Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

kermitp

problemy z mux1

Post autor: kermitp »

Witam mieszkam 50 km za wrocławiem w Twardogórze i mam problemy z odbiorem mux 1. mux 2 i 3 odbieram z mikstatu bo jest bliżej ale zależy mi na regionalnym tvp info z wrocławia. Antene mam nową zamontowaną na dachu 4 piętrowego bloku. Jest to wieloelementowa antena kierunkowa atx. Sygnał jest w miare stabilny ale dzisiaj mi rwie strasznie mimo że jakośc mam 82 procent a siła 87 . Co można jeszcze zrobic żeby to lepiej i stabilnie pracowało?

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: SAT-COM »

Spróbować na innym odbiorniku DVB-T czy tak samo się zachowuje.

kermitp

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: kermitp »

Tak samo było na innym odbiorniku. U mnie problemem był zbyt silny sygnał z 25 kanału. Dałem mniejszy wzmacniacz i wszystko wróciło do normy :D

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: eter »

W technice cyfrowej tak właśnie jest, że nie wiemy tak na prawdę, kiedy sygnał jest przesterowany. W analogu oprócz krystalicznego obrazu najczęściej był tylko warkot z głośników w przypadku bieli na ekranie, ewentualnie przekotrastowany obraz. Tutaj jest niewiadoma, gdy tuner pokazuje na przykład 30% moc sygnału i jest mocna pikselizacja to najczęściej podejrzewamy za słaby sygnał (nie zawsze mamy możliwość szybkiego sprawdzenia tego zmniejszeniem poziomu wzmocnienia przy pomocy regulacji napięcia wzmacniacza antenowego)w przypadku instalacji bez wzmacniacza w ogóle nie mamy takiej możliwości.
Trochę jest z tym kłopotu, ponieważ także różne tunery różnie reagują na przesterowanie sygnału. Ten sam sygnał w moim tunerze telewizyjnym był prawidłowy na poziomie 60% i był dobry odbiór, kiedy zewnętrzny tuner WIWA dostawał pikseliozy i sygnał spadł do 20%. Po obniżeniu wzmocnienia sygnału WIWA zastartowała na 100% a w telewizorze nic się nie zmieniło. Więc takie przypadki pewnie będą powodowały różne niestety kłopoty. No cóż sygnał cyfrowy już tak ma nie może być za słaby, ale też nie za mocny niestety.

olgierd

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: olgierd »

Wniosek z tego, że warto zaopatrzyć się w tłumik regulowany 0-20 dB. Koszt niewielki, a wiele można zdiagnozować. Plus ewentualnie dodatkowy stały 10 dB.

ak610

zaniki sygnału

Post autor: ak610 »

mam ustawioną antenę siatkową na Ślezę, zasilanie anteny wyłączone (przy włączonym nic nie odbiera) i jest problem z odbiorem, tzn zaniki. kierowałem antene na różne stronyi efekt słaby, co zrobić?

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: eter »

Ale jak zasilanie anteny wyłączone?
Sprawdź jak się zachowuje poziom sygnału. Przy włączonym zasilaniu masz chyba za mocny a przy wyłączonym jest znowu za niski bo go w ogóle brak z anteny.
Jeśli wyłączysz zasilanie anteny (siatkowej), która ma zamontowany wzmacniacz antenowy to odbierasz na kawałku drutu.
Jeśli masz wszystko prawidłowo połączone (wzmacniacz oraz zasilacz i wtyczkę) i przy włączonym zasilaniu nie dziala to masz za mocny sygnał.
Odepnij płytkę wzmacniacza w puszcze anteny ( tam w tej obudowie plastykowej) odkręć tą płytkę wzmacniacza i podłącz kabel antenowy poprzez symetryzator (ostatecznie bezpośrednio do anteny - ekran do jednej strony[oplot], drut miedziany do drugiej strony). Wyrzuć tą wtyczkę która jest do telewizora (tunera) razem z przewodem do zasilacza i zasilacz i podłącz przewód antenowy do zwyklej wtyczki (oplot i drut) zwracając uwagę, aby się w żadnym punkcie nie stykały ze sobą ten drut z oplotem, czy to przy antenie czy we wtyczce. Teraz masz prawidłowy sygnał z anteny bez wzmacniacza. Jeśli masz coś źle podłączone w antenie ze wzmacniaczem, to sygnał nie powinien się różnić od tego czy włączysz zasilacz do sieci czy nie. Skoro mówisz, że jest lepiej jak wyciągniesz zasilacz z sieci to wskazuje na za silny sygnał i podłączenie bezpośrednie jak opisałem powinno pomóc.

ak610

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: ak610 »

zgadza się, sygnał za silny, zasilanie anteny wyłączone, poprawiłem styki, jest lepiej, ale jeszcze zrobię tak jak piszesz, czyli pominę płytkę w antenie i test na "kawałku drutu", dzięki, dam znać jak poszło

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: eter »

Na wyłączonym zasilaniu anteny nic ci poprawianie styków nie da, bo po prostu odbierasz sygnał tylko z samego przewodu antenowego. Musisz wyrzucić płytkę wzmacniacza z anteny oraz zasilacz i zamontować nową zwykłą wtyczkę tak jak ci opisałem, wówczas będziesz miał sygnał z anteny a nie samego kabla i powinien się poprawić odbiór, zakładając, że na prawdę miałeś za silny sygnał na antenie podłączonej prawidłowo ze wzmacniaczem.
Powodzenia.

ak610

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: ak610 »

a jeżeli zasilacz jest wyłączony to płytka wzmacniacza ma jakiś wpływ?
dziś przetestuję.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: eter »

Jeśli wyłączysz zasilacz, to płytka wzmacniacza stanowi przerwę dla sygnału z anteny. Wobec czego odbierasz sygnał z samego przewodu a nie z anteny. Jeśli zrobisz tak jak mówiłem to będziesz dopiero miał sygnał z anteny. Po prostu sygnał z anteny ze wzmacniaczem, jeśli ona nie jest zasilana [wyciągnięcie wtyczki zasilacza z sieci] niedochodzi w ogóle z niej do odbiornika, ta czynność wyłączenia zasilacza powoduje przerwę zupełną w sygnale z anteny :!: !!!! a nie tylko brak jego wzmocnienia, jakby się mogło wydawać - nie wiem jak prościej ci to opisać.

PS. 1. Jeśli obserwujesz moc sygnału i wyraźnie on się polepsza po włożeniu wtyczki zasilacza do sieci, aż do takiego stanu, że odbiornik zostaje przesterowany i jest niestabilny odbiór (lub nawet go brak z tego powodu) , więc pewnie będzie to w okolicach 100% sygnału a po wyjęciu wtyczki zasilacza on słabnie do poziomu, który jednak pozwala na odbiór, lecz jest za słaby i powoduje jego zrywanie dajmy na to pokazuje 40% sygnału. To wskazane jest to co ci opisałem, czyli wyjęcie płytki wzmacniacza, odlączenie zasilacza i nowa wtyczka.

2.Jeśli natomiast sytuacja jest inna, czyli jak włączasz zasilacz jest sygnał na przyklad 30% a jak wyłączasz go to na przyklad 40 % to wygląda na złe podłączenie jakiegoś komponentu anteny lub jego usterkę (zwarcie przewodu antenowego, usterka płytki wzmacniacza itp. )
Więcej już nie mam pomysłów bo za mało dokladnych informacji od ciebie.

ak610

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: ak610 »

dzięki za szczegółowe wyjaśnienia, wczoraj zmieniłem przewód antenowy na taki bez zasilania, o niebo lepiej, dziś jeszcze omine płytkę w antenie, jeszcze raz dziękuję.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: eter »

Niestety twoja wypowiedź jest albo nieprecyzyjna, albo ja w ogóle nie wiem co ty robisz.
"Przewód antenowy na taki bez zasilania" no nie wiem, jeśli masz na myśli, że wyrzuciłeś tą wtyczkę antenową do której szedł kabel od zasilacza na zwykłą, to jest OK. (to znaczy teraz musisz wyrzucić płytkę wzmacniacza). Jeśli zrobiłeś coś innego to ja nic już nie wiem co ty tam działasz, ale życzę powodzenia :o

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: belzebiusz »

ak610 pisze:dzięki za szczegółowe wyjaśnienia, wczoraj zmieniłem przewód antenowy na taki bez zasilania, o niebo lepiej, dziś jeszcze omine płytkę w antenie, jeszcze raz dziękuję.
Co masz na myśli pisząc o ominięciu płytki w antenie? "Płytka" musi być - albo wzmacniacz, albo symetryzator, no chyba, że masz antenę logarytmiczno-periodyczną.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: eter »

Kolega po prostu z anteny siatkowej ze wzmacniaczem robi antenę siatkową bez wzmacniacza, bo miał chyba za mocny sygnał z tego co opisywał. Tak więc powinien usunąć płytkę ze wzmacniaczem, stosując moje zalecenia, jeśli nie posiada płytki symetryzatora, ktorą należałoby umieścić w miejscu płytki wzmacniacza, to można oczywiście "awaryjnie" podłączyć kabel do anteny bezpośrednio, chociaż nie będzie wówczas dopasowania, to w przypadku kiedy jesteśmy w zasięgu silnego sygnału z nadajnika, a o takiej sytuacji tutaj chyba mamy mowę, antena tak podłączona da pożądany efekt, na pewno sygnał będzie wystarczający i nie przesterowany. To są jednak takie gdybania teoretyczne, ponieważ ja już sam nie wiem jaki problem kolega ma naprawdę. Trudno po niejasnym opisie dojść.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Domel28 »

Płytka wzmacniacza to takie 2 w 1. Połączenie wzmacniacza i symetryzatora. Mostkując wyjście ferrytu z gorąca żyłą można na szybko zrobić symetryzator, (może parametry są niższe, ale przy mocnym sygnale jest ok.) a rozłączając znów może działać jako wzmacniacz.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: eter »

Jest to jakieś rozwiązanie, ale jeśli ktoś jest zupełnym laikiem w tych sprawach to zrobienie tego połączenia prawidłowo, może nie być takie łatwe. Łatwiejsze i pewniejsze wydaje się wyrzucenie tej płytki i połączenie przewodu bezpośrednio do tych dwóch miejsc do śrubek pozostałych po wyjęciu płytki, oraz wydaje się to metoda mniej problematyczna co do wyniku końcowego i wyeliminowania błędu mogącego się pojawić przy twojej metodzie. Jeśliby ktoś zamieścił na przyklad tutaj zdjęcie z taką płytką i zaznaczonym tym mostkiem to zgoda prościzna. Ale na opis, może to już nie być takie proste (oczywiście rozpatrujemy sytuację, w której dana osoba ma szczątkowe lub żadne pojęcie o elektronice).

krzycek

Zniknęły wszystkie kanały, zostały tylko stacje TVP...

Post autor: krzycek »

Moi Drodzy,

W sobotę 14.12.2013 zniknęły mi nagle wszystkie inne stacje TV z telewizora oprócz TVP (1, 2, Info, Kultura, Rozrywka, Polonia, itd..). Dodatkowo kanał TVP1 HD nie jest już HD.
Powtórna próba strojenia automatycznego mojego TV nie dała żadnego efektu. Nic nie zmieniałem w jego ustawieniach, nie ruszałem też anten na dachu, więc jestem tym zaskoczony. :evil: Nie mam już ani TV Puls, ani Polsatu, ani TVN, ani reszty tego, co jeszcze do piątku odbierałem bez problemu. :x

Czy ktoś może mi podpowiedzieć o co chodzi :?: Co mam zrobić :?:
Mieszkam na południu Wrocławia (Oporów), od kilku miesięcy mam nowy TV cyfrowy Sharp AQUOS, mocno wypasiony i jak dotychczas niezawodny.

z góry dziękuję za wskazówki. :)
krzycek

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: Zniknęły wszystkie kanały, zostały tylko stacje TVP...

Post autor: penknife »

Rozumiem że po ponownym przeskanowaniu na liście kanałów również ich brakuje.
:idea: 1:tak więc należy sprawdzić czy wszystkie łączenia na drodze antena-tv są poprawnie zarobione i złączone(przy tv np. kot, pies..., człowiek podczas odkurzania też potrafi zruszyć kabel).
:idea: 2 posprawdzaj kable czy przypadkiem gdzieś kabel nie został uszkodzony (jeśli nie wygląda jak ze sklepu tj. jest dosztukowany, widać druciki, ma zwarcie(potrzebny multimetr albo bateria i żarówka) lub nie przewodzi sygnału) oraz sprawdź czy w okolicach puszki antenowej kabel nie zamókł lub ewentualny przedwzmacniacz się nie spalił

Jeśli powyższe opcje zawiodą opsz najdokładniej jak umiesz swoją instalcję antenową(jakiej długości odcinki kabla z danym nadrukiem, jak i czym połączone, jaka antena, co w antenie ...)

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Zniknęły wszystkie kanały, zostały tylko stacje TVP...

Post autor: eter »

Jeśli jeden MUX działa, to z pewnością coś z sygnałem nie tak na pozostałych. Sprawdź jaki masz poziom sygnału na tym jednym MUXIE. Jeśli jest w pobliżu 100% to możliwe, że przyczyna tkwi w za mocnym na pozostałych (przesterowanie i stąd brak), jeśli jest średni na tym, który odbierasz to jak wyżej kolega napisał, sprawdzanie calego toru sygnału od kierunku anteny poprzez kabel, wtyk oraz jeśli jest wzmacniacz antenowy to zasilanie wzmacniacza i tak dalej.
Na pewno problem nie tkwi w TV.

Zablokowany