MUX8 z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

tazuj76
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 20:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec

MUX8 z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: tazuj76 »

Jak w temacie dlaczego tylko taka moc? W Murowańcu pod Bydgoszczą (29km od trzeciew. antena na wysokości 5m wiem nisko ale mux1,2,3 odbieram bez problemu na kilku tv) na antenie co prawda UHF nic nie odbiera 0 sygnału, natomiast w Bydgoszczy(19km od trzeciewca) taka sama antena uhf (wyżej 4 piętro blok) i sygnał jest ok siła 54% jakość 100%. Czy to tylko testowa moc czy tak na stałe? Bo jak na stałe to porażka bo i tak może być porażka z uwagi na tą moc:(. Zdaje sobie sprawę iz niższa częstotliwość "dalej poleci" ale ona jest niższa 3 krotnie a moc nadawcza porównując do mux1 - 5krotnie
Na mapie teoretycznie wygląda to ok, co prawda nie mam anteny VHF "tylko" kierunkową UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit. ale jak patrzę na anteny VHF to one tak czy siak mają kiepskie wzmocnienie

Co ciekawe z Gniezna mux8 nadają z mocą 40KW!!! - niestety antenę mam w innym kierunku i raczej jej na testy w tym kierunku nie dam rady nastawić, według mapy z gniezna jestem na granicy zasięgu niższy obiekt nadawczy 110m

Robert

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Kolor »

Jak mniemam, nie dotrze, mimo to napisze. Antena UHF nie jest do odbioru mux8. Po co te zdziwienia? Inny zakres częstotliwości to inna antena, pora sobie wbić do glowy, ze taka jest prawidlowsc. 20kw na to pasmo, to sporo.

Awatar użytkownika
GEDAW
Posty: 9
Rejestracja: 21 lutego 2012, o 13:32
Odbiornik: /i
SAMSUNG
UE46D8000

SAMSUNG
P2370HD
Instalacja antenowa: e
1RUZ B+Symet.1-12
CORAB CLASSIC PLUS+Symet.21-69
ATZ-5+Symet.1-12
ALCAD MM-303
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: GEDAW »

Mieszkam po sąsiedzku w Białych Błotach zmodernizowałem moje anteny, wymieniłem starą wysłużoną ATX-55 ze wzmacniaczem na nowe anteny takie jak w profilu. Wszystkie anteny pasywne rozdzielone na trzy telewizory i nie mam żadnego problemu z odbiorem MUX-1,2,3,8 z Trzeciewca.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: qwerty »

tazuj76 pisze:Zdaje sobie sprawę iz niższa częstotliwość "dalej poleci" ale ona jest niższa 3 krotnie a moc nadawcza porównując do mux1 - 5krotnie
Choćbym nie wiem jak liczył nie wychodzi mi 5 krotnie.

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Waldek1968 »

100/20=5 MUX-8 oficjalnie to 20kW, MUX-1 100kW.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Robert03 »

tazuj76 pisze: Na mapie teoretycznie wygląda to ok, co prawda nie mam anteny VHF "tylko" kierunkową UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit. ale jak patrzę na anteny VHF to one tak czy siak mają kiepskie wzmocnienie
20kW to bardzo duża moc. Jeśli używasz niewłaściwej anteny masz odbiór ze sporą stratą sygnału (antena "Tri" ma ujemny zysk w pasmie VHF; działa jak tłumik w tym paśmie). To dlatego odbiera słabiej. Użyj właściwej anteny a problem zostanie rozwiązany.
Ja mieszkam 29 km od nadajnika i odbieram MUX-8 z siłą 100% i jakością 100% pomimo tego że antenę mam ustawioną niewłaściwie bo w polaryzacji pionowej (ze względu na radio DAB+), co też znacznie osłabia sygnał. Antena zasila 4 odbiorniki, instalacja bez wzmacniaczy.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: poxipol »

GEDAW pisze:Mieszkam po sąsiedzku w Białych Błotach zmodernizowałem moje anteny, wymieniłem starą wysłużoną ATX-55 ze wzmacniaczem na nowe anteny takie jak w profilu. Wszystkie anteny pasywne rozdzielone na trzy telewizory i nie mam żadnego problemu z odbiorem MUX-1,2,3,8 z Trzeciewca.
Ileż by było mniej problemów jak by każdy poprawnie wykonał swoją instalację z wyborem odpowiednich anten i osprzętu antenowego.

Większość narzeka że mała moc nadawania.
W takiej sytuacji nie da się na byle czym poprawnie odebrać,a wszelakie wzmacniacze mogą jeszcze pogorszyć odbiór.
Taki mały przedświąteczny przykład ze swojej lokalizacji moc 10 kW pol V odl. ok 16 km
Sześć anten siatkowych obok siebie zamontowanych do konstrukcji wykonanej przez spółdzielnię.
Wszystkie z różnymi zamontowanymi wzm.a na jednej wisiały już stroiki.
Był taki kocioł że wszystko wzajemnie się zakłócało.
Cóż było zrobić.
W pierwszej kolejności zamieniono wzmacniacze na super wzmacniacze o własnym zasilaniu.
Zamontowano jedną antenę VHF ATZ-5.z symetryzatorem,do tego rozgałęźnik 6-drożny pasywny.
Do tego przy każdej siatce zwrotnica pasmowa.
Po zmontowaniu wszystkiego odbiór bardzo dobry na wszystkich kanałach,u wszystkich.
Zdziwienie było tylko, czemu te super wzmacniacze takie tanie ?
No cóż Świąteczna promocja czyni cuda.

tazuj76
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 20:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: tazuj76 »

Rozumiem "muszę" tz mogę dokupić (nikt mnie w sumie nie zmusza) coś do VHF pewnie tak zrobię. Dla mnie jest to nie pojęte że z Gniezna nadają mux8 z mocą 40KW!!! pozostałe multilexy 1,2,3 z mocą 20KW :), natomiast w Trzeciewcu mux1,2,3 100KW a mux 8 "tylko" 20KW i piszę z całą premedytacją tylko bo z map wynika iż mux 8 ma o wiele mniejszy zasięg wiec proszę nie piszcie że jest to spora moc bo nie jest Część ludzi odbierając sygnał z mux1,2,3 z Trzeciewca nawet kupując antenę VHF nic nie odbierze np. Śliwice. A porównując do mocy z Gniezna to 50% tamtejszej mocy nadawczej. :!:

z częstotliwościami chodziło mi o to iż
mux 2 562MHz - 100KW
mux 8 198Mhz - 20KW


562/198 = 2,8x mniejsza częstotliwość
100kw/20kw = 5x mniejsza moc nadawcza.
Nie jestem fachowcem od radia, ale woskuję po zasięgu (zerkniejcie https://emimaps.emitel.pl/) i mocy iż coś źle jest dobrana.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Robert03 »

tazuj76 pisze:Rozumiem "muszę" tz mogę dokupić (nikt mnie w sumie nie zmusza) coś do VHF pewnie tak zrobię. Dla mnie jest to nie pojęte że z Gniezna nadają mux8 z mocą 40KW!!! pozostałe multilexy 1,2,3 z mocą 20KW :),
Proponuję poczytać posty dla obszaru Gniezna. Duża moc wcale nie przekłada się na mniejszą ilość narzekania. Wręcz przeciwnie. Tam utyskują że polaryzacja jest pionowa i na kracie od grila też nie chce odbierać.
Jeszcze się taki nie narodził coby wszystkim dogodził.
Moc jest większa ale anteny niżej co przekłada się na podobny, lub nawet mniejszy zasięg Chojny niż Trzeciewca.
tazuj76 pisze: wiec proszę nie piszcie że jest to spora moc bo nie jest Część ludzi odbierając sygnał z mux1,2,3 z Trzeciewca nawet kupując antenę VHF nic nie odbierze np. Śliwice.
To jest legenda czy fakt ? Jeśli fakt to dobrze by było podać więcej szczegółów. Spróbujemy pomóc.
tazuj76 pisze: Nie jestem fachowcem od radia, ale woskuję po zasięgu (zerkniejcie https://emimaps.emitel.pl/) i mocy iż coś źle jest dobrana.
Wnioski i swoje zdanie można mieć. Jednak gdy nie posiada się właściwej instalacji odbiorczej to wnioski są błędne i nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.
To taj jakby wlać olej napędowy do baku paliwa w samochodzie z silnikiem benzynowym i mieć pretensję że nie chce jechać.

Awatar użytkownika
JanekT
Posty: 69
Rejestracja: 27 lipca 2011, o 15:34
Odbiornik: RWT DTV-441T
Nadajnik - obiekt nadawczy: PL

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: JanekT »

20 kW to w tej chwili nie ma.

Przynajmniej na razie MUX8 leci z rezerwowego systemu antenowego z mocą ~11,2 kW. Wiewiórki donoszą, że to stan przejściowy i w ciągu kilku dni prowizorka ma zniknąć.

Tymczasem w Toruniu - strzępy sygnału. Dosłownie. Taka padaczka, że nawet lista kanałów się nie wczytuje. Na antenie pokojowej ze wzmacniaczem sygnał bardzo niestabilny, ciągle faluje na poziomie od 20% do 45%. Teleskop za oknem - jeszcze gorzej, sygnał może 20%.

W linii prostej do nadajnika mam 39 km, na antenie pokojowej wszystkie trzy MUX-y idą bez problemu.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Robert03 »

Coś może być na rzeczy bo UKF z Trzeciewca też idzie słabiej od kilkunastu dni. W Świeciu jest to odczuwalne podczas jazdy samochodem. Dziś kilka razy zerwało całkowicie sygnał wszystkich stacji tak jakby ktoś odłączył antenę od nadajnika. To zapewne sprawka silnego wiatru.
Ja w każdym razie jestem zaskoczony bardzo mocnym sygnałem. Wiem że to blisko i żadne porównanie. Tu muszą pisać osoby mieszkające > 40 km od nadajnika.
W najbliższych dniach wiele się nie zmieni bo wiatr jest bardzo duży i nikt na maszt nie wejdzie. Ja się cieszę że mimo wszystko włączyli.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: qwerty »

Waldek1968 pisze:100/20=5 MUX-8 oficjalnie to 20kW, MUX-1 100kW.
To źle liczysz. Multipleks 1 nadaje 10 razy większą mocą

cruiser
Posty: 58
Rejestracja: 21 lipca 2011, o 12:57

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: cruiser »

@gwerty wyjaśnij chociażby mi jak to jest z mocą na VHF? Jakiś Gość na Satkurierze pisze, że 20 KW na VHF odpowiada znacznie większej mocy na UHF. O co w tym chodzi?

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: SP2SV666 »

Robert03 pisze:
tazuj76 pisze:Rozumiem "muszę" tz mogę dokupić (nikt mnie w sumie nie zmusza) coś do VHF pewnie tak zrobię. Dla mnie jest to nie pojęte że z Gniezna nadają mux8 z mocą 40KW!!! pozostałe multilexy 1,2,3 z mocą 20KW :),
Tak do końca to też nie jest tak że Chojna ma taką dużą moc.Bo co powiedzieć o Olsztyn Pieczewo moc największa ( 60 Kw ) w Polsce na mux8 i jeszcze do tego anteny wysoko na 235 metrach.A zasięg tez średni .A ludzie też narzekają.Niestety infolinia podaje że Trzeciewiec nadaje już na docelowej mocy 20Kw i na razie nie planują zwiększenia mocy.

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: maciek_p »

cruiser pisze:@gwerty wyjaśnij chociażby mi jak to jest z mocą na VHF? Jakiś Gość na Satkurierze pisze, że 20 KW na VHF odpowiada znacznie większej mocy na UHF. O co w tym chodzi?
W dużym uproszczeniu im niższa częstotliwość tym lepsza propagacja sygnału. Do odbioru sygnału z pasma VHF potrzebna jest dobra antena VHF, a nie nadajnik dużej mocy.
http://telewizja-cyfrowa.com/2016/01/ja ... -do-mux-8/

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: K63 »

cruiser pisze:jak to jest z mocą na VHF? Jakiś Gość na Satkurierze pisze, że 20 KW na VHF odpowiada znacznie większej mocy na UHF. O co w tym chodzi?
Tak prosto, to zapewne nie da się wytłumaczyć, ale biorąc to "na chłopski rozum" ... wg różnych źródeł, w celu osiągnięcia w paśmie UHF sygnału porównywalnego do tego emitowanego w paśmie VHF, musi on być co najmniej 10 razy mocniejszy (ok. 10 dB).
Czyli moc 20 kW w pasmie VHF odpowiada mniej więcej 200 kW w UHF
43 dBW = 20 kW (VHF) -> 53 dBW = 200 kW (UHF)
Zakładając że anteny VHF i UHF wisiałyby w Trzeciewcu na tej samej wysokości, to do pokrycia sygnałem mux-8 tego samego terenu co mux 1-3, teoretycznie wystarczyłoby ok. 10 kW.
50 dBW = 100 kW (UHF) -> 40 dBW = 10 kW (VHF)
A że anteny mux-8 wiszą na 2/3 wysokości plus wiele innych czynników - dlatego prawdopodobnie mamy 20 kW. Czyli mniej więcej wszystko się zgadza.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=1714
http://www.aval.com.pl/index.php?odbior ... -telewizji

tazuj76
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 20:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: tazuj76 »

maciek_p pisze:
cruiser pisze:@gwerty wyjaśnij chociażby mi jak to jest z mocą na VHF? Jakiś Gość na Satkurierze pisze, że 20 KW na VHF odpowiada znacznie większej mocy na UHF. O co w tym chodzi?
W dużym uproszczeniu im niższa częstotliwość tym lepsza propagacja sygnału. Do odbioru sygnału z pasma VHF potrzebna jest dobra antena VHF, a nie nadajnik dużej mocy.
http://telewizja-cyfrowa.com/2016/01/ja ... -do-mux-8/
lepsza propagacja sygnału przy niższej częstotliwości to oczywiste i korzystne tylko że nie przy tak niskiej mocy według mapy emimaps mux 8 z trzeciewca ma mniejsze pokrycie niż mux1,2,3. W dodatku tłumaczy się TO wykorzystanie vhf tym iz "Obecnie nie ma możliwości na uruchomienie kolejnych multipleksów telewizyjnych w paśmie UHF ze względów na międzynarodowe ustalenia dotyczące tzw. dywidendy cyfrowej"

tyle ze da dywidenta to 790 - 862 MHz raptem 9 kanałów a co z pozostałymi 21-60 z czego 3 zajęte? stoją puste i nie ma możlwiości :). rozumiem iż sąsiednie nadajniki nie mogą nadawać na tych samych częstotliwościach ale bez przesady. Czyli lepiej niech się ludki wyginają po dachach skakają anteny kupują bo "miedzynarodowe porozumienia nam nie pozwalają" Przeliczą się z tym gdyż oglądalność na tym multiplexie będzie kiepska tz pokrycie kraju teoretyczne a praktyczne.
W sumie to sprawa nadawcy że tak zdecydowali tak zorbili choć moim zdaniem to chory pomysł
Zobaczcie to http://www.satbroadcasts.com/DVB-T_tran ... rmany.html
nadajniki w Niemczech z tego wnioskuję iż oni nie bawią sie w vhf a u nas trzeba :) "brak miejsca"

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: poxipol »

K63 pisze:
cruiser pisze:jak to jest z mocą na VHF? Jakiś Gość na Satkurierze pisze, że 20 KW na VHF odpowiada znacznie większej mocy na UHF. O co w tym chodzi?
Tak prosto, to zapewne nie da się wytłumaczyć, ale biorąc to "na chłopski rozum" ... wg różnych źródeł, w celu osiągnięcia w paśmie UHF sygnału porównywalnego do tego emitowanego w paśmie VHF, musi on być co najmniej 10 razy mocniejszy (ok. 10 dB).
Czyli moc 20 kW w pasmie VHF odpowiada mniej więcej 200 kW w UHF
43 dBW = 20 kW (VHF) -> 53 dBW = 200 kW (UHF)
Zakładając że anteny VHF i UHF wisiałyby w Trzeciewcu na tej samej wysokości, to do pokrycia sygnałem mux-8 tego samego terenu co mux 1-3, teoretycznie wystarczyłoby ok. 10 kW.
50 dBW = 100 kW (UHF) -> 40 dBW = 10 kW (VHF)
A że anteny mux-8 wiszą na 2/3 wysokości plus wiele innych czynników - dlatego prawdopodobnie mamy 20 kW. Czyli mniej więcej wszystko się zgadza.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=1714
http://www.aval.com.pl/index.php?odbior ... -telewizji
W uzupełnieniu można dodać jeszcze zysk energetyczny anten pracujących w odmiennych pasmach,biorąc pod uwagę że są to anteny wąskopasmowe UHF i VHF.
Anteny UHF ze względu na zakres fal decymetrowych można bardziej rozbudować i osiągnąć zysk 19 dBd
Anteny VHF-H to już zakres fal metrowych i niestety dużo większe rozmiary, a z pojedynczej anteny jak na razie nie uzyskano większego zysku jak 11 dBd.

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Waldek1968 »

qwerty pisze:
Waldek1968 pisze:100/20=5 MUX-8 oficjalnie to 20kW, MUX-1 100kW.
To źle liczysz. Multipleks 1 nadaje 10 razy większą mocą

To ja już czytać nie umiem?

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... sji-dvb-t/

z tabeli wynika coś innego niż twierdzisz

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: BiTCity »

Jeśli wierzyć fmscan.org to poziom sygnału u mnie około 19-20 km od nadajnika dla MUX-8 to 70 dBµV (ale dla pełnej wysokości a teraz połowę niżej więc pewnie mniej) MUX1-2 77 dBµV MUX3 z Chodkiewicza 76 dBµV tylko właśnie pytanie dla jakiej anteny bo tego nigdzie nie napisali, ale zapewne odpowiedniej na dane pasmo.
Parametry dla MUX-8 są wygórowane jak dla MUX-3 których nadajników jest jak grzybów, to się wcale nie dziwię, że jest takie narzekanie. Ale z drugiej strony jakby patrzeć to jednak polaryzja pionowa lepiej sieje skoro Wągrowiec/Chojna jest odbierany w sporej części naszego województwa, a ta moc to nie 40kW tylko kierunkowo np. dla Bydgoszczy około 4 kW. Bardziej na północny-zachód to 8kW a sygnał daleko sieje nawet po Koronowo.

Zablokowany