TVP Sport HD w MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: Krosnoludek »

22 grudnia ok. godz. 0:55 na MUX-8 pojawił się kanał TVP Sport w wersji HD, dotychczas znany nam z MUX-3 w SD.

PID V: 8042
PID A: 8043
SID: 54
LCN: 36
HbbTV

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: Kamilx »

Co ciekawe w wersji HD nie jest nadawana Telegazeta. Ponadto wersja HD jest opóźniona o około 3 sekundy w stosunku do wersji SD.

Scottie
Posty: 20
Rejestracja: 31 maja 2016, o 15:29
Instalacja antenowa: DIPOL LOG 5-12 / 21-60 H/V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: Scottie »

Kamilx pisze:Ponadto wersja HD jest opóźniona o około 3 sekundy w stosunku do wersji SD.
Nieprawda, TVP Sport HD nie jest opóźniony w porównaniu do wersji SD.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: Kamilx »

Sprawdziłem przed chwilą i dalej jest opóźniony o ok. 3 sekundy. Chyba, że MUX3 dla województwa podlaskiego ma jakieś przyspieszenie względem innych wersji MUX3.

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: Pablo70 »

Hmm a to nie jest tak, że odbiornikowi więcej czasu zajmuje zdekodowanie kanału HD niż SD i stąd opóźnienie ?

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: tranzystor »

Pablo70 pisze:Hmm a to nie jest tak, że odbiornikowi więcej czasu zajmuje zdekodowanie kanału HD niż SD i stąd opóźnienie ?
No to chyba oczywiste? :? To samo przy kodowaniu sygnału czyli w multiplekserach Emitela większy bitrate rozdzielczość to większa moc obliczeniowa czyli większe opóźnienia :roll: , myślałem że są tu kumaci ludzie i wiedzą skąd opóźnienia w sygnale cyfrowym ?! :roll: Pamiętam za dziecka że w szkole nawet nauczyciele nie wiedzieli skąd te opóźnienia w TV i błędnie uczyli że to z powodu wysyłania sygnału na satelitę :lol: choć prędkość sygnału radiowego jest znikoma i nie ma żadnego wpływu na opóźnienia w TV czy radiu. Opóźnienia występują też w streamach na portalu YouTube, często nawet ponad 10, 20 i więcej sekundowe - bo komputery (oprogramowanie) sygnał kodują (kompresują). :roll:

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: hadam »

Ja jeszcze dodam, tak dla przykładu, że np. Polsat HD z multipleksu TVS względem Polsatu SD z MUX-2, też jest z opóźnieniem. Nigdy nie przywiązywałem do takiej błahostki wagi, tak ma być i kropka. Sprzęt musi mieć czas na obróbkę, jak by było w 4K albo w 8K to jeszcze więcej.
Tak sobie przypominam, że jak były duble TVP 1 i TVP 2 to też tak było.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Jeśli macie w domach więcej niż jeden odbiornik różnych marek, lub jeden egzemplarz starszy, drugi nowszy, postawcie je obok siebie i uruchomcie ten sam dowolny kanał.

Idę o zakład, że z jednego nadajnika, ten sam kanał, z tej samej instalacji antenowej będzie miał na jednym odbiorniku opóźnienie, rzędu 2-3 sekund :D

Zatem to wszystko jest kwestią odbiornika i ile czasu potrzebuje na zdekodowanie cyfrowego sygnału.

Słusznie zwrócił uwagę kolega wyżej, że kodowanie sygnału też ma w tym lekki udział.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: pablo82 »

Opoźnienie TVP Sport HD względem TVP Sport SD jest o 2 sekundy. Sprawdzone na włączonych jednocześnie obydwu tv w dwóch pokojach.
Ps. Odbiór z nadajnika Św Krzyż.

Scottie
Posty: 20
Rejestracja: 31 maja 2016, o 15:29
Instalacja antenowa: DIPOL LOG 5-12 / 21-60 H/V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: Scottie »

OK, ja pisałem tylko, że u mnie na pewno nie ma opóźnienia 3 i więcej sekundowego. Owszem jest, ale nie na tyle, żeby robić z tego jakiś większy problem.
PS. Mecze będzie oglądać w SD, bo tam będziecie widzieć bramkę 2-3 sekundy wcześniej?! ;)

mathey
Posty: 99
Rejestracja: 6 kwietnia 2013, o 21:07
Miejscowość: Lower Silesia
Odbiornik: JVC LED LT58VA8000,
ArivaT760i/MantaDVBT06@LG42LC42
Instalacja antenowa: Siatka no-name z symetryzatorem + rozgałęźnik na 2 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina, Sky Tower, Černá hora

Re: TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: mathey »

dvbtowiec pisze:Jeśli macie w domach więcej niż jeden odbiornik różnych marek, lub jeden egzemplarz starszy, drugi nowszy, postawcie je obok siebie i uruchomcie ten sam dowolny kanał.

Idę o zakład, że z jednego nadajnika, ten sam kanał, z tej samej instalacji antenowej będzie miał na jednym odbiorniku opóźnienie, rzędu 2-3 sekund :D

Zatem to wszystko jest kwestią odbiornika i ile czasu potrzebuje na zdekodowanie cyfrowego sygnału.

Słusznie zwrócił uwagę kolega wyżej, że kodowanie sygnału też ma w tym lekki udział.
Dokładnie, żeby pomiar był w miarę wiarygodny trzeba by to sprawdzać na identycznych tv/dekoderach i nawet na kablach, które nie różnią się zbyt dużo w długości żeby nie było się do czego przyczepić.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

@pablo82 Test który wykonałeś jest mało wiarygodny, gdyż jak już sam zauwazyłeś strumień cyfrowy zawierający sygnał HD wymaga większej mocy obliczeniowej (tym samym czasu) na jego rozkodowanie. Sprawdź (o ile masz różne odbiorniki) TVP Sport SD na obydwu odbiornikach, lub TVP Sport HD na dwóch różnych odbiornikach.
Czy masz idealnie zsynchronizowane? ;)
Jeśli masz te same odbiorniki, to jest szansa że tak, ale jeśli masz różne, to moim zdaniem powinieneś słyszeć tzw. pogłos, a to świadczy o tym że masz lekkie opóźnienie na jednym z nich :D

Tak samo jak nie rozpakujecie identycznego pliku zip na dwóch różnych komputerach w tym samym czasie, zwłaszcza jeśli jeden z nich ma kilka lat i słabszy procesor, mniej pamięci operacyjnej, wolniejszy dysk ;)
Scottie pisze:PS. Mecze będzie oglądać w SD, bo tam będziecie widzieć bramkę 2-3 sekundy wcześniej?! ;)
Nawet na kanałach SD w zależności od odbiornika bramka u sąsiada może być 2-3 sekund wcześniej, jeśli sąsiad i ja oglądalibyśmy TVP Sport w wersji SD :D

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: pablo82 »

@dvbtowiec. Pogłosu nie mam. Posiadam oba tv marki Samsung. Podczas gdy na obu mam włączony TVP Sport SD to obraz widzę i dźwięk słyszę w tym samym czasie. Specjalnie stanąłem na korytarzu po środku mieszkania, by mieć wgląd na oba tv. Wiem, że to głupie, tak stać i się gapić na dwa tv w obu pokojach jednocześnie. To samo tyczy się TVP Sport w HD. Dźwięk i obraz jest jednocześnie na obu tv. Nie ma pogłosu.
Ps. Natomiast względem satelity z Hotbirda, to program TVP Sport HD, TVP 1 HD oraz TVP Info HD "lecą" o sekundę szybciej, a niżeli z DVB-T. Wyjątek stanowi TVP 2 HD z transpondera CP, który na satce leci kilka sekund później, a niżeli z DVB-T.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Satelita to oczywiście inna bajka.
Masz szczęście jednym słowem :)
Ja mam 2 Soniaki, różnica w latach między nimi co najmniej kilka i na tym starszym, dwa te same kanały, z identycznej instalacji, dają różnicę w czasie do 2s.
Co świadczy o tym że ten nowszy jest szybszy w dekodowaniu sygnału ;)

I jednocześnie potwierdzam że gdy zmienię kanał na tym samym odbiorniku z SD na HD w przypadku TVP Sport, to słyszę i widzę przez sekundę obraz tego co już było na SD.
Nie ma innego wytłumaczenia, jak tylko takie o jakim piszemy. HD ma więcej danych i więcej czasu jest potrzebne na ich rozkodowanie.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: pablo82 »

dvbtowiec pisze:Nie ma innego wytłumaczenia, jak tylko takie o jakim piszemy. HD ma więcej danych i więcej czasu jest potrzebne na ich rozkodowanie.
Dokładnie masz rację. Jest tak jak piszesz kolego. Pozdrawiam.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: eter »

Technika cyfrowa to jedno, drogi dosyłów sygnałów to drugie.
Kiedyś w technice analogowej, niby sygnał jak tutaj pisze kolega z satki, nie powinien mieć opóźnienia względem na przykład UKF.
Nic podobnego, sygnał analogowego radia satelitarnego miał opóźnienie w stosunku do naziemnego.
Poza tym, obecnie ta sama stacja nadająca z różnych nadajników jest często poprzesuwana czasowo.
Mam taką stację, że jej sygnał ma różnicę około czterech sekund.
Takie różnice w dźwięku nadawanym analogowo są spowodowane pewnie różnymi drogami dosyłów...więc nie tylko sam rodzaj dźwieku (cyfrowy), przy emisji analogowej ma jak widać na to wpływ, ale wiele innych czynników.
Owszem, kiedyś pogłosów w emisjach naziemnych prawie się nie spotykało.
Teraz to jest wszechobecne.

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: piotrek93 »

Mnie zastanawia dlaczego TVP SPORT HD nie ma ścieżki E-AC-3 albo chociaż AC-3 skoro jest wersja SD i HD to po co nadawać dźwięk w mpeg?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Pewnie dlatego że trzeba by było zredukować gdzie indziej, żeby oddać na dodatkową ścieżkę dźwiękową, a nie każdy odbiornik sobie z tą ścieżką by poradził.
Wyłączenie obecnej ścieżki zapewne nie jest brane pod uwagę, gdyż wersja SD jest w MUX3 tymczasowo.

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: piotrek93 »

Nie zredukować tylko wyrzucić ścieżkę mpeg to, według specyfikacji każdy powinien kupić wersje wspierającą kodek e-ac-3 i taka wersja powinna być nadawana szczególnie na kanałach HD.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: TVP Sport HD w MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Nie zrobią tego. Na początku gdy powstawał MUX8 wszystkie 4 komercyjne kanały miały ścieżkę E-AC-3.
Potem dodano pod naciskiem nadawców mpeg. Zgadnij z jakiego powodu?

Zablokowany