Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Awatar użytkownika
zusto
Posty: 15
Rejestracja: 20 czerwca 2012, o 17:23
Miejscowość: Nowa Ruda
Odbiornik: Cabletech 0198
Instalacja antenowa: Siatkowa przycięta na 50% + LNA 177 z napięciem +5V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłod-Czarna Góra/Trutnow-Cerna Hora

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: zusto »

Dekodery zasilają napięciem 5V, niektóre wzmacniacze założone w antenach wymagają większego napięcia do 12V i dlatego niektórym pomimo załączenia zasilania z tunera anteny nic nie znajdują.

xxManUtdxx
Posty: 4
Rejestracja: 20 sierpnia 2015, o 12:36

Brak sygnału

Post autor: xxManUtdxx »

Witam. Mam taki problem. Dziadkowie chcieli mieć telewizję naziemną. Kupiłem więc antenę przy której był już zasilacz itp. W telewizorze mają wbudowany dekoder DVB-T więc nie było żadnego problemu. Założyłem antenę, kabel podłączyłem do telewizora oczywiście pod zasilacz też i wszystko było ok. Siła sygnały 64%, kanały był odbierane normalnie. Założyłem im to w czwartek. W sobotę była burza więc odłączyli wszystko z prądu. Po burzy jak włączyli telewizor to telewizji już nie było. 0% sygnału i nic się nie dzieje. Antena się nawet nie ruszyła bo była mocno przykręcona, a sygnału nie ma. Co może być przyczyną? Zmieniłem zasilacz na inny i też nie działa więc zasilacz jest sprawny. Możliwe, że ta płytka na antenie się spaliła? Ta płytka do której jest kabel od anteny przykręcony. Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam



edit: antena ustawiona na RTCN Wrocław / Ślęża / MUX1

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Brak sygnału

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jeśli nie było żadnego zabezpieczenia preciwprzepieciowego to mógł się uszkodzić wzmacniacz w antenie albo nawet wejście w TV.

xxManUtdxx
Posty: 4
Rejestracja: 20 sierpnia 2015, o 12:36

Re: Brak sygnału

Post autor: xxManUtdxx »

A jak telewizor i reszta była odłączona z prądu? To wejście chyba nie mogło się spalić? Czy nie mam racji? Żadnego zabezpieczenia nie było.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Brak sygnału

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Wszystko było odłączone "od prądu", a nie od anteny. Wiele osób zapomina, że bliskie uderzenie pioruna może spowodować wyindukowanie się sporego napięcia na antenie. Na szczęście odbiornik TV ma zabezpieczenia na wejściu i prawidłowa instalacja antenowa nie powinna mu nic zrobić, o ile piorun nie uderzył naprawdę blisko.

Zacząłbym od sprawdzenia okablowania. Antena się nie ruszyła, ale wiatr mógł spowodować wysuniecie gorzej przymocowanego kabla. Jeszcze raz zaprogramował odbiornik. Jeśli to nie pomoże to przywrócił ustawienia fabryczne i zaczął od początku.
A jeśli i to nie pomoże dopiero zaczął się martwić.

Piszesz o MUX1, a co z innymi? Były? Są?

xxManUtdxx
Posty: 4
Rejestracja: 20 sierpnia 2015, o 12:36

Re: Brak sygnału

Post autor: xxManUtdxx »

Sprawdzałem i trzyma się dobrze. Odkręciłem i od nowa nawet przykręcałem. Ustawienia fabryczne czego?

Tzn MUX1, 2 i 3 były normalnie a teraz nic kompletnie. Nawet jak daje na automatyczne strojenie to nic nie znajduje. Wygląda to tak jakby nie była antena podłączona.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Brak sygnału

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Przywrócenie ustawień fabrycznych odbiornika. Całkowity reset wszystkich ustawień. W menu powinna być taka opcja. Czasem pomaga, chociaż w tym przypadku szanse są niewielkie.
Jeśli nie pomoże, a cała instalacja została sprawdzona, to chyba jednak coś nie przetrwało burzy.
Na odległość nie da się zdiagnozować, czy wzmacniacz w antenie, czy głowica w TV.

xxManUtdxx
Posty: 4
Rejestracja: 20 sierpnia 2015, o 12:36

Re: Brak sygnału

Post autor: xxManUtdxx »

Sprawdzałem właśnie i nie ma takiej opcji jak "przywrócenie ustawień fabrycznych" albo coś podobnego.. Ale jeszcze sprawdzę.

Mam jeszcze takie pytanie dotyczące podłączenia zasilacza antenowego. Ten drut co się skręca to wiem jak zrobić, ale zastanawia mnie ta blaszka. Po ściągnięciu tej gumy z kabla jest tam takie sreberko. Można tak to przykręcić czy trzeba koniecznie zedrzeć te sreberko żeby został sam drut?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Jarosław Bałuka »

Opis sytuacji wskazuje potencjalnie na uszkodzenie wzmacniacza (płytka w antenie) lub zasilacza sieciowego albo też na uszkodzenie kabla.
Przykład poprawnego montażu kabla: LINK

gramir
Posty: 1
Rejestracja: 3 września 2015, o 13:32

DVBT Odbiór progr. Niemieckiech z ok.Wrocławia jest możliwy?

Post autor: gramir »

witam
Mam Pytanie czy po zakupie mocniejszej anteny DVBT ze wzmacniaczem i
i po zastosowaniu jej jako II-iej Anteny + sumator
jest możliwy odbiór porgramów Niemieckich z okolic Wrocławia /Os Strony Oleśnicy/ ???
Proszę o informację i doswiadczenia...

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVBT Odbiór progr. Niemieckiech z ok.Wrocławia jest możl

Post autor: DanielK »

Jeśli chodzi o odbiór ciągły to nie ma praktycznie szans.
Przy tropo tak.

Warto pomyśleć o antenie satelitarnej - wystarczy 60 cm. Dzięki temu będzie ponad sto kanałów w języku niemieckim, w tym ponad 30 w HD. Bez żadnych opłat.
Tutaj znajdziesz listę kanałów z satelity Astra 1 :arrow: KLIK

Dawidj
Posty: 15
Rejestracja: 27 lipca 2011, o 10:53

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Dawidj »

Witam,
Dziś w Dusznikach Zdroju z doświetlacza na Podgórzu od godzin popołudniowych jakość sygnału jest około 0 posiadam informacje od ludzi zamieszkujących to miasteczko, po sprawdzeniu ich instalacji wad i uszkodzeń nigdzie nie stwierdziłem. U mnie też potwierdzam jakość 0, czasami wyskoczy do 10%. Do wyżej przedstawionego doświetlacza mam około 1 km w linii prostej. Od jakiegoś czasu sygnał przed dzisiejszą awarią utrzymywał się na poziomie 40% i był bardzo niestabilny (zawsze miałem sygnał na poziomie stabilnym i maksymalnym 100%). Proszę Panów z Emitel o sprawdzenie i usuniecie awarii jeżeli taka powstała. Pozdrawiam D.

kuch
Posty: 2
Rejestracja: 12 listopada 2015, o 18:16

olesnica odbior dvb-t

Post autor: kuch »

Witam.
Odbiera sygnał takich telewizji jak 4fun.tv itp. Nie mam kanałów Polsat, tvn, tv4, tvn7 itp. Co może być powodem.

Odbieram sygnal na dekoderze i na dekoderze wbudowanym w tv Samsung.

Antena tv atd23 dwbt firmy blow.
Kabla do tv jest ok 10m
Zamontowana antena jest na wysokości ok. 5-6m

Dajcie znac co może być powodem? W jakim kierunku umieścić antena, ogólnie nie znam sie na tym wiec kazda podpowiedz będzie cenna, pozdrawiam

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: olesnica odbior dvb-t

Post autor: poxipol »

Najbliżej masz do nadajnika Wrocław/Ślęża.
Powinieneś skierować ją w tym kierunku,a odbiornik zestroić na kanały 25,55,58

kuch
Posty: 2
Rejestracja: 12 listopada 2015, o 18:16

Re: olesnica odbior dvb-t

Post autor: kuch »

Dziękuję za odpowiedz, na czestotliwosci/ kanale 58 nie znajduje żadnego programu. W czym jest powiem problem.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: olesnica odbior dvb-t

Post autor: poxipol »

Z opisu twojej anteny wynika że jest wyposażona w wzmacniacz antenowy.
Antena jest dość mocna i w połączeniu ze wzm. może powodować przesterowanie sygnału,co w efekcie może uniemożliwić odbiór.
Zamień wzm. na symetryzator.
Z tego nadajnika nawet na pasywnej antenie można przeholować.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=3320

vicio87
Posty: 2
Rejestracja: 27 kwietnia 2016, o 14:21
Odbiornik: TV LG MODEL 42LB5820-ZJ
NR SERYJNY 404WRLP3U912
Instalacja antenowa: Antena trójramienna FUBA DAT 902B z symetryzatorem. Przewód COAX 113 HD ok 5m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: vicio87 »

Witam, chciałbym odświeżyć temat. Odbieram sygnał z nadajnika na Ślęży. Parametry nie są idealne ze względu na odległość oraz bliskość innych bloków w bezpośrednim sąsiedztwie anteny. Parametry na poszczególnych kanałach:
25 siła 90% a jakość 100%
55 siła 22% a jakość 100% - 80%
58 siła 46% a jakość 100%
Mimo wszystko odbiór jest bardzo dobry. Jednak zdarza się, że na kanale 58 następuje zanik jakości sygnału do 0%, siła natomiast pozostaje bez zmian. W takim przypadku nie odbieram żadnego kanału z tego multipleksu. Nie wiem gdzie należy szukać przyczyny. Chwilowe zakłócenia mają miejsce o różnych godzinach i trwają od paru minut do 2 godz. Założenie dodatkowego filtra LTE nic nie dało. Zmiana miejsca anteny również. Zmiana anteny na inną również kierunkową trójramienną polskiej produkcji z zamontowanym filtrem LTE HN-62 również nic nie dała ( poza minimalnym obniżeniem wartości siły na każdym kanale. Natomiast na kanale 55 na którym są teoretycznie słabsze parametry odbioru nic takiego się nie zdarza. Bardzo proszę o podpowiedzi gdzie należy szukać przyczyny. Dziękuję za zainteresowanie się tematem.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: poxipol »

Jeżeli mamy spadek jakości sygnału,w tym przypadku jest to skutek pojawiających się zakłóceń.
Mogą wnikać poprzez antenę,nieekranowany symetryzator,kabel o słabym ekranowaniu.
Czym można zaradzić w takim przypadku.
Dobór anteny o dobrych właściwościach dyskryminacyjnych.
Antena trójramienna o równych ramionach jest najgorszą z możliwych ( skutecznie zbiera szumy z ulicy ) Powinna być o różnych długościach ramion Lepsza jest już wieloelementowa klasyczna Yagi,lub nawet siatka ze względu na jej synfazowość zasilania.Kanały od 21-60
Dobrze jest stosować kabel o dobrym ekranowaniu,z ekranowanym symetryzatorem.
Filtry mamy lepsze i gorsze.
LTE pracuje na 64 K i praktycznie może zakłócać całe pasmo.
Nieraz trzeba stosować dwa filtry w kaskadzie
Dobre recenzje mają filtry Telkom-Telmor
Ostatnia rzecz,to wnikanie zakłóceń bezpośrednio do odbiornika.

vicio87
Posty: 2
Rejestracja: 27 kwietnia 2016, o 14:21
Odbiornik: TV LG MODEL 42LB5820-ZJ
NR SERYJNY 404WRLP3U912
Instalacja antenowa: Antena trójramienna FUBA DAT 902B z symetryzatorem. Przewód COAX 113 HD ok 5m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: vicio87 »

Dziękuję za podpowiedzi. Niestety nic mi nie pomogło. W dalszym ciągu pojawiają się okresowe zakłócenia 55 kanału. Założenie filtrów LTE skutkuje tylko pogorszeniem się parametru siły na wszystkich kanałach. Po założeniu anteny siatkowej odbierałem tylko kanał 25. Symetryzator w tej antenie którą mam założoną jest ekranowany. Antenę umieściłem wyżej przez co wzrosły parametry siły na wszystkich 3 kanałach. Jednak nadal pojawiają się okresowe zakłucenia na kanale 55. Parametr siły pozostaje bez zmian i wynosi 48%. Mogę prosić o rozwinięcie zdania: "Ostatnia rzecz,to wnikanie zakłóceń bezpośrednio do odbiornika." Dziękuje za zainteresowanie się tematem.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: poxipol »

Każdy element bierny instalacji,wnosi jakieś tłumienie-filtr,symetryzator,zwrotnica itp.
Wnikanie niepożądanych sygnałów bezpośrednio do odbiornika można zauważyć np.podczas nawiązywania połączenia telefonu komórkowego w jego bliskim sąsiedztwie,słyszalność rozmów CB radia w odbiorniku analogowym.

Uzupełniając swoją poprzednią wypowiedź,na K 55 nadaje Kłodzko.Może przy zmieniającej się propagacji,występuje negatywne oddziaływanie tego nadajnika.

Zablokowany