TVP Sport w MUX-3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: K63 »

Jeszcze dwa cytaty z w/w informacji
... władze telewizji publicznej nie wykluczają w niedalekiej przyszłości przejścia na emisję w jakości HD.
(...)
TVP Sport dopóki Telewizja Polska nie zajmie nowych slotów będzie musiała korzystać z MUX-3. Chcielibyśmy jednak jak najszybciej, aby kanał był dostępny w jakości HD
I tutaj pytanie - czy to oznacza, że rozmowy zbliżają się do szczęśliwego końca, czy to dalsza część serialu wypowiedzi przedstawicieli TVP, które często zaczynają się od słów "chciałbym", "mam nadzieję", "nie wykluczam".

Radol
Posty: 64
Rejestracja: 10 kwietnia 2012, o 22:51
Odbiornik: DVB-T MANTA
Instalacja antenowa: Antena siatkowa bez wzmacniacza umieszczona na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: Radol »

Nie podoba mi się to, że wyłączono TVP Rozrywka - kiedy ten program wróci??
TVP Sport miał być tylko ponoć na czas mundialu :evil:
Druga sprawa: Mi osobiście zdecydowanie wystarczy jakość SD programu TVP Sport i dobrze jakby były oba programy.
Nadawanie naziemnie w tym pseudo HD to marnowanie slotów.Jakbym chciał kanały HD to bym zainwestował w jakiś płatny pakiet.

Awatar użytkownika
radier
Posty: 300
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 23:07
Odbiornik: Samsung UE48H6400 + UPPLEVA 2.1
Instalacja antenowa: DPM GT-961
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: radier »

Jakość i SD to oksymoron. Do tego TVP Rozrywka nawet nie orbitowała w okolicach przyzwoitego SD.

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: penknife »

Ja się nadal dziwię, że kanały "sportowe", gdzie sceny są dynamiczne, nie nadają w standardzie 720p 60 Hz . Obecnie np. oglądając siatkówkę nie widać często piłki w locie.

Wysłane z mojego Lenovo TB3-850M przy użyciu Tapatalka

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: dvbtowiec »

@Radol w kwestii SD/HD mów za siebie ;)
Nawet to marne HD w naziemnej, daje o wiele większy komfort oglądania telewizji, niż SD.
Że nie wspomnę już o jakości SD, gdyż kanały regionalne (i do niedawna TVP Rozrywka także) nadają w jakości VHS :)

Nie rozumiem dlaczego odbiorca DVB-T ma być obywatelem gorszej kategorii i nie żądać HD.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: DVB-T/S »

Żądać możesz złote góry :lol:

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: Krosnoludek »

TVP Sport bezkonkurencyjny wśród kanałów sportowych w lipcu
W zeszłym miesiącu nowym liderem oglądalności wśród stacji sportowych został TVP Sport, który od czerwca dostępny jest w DVB-T. Stacja ta pochwalić się mogła zdecydowanie największym wzrostem w zestawieniu. Na czele spadków uplasował się Polsat Sport News HD - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.
Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/o ... rt-liderem

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: K63 »

To są dane na podstawie Nielsena, który wg Kurskiego jest ... niewiarygodny. Ostatnio TVP zleciła nawet audyt, który ma sprawdzić prawidłowość pomiarów telemetrycznych Nielsena.
https://www.tvp.info/38702683/tvp-wysle ... etrycznych
Co za ironia. Niewiarygodne metody wykazały że ... TVP Sport jest najlepsza! ;)
Ale nie ma się co też bardzo dziwić - po pierwsze przyczynił się do tego Mundial, a po drugie TVP Sport to jedyny kanał sportowy niekodowany. Co prawda tylko w naziemnej, ale teoretycznie ma do niego bezproblemowy dostęp niemal 100% populacji Polski.

Kukawka
Posty: 8
Rejestracja: 19 grudnia 2018, o 20:46
Miejscowość: Lomza
Odbiornik: Sony
Instalacja antenowa: Pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bialystok

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: Kukawka »

Co będzie zamiast tvp sport?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: DVB-T/S »

Pewnie nie usuną tego kanału. MUX8 nie odbierają wszyscy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: hadam »

Wcześniej czy później usuną. Gdyby nie mieli takiego zamiaru to by przenieśli inny kanał do MUX-8 a sport podnieśliby do HD.
Przecież tak na zdrowy rozsądek, skoro przez dwa lata nie mogli się dogadać z Emitalem bo za drogo, to jakim cudem dublowanie im się ma opłacić. No chyba, że jak nieoficjalnie czytałem na pewnych stronach, Stany im pogroziły palcem, podobnie jak w przypadku TVN, tu też właścicielem jest Amerykański inwestor, stąd może taka nagła i nieoczekiwana zmiana kursu.
Jak zwał tak zwał, dla nas dobrze, że jest jak jest, tylko szkoda że tyle to trwało.
Teoretycznie powinni usunąć dubla w ciągu 30 dni, ale być może jakoś dogadają się ze swoimi z KRRiT i potrwa to dłużej. Ale zgodnie z tum co zapowiedział Kurski, to do końca 2019 wszystkie ośrodki regionalne mają nadawać w HD. Pierwszy ma być TVP Katowice. Tak więc miejsce w MUX-3 jest potrzebne, nie wiadomo tylko od kiedy i czy w całym kraju jednocześnie.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: pikaczu »

Czy tvp wyłączy tvp sport sd?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: DVB-T/S »

Też jestem ciekawy. Jak tak to będzie szło to za 2 lata wyłączą.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: K63 »

press.pl pisze:Telewizja Polska jest zainteresowana nabyciem sublicencji do pokazywania wyścigów Formuły 1 na antenie otwartej. – Jesteśmy w intensywnym kontakcie z Polsatem – mówi prezes TVP Jacek Kurski.
(...)
TVP pokazywałaby wyścigi Formuły 1 w naziemnym TVP Sport, a nie TVP 1 czy TVP 2. – Chyba że Kubica będzie wygrywał, ale na to się nie zanosi – przyznaje Kurski.
(...)
Czy Polsat jest gotów udzielić sublicencji TVP? – Nic mi na ten temat nie wiadomo – mówi Tomasz Matwiejczuk, rzecznik Telewizji Polsat.
https://www.press.pl/tresc/56287,tvp-ch ... ej-antenie

Nie wiem czy to posunięcie będzie opłacalne w świetle ogromnych kłopotów Williamsa, w którym Kubica ma startować. Team jako jedyny nie zdążył jeszcze przygotować bolidu na sezon 2019. Inne zespoły od dwóch dni już trenują na torze pod Barceloną, a Williams nadal nie ma jeszcze zmontowanego pojazdu. Wg symulacji, nowy model jest 2s wolniejszy od modelu ubiegłorocznego.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: dvbtowiec »

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/t ... -2019-roku
Formalnie z uchwały KRRiT, dotyczącej MUX-8, która określała warunki uczestnictwa w konkursie na rezerwację tych częstotliwości wynika(...) że „programy nie mogą być równocześnie rozpowszechniane lub rozprowadzane w żadnym z ogólnopolskich multipleksów naziemnych MUX1-MUX3, w okresie dłuższym niż 30 dni od dnia rozpoczęcia rozprowadzania tych programów w multipleksie MUX8”

(...)

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, podmioty złożyły jednak pismo w sprawie przedłużenia jednoczesnego nadawania. - EmiTel wystąpił do Prezesa UKE o zmianę decyzji rezerwacyjnej na MUX-8 w zakresie warunków programowych - złożył w tej sprawie wniosek 25 stycznia 2019 roku. Zgodnie z wnioskiem TVP Sport mógłby być jednocześnie na dwóch multipleksach - MUX-3 i MUX-8, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2019 roku. Decyzja w tej sprawie zostanie jednak wydana po wcześniejszych uzgodnieniach z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - przekazał nam Martin Stysiak, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: rotalplus »

TVP Sport nadaje nielegalnie w MUX3. Wniosek o przedłużenie emisji złożony po terminie, decyzji brak a kanał nadaje ...
Najpierw 2 lata się ociągali z emisją w MUX-8, w końcu zawarli umowę po stawkach takich jak konkurencja a teraz blokują miejsca symultanicznym nadawaniem... Państwo Prawa tak działa

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: DVB-T/S »

Państwo potrafi zgnoić tego malutkiego a gigant robi co chce.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: hadam »

Państwo z definicji to my obywatele. Płacimy abonament, niektórzy nawet podwójnie, bo jeśli TVP jest zasilana z budżetu to przecież nie z pieniędzy partyjnych tylko znowu z naszych a jak jest każdy widzi. Co innego prywatne, komercyjne telewizje, mogą mieć poglądy jakie chcą, utrzymują się z reklam a ja obywatel mogę nie oglądać i tym samym nie wspierać jeśli mi się nie podoba. Niestety przy tzw. publicznej takiego wyboru nie mamy.
Natomiast pełna zgoda co do misji publicznej, za to należy się abonament nawet jeśli niektóre audycje misyjna nie przypadają wszystkim do gustu.
Z kolei gnębienie konkurencji za pomocą środków publicznych, to co miało i ma miejsce na przykładzie MUX-8, też mi się nie podoba, bo to też i moje pieniądze, a może ja właśnie chcę oglądać te kanały konkurencji. Oczywiście czym innym jest zdrowa konkurencja bez wykorzystywania zależnych instytucji państwowych.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: K63 »

wirtualnemedia.pl pisze:TVP Sport na pewno nie zniknie z naziemnej telewizji cyfrowej. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości stacja obecna na MUX-3 zacznie nadawać w jakości HD.
Chyba dopiero po przejściu na dvb-t2.
W artykule także o planach uruchomienia TVP Sport 2 i TVP 4K.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/t ... -komentarz

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Moim zdaniem nie trzeba czekać na przejście na DVB-T2, aby wprowadzić w życie tą czynność.
Być może np. obecna umowa pomiędzy TVP, a Emitelem w sprawie MUX-8 daje możliwość modyfikacji programowej TVP na tymże MUX-ie, a gdyby nie, to chyba umowę można napisać nową i/lub zerwać obecną, zaktualizować, dodać aneks itp. itd.
Myślę, że możliwy jest(najlepszy moim zdaniem - zależy dla kogo... z zainteresowanych bezpośrednio) taki układ kanałów(biorąc pod uwagę plany przejścia na nadawanie w jakości HD ośrodków regionalnych TVP, które to przejście według planów, miało się zakończyć do końca 2019 roku*; chociaż być może przejście na nadawanie w jakości HD ośrodków regionalnych TVP nie musi się od razu wiązać z praktycznym nadawaniem sygnału tych stacji gdziekolwiek, wtedy ta poniższa "lista" byłaby niewłaściwa):

MUX-3:
- TVP1 HD
- TVP2 HD
- TVP3 HD
- TVP Info HD
- TVP Sport HD

MUX-8:
- TVP Rozrywka
- TVP Kultura
- TVP Historia

Oto tutaj są kolejne już wyniki oglądalności stacji nadających w NTC za kwiecień 2019 roku, w porównaniu do kwietnia 2018 roku:
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/d ... ro-do-gory (szczególnie myślę, że są ważne do wzięcia pod uwagę i przeanalizowania razem z tymi z poprzednich miesięcy, dane dla kanałów z MUX-8, w tym: TVP Rozrywki, która miała przerwę w nadawaniu w NTC i "przenosiny" z MUX-3 na MUX-8 w ostatnim roku mniej więcej - wyłączona bodajże 7 czerwca 2018 roku wraz z wejściem TVP Sport SD na MUX-3 i wróciła chyba 22 grudnia 2018 roku na MUX-8).

Biorąc pod uwagę być może nieciekawe wyniki oglądalności, zasięgu "oglądalnościowego" MUX-8, w tym kanału TVP Sport HD - sytuacja z uruchomieniem kanału sportowego TVP w HD na MUX-3 wydaje się bardziej realna ze względu na zasięg i oglądalność stacji na MUX-3, niż pozostawienie wersji HD tylko na MUX-8(w perspektywie pozostawienia w NTC, tylko jednej wersji tego kanału(chyba HD) co miałoby nastąpić do końca 2019 roku**), gdzie oglądalność tej stacji mogłaby spaść drastycznie, a raczej chcąc zachować stabilność i płynność tej stacji, TVP na to nie mogłaby sobie pozwolić z tym kanałem(gdzie przy obecnej sytuacji z tego co słyszałem z oficjalnego źródła*** - porównując ją z czasem przed wejściem do NTC - są na "lekki plus" czy jakoś tak).
Szkoda, że wyniki oglądalności przedstawione w linku powyżej, kanału TVP Sport, nie są rozdzielone na wersje SD(MUX-3) i HD(MUX-8). Ale być może TVP ma takie dane i widzi "co i jak". Być może też i obecne wyniki oglądalności, zysków kanałów TVP Kultura i TVP Historia nie są wysokie w porównaniu z innym stacjami, stąd ich przenosiny z MUX-3 na MUX-8(raczej wtedy spadek zasięgu "oglądalnościowego" i zysków) nie byłby dużą stratą.
Tyle, że to, że coś pod względem biznesowym, zasięgowym, logistycznym i logicznym może się wydawać lepsze, nie znaczy, że dla podjęcia ostatecznej decyzji nie ma znaczenia "misyjność" itp. - czyli np. pozostawienia TVP Kultury w MUX-3...
Reasumując uważam, że tą "niedaleką przyszłością" może być koniec roku 2019, a początek 2020 mniej więcej.

* https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/j ... misja-w-hd
** https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/t ... -2019-roku
*** https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna ... -wszystko-
Ostatnio zmieniony 13 czerwca 2019, o 09:07 przez DVB-T(2) INQUIRING, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany