Czy antena siatkowa nadaje się do odbioru MUX8 ?

Arto22
Posty: 14
Rejestracja: 16 listopada 2016, o 22:03
Odbiornik: Dekoder Wiwa hd 80 evo
Instalacja antenowa: Antena VHF CA-RTV 6 MUX 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrołęka.ul.Kopernika

Czy antena siatkowa nadaje się do odbioru MUX8 ?

Post autor: Arto22 »

Witam mam pytanie czy da sie odbierać sygnał mux 8 w poloryzacji pionowej z anteny siatkowej .Chcę kupić taką antenę a nie wiem czy bedzię dobra .Prosze o idpowiedź.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: AdamP »

Tylko w przypadku ustawienia jej do pol.V i przy silnym natężeniu sygnału. Ta antena z założenia nie jest przystosowana do zakresu VHF.


kdf54
Posty: 36
Rejestracja: 9 sierpnia 2016, o 13:02
Odbiornik: Ariva 750i
Instalacja antenowa: antena siatkowa szerokopasmowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przemyśl- Tatarska Góra

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: kdf54 »

Antena siatkowa z racji swojej konstrukcji jest zawsze montowana w pionie,czyli dłuższą częścią do dołu.W drugim pokoju mam pokojową antenę siatkową(1/4 dużej anteny siatkowej) i przy położeniu jej na tzw. pion następuje zanik sygnału na wszystkich muxach.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: Kolor »

Jakaż to konstrukcja uniemożliwia? Gdybym nie wiedział jak zamontować te anteny, to z Twojego opisu się nie dowiem. Dłuższa część do dołu? Paranoja, poproszę zdjęcie. Odbieram MUX8 z kanału 9 z Zygier, jakieś 60km od nadajnika, siatką z symetryzatorem... Tak, polaryzacja pozioma, gdyby było inaczej obrócił bym antenę o 90 stopni.
A teraz co do pierwszego postu: Odbiór jest możliwy, ale dla Twojej polaryzacji mało wygodny skorzystaj z linków podanych w drugiej wiadomości.

kdf54
Posty: 36
Rejestracja: 9 sierpnia 2016, o 13:02
Odbiornik: Ariva 750i
Instalacja antenowa: antena siatkowa szerokopasmowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przemyśl- Tatarska Góra

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: kdf54 »

Antena siatkowa odbiera sygnał zarówno w polaryzacji poziomej jak i pionowej.Nie trzeba jej obracać o 90 stopni żeby odbierać polaryzację pionową.Gdybym to zrobił nie odebrał bym mux 1-3 w poziomej ani mux 8 w pionowej polaryzacji .

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: Kolor »

Jak każda inna antena może być montowana w pionie i poziomie. Do odbioru w polaryzacji pionowej należy użyć poziomego wysięgnika, bo taka jest jej konstrukcja mechaniczna (ma dwa cybanty). Oczywiście odbiera polaryzacje poziomą i pionową w tym celu należy ją postawić zgodnie z wymaganiem. Właśnie zdanie:
Nie trzeba jej obracać o 90 stopni żeby odbierać polaryzację pionową.Gdybym to zrobił nie odebrał bym mux 1-3 w poziomej
o tym świadczy. Jeśli chodzi o to:
ani mux 8 w pionowej polaryzacji .
, nie znamy wszystkich danych twojej lokalizacji i anteny, toteż nie ma co zgadywać.
Oczywiście mowa o pełnowymiarowej antenie siatkowej na dach, nie o jakiejś konstrukcji 1/4, gdzie nie wiadomo czym jest nafaszerowana.

zinox
Posty: 166
Rejestracja: 25 lipca 2011, o 21:17
Odbiornik: tv K&M
Instalacja antenowa: siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin/Ryki

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: zinox »

mam 22km do nadajnika z MUX8 V nadający z mocą 8kW
na samej antenie siatkowej odbiór praktycznie niemożliwy
po dołożeniu do anteny dipola jak niżej
Obrazek
sygnał 100/100 (antena za wzmacniaczem ,nisko zawieszona)

kdf54
Posty: 36
Rejestracja: 9 sierpnia 2016, o 13:02
Odbiornik: Ariva 750i
Instalacja antenowa: antena siatkowa szerokopasmowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przemyśl- Tatarska Góra

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: kdf54 »

Kolor pisze:Jak każda inna antena może być montowana w pionie i poziomie. Do odbioru w polaryzacji pionowej należy użyć poziomego wysięgnika, bo taka jest jej konstrukcja mechaniczna (ma dwa cybanty). Oczywiście odbiera polaryzacje poziomą i pionową w tym celu należy ją postawić zgodnie z wymaganiem. Właśnie zdanie:
Nie trzeba jej obracać o 90 stopni żeby odbierać polaryzację pionową.Gdybym to zrobił nie odebrał bym mux 1-3 w poziomej
o tym świadczy. Jeśli chodzi o to:
ani mux 8 w pionowej polaryzacji .
, nie znamy wszystkich danych twojej lokalizacji i anteny, toteż nie ma co zgadywać.
Oczywiście mowa o pełnowymiarowej antenie siatkowej na dach, nie o jakiejś konstrukcji 1/4, gdzie nie wiadomo czym jest nafaszerowana.
Antena jest pełna szerokopasmowa siatkowa z symetryzatorem zamontowana pod dachem z dachówek zwykłych.Lokalizacja jest podana obok postu,odległość od nadajnika 5 km,antena zamontowana w polaryzacji poziomej od 10 a nawet więcej lat i odbiera normalnie polaryzacje pionową z mux8 kanał 6.Co do konstrukcji 1/4 jest to kupna antena pokojowa szerokopasmowa z pełnym symetryzatorem od 1-69 ustawiona w poziomie i odbiera też polaryzację pionową mux 8 kanał 6.I Nie trzeba ją ustawiać zgodnie z wymaganiami polaryzacji nadawanego muxu przynajmniej w moim przypadku.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: Robert03 »

5km od nadajnika to i na kawałku drucika czy karnisza i na antence od WiFi też będzie odbierać bo sygnał jest silny i tak naprawdę każda antena coś, jakoś odbierze. To nie znaczy że antena jest właściwie dobrana na dane pasmo.
Ja odbieram MUX-8 i wszystkie pozostałe na antenie od radia ustawionej w niezgodnej polaryzacji i mam poziom i jakość 100% a do nadajnika 30 km. To żadna odległość. Na tej antenie też odbieram MUX'y w UHF z odległego o 65 km nadajnika. To nie oznacza że antena radiowa nadaje się do odbioru pasma VHF czy UHF, ponieważ odbiera go ze stratą a odbiór może być podatny na zakłócenia.
Standardowa antena siatkowa pracuje wyłącznie w paśmie UHF. Wszystkie inne pasma odbiera ze stratą (czyli jest tłumikiem). Do odbioru polaryzacji pionowej należy ją obrócić o 90 stopni. Wtedy strata w odbiorze pasma VHF będzie mniejsza ale będzie zawsze.
Jak komuś działa to niech odbiera i ma na zdrowie ale nie powielajmy błędów i nie uczmy innych że 2+2=5.
Jak ktoś nie ma żadnej anteny to niech nie kupuje do MUX-8 siatki bo jest to zły, nieoptymalny wybór.
Lepiej kupić metalowy karnisz, prócz odbioru MUX-8 można jeszcze firanki powiesić.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: poxipol »

Najgorsze to że garażowi twórcy nie dają za wygraną i dalej próbują żerować na naiwnych użytkownikach,dokładając do nich przeróżne dodatki.
Obecnie nowo powstająca infrastruktura i coraz większy śmietnik w eterze dla świadomych użytkowników wymusza pewne zmiany,a złomiarze mają pełne ręce roboty.

kdf54
Posty: 36
Rejestracja: 9 sierpnia 2016, o 13:02
Odbiornik: Ariva 750i
Instalacja antenowa: antena siatkowa szerokopasmowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przemyśl- Tatarska Góra

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: kdf54 »

Robert03 pisze:5km od nadajnika to i na kawałku drucika czy karnisza i na antence od WiFi też będzie odbierać bo sygnał jest silny i tak naprawdę każda antena coś, jakoś odbierze. To nie znaczy że antena jest właściwie dobrana na dane pasmo.
Ja odbieram MUX-8 i wszystkie pozostałe na antenie od radia ustawionej w niezgodnej polaryzacji i mam poziom i jakość 100% a do nadajnika 30 km. To żadna odległość. Na tej antenie też odbieram MUX'y w UHF z odległego o 65 km nadajnika. To nie oznacza że antena radiowa nadaje się do odbioru pasma VHF czy UHF, ponieważ odbiera go ze stratą a odbiór może być podatny na zakłócenia.
Standardowa antena siatkowa pracuje wyłącznie w paśmie UHF. Wszystkie inne pasma odbiera ze stratą (czyli jest tłumikiem). Do odbioru polaryzacji pionowej należy ją obrócić o 90 stopni. Wtedy strata w odbiorze pasma VHF będzie mniejsza ale będzie zawsze.
Jak komuś działa to niech odbiera i ma na zdrowie ale nie powielajmy błędów i nie uczmy innych że 2+2=5.
Jak ktoś nie ma żadnej anteny to niech nie kupuje do MUX-8 siatki bo jest to zły, nieoptymalny wybór.
Lepiej kupić metalowy karnisz, prócz odbioru MUX-8 można jeszcze firanki powiesić.
Takie ciemnoty to Sam sobie wmawiaj i jak nie rozumiesz to co przeczytałeś tak jak twój itd. piszesz a to co przeczytałeś,a gdzie twój rozum.Czytać to jedno ,zrozumieć to drugie.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: Kolor »

Kdf54, problem w tym, ze nie wiemy jaka masz antenę. Żadnej nazwy ani zdjęcia nie podales. Z mojej wiedzy żadna 1/4 antena siatkowa w wersji pokojowej, nie jest przeznaczona do odbioru w dwóch polaryzacjach naraz. Prawidlowo tylko pionowo lub poziomo, i tyle. Mozliwe sa jednak odtepstwa i czasem mimo innej polaryzacji odbierzemy jakąś emisje. Tyle ze nie jest to ani prawidlowe, ani częste.

wolfcreek
Posty: 49
Rejestracja: 28 października 2016, o 12:51
Odbiornik: TV LG42PW451
Instalacja antenowa: Antena LOGARYTMICZNA DVB-T UniLine Emme Esse 5-60 UHF/VHF Zamontowana na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań / Wichów , Zielona Góra / Jemiołów

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: wolfcreek »

Arto22 pisze:Witam mam pytanie czy da sie odbierać sygnał mux 8 w poloryzacji pionowej z anteny siatkowej .Chcę kupić taką antenę a nie wiem czy bedzię dobra .Prosze o idpowiedź.
http://www.anprel.sklep.pl/p99,antena-t ... a1013.html takie coś znalazłem , ale czy taka kombinacja się sprawdzi na 100% to nie wiem.

zbychgej
Posty: 34
Rejestracja: 1 stycznia 2017, o 09:02
Odbiornik: TV z wbudowany tuner DVB-T;
Instalacja antenowa: Antena UHF HD NEW + VHF 4-elementowa,symetryzatory, zwrotnica;
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: zbychgej »

ma wiać wieczorem dwa dni, czyli po odbiorze poprawny tej naziemna cyfrowa tv, będzie z zacięciami,
i żadna antena tu nie pomoże, już mi przycina i to MUX-3, o tym MUX-8 można zapomnieć, tak jest nadawane; :evil:

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: AdamP »

Co Twój wpis ma wspólnego z odbiorem Mux 8 przy pomocy siatki :shock: :?:
Siatka + Dipol 4/6-12, nadajnik Łosice i ten znajomy sposób pisania, coś mi to przypomina. Ktoś się sklonował ;) :?:

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: Kuba.G »

zbychgej pisze:ma wiać wieczorem dwa dni, czyli po odbiorze poprawny tej naziemna cyfrowa tv, będzie z zacięciami,
i żadna antena tu nie pomoże, już mi przycina i to MUX-3, o tym MUX-8 można zapomnieć, tak jest nadawane; :evil:
@wiertolot jesteś w stanie pojąć, że to jest bezsensowne i żenujące , zamiast produkować multikonta weź się w końcu za swoją instalację antenową ,bo nikt tego nie zrobi za Ciebie.

altla
Posty: 2
Rejestracja: 3 stycznia 2017, o 12:06

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: altla »

Mi odbiera na siatce, mux8 nadawany w polaryzacji pionowej, na mux1,2,3 tv pokazuje jakość sygnału 100%, siła 90% a mux8 po 70% i 70%. Antena ma symetryzator na kanały 21-69 i potem prosto do tv(bez wzmacniacza). Stoi na podłodze, przy barierce, oparta o ścianę na balkonie na wysokości pierwszego piętra, do nadajnika który nadaje z mocą 2kW jest 22km, teren jest płaski, tylko lasy i wioski.
Kiedyś ta siatka miała wzmacniacz, wywaliłem i wstawiłem ten symetryzator jak uruchomili ntc, że odbiera mux 8 dowiedziałem się dzięki temu że usunęli polsat sport news i szukałem jeszcze raz kanałów.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: qwerty »

Zmień na symetryzator 6-60 to powinno być więcej %.

altla
Posty: 2
Rejestracja: 3 stycznia 2017, o 12:06

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: altla »

Symetryzator 6-60 ma większe tłumienie w funkcji częstotliwości w zakresie przeznaczonej pracy tego na kanały 21-69, do 2dB więcej, więc na kanały mux 1,2,3 byłby gorszy prawda?, większe tłumienie to słabszy sygnał?,
nie wiem jakie tłumienie ma ten 21-69 na kanały(częstotliwości) do których nie jest przeznaczony, mux8 mam 6kanał(184,5MHz), może różnica nie jest znacząca i nie warto zmieniać, zna ktoś różnice w tłumieniu?.
Na tym 21-69 mam stabilną siłę mux8 70-72% a jakość skacze między 65 a 90%, występuje stopa błędów ale w obrazie nie widzę różnicy.

Zablokowany