Mux8 antena 30 km od nadajnika

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
raf44
Posty: 3
Rejestracja: 27 października 2015, o 19:11
Odbiornik: Wiva
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 16/21-60 DVB-T, balkon, 1 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Mux8 antena 30 km od nadajnika

Post autor: raf44 »

Witam, mam problem z odbiorem sygnału w mux8 (kwadraciki przy dynamicznych scenach) antena to dipol 19/21-60 DVB-T, pozostałe muxy odbiera ok. W mojej lokalizacji (Kielce) dla mux 8 mam ERP max 10 i polaryzację pionową. W opisie anteny jest, że polaryzacja V jest możliwa po obróceniu anteny o 90st.. Pytanie czy nie wpłynie to na odbiór innych muxów?
Czy od tej anteny będzie lepsza antena dookólna, dostępna na serwisach aukcyjnych - taki talerz?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Mux8 antena 30 km od nadajnika

Post autor: K63 »

raf44 pisze:mam problem z odbiorem sygnału w mux8 (kwadraciki przy dynamicznych scenach) antena to dipol 19/21-60 DVB-T
Ta antena konstrukcyjnie nie jest przeznaczona do odbioru pasma VHF, na którym nadaje mux-8. To że mimo to jakoś odbiera, świadczy o mocnym sygnale.
raf44 pisze:W opisie anteny jest, że polaryzacja V jest możliwa po obróceniu anteny o 90st.. Pytanie czy nie wpłynie to na odbiór innych muxów?
Czy antena ma wzmacniacz? Jeżeli nie, to w puszce antenowej masz fabryczny symetryzator na k.21-60 i powinieneś zmienić go na k. 6-60. W korzystnych warunkach wystarcza to do poprawy odbioru mux-8.
Obrócenie anteny "na bok" w pewnym stopniu może (ale nie musi) poprawić odbiór mux-8, ale zmieni polaryzację odbioru dla mux-ów 1-3. W efekcie może pojawić się problem z odbiorem wszystkich mux-ów. Możesz się o tym szybko przekonać. Wystarczy popuścić nakrętki uchwytu anteny, wysunąć ją, obrócić o 90 st. i ponownie wsunąć do uchwytu.
Obrazek
raf44 pisze:Czy od tej anteny będzie lepsza antena dookólna, dostępna na serwisach aukcyjnych - taki talerz?
Nie zawracaj sobie głowy takimi wynalazkami.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Mux8 antena 30 km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Nie kombinuj tylko kup antenę VHF Hirschmann i zwrotnicę.

Zablokowany