Dipol VHF [instalacja antenowa]

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Dipol VHF [instalacja antenowa]

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Zrobiłem dipol na pasmo VHF, pod swój kanał (6, 184.5 MHz) na MUX-8 według wymiarów, wyliczone(przez znawcę tego tematu zakładam)... (chodzi o dipol typu, kształtu, jak AX-80) i działa on bardzo dobrze, tzn. odbieram tylko na nim wszystkie MUX'y, ale zrobiłem tak, że te końcówki drutu aluminiowego, które nie są połączone(a, które według wymiarów powinny mieć 2,6 cm odstępu od siebie) zagiąłem, zrobiłem z nich takie jakby haczyki(czyli dipol jest zakończony nie drutem idącym prosto, tylko drutem zagiętym w kształcie haczyków z obu stron dipola,(tj. drut, w miejscu w którym kończy się, "jest urwany" z obu stron), żeby mieć je(dipol) jak zaczepić wokół śrubek i podkładek do zamontowania przy symetryzatorze(bezpośrednio drut, te końcówki, tj. haczyki stykają się z tymi srebrnymi miejscami[wokół dwóch otworów] na symetryzatorze i tam są przytwierdzone, zakręcone śrubką, podkładką [pod podkładką są haczyki, czyli drut dipola] i od przeciwnej strony "czapy" śrubki i podkładki, względem powierzchni symetryzatora - skręcone nakrętką). Patrząc na dipol w pionie to nie cała jego powierzchnia jest w jednej linii - haczyki nie są rzecz jasna. Dodam, że symetryzator jest w puszce plastikowej(specjalnej dla właśnie symetryzatorów czy przedwzmacniaczy antenowych). I wszystko teoretycznie działa dobrze.

Czy są jakieś zagrożenia ze stosowania takiej instalacji antenowej, tj. dipol taki jak opisałem, przykręcony do symetryzatora, do tego kabel antenowy i tyle... Chodzi o zagrożenia typu jakieś zwarcia, "kopania" prądem przez dipol ? Dodam, że w razie czego zaizolowałem taśmą izolacyjną cały drut, to jest dipol(prócz miejsc na styku dipola, drutu z symetryzatorem).

Dipol stosuję wewnątrz pomieszczenia, na strychu i dotyka on swoją powierzchnią(zaizolowaną), łat, krokwi i właśnie tak myślę czy tego typu instalacja antenowa może narobić "kłopotów", typu jakimś przepływem prądu przez dipol, symetryzator, tudzież "iskrą z nich wychodzącą", czy czymś. Kłopotów tj. np. ogniska ognia, pożaru, zapłonu np. krokwi, łaty (drewnianej rzecz jasna) czy jakiś innych palnych rzeczy...

Z tego względu(teoretycznych zagrożeń jakie niesie taka instalacja) tak myślę ewentualnie nad anteną zewnętrzną typu UHF + VHF. Z tego co widziałem, z tego typu anten polecana jest: Antena DVB-T Uni Line LOG 560HVD Emme Esse. Dodam też, że mam MUX'y od 1 do 3 w pol. H, a MUX-8 w V...

Co myślicie o takiej antenie ? Jakaś inna lepsza(kwestia sporna, co dla kogo, dla jakiej lokalizacji, warunków lepsze) znajdzie się ?

Trochę jestem zdziwiony, że moje biquady czy to wykonywane na pasmo UHF(używany) czy UHF + VHF czy to na konkretny kanał VHF nie spisały się to jest nie dały odbioru MUX-8 wewnątrz domu. Stosowane przez mnie w ten sposób wszystkie z typów tych anten jakie zrobiłem osiągają poziom sygnału 90/90(u mnie w odbiorniku to MAX) dla pasma UHF, ale na MUX-8 już tylko kilka procent siły sygnału przy zerowej jakości... brak szans na odbiór, mimo to, że niby VHF lepiej się rozchodzi i przechodzi przez przeszkody przy np. odpowiednio stosunkowo mniejszej mocy promieniowania, nadawania. Moc nadajnika dla MUX-8 nie mała(20 kW), nadajnik nie daleko(15 km) jest... Wiem, że w moim kierunku może być np. sygnał tłumiony, granica odbioru, itp., ale...

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Dipol VHF [instalacja antenowa]

Post autor: poxipol »

Dipol generuje napięcie rzędu uV -większym zagrożeniem są np.baterie w pilocie.

To że pasmo VHF lepiej przenika przez ściany ,nie oznacza że jest lepiej.
Największym mankamentem w tym paśmie jest wielodrogowość - odbite użyteczne sygnały przesunięte w czasie.Odbiornikowi ciężko jest to zsynchronizować.
Podobnie jest to w synchronicznej sieci SFN,gdzie ostatnio jak przestawił się zegar atomowy,mieliśmy pogorszenie lub zanik odbioru.

Biqad VHF jest dipolem całofalowym H/V.Wykonany przez ciebie dipol półfalowy ma inną charakterystykę promieniowania i dodatkowo tłumi niechcianą polaryzację ( eliminuje też większą ilość odbić )

Jeżeli jest możliwość anteny na zew.to nie ma co kombinować.
Wykonanie instalacji uzależnione jest od tego czy chcemy mieć jak najlepszy komfort w odbiorze,czy aby w miarę odbierało.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Dipol VHF [instalacja antenowa]

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

poxipol pisze:Dipol generuje napięcie rzędu uV -większym zagrożeniem są np.baterie w pilocie.
Czyli mówisz, że taka(przedstawiona przeze mnie w poście "startowym" wątku) instalacja antenowa, dipol, nie jest zagrożeniem, teoretycznym zagrożeniem jako źródłem pożaru, zapłonu jakichś rzeczy, zwarć ? Tu np. chodzi też o symetryzator, bo z tego co wiem on ma zadanie "przekonwertować" impendację anteny do tej kabla antenowego. Może źle wykonany dipol będzie coś "krzaczył" symetryzatorowi, który chyba ma za zadanie właśnie "przekonwertować" to 300 Ohm na 75 i właśnie będzie coś się robiło "nie halo" na symetryzatorze i dipolu, a może gdzieś jeszcze. Co jeżeli symetryzator z anteny, dipola, nie dostanie tych 300 Ohm ? I od czego zależy to czy antena, dipol, daje te 300 Ohm ? Od jej wymiarów i kształtu ? Nie znam się na tym i dlatego pytam. Fizyka się tu chyba kłania, a raczej nigdy z niej dobry nie byłem. Myślę, że najbardziej dla mojego odbioru, zrozumienia sprawy skutkuje "łopatologiczne", obrazowe, proste wyjaśnienie :D
poxipol pisze:Biqad VHF jest dipolem całofalowym H/V.Wykonany przez ciebie dipol półfalowy ma inną charakterystykę promieniowania i dodatkowo tłumi niechcianą polaryzację ( eliminuje też większą ilość odbić )
Dzięki za wyjaśnienie tej kwestii i zalet właściwości takiego dipola, a takiego. Próbowałem wewnątrz, tj. w domu odbioru również na dipolu półfalowym(dipol pętlowy ? Typu, z wyglądu jak AX-80 ?) i nie dało to niestety odbioru.
poxipol pisze:Jeżeli jest możliwość anteny na zew.to nie ma co kombinować.
Nie rozumiem. Chodzi Ci o to, że jeżeli mam obecnie odbiór na dipolu z symetryzatorem(szczegółowy opis tej instalacji antenowej w moim powyższym poście, "startowym") w sytuacji jaką opisuję to, że nie ma co kombinować z instalacją anteny zewnętrznej co równało by się m.in z zakupem jej ? Jeżeli tak, to też tak myślę, ale dla mnie właśnie jedynym problemem są te sprawy, "sprawności" i bezpieczeństwa takiej przedstawionej przeze mnie instalacji antenowej użytkowanej w sposób jaki opisałem.
poxipol pisze:Wykonanie instalacji uzależnione jest od tego czy chcemy mieć jak najlepszy komfort w odbiorze,czy aby w miarę odbierało.
Ze względów komfortu, instalacja antenowa jaką mam obecnie, czyli dipol VHF (z wyglądu jak AX-80) + symetryzator i kabel antenowy puszczony wewnątrz budynku, jest jak najbardziej najlepszym dla mnie rozwiązaniem, pod tym względem. Na plus dochodzi też sprawa braku wydatków na nową antenę. Jednocześnie przy tej instalacji mam prawidłowy, bardzo dobry odbiór wszystkich MUX'ów FTA, więc z tym nie ma też problemu.
Jedynym problemem z tą(obecną) instalacją antenową, jest problem natury "odpowiedzialności", świadomości sprawności i bezpieczeństwa stosowania takiej instalacji jaką opisałem.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Czyli wykonanie na końcu dipola "haczyków" i połączenie ich z symetryzatorem, jak to opisałem w poście "startowym" jest jak najbardziej prawidłowe ? Nie jest niczym złym ? To, że jest to drut aluminiowy też chyba w niczym nie przeszkadza...

Zablokowany