Dab+ Bielsko

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: Dab+ Bielsko

Post autor: hol2 »

Witam

Potwierdzam bardzo dobry odbiór radia DAB+ Mux-RB z Bielska na kanale 5A 176,640 MHz
pod Krakowem (okolice Krzeszowic), idzie to dużo lepiej niż DAB+ z Krakowa i Katowic !
Odbieram nawet na antenach teleskopowych lub druciku, na strychu. Na antenie zewnętrznej idzie jeszcze lepiej. Jestem jednak odsłonięty na Bielsko,Szyndzielnię, Skrzyczne, Łysą Horę w Czechach, może anteny się widzą odl ok 80 km. Na Kraków (30 km) jestem mocno zasłonięty i na Katowice (60 km) jestem trochę przysłonięty.

Muzyka też nie zła, zwłaszcza na Nuta, Mego i Bielsko. Fajny Mux z muzyką !

Z moich doświadczeń z DAB+ i odbiorem z Krakowa, Katowic i Bielska (nowy Mux-RB), to polecam z uwagi na dobry odbiór, czułość, małe w miarę jeszcze tanie (150-190zł) radio Sencor SRD 6600. (Mam jakieś porównanie bo używam 4 radia z DAB+) 150 zł było na promo w Auchanie, a tak normalnie to 179 zł, podobnie w Internecie ok 180-190 zł + koszty przesyłki.

Można go łatwo znaleźć i kupić w internecie wpisując nazwę Sencor SRO 6600 DAB+/FM.
Ma DAB/DAB+ oraz także FM z RDS, zasilanie zasilaczem 6V lub z akumulatorka wewnętrznego. Antena jest tylko teleskopowa, ale radio bardzo czułe w zakresie DAB+ jak i UKF FM. Ma wskaźnik poziomu sygnału. U mnie na strychu, nawet na tej antenie teleskopowej w różnych miejscach mieszkania odbiera ten nowy Mux-RB z Bielska prawie na maksa wg wskaźnika, a odbiór pewny stabilny stereo (ma dwa głośniki i jak na takie małe radio - ładnie gra). Odległość do Bielska to ok 100 km. Podobnie ale jednak słabiej na wskaźniku, odbiera w mieszkaniu na strychu DAB+ z Krakowa (30 km) i Katowic (60 km). Można antenkę teleskopową, zbliżyć lub połączyć drucikiem z anteną dachowa DAB czy UKF wtedy odbiera zwykle jeszcze lepiej, ale na antenie teleskopowej to już idzie dobrze. Ma wej Aux, brak gniazda słuch jak i line out. Ładnie gra na głośnikach.

Radio to w zakresie FM UKF też jest bardzo czułe, selektywne odbiera mi tu chyba wszystkie stacje z Krakowa, Katowic, Bielska, (np wg. http://www.radiomap.eu) a nawet z Czech z okolic Ostrawy w Czechach ok 150 km, niektóre nawet stereo i nawet na antenie teleskopowej (w różnych częściach mieszkania na strychu), bo stacje mogą sie nakładać).

Radio to Sencor SRD 6600 DAB+ ma niestety tylko 10 pamięci dla DAB i 10 dla FM, w porównaniu z innymi radiami DAB+/FM co używam i też dużo droższymi np HAMA DIR 3600MCB, KM0816, odbiera dużo lepiej, z tym, że te radia droższe maja gniazdko antenowe, oprócz anteny teleskopowej odkręcanej jak DIR36000 MCB (ma 30 pamiec dla DAB, 30 dla FM i 30 dla radia Internetowego). Czy oddzielne gniazdo antenowe na złacze F jak radio KM0816 (ma ok 90 pamieć DAB, 90 FM i 90 radio internetowe) i na antenie zewn też dobrze odbieraja DAB+. Mają też dużo wieksze i lepsze głośniki (cena 500-1200zł), zasilanie sieciowe lub na 12V

W radiach Hama, zamiast anteny teleskopowej na zwykłej antenowej F, można podłączyć antenę dachową, chyba prawie wszystkie radia Hamy tej klasy maja ten system, że można łatwo odkręcić antenę teleskopowa i dokrecić na złaczce typowej F antene dachową. Niestety takie gniazdo nie jest tez za wspaniałe, DAB+ odbiera w prawdzie dobrze, ale już FM z szumami gl dla stacji stereo. Mon idzie OK.

Mam jeszcze jedno radyjko DAB/DAB+ za 60-70 zł z budzikiem i FM i RDS, antena drucik, głośnik tylko jeden mono Soutmaster Model UR170WE też odbiera ok nawet w kuchni na przedłużonym nieco druciku, ale mono DAB+ i także na FM silniejsze stacje OK. 10 pamięci dla DAB i 10 dla FM

Używam - antena dachowa na DAB+ kilku elementowa Yaga ze wzmacniaczrm, służy tez do odbioru Mux8 na kan 6 (VHF) z Katowic, polaryzacja pozioma. Na tym idzie też DAB+ z Katowic 216,928MHz (kanał 11A) polaryz pozioma H, z Krakowa 218,640MHz (kanał 11B) polaryz pionowa chyba i z Bielska Mux-RB 176,640 MHz kanał 5B polaryz pionowa chyba u mnie bardzo silny. Radio Senecor SRD 6600 jak i Hama DIR3600 ma wskaźnik poziomu odbioru, tak, że można ustawić dany kanał, częstotliwość i manipulować anteną, przewodami b odbiór był jak najlepszy.

Tyle moich doświadczeń z DAB+, dodam jeszcze, że te radiostacje DAB+ sa praktycznie wszystkie w Internecie i na radiu internetowym, ale na DAB+ idzie to jednak zwykle lepiej jednak uważam.

Życzę dobrych odbiorów i pozdrawiam

JSo
Posty: 23
Rejestracja: 8 października 2019, o 13:59
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Openbox SX9
Instalacja antenowa: antena siatkowa, Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Lysa Hora, Ostrava

Zagadnienia Techniczne

Post autor: JSo »

Mam pytanie do fachowców. Jak to jest możliwe, że z multipleksu DAB+ z Bielska odbieram bardzo dobrze stacje Radio Bielsko oraz Express, a pozostałe stacje z tego multipleksu są głuche lub słyszalne szczątkowo. W przypadku telewizji cyfrowej (przynajmniej takie są moje doświadczenia) albo cały multipleks jest odbierany poprawnie albo wszystkie zawarte w nim stacje mają pikselozę lub nie ma ich wcale. Multipleks odbieram raczej przypadkowo, nie mam anteny skierowanej na Szyndzielnię, tylko szerokopasmową na Kosztowy dla odbioru telewizji, która Bielsko widzi bokiem.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Zagadnienia Techniczne

Post autor: pswiatki »

Obstawiam, że coś się porobiło z dosyłem kontentu do multiplexera i stąd taka sytuacja. Jak widzę ten MUX ma serwisy (stacje) tego samego bitratu i o tej samie ochronie przed błędami, więc odpada wyjaśnienie, że może jeden nisko-bitratowy (ale np. dobrze chroniony przed błędami) gra, a inne - słabiej chronione przed błędami i do tego o duzym bitacie - NIE grają. Moim zdaniem jakaś "sytuacja techniczna" po stronie nadawcy.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Zagadnienia Techniczne

Post autor: Max van Org »

Istnieją dwie możliwości:
  • Operator nastawił dla programów różne korekcje błędów, możliwe, że odbierasz programy z EEP 2-A a już z EEP 3-A masz problemy. Czesi wykorzystują w multipleksach TELEKO i RTI korekcje błędów EEP 1-A. Dla jednego programu w multipleksach lokalnych i CRo wykorzystują EEP 2-A. Polskie Radio i AVIS na Słowacji EEP 3-A. W Niemczech modne jest EEP 3-A, ale są też wyjątki jak ogólnokrajowe radio publiczne z EEP 2-A i dwa programy ogólnokrajowe – które powpychano na siłę do multipleksu z EEP 2-B.
  • 2. Niektóre odbiorniki mają problemy z przepływnością, coś tam było z 104 kbps i 136 kbps. Na czym odbierasz?

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Zagadnienia Techniczne

Post autor: pswiatki »

Jeśli nic nie zmieniali, to wszystkie serwisy mają taką samą ochronę przed błędami (3A, jak pamiętam).
Bitrat też (z wyjątkiem Radia Maryja) stały: 144 kbps.

JSo
Posty: 23
Rejestracja: 8 października 2019, o 13:59
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Openbox SX9
Instalacja antenowa: antena siatkowa, Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Lysa Hora, Ostrava

Re: Zagadnienia Techniczne

Post autor: JSo »

Dzisiaj już jest normalnie tzn. odbieram wszystkie stacje z tego multipkleksu. Chyba faktycznie coś było z dosyłem. Radio to Yamaha RX-S600D. Tak samo zachowywało się radio samochodowe (fabryczne radio Renault) tzn. odbierało tylko 2 stacje, a dziś już wszystkie.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Zagadnienia Techniczne

Post autor: pswiatki »

I to potwierdzałoby początkowe przypuszczenia.

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: Dab+ Bielsko

Post autor: modulator »

W multipleksie pojawiło się Radio Imperium. EEP 3-A, 128kb/s LC-AAC. Na razie leci cisza.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Dab+ Bielsko

Post autor: piotrek2802 »

Ostatnio zauważyłem że mam słabszy sygnał DAB+ Mux-RB z Bielska na kanale 5A. Odbieram w Krakowie i były 4 kreski na wskaźniku sygnału. Obecnie ledwo jedna kreska się świeci i czasem sygnał zanika na chwilę. To samo stwierdziłem w innej lokalizacji na antenie zewnętrznej też jest słabszy sygnał. Pozostałe mux z Krakowa i Katowic odbieram bez zmian.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Dab+ Bielsko

Post autor: ploomba »

piotrek2802 pisze: 21 września 2022, o 18:19 Ostatnio zauważyłem że mam słabszy sygnał DAB+ Mux-RB z Bielska na kanale 5A. Odbieram w Krakowie i były 4 kreski na wskaźniku sygnału. Obecnie ledwo jedna kreska się świeci i czasem sygnał zanika na chwilę. To samo stwierdziłem w innej lokalizacji na antenie zewnętrznej też jest słabszy sygnał. Pozostałe mux z Krakowa i Katowic odbieram bez zmian.
Sygnał jest słabszy na 100%. Też to zauważyłem. Niestety nie wiem od kiedy tak się stało. Czy pozmieniali jakieś parametry muxa (przedział ochronny czy cos innego).
We wakacje, w samochodzie, na calej trasie do pracy sygnał miałem rewelacyjny. Teraz są miejsca , w których na moment zanika.
Do tego mam problem z tym muxem w domu, gdzie kiedyś działał mi bez zająknięcia, a teraz musze mocno się nagimnastykować, żeby złapać sygnał (odbiorniki z antena teleskopowa , wewnatrz domu).
---------------
EDIT
Zauważyłem dziś coś ciekawego.
Do tej pory zazwyczaj sluchałem mux PR ze Skrzycznego. Sporadycznie sygnał mux PR zanikał mi w jakiś "dziurach" i przełączal sie automatycznie na FM (na tą samą stację). Przy takim przełączeniu (z DAB+ na FM i z powrotem) zawsze miałem sekundową przerwę w dzwięku (dźwiek z dab zanikał i po sekundzie lub mniej pojawiał sie dźwiek z FM),
Dziś jechałem w trasie sluchając radio Bielsko (RB Mux) i zniknął mi sygnał DAB, przełączył się na FM i co..i okazało się, że nie było nawet ułamka czy milisekundy przerwy. Odbyło się to niesamowicie płynnie. Nie było kompletnie nic słychać.
Ktoś tu kiedyś na forum pisał (albo na Radiopolsce), że takie przerwy sekundowe są spowodowane złym softem w odbiorniku samochodowym.
Z tego co dziś doświadczyłem, wychodzi, że nie do końca tak jest. Radio Bielsko i ich cały eksperymentalny mux jest tak zorganizowany, że na moim odbiorniku samochodowym przejscie z dab na FM i na odwrot, działa bezbłednie.
Czyli to Polskie Radio ma coś sknocone w swoim muxie cyfrowym, że nie działa to tak płynnie w moim odbiorniku.
Odbiornik samochodowy Kenwood KDC X7200DAB
=>> viewtopic.php?t=8645

Zablokowany