Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

MUX-8 - Test

Post autor: mm4738 »

Witam,

właśnie udało mi się w Rawiczu odebrać sygnał MUX-8 na k.6.
Niestety z tego co widzę nie obędzie się bez dodatkowej anteny na zakres VHF ustawionej w polaryzacji V :(
Sygnał odebrany na antenie TELMOR ASR IQ.
Nie wczytują się żadne kanały.

EDIT:
Po zamontowaniu anteny na zakres VHF (pol.V) - sygnał - siła i jakość taka sama jak na pozostałych muxach ze Ślęży.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: MUX-8 - Test

Post autor: apk »

U mnie na antenie w polaryzacji pionowej jest bardzo słaby sygnał ale kanałów nie wyszukuje :o

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8 - Test

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Na razie to tylko chwilowa próba nadajnika. Docelowa moc może być inna. Z ingerencją w odbiorcze systemy antenowe proponuję poczekać do uruchomienia stałej emisji.

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: MUX-8 - Test

Post autor: wieslaw »

W tym czasie MUX 3 był bardzo zakłócany. Po zakończeniu prób-wróciło do normy.

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: MUX-8 - Test

Post autor: wieslaw »

Co najmniej od godziny nie można oglądać MUX 3 z nadajnika na Ślęży - 506 MHz.
3 dni temu,myślałem,że to z powodu prób z MUX 8.
MUX 1 i 2 bez problemu.
Pewnie jakaś awaria.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: DanielK »

Problemy z odbiorem, przeważnie w godzinach wieczornych - Karpacz.

Poniżej zdjęcia z pomiarów multipleksów zarówno z Jeleniej Góry jak i z Wichowa.

Odbiór ok 14:00
Obrazek

Odbiór ok 20:00
Obrazek

Ok 1:00 w nocy odbiór wraca do normy.
Mux Lokalny na kanale 38 cały czas działa bez zarzutu.
Ktoś ma podobnie?

szakal
Posty: 1
Rejestracja: 3 września 2016, o 23:21
Odbiornik: 1. SKYMASTER GLOBO STB T90 Lite
2. TV 3D LG 27'' DM2780D
Instalacja antenowa: OPTICUM DVB-T GL1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań - Wichów

Kilka pytań początkującego: MUX-4, MUX-L4, HBBTV...

Post autor: szakal »

Witam szanownych Forumowiczów :)
dopiero zaczynam przygodę z DVB-T i zapewne niektóre kwestie będą dla Was trywialne, dlatego też proszę o wyrozumiałość.
Mieszkam w Głogowie (woj. dolnośląskie), obecnie antenę mam ustawioną na nadajnik Żagań - Wichów (MUX-1, -2, -3) - tak wynika z moich obserwacji. Obracając antenę w lewo, jeszcze udało mi się złapać kanały z nadajnika Głogów - Jakubów (MUX L7).
Mój sprzęt to: antena OPTICUM DVB-T GL1000+, dekoder SKYMASTER GLOBO STB T90 Lite.
Nie mam możliwości ustawienia anteny na Wrocław, bo blok stoi w ten sposób, że balkon mam od strony Żagania, Zielonej Góry, zaś od strony Wrocławia nie mam do czego przymocować anteny :(
Mam kilka tematów.
1. Super byłoby odbierać MUX-4 - najbliżej mojej lokalizacji znalazłem na wykazie na stronie http://www.sat-charts.eu/dvb-t.php?mux=MUX-4, że jest nadawany z Zielonej Góry - Góra Wilkanowska. Mimo usilnych prób nie udało mi się złapać tej paczki. Jest szansa na to, że w Głogowie odbiorę tego MUX'a i to moje niedoświadczenie powoduje, że się nie udaje?
2. Podobnie ma się sytuacja z MUX-L4 (Wrocław) - może jest jakaś szansa na odebranie kanałów z tego MUX'a, np. za pośrednictwem jakiś nadajników doświetlających? Może ktoś z szanownych Forumowiczów jest z Głogowa i udała mu się ta sztuka?
3. Antenę zamontowałem wczoraj, zaś dekoder kupiłem dziś - z musu (TV nie dał rady). Zastanawiałem się nad dekoderem MANTA HBB01, jednakże nie znalazłem go w okolicy. Szukam dekodera, który można podłączyć do Internetu przez port LAN (nie po WiFi) i łączyć się z dyskiem sieciowym, aby oglądać z niego filmy. Czy telewizja hybrydowa jest na tyle w Polsce rozwinięta, że warto szukać dekodera z obsługą hbb? Czytałem, że w przypadku Manty całą interaktywność przygotowuje firma Zibra Planet i to od niej zależy, jakie funkcjonalności zostaną dodane. Osobiście lubię eksperymenty i jeśli jest to zrobione dość przyzwoicie i ten dekoder pozwoli mi na oglądanie filmów z dysku sieciowego, to za cenę ok. 120 zł jestem gotów zaryzykować. Jeśli zaś technologia hbb znajduje się w kompletnych powijakach i działa tylko od "wielkiego dzwonu", to dam sobie spokój. Czy jesteście w stanie polecić jakiś dekoder, który obsłuży dyski sieciowe i technologię hbb? Na tym etapie nie interesuje mnie cena.
4. W drugim pokoju odbieram DVB-T przez TV i ani w tym przypadku, ani przez mój dekoder Opticum nie udało się złapać żadnej stacji radiowej. Czy coś zrobiłem nie tak, czy też jest to po prostu nie możliwe, chyba, że podłączę antenę do radia?
5. Ostatnia sprawa - mam dekoder satelitarny ADB 5800SX REC - TV SAT miała być jako pierwsze źródło telewizji, zaś DVB-T - jako drugie. Okazało się, że drzewo przeszkadza w ustawieniu satelity i nic z tego nie wyszło. Zastanawiam się, czy mogę ten dekoder satelitarny wykorzystać jako dekoder telewizji naziemnej i do tego móc nagrywać na wbudowany dysk? Próbowałem już podłączyć antenę naziemną, jednak podczas instalacji cały czas mam informację, że nie ma sygnału z satelit i nie mogę tego ominąć :( Może jest jakiś sposób na korzystanie z dekodera jako dekodera tv naziemnej?
Będę wdzięczny za wszelką konstruktywną pomoc i wskazówki.
szakal

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Kilka pytań początkującego: MUX-4, MUX-L4, HBBTV...

Post autor: poxipol »

O odbiorze MUX L-4 możesz zapomnieć - Wrocław,Świdnica duże odległości i moc 1-2 kW
Co do odbioru kodowanego MUX-4,największa możliwość odbioru to Zielona Góra K 48 10 kW polaryzacja V odległość 52 km,względnie Legnica K 47 3 kW pol.V odległość 48 km
Można je wyszukać na dowolnym odbiorniku ( bez możliwości oglądania )
Konieczny jest dedykowany dekoder Polsatu po podpisaniu umowy,względnie na doładowania.
Żeby coś wyszukać konieczne jest ustawienie anteny w polaryzacji pionowej,czyli odwrócenie anteny o 90 stopni.
Przy bardzo słabiutkim sygnale nieraz konieczny jest przedwzmacniacz.

Jeżeli nie ma możliwości wypośrodkowania odbioru z jednej anteny do odbioru 3 MUX-ów + L-7,można zastosować antenę o szerszym kącie promieniowania np.siatka albo ASR-clasic Telmora.
Można też zastosować dwie anteny i połączyć je zwrotnicą.

Sprawy techniczne dekoderów są omawiane w innym temacie.

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: wieslaw »

Ślęża,Azymut 80*
Aktualnie jest brak sygnału albo bardzo szatkuje- MUX 3 - 506,0 MHz
Pozostałe 1,2 i 8 - jest O.K.
Zauważyłem że ten problem powtarza się ostatnio dość często i to mniej więcej
o tej porze.

Luk
Posty: 2
Rejestracja: 15 listopada 2016, o 14:18

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Luk »

Cześć, może ktoś z was mi poradzi, mam wakacyjne mieszkanko w Dusznikach Zdrój, niestety z zwykłej anteny DVB mogę odbierać sygnał tylko z nadajnika - podgórze,http://www.sat-charts.eu/nadajnik,25Dus ... gorze.html - mam tam dostęp do MUX 3, czy przy zakupie mocnej anteny np. https://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-Televes-DAT-HD-BOSS/350 dam radę odebrać sygnał z nadajnika:
Kłodzko "Czarna Góra" http://www.sat-charts.eu/nadajnik,25Klo ... aGora.html. podkreślam że teren jest górzysty. Może ma ktoś doświadczenie z tej okolicy, lub poradził sobie z problemem wcześniej. Położenie mojego mieszkania do ul. Mickiewicza, antena znajdowała by się na strychu (4 kondygnacja kamienicy).
Pozdrawiam.

Dawidj
Posty: 15
Rejestracja: 27 lipca 2011, o 10:53

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Dawidj »

Nie, nic nie będzie odbierać.
Od wielu lat toczę walkę z Dusznickim urzędem miasta aby oni coś zrobili w tej sprawie braku zasięgu Mux1,2 i 8. Nie mówiąc już o pismach wysyłanych do EMITEL , KRRiT a teraz i do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: SAT-COM »

@Dawidj
Dostałeś jakąś logiczną odpowiedź od w/w instytucji ?

Dawidj
Posty: 15
Rejestracja: 27 lipca 2011, o 10:53

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Dawidj »

Witam,
Oto fragment odpowiedzi z Wrocławskiej delegatury:

"Odnosząc się do uruchomienia MUX-1, MUX-2 oraz MUX-8 w Dusznikach Zdrój uprzejmie informuję, że pracownicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie posiadają wiedzy na temat terminów uruchomienia ww. multipleksów. Ponadto, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie posiada możliwości prawnych do wymuszenia na nadawcach decyzji, skutkujących uruchamianiem dodatkowych nadajników, których emisje zwiększyłyby możliwości odbioru nieosiągalnych dla mieszkańców wielu miejscowości programów telewizyjnych nadawanych w ramach multipleksów. Zwłaszcza, że w przypadku MUX-1 i MUX-2 są to nadawcy prywatni. Za zasięg i jakość emisji sygnału Naziemnej Telewizji Cyfrowej odpowiedzialni są bezpośrednio nadawcy telewizyjni oraz operator technicznych multipleksów EmiTel sp. z o.o. Ponadto, uprzejmie informuję, że organem odpowiedzialnym za regulowanie i dysponowanie programami telewizyjnymi, które można odebrać za pośrednictwem Naziemnej Telewizji Cyfrowej na danym obszarze Polski jest Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wszelkie zapytania w sprawie możliwości uruchomienia MUX-1, MUX-2 oraz MUX-8 w miejscowości Duszniki Zdrój, proszę kierować bezpośrednio na adres siedziby Biura KRRiT w Warszawie".
I takie pytanie też tam było kierowane z odpowiedzią podobną do tej jak wyżej z głównym wskazaniem na operatora.
Kto posiada tę wiedzę? EMITEL też nie? Jedni spychają problem na nadawców drudzy na operatorów i nikogo nie wskazują na logiczne zajęcie się tym problemem. Dlaczego w czasie projektowania sieci nie uwzględniano tych przygranicznych i górskich miejscowości, przecież jakieś wstępne założenia do projektu infrastruktury wykonywał EMITEL tak czy nie?

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: SAT-COM »

Operator ma zapewnić procentowy zasięg populacji kraju.
MUX1, MUX2 - 98,8%
MUX3 99,5%
MUX8 ~90% (nie wiem dokładnie ile ale najmniej)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Zgodnie z rezerwacją częstotliwości dla MUX-8 docelowe pokrycie ma wynosić:
- Odbiór stacjonarny - co najmniej 95% populacji.
- Odbiór stacjonarny wyższej jakości - co najmniej 90% populacji.

Luk
Posty: 2
Rejestracja: 15 listopada 2016, o 14:18

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Luk »

Dziękuje wszystkim za odpowiedź, czyli krótko mówiąc szkoda wywalać pond 100 zł na dobrą antenę. Czesi już dawno poradzili sobie z nadawaniem programów w tych okolicach. My jak zawsze w tyle za murzynami, co gorsza jeszcze urzędowa spychologia :-(

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: SAT-COM »

JaroslawMroczkowski pisze: - Odbiór stacjonarny wyższej jakości - co najmniej 90% populacji.
Co się kryje za określeniem "odbiór stacjonarny wyższej jakości" ?

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: MaxEvans »

Wyjasnil to Pan z Emitela
Ostatnio zmieniony 25 listopada 2016, o 11:48 przez MaxEvans, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: SAT-COM »

Myślałem, że pod tym określeniem kryje się coś "extra".
Z drugiej strony 5% populacji to ok 2 mln. ludzi dlatego zastanawia mnie jak to wygląda od strony praktycznej.
Mianowicie - jeżeli ktoś znajdzie się na pograniczu zasięgu odbierze tylko programy SD ?
Może się mylę, ale w pozostałych multipleksach nie widać takiej różnicy.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: MaxEvans »

SAT-COM pisze:nie cytuj poprzedniej wypowiedzi. potrafimy ją znaleźć.
Moze chodzi o jakosc sygnalu ;) moze Pan z Emitela rozwieje nasze watpliwosci.

Zablokowany