Mux 8 Radziszów

cinek-28
Posty: 16
Rejestracja: 3 lipca 2017, o 22:11
Miejscowość: Wola Radziszowska
Odbiornik: TV Samsung seria 6
Instalacja antenowa: UHF siatka + ATZ5 VHF połączone zwrotnicą Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Mux 8 Radziszów

Post autor: cinek-28 »

Dzień dobry,
Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu z odbiorem mux8 w miejscowości Radziszów. Do najbliższego nadajnika mam 20 km, do kolejnego 60 km. Próbowałem różnych anten, kabli i wzmacniaczy bez rezultatu. Całkowity brak sygnału. Co ciekawe zaraz po uruchomieniu mux8 z nadajnika Wisła Skrzyczne miałem stabilny odbiór przez ok. miesiąc. Po tym czasie aż do teraz nigdy nie udało się już odebrać choćby szczątkowego sygnału. Myśląc, że to jakieś zakłócenia napisałem do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Poniżej odpowiedź jaką otrzymałem :

"W związku z problemami w odbiorze telewizji DVB-T, występującymi w Radziszowie przy
ul. Rynek, podjęto działania mające ustalić przyczynę ich występowania. W tym celu
w dniach 18 i 19 października 2017 r. przeprowadzone zostały pomiary sygnału DVB-T.
Pomiary przeprowadzono w trzech punktach zlokalizowanych wzdłuż ulicy Rynek. Zostały
one wykonane za pomocą miernika ETL Rohde&Schwarz. W ich trakcie, miernik podłączono
za pomocą kabla Triset 113 o długości 10 metrów do anteny Yagi Dipol wyposażonej we
wzmacniacz o wzmocnieniu 30 dB. Antenę zawieszono na wysokości 7 m n.p.t. i skierowano
tak aby uzyskać maksymalny poziom odbieranego sygnału. Dodatkowo przeprowadzono
ocenę jakości odbioru przy pomocy odbiornika telewizyjnego będącego na wyposażeniu
Ruchomej Stacji Monitoringowej. W wyniku pomiarów uzyskano następujące wartości
napięć sygnałów telewizyjnych MUX8 dla częstotliwości 191,5 MHz:
punkt pomiarowy 1 (N 49° 56' 20'' E 19° 48' 36''), azymut anteny 248°
- dla 7-go kTV => 43,0 dBµV (MUX8), brak synchronizacji miernika
punkt pomiarowy 2 (N 49° 56' 25'' E 19° 48' 42''), azymut anteny 248°
- dla 7-go kTV => 40,4 dBµV (MUX8), VBER > 5,4e-3
punkt pomiarowy 3 (N 49° 56' 30'' E 19° 48' 50''), azymut anteny 248°
- dla 7-go kTV => 65,3 dBµV (MUX8), brak synchronizacji miernika
Wartości napięcia oraz stopy błędów sygnału MUX8, nadawanego na częstotliwości
191,5 MHz uzyskane w trakcie pomiarów, we wszystkich punktach pomiarowych nie były
wystarczające aby zapewnić odbiór programów telewizyjnych na odbiorniku zamontowanym
w Ruchomej Stacji Monitoringowej.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że w miejscu wykonywania pomiarów, ze względu
na ukształtowanie terenu (dolina przysłonięta wzgórzami), odbiór programów wchodzących
w skład MUX8, z istniejących nadajników jest znacznie utrudniony."

Czekałem od 2017 roku z nadzieją, że coś się zmieni ale teraz jeżeli na tym muxie ma być więcej kanałów to warto by było go odbierać.
I teraz pytanie, moja antena to teraz 13 elementowa yagi robiona ręcznie według książki na kanał 7 i wzmacniacz LNA 188, do tego ok. 6m kabla Triset 113. W instalacji już raczej wiele nie zdziałam więc może ma ktoś wiedzę gdzie można prosić, wnioskować, zgłaszać takie sprawy w celu podniesienia mocy lub zmiany parametrów nadajnika ?

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: Mux 8 Radziszów

Post autor: Ikey »

cinek-28 pisze: 14 sierpnia 2019, o 21:16 .......
punkt pomiarowy 3 (N 49° 56' 30'' E 19° 48' 50''), azymut anteny 248°
- dla 7-go kTV => 65,3 dBµV (MUX8), brak synchronizacji miernika
.......
Cóż, jak dla mnie ten fragment raportu mówi wszystko... Jak zwykle problemem jest SFN.
Sygnał przy dobrej instalacji antenowej byłby możliwy do odbioru, gdyby nie kilka przeszkadzajek na k7 wokół Ciebie.
Patrzyłem na profile na https://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html i nie jest za dobrze, ale nie ma tragedii.
Co pokazują mierniki sygnał/jakość w TV?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Mux 8 Radziszów

Post autor: K63 »

Prawdę mówić mam sporo wątpliwości po przeczytaniu tego raportu.
cinek-28 pisze: 14 sierpnia 2019, o 21:16 miernik podłączono za pomocą kabla Triset 113 o długości 10 metrów do anteny Yagi Dipol wyposażonej we
wzmacniacz o wzmocnieniu 30 dB. Antenę zawieszono na wysokości 7 m n.p.t.
Ciekawe który to model anteny, bo określenie "Yagi Dipol" nic nie mówi. Czy była to yagi VHF, czy może UHF? Ponadto mapy zasięgu sporządza się dla anten zwieszonych na wysokości 10 m n.p.t., a tutaj przeprowadzono pomiar na 7 m. Wg mapki Emitel-a bezproblemowy odbiór powinien być z pobliskiej Chorągwicy, a przeprowadzono pomiary tylko dla azymutu 248°, czyli Skrzycznego.
Ikey pisze: 15 sierpnia 2019, o 06:00
cinek-28 pisze: 14 sierpnia 2019, o 21:16 .......
punkt pomiarowy 3 (N 49° 56' 30'' E 19° 48' 50''), azymut anteny 248°
- dla 7-go kTV => 65,3 dBµV (MUX8), brak synchronizacji miernika
.......
Cóż, jak dla mnie ten fragment raportu mówi wszystko... Jak zwykle problemem jest SFN.
Sygnał przy dobrej instalacji antenowej byłby możliwy do odbioru, gdyby nie kilka przeszkadzajek na k7 wokół Ciebie.
Zwróć uwagę że poziom sygnału 65,3 dBµV osiągnięto przy zastosowaniu wzmacniacza 30 dB. Jeżeli na antenie pasywnej sygnał przy poziomie ok. 45 dBµV nie ma odpowiedniej jakości, to nie będzie jej miał także przy 65 dBµV.
W promieniu 20-60 km jest 4 nadajniki na k.7 (Chorągwica - Rabka - Miechów - Skrzyczne). Jeżeli występuje problem SFN, to miernik za kilkanaście lub kilkadziesiąt tys. zł raczej nie powinien mieć problemu, by to wychwycić i powinna pójść odpowiednia informacja do Emitel-a.
Jeżeli natomiast jednoznacznie stwierdzono, że Radziszów jest tzw. "dziurą odbiorczą", to na stronie UKE powinna znaleźć się taka informacja dla potencjalnych odbiorców.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux 8 Radziszów

Post autor: poxipol »

W kraju przy istniejącej modulacji min.poziom sygnału z uwzględnieniem niewielkiego marginesu wynosi 48 dBuV
Do tego współczynnik C/N czyli stosunek fali nośnej do szumu,który nie byłby mniejszy od wartości min 29 dB.
Jeżeli nie uzyskamy tych min wartości na zaciskach anteny,to każdy wzmacniacz można sobie wsadzić w buty.

Okoliczne nadajniki w sieci SFN mają różne wartości kierunkowe.
Przypuszczam że na Skrzycznem zmienione te wartości.
Nieraz bywa że w jednym miejscu odbioru się pogorszy,a w innym polepszy.

Próbowałeś odbioru z Kosztowy odległość.ok 63 km

cinek-28
Posty: 16
Rejestracja: 3 lipca 2017, o 22:11
Miejscowość: Wola Radziszowska
Odbiornik: TV Samsung seria 6
Instalacja antenowa: UHF siatka + ATZ5 VHF połączone zwrotnicą Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Mux 8 Radziszów

Post autor: cinek-28 »

Próbowałem z Katowic na kanale 6 w polaryzacji poziomej ale też bez rezultatu. Na DVBTmap można podglądnąć charakterystykę nadajnika i w moim kierunku jest spore wytłumienie. Próbowałem też z Rabki ale tam jeszcze słabszy nadajnik.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Mux 8 Radziszów

Post autor: K63 »

Z "okolicznych" nadajników w kierunku Radziszowa mux-8 masz wytłumiony i jest nadawane ...
- Skrzyczne - ok. 0.8 kW
- Chorągwica - ok. 4 kW
- Rabka - ok. 0.06 kW
- Miechów - ok. 0.6 kW
- Katowice - ok. 3 kW

cinek-28
Posty: 16
Rejestracja: 3 lipca 2017, o 22:11
Miejscowość: Wola Radziszowska
Odbiornik: TV Samsung seria 6
Instalacja antenowa: UHF siatka + ATZ5 VHF połączone zwrotnicą Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Mux 8 Radziszów

Post autor: cinek-28 »

Dzień dobry wszystkim,
Dzisiaj ponownie pojawił się samochód Emitela z masztem na którym zamontowane były dwie anteny vhf. Jedna to typowa yagi z dwoma elementami przed dipolem a druga to jakiś model logarytmiczny. Panowie na pewno sprawdzali Chorągwice i Skrzyczne bo to widziałem rozmawiając z nimi. Czy sprawdzali inne nadajniki nie wiem bo nie chciałem za długo im przeszkadzać. Bardzo jestem ciekawy czy Emitel może wnioskować o budowę jakiegoś doświetlacza czy po prostu pojawi się informacja, że w tym rejonie niema możliwości odbioru mux 8 z żadnego nadajnika

Zablokowany