w porządku) :o

"Zdaniem Związku, wprawdzie zwiększyła się ilość stacji bezobsługowych, ale jak się okazuje
ma to wpływ nie na obniżenie kosztów, ale wyłącznie na pogorszenie jakości świadczonych
usług. W przypadku awarii stacji bezobsługowych awarie naprawiane są przez dłuższy, niż to
miało miejsce poprzednio, czas
ze względu na konieczność dojechania ekipy monterów do
niekiedy bardzo oddalonych stacji nadawczych (lub trudno dostępnych w okresie zimowym),
a co za tym idzie, część odbiorców jest w tym czasie pozbawiona możliwości odbioru
programu."

https://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=13191

Niestety tak jest od czasu wprowadzenia Centrum Zarządzania i Nadzoru Sieci Emitel, teraz okazuje się że nadajniki w kraju to stacje bezobsługowe? :o Czyli nikt tak naprawdę na miejscu nie kontroluje tego co się dzieje prócz "teoretycznych danych" które spływają do centrali :geek: a jak wystąpi jakaś awaria jak ostatnio z MUX3 to do nadajników trzeba dojeżdżać ... z Warszawy? :o

Niestety Emitel od czasu sprzedaży nie jest już tym samym emitelem, tak bywa w wielu sprywatyzowanych firmach. Koszty, cięcia, automatyzacja-robotyzacja a w konsekwencji sami sobie robią problem z wizerunkiem w przypadku różnych nieoczekiwanych zdarzeń. :(

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: Kolor »

Oczywiście, można mieć pretensje czemu są bezobsługowe stacje... Tylko do kogo? Cięcie kosztów to trend światowy, wytykanie palcem akurat Emitela jest bez sensu. W takich czasach żyjemy i narzekanie na to ma tyle samo sensu co narzekanie, że 1/3 czasu antenowego niektórych nadawców to reklamy. Ilość miejsc w których wprowadzono bezobsługową eksploatację jest coraz większa, i będzie to postępować. Cieszę się natomiast, że wywiązała się wymiana argumentów, bo tak jest lepiej.
Wracając do tematu, obecna generacja sprzętu jest bardziej zaawansowana. Telemetria pozwala kontrolować każdy parametr nadajnika i nie potrzeba utrzymywać człowieka choćby ze względu na szkodliwość zdrowotną na takim obiekcie. Charakter zakłóceń ostatnio opisywanych tu i tam, nie daje uzasadnienia utrzymywania obsługi. Warunków propagacyjnych nie umiemy kontrolować.
Jeszcze przykład z innej branży, w 1983r pracowałem na automatycznej centrali telefonicznej w Łodzi o pojemności 16tys numerów. Kierownictwo, dyżurni (praca 24h), serwisanci i panowie od kabli, razem jakieś 40 osób. Dziś takie obiekty pracują bez obsługowo (oczywiście w innej konfiguracji), a jest to bardzo wrażliwy sektor działalności.
Technika cyfrowa w Polsce jest jeszcze bardzo młoda, wszyscy się jeszcze jej uczymy. Analog był od lat 50, policz jaka różnica w nabytym doświadczeniu.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: tranzystor »

No i dokonało się, obserwowałem i obserwowałem i się w końcu doczekałem, przed chwilą około godziny 11:00 na TV Puls pojedynczy przypadek pikselizacji. Faktycznie ciężko trafić na taką sytuację ale jednak teraz i ja na 100% potwierdzam że coś takiego występuje. :o

Podpowiem: od 2011 roku od kiedy została wprowadzona DVB-T kanał 49 Katowice nigdy DOSŁOWNIE nigdy nie miał żadnej skazy i nie pojawił się żaden pixel na MUX2.

No to emitel ma naprawdę zagwozdkę i poważny problem. :o Oby się nie okazało że to znowu jakieś testy kompresji i winę zwalą na dekodery i TV tym razem na wszystkie? :lol:

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: eter »

Chyba chodzi ci o klatkowanie, o którym tutaj piszemy, bo pikseloza nie ma z tym nic wspólnego.
Klatkowanie (zatrzymanie się obrazu na moment) brak jego ciągłości przy prawidłowym sygnale.
Pikseloza, to szereg zakłóceń obrazu spowodowany złym lub zakłócanym sygnałem, czy też urządzeniami zewnętrznymi (włączenie lodówki).
Tak oczywiście ogólnie charakteryzując te zjawiska, ale w tym przypadku ważne, gdyż usterka na Muxie-2 o której piszemy, ma właśnie efekt klatkowania, żeby nie mieszać jej z przypadkami pikselozy, która sporadycznie może sobie występować u każdego.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: tranzystor »

eter pisze:Chyba chodzi ci o klatkowanie, o którym tutaj piszemy, bo pikseloza nie ma z tym nic wspólnego
Różne odbiorniki różnie reagują, w jednych zatrzyma się obraz (zwłaszcza telewizory) w innych będzie pixeloza (STB lub komputer), przeczytaj raz jeszcze post Krosnoludek i jego link, jest to potwierdzone w praktyce: http://www84.zippyshare.com/v/Dbwjqqb1/file.html nie wiem dokładnie być może jest to usterka szczególnego typu jak kiedyś z MUX1 i dekoderami rzekomo niedopracowanymi (i faktycznie nawet na taką wygląda u mnie, jest to coś w rodzaju połowy ekranu w kwadratach przez około pół sekundy), faktycznie różni się to od typowej pixelozy (wraz ze świerszczeniem dźwięku) z powodu zaniku sygnału. :?

Było już coś podobnego w 2013 roku:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=140
http://forum.satkurier.pl/topic/9979-ma ... e-to-samo/

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: eter »

Jak tego nie nazwiemy i opiszemy to zjawisko, jest to ewidentny błąd emisji z czym się wszyscy jak sądzę zgadzamy.
Chodziło mi tylko, żeby nie łączyć pochopnie tej wady z indywidualnymi u każdego możliwymi usterkami związanymi typowo ze zwykłym zakłóceniem odbioru.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: Krosnoludek »

Znowu się chyba zaczynają problemy z obrazem na MUX-2, wczoraj i dziś na Polsacie delikatne przycięcia zaobserwowałem.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: biopar »

ja problemy z MUX-2 odbieram od jakiegoś tygodnia, może dwóch. Objawia się to jakby obraz "cofnął się" o jedną, 2 klatki, zafreezował i wrócił dalej. Dźwięk leci bez problemu. Nic nie zmieniałem w antenach, wszystko jak było. Odbiór z Kisielic.
Acha... to nie jest problem tylko Polsatu. TVN również, wczoraj klatkowała mi "4ka" i PULS. Nie jest to też pora dnia, bo zauważyłem to i rano i w nocy. Spróbuje się skupić, czy problem dotyczy tylko MUXa 2giego. Ale wydaje mi się, że nigdzie indziej tego nie ma.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: Krosnoludek »

O tym właśnie piszę, post wyżej, nadal nie usunięto problemu.
W MUX-2 co chwilę ten sam błąd występuje, my zgłosimy, Emitel poprawi i za miesiąc dwa znowu to samo.

Zablokowany