RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Telewidz39
Posty: 16
Rejestracja: 13 stycznia 2018, o 12:51
Miejscowość: Słupsk
Instalacja antenowa: Antena atx55 + dipol ax80
Nadajnik - obiekt nadawczy: KOSZALIN Gołogóra

RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: Telewidz39 »

Meszkam na obrzeżach SŁUPSKA od kilku dni brak całego MUX8 z Koszalina Gołogóra? Mam tą samą antenę wcześniej miałem MUX8 sygnał 92% pozostałe muxy 1,2,3 odbierają idealnie sygnał w granicach 94% a mux8 z dnia na dzień jak by ktoś wyłączył sygnał 0%.

Czy ktoś w Słupsku okolice Kobylnicy ma podobny problem?
Czy może w pobliżu coś tak silnie zakłócać to pasmo od kilku dni, może awaria nadajnika?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: K63 »

Telewidz39 pisze:z dnia na dzień jak by ktoś wyłączył sygnał 0%
W pierwszej kolejności sprawdź jakość wszystkich połączeń.
Zwróć uwagę jaki prawdziwy zysk ma Twoja "przystawka" do VHF
Dipol AX-80
Zysk energetyczny : 0 dB
... chociaż producent twierdzi że aż ... 12 dB!!! :lol:
Aby uniknąć kłopotów z odbiorem, przy odległości ok. 50 km do nadajnika, powinieneś raczej zastosować "prawdziwą" antenę VHF.

Telewidz39
Posty: 16
Rejestracja: 13 stycznia 2018, o 12:51
Miejscowość: Słupsk
Instalacja antenowa: Antena atx55 + dipol ax80
Nadajnik - obiekt nadawczy: KOSZALIN Gołogóra

Re: RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: Telewidz39 »

No masz rację , pewnie nie ma 12db zysku , ale od założenia ponad miesiąc to chodziło bez problemu to czemu nagle zysk anteny miałby być za mały? Dziwne to jakieś ? Oczywiście z tej samej anteny inne muxy działają super czy ulewa czy śnieg czy wiatr siła sygnału nigdy nie spada poniżej 80%

Telewidz39
Posty: 16
Rejestracja: 13 stycznia 2018, o 12:51
Miejscowość: Słupsk
Instalacja antenowa: Antena atx55 + dipol ax80
Nadajnik - obiekt nadawczy: KOSZALIN Gołogóra

Re: RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: Telewidz39 »

Aha i dziwne jest to że w momencie gdy zniknął mi mux8 z pasma vhf z RTCN Gołogóra to w tym samym czasie zniknęły mi kanały z pasma uhf ale nadawane z mniejszą mocą bo z Gołogóry nadają mux3 z mocą 15kw i 100kw na różnych częstotliwościach. Wcześniej był cały czas słaby odbiór kanałów z mocą 15kw

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: K63 »

Zacząłbym od dokładnego sprawdzenia instalacji.

Telewidz39
Posty: 16
Rejestracja: 13 stycznia 2018, o 12:51
Miejscowość: Słupsk
Instalacja antenowa: Antena atx55 + dipol ax80
Nadajnik - obiekt nadawczy: KOSZALIN Gołogóra

Re: RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: Telewidz39 »

I tak też zrobiłem , połączenia ok! Ustawienie anteny ok! Jeszcze multiswitch jest ewentualnie do sprawdzenia

łosiu
Posty: 4
Rejestracja: 18 stycznia 2018, o 13:25
Miejscowość: okolice

Re: RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: łosiu »

Mam dokładnie to samo od kilku tygodni, okolice Darłowa. Wcześniej miałem odbior bez problemów z mux 8. Tv pokazuje poziom sygnału 82% a jakość 0% dla tego multipleksu.Pozostałe muxy siła 99% i jakość 100%.
Najgorzej jest z rana, po południu jest lepiej, choć rzadko sprawdzam bo oglądam głównie teraz z satelity.
Mam instalacje na dwóch antenach(osobno na uhf i vhf), obie na symetryzatorach.

Telewidz39
Posty: 16
Rejestracja: 13 stycznia 2018, o 12:51
Miejscowość: Słupsk
Instalacja antenowa: Antena atx55 + dipol ax80
Nadajnik - obiekt nadawczy: KOSZALIN Gołogóra

Re: RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: Telewidz39 »

A więc tak jak radził kolega k63, kupiłem na próbę prawdziwą antenę vhf produkcji polskiej , bez wzmacniacza zysk tylko 8dB ! Pierwsze próby wypadły pomyślnie , z anteny trzymanej ręką przez okno siła sygnału 95% jakość prawie 100%. Czyli sprawna antena która wcześniej działała super nagle okazała się za słaba?
Osobiście wydaje mi się , że ten cały emitel nie nadaje cały czas z taką samą mocą. Poza tym pokrycie obszaru sygnałem to jakaś tragedia a jak trochę trudniejsze warunki terenowe to o wszystkich kanałach można zapomnieć.
Taka ta cyfryzacja

łosiu
Posty: 4
Rejestracja: 18 stycznia 2018, o 13:25
Miejscowość: okolice

Re: RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: łosiu »

A sprawdzałeś rano czy po południu ? U mnie jak pisałem, rano lipa po południu obraz jest.
Jaką antene vhf kupiłeś ?

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: Kuba.G »

Telewidz39 pisze:A więc tak jak radził kolega k63, kupiłem na próbę prawdziwą antenę vhf produkcji polskiej , bez wzmacniacza zysk tylko 8dB ! Pierwsze próby wypadły pomyślnie , z anteny trzymanej ręką przez okno siła sygnału 95% jakość prawie 100%. Czyli sprawna antena która wcześniej działała super nagle okazała się za słaba?
Osobiście wydaje mi się , że ten cały emitel nie nadaje cały czas z taką samą mocą. Poza tym pokrycie obszaru sygnałem to jakaś tragedia a jak trochę trudniejsze warunki terenowe to o wszystkich kanałach można zapomnieć.
Taka ta cyfryzacja
A czy czy kabel koncentryczny też wymieniłeś?, spytaj sąsiadów, czy u nich pojawiły się też te same zakłócenia.

łosiu
Posty: 4
Rejestracja: 18 stycznia 2018, o 13:25
Miejscowość: okolice

Re: RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: łosiu »

Kuba, gdyby był uszkodzony kabel to nie odbierał by pozostałych muxów, więc po co ma go zmieniać?
U mnie jest identyczna sytuacja z tego samego nadajnika.

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: Kuba.G »

łosiu pisze:Kuba, gdyby był uszkodzony kabel to nie odbierał by pozostałych muxów, więc po co ma go zmieniać?
U mnie jest identyczna sytuacja z tego samego nadajnika.
Nie jestem fachowcem ,ale teoretycznie kabel ma inne tłumienie na paśmie UHF (MUX-1,2,3) niż na paśmie VHF, a kiedy doszło do uszkodzenia to silny sygnał UHF działa, a słaby VHF zostaje stłumiony.


@Telewidz39 ma od nadajnika odległości ok. 50 km moc nadajnika MUX-8 to 15 kW ,pozostałe MUX-y ma o mocy 100 kW i odbiera je na antenie atx55 o zysku od 10 do 16 db, dlatego myślę, że antena VHF o zysku do 8dB w trudnych warunkach nie wystarczy.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: K63 »

Kuba.G pisze:teoretycznie kabel ma inne tłumienie na paśmie UHF (MUX-1,2,3) niż na paśmie VHF
Tłumienie rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości, zatem na VHF jest niższe.
Kuba.G pisze:moc nadajnika MUX-8 to 15 kW ,pozostałe MUX-y ma o mocy 100 kW
W pasmie VHF propagacja jest lepsza, stąd tez niższe moce nadawcze mux-8. Przyjmuje się że przy mniej więcej 10-krotnie mniejszej mocy, można uzyskać pokrycie podobne do tego co w paśmie UHF. Nadajnik mux-8 w Gołogórze nadaje kierunkowo, czyli moc wypromieniowana w określonych kierunkach jest różna. I tak w kierunku Darłowa jest to ok. 12 kW, a w kierunku Słupska ok. 8.5 kW. Dodać jednak należy że system nadawczy VHF zamontowany jest niżej od anten UHF aż o 46 m.
Kuba.G pisze:antena VHF o zysku do 8dB
To prawdopodobnie zysk maksymalny i zależy na którą częstotliwość wypada. Jeżeli nie jest to antena kanałowa, to na k.7 - na którym nadaje Gołogóra - jej zysk zapewne jest niższy.

Telewidz39
Posty: 16
Rejestracja: 13 stycznia 2018, o 12:51
Miejscowość: Słupsk
Instalacja antenowa: Antena atx55 + dipol ax80
Nadajnik - obiekt nadawczy: KOSZALIN Gołogóra

Re: RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: Telewidz39 »

Kuba.G pisze:
Telewidz39 pisze:A więc tak jak radził kolega k63, kupiłem na próbę prawdziwą antenę vhf produkcji polskiej , bez wzmacniacza zysk tylko 8dB ! Pierwsze próby wypadły pomyślnie , z anteny trzymanej ręką przez okno siła sygnału 95% jakość prawie 100%. Czyli sprawna antena która wcześniej działała super nagle okazała się za słaba?
Osobiście wydaje mi się , że ten cały emitel nie nadaje cały czas z taką samą mocą. Poza tym pokrycie obszaru sygnałem to jakaś tragedia a jak trochę trudniejsze warunki terenowe to o wszystkich kanałach można zapomnieć.
Taka ta cyfryzacja
A czy czy kabel koncentryczny też wymieniłeś?, spytaj sąsiadów, czy u nich pojawiły się też te same zakłócenia.
Kolego a po co miałem kabel wymieniać , jak antenę naziemną z nowym kablem montowałem dwa miesiące temu? Kabel nie jest uszkodzony więc nie ma sensu wymieniać nowego na nowy :)

Telewidz39
Posty: 16
Rejestracja: 13 stycznia 2018, o 12:51
Miejscowość: Słupsk
Instalacja antenowa: Antena atx55 + dipol ax80
Nadajnik - obiekt nadawczy: KOSZALIN Gołogóra

Re: RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: Telewidz39 »

Antena vhf zamontowana podłączona razem z tą atx55 do zwrotnicy Telmor , w czasie montażu siła sygnału na mux8 była około 86% jakość ponad 95% , teraz godz 22.00 , siła sygnału około 80% jakość 100%. Pozostałe muxy z uhf-u nadal działają super.

Mimo mądrych rzeczy które tutaj koledzy przytaczali nadal z uporem maniaka twierdzę że RTCN Gołogóra manipuluje przy mocy nadawania. Jak pisałem wcześniej od listopada 2017 ponad miesiąc w FATALNYCH WARUNKACH pogodowych idealnie odbierało mux8 z tej śmiesznej dipolowej przystawki ax80 sam się dziwiłem że jest aż taka siła sygnału. A na początku stycznia z dnia na dzień sygnał 0% jak by ktoś coś wyłączył. W tym samym czasie przestały też działać muxy na uhf-ie te nadawane z mocą 15kw , a wczešniej bez rewelacji ale odbierało.

łosiu
Posty: 4
Rejestracja: 18 stycznia 2018, o 13:25
Miejscowość: okolice

Re: RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: łosiu »

Zapytam jeszcze raz, jaką antene vhf kupiłeś? Ja mam ta najmniejszą,trzy-elementową i zastanawiam się, czy nie kupić większej.Choć z drugiej strony, do niedawna odbierałem mux-8 bez jakiś problemów.

Telewidz39
Posty: 16
Rejestracja: 13 stycznia 2018, o 12:51
Miejscowość: Słupsk
Instalacja antenowa: Antena atx55 + dipol ax80
Nadajnik - obiekt nadawczy: KOSZALIN Gołogóra

Re: RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: Telewidz39 »

łosiu pisze:Zapytam jeszcze raz, jaką antene vhf kupiłeś? Ja mam ta najmniejszą,trzy-elementową i zastanawiam się, czy nie kupić większej.Choć z drugiej strony, do niedawna odbierałem mux-8 bez jakiś problemów.
Napisałem ci w wiadomości prywatnej jaka to antena , masz tam szczegółowo opisane jest to antena 4 elementowa.

Telewidz39
Posty: 16
Rejestracja: 13 stycznia 2018, o 12:51
Miejscowość: Słupsk
Instalacja antenowa: Antena atx55 + dipol ax80
Nadajnik - obiekt nadawczy: KOSZALIN Gołogóra

Re: RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: Telewidz39 »

K63 pisze:
Kuba.G pisze:teoretycznie kabel ma inne tłumienie na paśmie UHF (MUX-1,2,3) niż na paśmie VHF
Tłumienie rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości, zatem na VHF jest niższe.
Kuba.G pisze:moc nadajnika MUX-8 to 15 kW ,pozostałe MUX-y ma o mocy 100 kW
W pasmie VHF propagacja jest lepsza, stąd tez niższe moce nadawcze mux-8. Przyjmuje się że przy mniej więcej 10-krotnie mniejszej mocy, można uzyskać pokrycie podobne do tego co w paśmie UHF. Nadajnik mux-8 w Gołogórze nadaje kierunkowo, czyli moc wypromieniowana w określonych kierunkach jest różna. I tak w kierunku Darłowa jest to ok. 12 kW, a w kierunku Słupska ok. 8.5 kW. Dodać jednak należy że system nadawczy VHF zamontowany jest niżej od anten UHF aż o 46 m.
Kuba.G pisze:antena VHF o zysku do 8dB
To prawdopodobnie zysk maksymalny i zależy na którą częstotliwość wypada. Jeżeli nie jest to antena kanałowa, to na k.7 - na którym nadaje Gołogóra - jej zysk zapewne jest niższy.
Kolego powiedz jeszcze czy ten dipol ax80 usunąć z anteny czy tylko go rozłączyć od anteny atx-55 czy to coś przeszkadza ma wpływ na sygnał który ściąga antena uhf ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: K63 »

Najlepiej całkiem usuń, by anteny na siebie nie oddziaływały. Na dobrą sprawę antena VHF powinna być oddalona od UHF przynajmniej 90 cm.

Telewidz39
Posty: 16
Rejestracja: 13 stycznia 2018, o 12:51
Miejscowość: Słupsk
Instalacja antenowa: Antena atx55 + dipol ax80
Nadajnik - obiekt nadawczy: KOSZALIN Gołogóra

Re: RTCN Gołogóra - całkowity nagły brak sygnału w SŁUPSKU

Post autor: Telewidz39 »

K63 pisze:Najlepiej całkiem usuń, by anteny na siebie nie oddziaływały. Na dobrą sprawę antena VHF powinna być oddalona od UHF przynajmniej 90 cm.
U mnie niestety 90cm odległości między antenami na pewno nie osiągnę za mało miejsca na maszcie. Ustawiałem to doświadczalnie rozsuwałem anteny i zostawiam gdzie był najlepszy sygnał (teraz jest między nimi może pięćdziesiąt kilka cm). Czyli to że tego dipola rozłączyłem od anteny atx55 nic nie da odnośnie oddziaływania ze sobą anten , trzeba go całkiem zdjąć ?

I pytanie z innej beczki, bo widzę że kolega zna się na instalacjach antenowych , nie chcę tego robić ale mnie ciekawi takie rozwiązanie , w tej antenie-dipolu ax80 jest symetryzator czy ten symetryzator można wywalić i zamiast niego dać wzmacniacz , czy można wtedy do 2 wejść wzmacniacza (tych otworów) podłączyć dwie końcówki pręta tego dipola ( wtedy jakby te dwa wejścia będą połączone elektrycznie tym prętem) czy to nie spowoduje uszkodzenia wzmacniacza? Czy takie dipole tak się wzmacnia ?

Zablokowany