MUX 1 Brak odbioru

onn
Posty: 5
Rejestracja: 11 stycznia 2019, o 23:02
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: MANTA 32LHA69
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/ PKiN/ Raszyn

MUX 1 Brak odbioru

Post autor: onn »

Witam !

Posiadam antene siatkowa oraz ze wzmacniaczem antenowym problem polega gdyz jest brak odbioru na mux1 wczesniej nie bylo z tym problemu nie wiem co sie stalo, jezeli jest sygnal to strasznie koduje sie obraz.. Dziwi mnie rowniez fakt , ze gdy jest godzina 4-5 nad ranem jest normalny odbior :) Kilka dni temu nawet w dzien przez kilka godzin byl normalny obraz takze ja tego nie rozumiem dlaczego sa takie zaklocenia na MUX1. Mieszkam 70 km od Warszawy wiec raczej sygnal sciagam z Warszawa / PKiN. Skierowalem antene na Ciechanow bo mam tylko 30 km ale niestety lapie tylko kanaly z MUX3. Macie panstwo jakies pomysly co w tej sytuacji zrobic?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX 1 Brak odbioru

Post autor: K63 »

Regulamin Forum pisze:W trakcie rejestracji należy uzupełnić wszystkie dostępne pola w tym:
Lokalizacja – pole na wpisanie lokalizacji (miejscowość) odbioru, czyli miejsca w którym odbieramy sygnał DVB-T (np. miejsce zamieszkania)
Odbiornik - miejsce na wpisanie podstawowych informacji na temat wykorzystywanego odbiornika (odbiorników), takich jak model i typ. Wielkość pola 60 znaków.
Antena - miejsce na opis wykorzystywanej instalacji antenowej: rodzaj, model, typ anteny i miejsce zawieszenia. Wielkość pola 80 znaków.
Nadajnik - nazwa obiektu nadawczego, na który skierowana jest antena DVB-T. Długość pola 25 znaków.
onn pisze:brak odbioru na mux1
onn pisze:Mieszkam 70 km od Warszawy wiec raczej sygnal sciagam z Warszawa / PKiN
Na którym kanale masz zaprogramowany ten mux? Jakie ma parametry sygnału?

onn
Posty: 5
Rejestracja: 11 stycznia 2019, o 23:02
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: MANTA 32LHA69
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/ PKiN/ Raszyn

Re: MUX 1 Brak odbioru

Post autor: onn »

Ja już nie mam siły na to, niech się mądrzejsza głowa wypowie, przepraszam w ogóle K63 , że teraz się akurat wypowiadam. Powiem Ci szczerze teraz np 90% kanałów się koduje z jakiego powodu nie mam zielonego pojęcia! wcześniej nie miałem tej MUX1 ale mówię no nic trudno i sobie darowałem. Próbowałem przekręcać antenę na Ciechanów ale łapie mi tylko i wyłącznie MUX1 a wiecie Państwo, że tylko w weekend jest dobry sygnał, troche paranoja ja nie wiem jak to w ogóle wytłumaczyć. Dzisiaj znowu skanowałem kanały (Antena skierowana na Warszawę) heh odbiera tylko MUX3 oczywiście koduje się tak na 10% także jako tako można coś jeszcze obejrzeć, ale jestem pewny jutro w dzień 0 sygnału, mux 3 mam na kanale 27 - 522 MHz. Chciałbym dodać, że kabel wymieniłem i tak rozkminiam możliwe, że zasilacz może jest przegrzany bądz może ta siatkówka się po prostu nie nadaje, ja to wszystko montowałem bodajże w 2012 roku także no troche już lat mineło. Ja to tak czuje, że kupie nową antenę albo jakiś zestaw wraz z dobrym zasilaczem z tą złączką F odrazu, wcześniej tyle razy musiałem kabel skracać bo zazwyczaj był brak sygnału aż mnie ku*wica brała. Co mi Panowie doradzacie? Jak macie czas i chęci proszę odpowiedzieć.

Do Ciechanowa mam 30 km
Warszawa 70 km

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX 1 Brak odbioru

Post autor: K63 »

onn pisze: 12 czerwca 2020, o 23:17 Do Ciechanowa mam 30 km
Warszawa 70 km
Miejscowość :?:
Jak wysoko zamontowana antena? Są przed nią jakieś przeszkody?
Jaki wzmacniacz? Zasilacz wymieniałeś?

onn
Posty: 5
Rejestracja: 11 stycznia 2019, o 23:02
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: MANTA 32LHA69
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/ PKiN/ Raszyn

Re: MUX 1 Brak odbioru

Post autor: onn »

Płońsk

Antena jest na wysokości 5m, jeśli chodzi o przeszkody to są drzewa, mimo wszystko w tamtym roku było wszystko ok. Chodzi Ci o ten wzmacniacz puszkowy? posiadam LNA-177, niestety zasilacza nie wymieniałem hmm i co teraz?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX 1 Brak odbioru

Post autor: VAHANARA »

onn pisze: 12 czerwca 2020, o 23:17 wcześniej tyle razy musiałem kabel skracać bo zazwyczaj był brak sygnału aż mnie ku*wica brała.
Czyli co - kabel się urywał przy separatorze napięcia czy woda w nim bywała w puszce antenowej albo coś innego?
onn pisze: 12 czerwca 2020, o 23:17 Co mi Panowie doradzacie? Jak macie czas i chęci proszę odpowiedzieć.
1. Pstryknąć z bliska otwartą puszkę anteny, o ile masz taką możliwość.

2. Wymienić zasilacz antenowy. Typowo, najpierw padają zasilacze, wzmacniacze LNA są żywotne...

onn
Posty: 5
Rejestracja: 11 stycznia 2019, o 23:02
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: MANTA 32LHA69
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/ PKiN/ Raszyn

Re: MUX 1 Brak odbioru

Post autor: onn »

Przy tym miałem zazwyczaj sporo problemów, Często było tak, że nagle brak sygnału nie wiem czy tam coś nie łączyło i po skróceniu wszystko było ok.

https://iv.pl/image/GtS5eI4

I tam rozmyślałem gdybym zamawiał jakiś zestaw to wraz z tym zasilaczem, fajna opcja z ta złączką bez żadnego pier... skracania i w ogóle..
https://ibb.co/DCBDXK7

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX 1 Brak odbioru

Post autor: VAHANARA »

onn pisze: 23 czerwca 2020, o 02:46I tam rozmyślałem gdybym zamawiał jakiś zestaw to wraz z tym zasilaczem, fajna opcja z ta złączką bez żadnego pier... skracania i w ogóle..
https://ibb.co/DCBDXK7
Najpewniejsze i nie wnoszące w zasadzie zakłóceń są tego typu rozwiązania --> https://www.dipol.com.pl/separator_zasi ... _C0397.htm + https://www.dipol.com.pl/zasilacz_impul ... _D0016.htm.

To są rozwiązania klasy "F&F" czyli "Fire and Forget"... ;)

onn
Posty: 5
Rejestracja: 11 stycznia 2019, o 23:02
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: MANTA 32LHA69
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/ PKiN/ Raszyn

Re: MUX 1 Brak odbioru

Post autor: onn »

O fajna sprawa, To już zasilacz nie jest potrzebny skoro jest w separatorze?

Wymieniłem zasilacz antenowy i niestety w ogóle nie łapie żadnych programów, zdaje mi się , że te antenę można wyrzucić i kupić nową ;)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX 1 Brak odbioru

Post autor: poxipol »

Antena ot tak pewnie od razu się nie zepsuła.
Problemem zapewne będzie przedwzmacniacz LNA o nadmiernym wzmocnieniu.
Przedwzmacniacze LNA to gorszy sort.
Brak filtracji ( cewek ) wzmacnia wszelaki śmietnik  spoza zakresu odbioru.
Szczelna obudowa z blachy może powodować gromadzenie się nadmiernej wilgoci,bez możliwości jej szybkiego odparowania.
Przedwzmacniacze nie wymagają całościowego ekranowania.

Wstępne pomiary wykonuje się na antenie pasywnej z symetryzatorem,a pózniej ewentualnie wymiana anteny o lepszych parametrach lub odpowiedni przedwzmacniacz o dobranym wzmocnieniu.
.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: MUX 1 Brak odbioru

Post autor: Martens »

poxipol pisze: 27 czerwca 2020, o 20:29 Przedwzmacniacze LNA to gorszy sort.
Brak filtracji ( cewek ) wzmacnia wszelaki śmietnik  spoza zakresu odbioru.
A jakie przedwzmacniacze polecasz?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX 1 Brak odbioru

Post autor: poxipol »

Po wprowadzeniu kolejnej dywidendy cyfrowej,cofamy się z antenami jak i jej osprzętem w ubiegły wiek.
Coraz większy ścisk kanałów,SFM,sukcesywny wzrost zakłóceń w eterze,przyszłościowy nowy standard telewizyjny,pewnie wymusi na producentach nowych lepszych opracowań,podobnie jak było w analogu.

Przedwzmacniacz antenowy powinien wzmacniać kanały robocze z dobrym tłumieniem jego dolnego i górnego pasma.
Ostatnio z ciekawości zamontowałem przedwzmacniacz Wa-3/IV K  21-41 wielkości puszki zwrotnicy,gdzie wcześniej pojawiały się zakłócenia na przeróżnych przedwzmacniaczach.
Ku zdumieniu na starym polkatowskim przedwzmacniaczu-odbiór bez zastrzeżeń.
Obecnie można dużo rzeczy zaproponować,a na razie można sobie zaśpiewać " ale to już było" i oby wróciło.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: MUX 1 Brak odbioru

Post autor: Martens »

No właśnie, po refarmingu mam słaby MUX-2 (na k. 21) sąsiadujący z silnym MUX-3 (na k. 22). I na MUX-2 pojawiły się okresowe zakłócenia, których przed refarmingiem nie było. Zachodzi prawdopodobnie potrzeba zastosowania jakiegoś dobrego przedwzmacniacza, aby podnieść jakość sygnału MUX-2, ale jednocześnie też nie przesterować MUX-3. Przymierzałem się do zakupu LNA-101. Czy to będzie dobre rozwiązanie?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX 1 Brak odbioru

Post autor: poxipol »

Odbiór z jakiej anteny i odbierane kanały.
Jeżeli konieczny jest przedwzmacniacz to czy mocniejszy,czy słabszy będzie tak samo wzmacniał wszystkie kanały.
Problemem jest duże zróżnicowanie poziomów sygnałów odbieranych kanałów.
Do wyrównania ich służy filtr korekcyjny np.4-kanałowy ustawiany ręcznie.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: MUX 1 Brak odbioru

Post autor: Martens »

Antena kierunkowa z symetryzatorem, a odbierane kanały to:
21 - MUX-2 (słaby sygnał)
22 - MUX-3 z TVP3 Gdańsk (bardzo silny sygnał)
25 - MUX-4 (bardzo silny sygnał)
26 - MUX-3 z TVP3 Olsztyn (bardzo słaby sygnał)
27 - MUX-1 (słaby sygnał)

P.S. Przepraszam za off-topic, który powstał. Prośba o wydzielenie dyskusji i przeniesienie jej do właściwego tematu. ;)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX 1 Brak odbioru

Post autor: poxipol »

Z tego co widać najlepszy odbiór jest z Jaśkowej Kopy,ale to tylko dwa MUX-y.
Jagodnik to nadajnik o niskich mocach nadawczych i pewnie profil terenu gorszy.
Po zmianach to nowe wyzwanie wiążące się z dostosowanie instalacji do istniejących potrzeb.
Powinieneś podać istniejące miejsce lokalizacji i typ anteny.

Zablokowany