Problem z mux 1

krzysztofrun
Posty: 20
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:27

Problem z mux 1

Post autor: krzysztofrun »

Witam.mam pytanie .czy są moze jakies problemy techniczne z mux 1 w okolicach wawy?

krzysztofrun
Posty: 20
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:27

Re: Problem z mux 1

Post autor: krzysztofrun »

To moze zapytam inaczej.czy możliwe jest by instalacja antenowa nagle przestała odbierac jeden mux a pozostałe działają jak żyleta?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Problem z mux 1

Post autor: VAHANARA »

W Warszawie mux-1 odbieram normalnie, i to na wewnętrznym wynalazku, więc wygląda, że idzie OK.

Tak, może tak być, że wygasza się odbiór tylko jednego mux-a - wcale nie rzadki przypadek. Zwłaszcza, że mux-1 idzie wysoko, na k-58, więc jest bardzo podatnym na wszelkie złośliwości, jak silny bliski BTS lub AP pracujące w paśmie 800 czy 'padnięty' któryś z elementów instalacji antenowej.

krzysztofrun
Posty: 20
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:27

Re: Problem z mux 1

Post autor: krzysztofrun »

Własnie muszę znależć co padło.dzięki za pomoc.trzeba poszukac

krzysztofrun
Posty: 20
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:27

Re: Problem z mux 1

Post autor: krzysztofrun »

Wszystko wskazuje na to ze cos mi zakłóca ten mux1.czy symetryzator nie daje rady hmm.chyba trzeba bedzie pomyslec nad jakims delikatnym wzmacniaczem i zasilaczem.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Problem z mux 1

Post autor: VAHANARA »

krzysztofrun pisze: 21 października 2019, o 10:26Wszystko wskazuje na to ze cos mi zakłóca ten mux1.
Pierwszy strzał to LTE. Masz antenę z filtrem? Jak nie, trzeba by dołożyć, najlepiej przy odbiorniku. Np. Signal z Dipola.
krzysztofrun pisze: 21 października 2019, o 10:26czy symetryzator nie daje rady hmm.chyba trzeba bedzie pomyslec nad jakims delikatnym wzmacniaczem i zasilaczem.
Symetryzator do zakłóceń nic nie ma - no, może poza tym, że jeśli jest BEZ złącza F, to stanowi dodatkową 'antenkę' dla zakłóceń. Jednak, zacząłbym od filtru LTE. Na szeroką skalę rozpowszechnia się LTE na paśmie 800, a moce, zarówno BTS-ów, jak i routerów są powalające. Wystarczy, że zmodyfikowano gdzieś koło ciebie BTS na pasmo 800, albo jakiś sąsiad zaczął używać pasma 800. Ale, jeśli sąsiad - ta raczej zakłócenia byłyby okresowe i chwilowe.

krzysztofrun
Posty: 20
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:27

Re: Problem z mux 1

Post autor: krzysztofrun »

Dzieki za podpowiedz.jak znajde troche czasu to sprobuje sie tym zajać.mam nowy symetryzator tylko aby go kiedys zamienic.jak to nie pomoze to pomysle o tym filtrze.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Problem z mux 1

Post autor: biopar »

Kujawsko-pomorskie (Grudziądz) - odbierany z Kisielic również zgłasza problem od jakiegoś miesiąca z 1 MUXem. Ten sam przypadek, co kolega z Wawy. Nagle antena przestała działać? Reszta muxów bez problemu.


---- EDIT ----

Spacer z drabiną na maszt i lekkie "poruszenie" kablami i anteną rozwiązało problem... Wiosną czeka mnie pewno odświeżenie 10 letniej instalacji :)

krzysztofrun
Posty: 20
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:27

Re: Problem z mux 1

Post autor: krzysztofrun »

Nowy symetryzator nie pomógł.wciaż jest problem z mux 1.zakupiłem wzmacniacz antenowy przelotowy wraz z zasilaczem na f.zobaczymy .jak to nic nie da to trzeba będzie chyba zamienic symetryzator na cos mocniejszego.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Problem z mux 1

Post autor: VAHANARA »

A filtr LTE próbowałeś?

krzysztofrun
Posty: 20
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:27

Re: Problem z mux 1

Post autor: krzysztofrun »

ale to tylko ten mux by nie działał dziwne to jest?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Problem z mux 1

Post autor: VAHANARA »

krzysztofrun pisze: 9 kwietnia 2020, o 09:52 ale to tylko ten mux by nie działał dziwne to jest?
Nic nie jet dziwne - tak może być jak najbardziej, zresztą pisałem to wcześniej.

Może być też tak, że najbardziej zakłócany jest k58, ale mniejsze zakłócenia mogą być też na k48, mało tego - to może sięgnąć nawet na k27, choć tam to już tylko śladowe ilości, w zasadzie niewyczuwalne dla oglądającego, ale widoczne np. na zmianach poziomu k27. Ale to wszystko nieprzewidywalne jest, bo zależne od miejscowych uwarunkowań.

Oczywiście, u ciebie może to też być kwestią samej instalacji (różne cuda wianki się zdarzają), ale dla mnie faworytem jest LTE.

krzysztofrun
Posty: 20
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:27

Re: Problem z mux 1

Post autor: krzysztofrun »

Dzięki za pomoc. będę kombinował dalej. kiedyś to zrobię :D .nieraz ustawienie telewizji naziemnej jest trudniejszej niż sat.

krzysztofrun
Posty: 20
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:27

Re: Problem z mux 1

Post autor: krzysztofrun »

Okazuje się że antena nie chce współpracować z zasilaczem i wzmacniaczem (wtedy odbiera tylko mux8 dziwne)więc wróciłem znowu do symetryzatora .przy tv podpiąłem wzmacniacz liniowy do którego dodałem zasilacz.wszystko na 100% .niestety mux 1 nie odbiera .niewiem o co mu chodzi. będąc jednak na dachu odkryłem że kabel w paru miejscach jest zniszczony tzn nie ma na nim obudowy widac oplot. Tylko czy skoro to było by przyczyną problemu reszta by działała?Ma ktos jakis pomysł?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Problem z mux 1

Post autor: poxipol »

Okolice Warszawy to synchronizacja wszystkich mux-ów na tym samym kanale.
Na nadajniku PKiN K 58,niby charakterystyka kierunkowa,ale są też wycięcia do minus 5 dB.

Jeżeli posiadasz antenę uzależnioną częstotliwościowo,to najwyższy jej zysk będzie na wysokich kanałach.
Jeżeli występuje problem z synchronizacją w twoim odbiorniku,to dodatkowe wzmocnienie sygnału powoduje negatywny odbiór-również na innych kanałach odbioru w SFM.
Rozwiązaniem może tu być selektywny filtr środkowo-zaporowy K 58 o tłumieniu uzależnionym od sytuacji,względnie regulowany.

Uszkodzenie izolacji zew.kabla,przy np.dostaniu się tam wody powoduje zmianę jego impedancji falowej.

krzysztofrun
Posty: 20
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:27

Re: Problem z mux 1

Post autor: krzysztofrun »

Dzieki za pomoc.zacznę od wymiany kabla a dalej zobaczę co będzie się działo.

krzysztofrun
Posty: 20
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:27

Re: Problem z mux 1

Post autor: krzysztofrun »

filtr lte nie pomógł niestety.wszystko działa oprócz mux 1.trzeba bedzie wymienic kabel ale to jak bedzie dobra pogoda .ewentualnie antenę .dziwne ze zestaw zasilacz + wzmacniacz wcale nie odbiera .tylko na symetryzatorze ale bez mux 1.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Problem z mux 1

Post autor: poxipol »

W twoim przypadku filtr LTE ma za małe tłumienie własne.

krzysztofrun
Posty: 20
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:27

Re: Problem z mux 1

Post autor: krzysztofrun »

Sam juz niewiem.wiem ze niechce mi sie juz dokupowac kolejnych urzadzen i ze byc moze trafię ze to akurat to.na spokojnie jak sie zrobi cieplo wymienie antenę na nową i kabel na porzadniejszy .

krzysztofrun
Posty: 20
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:27

Re: Problem z mux 1

Post autor: krzysztofrun »

Coś jest dziwnego z tym.od kilku dni mux 1 sam zaczął lepiej odbierac.nie wiem o co chodzi. prawie nie ma błędów.

Zablokowany