Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: Dobrycel »

Dzien dobry
Co sie dzieje z nadajnikiem Rabka / Luboń Wielki woj. Małopolskie
Od kilku miesiecy notorycznie są problemy z Mux2 - 36 kanał (594 MHz)
Inne muxy z tego nadajnika Siła 100% Jakośc 80%
Dzisiaj 01.11.2019 około godziny 10:00 brak tego muxa. Problemy z tym muxem (z tego nadajnika) wystepuja wielokrotnie. Inne muxy z tej lokalizacji sa ok.

Gdzie i jak zgłaszać awarie?

/Edycja 01.11.2019 g.14.21 poprawiono na Mux2
Ostatnio zmieniony 1 listopada 2019, o 14:22 przez Dobrycel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: K63 »

Dobrycel pisze: 1 listopada 2019, o 10:51 są problemy z Mux3 - 36 kanał (594 MHz)
Mux-3 czy mux-2, bo na k.36 nadaje mux-2?

Piotr1995
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwietnia 2020, o 18:43
Miejscowość: Białka
Odbiornik: LG OLED TV
Instalacja antenowa: Nie wiem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Luboń Wielki

Re: Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: Piotr1995 »

Witam,
Również od kilku miesięcy nie mogę odbierać mux 2
Siła sygnału jest 90-100% natomiast jakość 0 % i nie ma obrazu ani dźwięku.
Pozostałe mux-y siła i jakość 90-100%
Dodam ze mieszkam w Białce.

Bardzo proszę o odpowiedz co się dzieje???

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: K63 »

Piotr1995 pisze: 16 kwietnia 2020, o 08:16 mieszkam w Białce
Koło Makowa Podhalańskiego?
Jaka antena? W którym kierunku skierowana?
Piotr1995 pisze: 16 kwietnia 2020, o 08:16 Siła sygnału jest 90-100% natomiast jakość 0 % i nie ma obrazu ani dźwięku.
Pozostałe mux-y siła i jakość 90-100%
Jak stroiłeś odbiornik - automatycznie czy ręcznie? Na jakich kanałach masz zaprogramowane poszczególne mux-y?

Piotr1995
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwietnia 2020, o 18:43
Miejscowość: Białka
Odbiornik: LG OLED TV
Instalacja antenowa: Nie wiem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Luboń Wielki

Re: Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: Piotr1995 »

Tak koło Makowa Podhalańskiego.
Antena taka jak z linku
https://www.google.pl/search?q=antena+d ... 8L889wQ_xM

Antena ustawiona w kierunku lubonia.
Wszystko było idealnie do jesieni 2019
I zniknął mux 2 czyli kanały Polsat, TVN itd.

Odbiornik stroiłem automatycznie i wyszukuje te kanały. Kanały zaprogramowany się automatycznie.
Dziś obraz jest ale siła sygnału około 98% jakość ledwie 2 %
Pozostałe maja kanał 34 siła i jakość okolice 95%
Kanał 43 siła i jakość 100%

Proszę o odpowiedz i pomoc.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: K63 »

Piotr1995 pisze: 16 kwietnia 2020, o 19:59 koło Makowa Podhalańskiego
Skoro był odbiór i zniknął, to może zmieniły się lokalne warunki odbiorcze lub winna jest instalacja.
Instalacja na jeden czy więcej odbiorników? Jaki masz przewód? Ile ma lat? Może on wycina Ci tę częstotliwość?
Teren masz trudny (dolina otoczona górami). W takich warunkach prawdopodobnie lepiej spisałaby się siatka.
Piotr1995 pisze: 16 kwietnia 2020, o 19:59 Antena taka jak z linku
https://www.google.pl/search?q=antena+d ... 8L889wQ_xM
Ze wzmacniaczem, czy bez?
Piotr1995 pisze: 16 kwietnia 2020, o 19:59 Dziś obraz jest ale siła sygnału około 98% jakość ledwie 2 %
Możesz spróbować
- zmienić wysokość zawieszenia anteny (wyżej / niżej)
- delikatnie zmienić kierunek ustawienia anteny
- obrócić antenę w innym kierunku i próbować odbioru z odbicia od okolicznych gór
Wykonując te czynności należy włączyć w odbiorniku opcję wyszukiwania ręcznego na k.36 i obserwować paski sygnałowe. W razie poprawy, sprawdzić w ten sam sposób parametry na k.34 i 43.

Piotr1995
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwietnia 2020, o 18:43
Miejscowość: Białka
Odbiornik: LG OLED TV
Instalacja antenowa: Nie wiem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Luboń Wielki

Re: Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: Piotr1995 »

Dziękuje za pomoc.
Instalacja na razie na jeden telewizor.
Jest zasilacz.
Kabel normalny antenowy biały.
Instalacja robiona w czerwcu 2019 czyli prawie nowa.

Proszę odpowiedzieć na moje pytanie dlaczego problem występuje tylko na mux 2.
Pozostałe siła i jakość prawie 100% i idealny odbiór.

Jak można rozwiązać ten problem.
Jeżeli zaczynam ruszać antena pozostałe muxy się pogarszają spada jakość i siła sygnału.

Jedno mam jeszcze pytanie tuż nad antena jest przyłączenie światłowodu do domu właśnie jesienią zeszłego roku. Czy może to mieć jakiś związek.

Chętnie umówiłbym się z kimś aby u mnie to ustawił oczywiście za opłata. Czy jest Pan może chętny.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: K63 »

Piotr1995 pisze: 17 kwietnia 2020, o 00:18 Jest zasilacz
Czyli jest wzmacniacz. Budżetowe chińskie zasilacze lubią stosunkowo często nawalać, co może skutkować problemami z odbiorem.
Piotr1995 pisze: 17 kwietnia 2020, o 00:18 Kabel normalny antenowy biały
No cóż, z wyglądu wszystkie są podobne, ale mogą się różnić jakością wykonania i parametrami. Ten przewód powinien mieć jakieś napisy/symbole na zewnętrznej izolacji, co może być wskazówką odnośnie jego jakości.
Piotr1995 pisze: 17 kwietnia 2020, o 00:18 Proszę odpowiedzieć na moje pytanie dlaczego problem występuje tylko na mux 2.
Pozostałe siła i jakość prawie 100% i idealny odbiór.
Czy jest to na pewno k.36? Może na automatycznym strojeniu telewizor wczytał mux-2 na k.23 z Chorągwicy?
Jeżeli jest to jednak k.36, to może się tak zdarzyć że w trudnym terenie część kanałów będzie odbierała dobrze, a część będzie miała gorsze parametry uniemożliwiające stabilny odbiór. Wówczas pozostają tylko "manewry" i "wędrówki" z anteną w poszukiwaniu stabilnego odbioru na wszystkich mux-ach.
Piotr1995 pisze: 17 kwietnia 2020, o 00:18 Jedno mam jeszcze pytanie tuż nad antena jest przyłączenie światłowodu do domu właśnie jesienią zeszłego roku. Czy może to mieć jakiś związek.
Pomocna mogłaby być jakaś fotka jak to wygląda na maszcie oraz jak wygląda okolica, którą "widzi" antena skierowana na Luboń?
Sam światłowód nie powinien zakłócać, jedynie jakieś urządzenia. Dla pewności najlepiej po kolei wyłączać (chwilowo) wszystkie urządzenia będące w pobliżu telewizora lub instalacji, które mogą być potencjalnym źródłem zakłóceń.
Piotr1995 pisze: 17 kwietnia 2020, o 00:18 Chętnie umówiłbym się z kimś aby u mnie to ustawił (...) Czy jest Pan może chętny
Może uda się znaleźć kogoś bliżej, bo ja do Białki mam ok. 150 km.

Piotr1995
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwietnia 2020, o 18:43
Miejscowość: Białka
Odbiornik: LG OLED TV
Instalacja antenowa: Nie wiem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Luboń Wielki

Re: Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: Piotr1995 »

Proszę podać przykład dobrego zasilacza to zakupie i od tego zaczniemy, ponieważ odbiór był bardzo dobry i nagle zniknął.
Antena skierowana w kierunku Lubonia ma po drodze do nadajnika kilka gór.

Aktualnie od 3 dni odbiór poprawił się obraz się nie zacina ale siła 90-100 % a jakość 0-6%
To teraz nierozumiem jakość taka marna a nie zacina się ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: poxipol »

Sprawdziłem odbiór poszczególnych MUX-ów z Lubonia w Krakowie,przy antenie skierowanej na Chorągwicę.Odbiór bez zmian ze 100% jakością sygnału ( bez żadnych zasilaczy )

Swego czasu podobny problem był w okolicy Nowego Targu podyktowany synchronizacją nadajników Gubałówka -Luboń.
Niewielka korekta w ustawieniach związanych z synchronizacją w jednym miejscu poprawi odbiór,a w innym może pogorszyć.
Jeżeli występuje taki problem to dla zwiększenia jakości sygnału,należy selektywnie wytłumić poziom sygnału na zakłócanym kanale.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: VAHANARA »

Piotr1995 pisze: 18 kwietnia 2020, o 21:02Aktualnie od 3 dni odbiór poprawił się obraz się nie zacina ale siła 90-100 % a jakość 0-6%
To teraz nierozumiem jakość taka marna a nie zacina się ?
LG tak mają, właśnie przy problemach z SFN-em. Potrafią wyświetlać prawidłowy obraz nawet przy jakości 0%, choć dla zwykłych kanałów (nie SFN) już przy kilkudziesięciu procentach jakości mogą się zaczynać artefakty na ekranie.

Może to i SFN, może wzmacniacz nie wyrabia, a może coś zakłóca. Próbowałeś zmiany ustawienia anteny - tak plus minus do kilkudziesięciu stopni?

Piotr1995
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwietnia 2020, o 18:43
Miejscowość: Białka
Odbiornik: LG OLED TV
Instalacja antenowa: Nie wiem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Luboń Wielki

Re: Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: Piotr1995 »

Tak próbowałem pogarszają się pozostałe muxy.
Jak ustawić tego sfn ??

Ponownie proszę o podanie przykładu dobrego wzmacniacza bo ten mój pewnie jest jakieś badziewny. Zaczniemy od wymiany zasilacza.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: VAHANARA »

Piotr1995 pisze: 19 kwietnia 2020, o 08:35Ponownie proszę o podanie przykładu dobrego wzmacniacza bo ten mój pewnie jest jakieś badziewny. Zaczniemy od wymiany zasilacza.
1. Powiedz na początek, ile jest mniej więcej kabla antenowego i jaki to typ? Wcześniej już było o to pytanie. To ważne, bo kiepski kabel też może się przyczyniać do problemów z odbiorem.

2. Jaki masz teraz wzmacniacz? Bo może wcale nie jest zły i nie ma co wymieniać.

3. Masz separator zasilania w postaci czarnej, kątowej wtyczki antenowej - coś w tym stylu --> https://www.dipol.com.pl/zasilacz_wzmac ... _D0010.htm ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: K63 »

Piotr1995 pisze: 19 kwietnia 2020, o 08:35 Jak ustawić tego sfn ??
SFN to emisja tzw. jenoczęstotliwościowa, czyli synchroniczna emisja tego samego sygnału na takiej samej częstotliwości, na określonym terenie. Za synchronizację SFN odpowiada operator. Ty jedynie możesz ograniczyć jego wpływ na odbiór, odpowiednio ustawiając lub montując antenę.
W tym wypadku jest to emisja SFN mux-2 na k.36 (594 MHz), na obszarze pokrytym sygnałem przez nadajniki Gorlice - Szczawnica - Rabka - Zakopane. Teoretycznie, Białka nie powinna znajdować się w zasięgu nadajników na Gubałówce czy Przehybie, a zatem problem "rozjechania się" synchronizacji nie powinien występować. No, ale teoria nie zawsze ma pokrycie z rzeczywistością.

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: wieslaw »

UKE na swojej stronie https://uke.gov.pl/o-nas/delegatury-mapa/ pisze między innymi
"Monitorujemy widmo częstotliwości. Eliminujemy zakłócenia w odbiorze sygnału radiowego i telewizyjnego.
"Skontaktuj się z nami w swoim województwie"
Trzeba skorzystać z zaproszenia - może pomogą w tej sprawie.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: poxipol »

Najprościej ujmując obraz w obrazie przy dobrym poziomie sygnału.
Wystarczy niewielka korekta z synchronicznego nadajnika i gdzieś się poprawia,a gdzie indziej pogarsza.Przy czym w takich sytuacjach poszczególne odbiorniki różnie sobie z tym radzą,gdzie decydują tysięczne sekundy.

Twój przypadek nie jest odosobniony,wystarczy przeczytać pierwszy post w tym temacie.
Uszkodzona antena,kabel,przedwzmacniacz,zasilacz,rzutowałby również na odbiór pozostałych kanałów 34i43
Jakieś zakłócenia typu lokalnego,powodują znaczniejszy spadek poziomu sygnału,przy marnej jego jakości..
Wzmacniacz w takich przypadkach nie jest żadnym antidotum,a wręcz przeciwnie,jeszcze bardziej wzmacnia pozom zakłóceń i wnosząc dodatkowo szumy własne.

Tak jak stwierdził kol.@K63 ograniczenie negatywnego wpływu.
Ze względu na ukształtowanie terenu powalczyć z anteną może być utrudnione.Większe wzniesienia powodują rozchodzenie się fal jak w optyce i pod niewiadomym kątem może dochodzić sygnał zakłócający.

Pole do popisu jest duże.
Jeżeli sama antena nie da rady,to trzeba wyjść z założenia że poziom sygnału zakłócającego jest słabszy od użytecznego.
K 36 można wytłumić do minimalnej wartości wynikającej z danej modulacji sygnału.

Piotr1995
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwietnia 2020, o 18:43
Miejscowość: Białka
Odbiornik: LG OLED TV
Instalacja antenowa: Nie wiem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Luboń Wielki

Re: Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: Piotr1995 »

Panowie czyli co z tym teraz zrobić ?
Mux 1 i mux 3 idealnie siła i jakość zawsze 90-100%
Jeżeli byłby problem z antena kablem wzmacniaczem problem występował by przy mux 1 i 3

Czyli jest to problem niezależny ode mnie?

Czy zmienić położenie anteny na Wisła Skrzyczne
tam jest moc nadajników 100kw a Luboń ma tylko 10

Kraków odpada bo za daleko.

Tylko szkoda mi tego odbioru mux1 i 3 bo są idealne z Lubonia.

Proszę o odpowiedz.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: K63 »

Piotr1995 pisze: 19 kwietnia 2020, o 20:32 Czy zmienić położenie anteny na Wisła Skrzyczne
tam jest moc nadajników 100kw a Luboń ma tylko 10

Kraków odpada bo za daleko.
To nie kwestia odległości i mocy nadawczej, tylko możliwości odbiorczych z danego nadajnika. W jeden części Białki być może łatwiej jest odebrać Luboń, w innej Chorągwicę, a w jeszcze innej Skrzyczne. Może być też tak, że lepszy sygnał z Lubonia złapiesz odwracając antenę w przeciwnym kierunku (z odbicia). :?:
Chorągwica jest chyba w mniej więcej podobnej odległości jak Skrzyczne (40-45 km). :?: Ponadto Chorągwica emituje z mocą maksymalną dookólnie, a Skrzyczne tylko w kierunku północnym.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: poxipol »

Wracając do początku.
Posiadasz antenę 16-el.typu Yagi,zakupioną w komplecie z przedwzmacniaczem o wzmocnieniu 30 dB.
Jaki jest rzeczywisty poziom sygnału decyduje zysk energetyczny anteny,nie wzmocnienie wzmacniacza.
Jeżeli odbiór z pasywnej antenki ( z symetryzatorem ) jest w pewnym zakresie poniżej wymaganego poziomu,to w celu zrekompensowania strat na kablu i dodatkowym osprzęcie stosuje się przedwzmacniacz,ani za słaby ani za mocny.
Nieuzasadnione użycie przedwzmacniacza skutkuje mniejszym lub większym pogorszeniem jakości sygnału (sprawdzić to można na lepszej klasy mierniku-nie wskazniku )
Czy w twoim przypadku jest takie uzasadnienie ?

Pisałeś o zasilaczu.
Poniekąd możesz podmienić go na regulowany napięciowo,gdzie płynnie możesz osłabiać poziom sygnału.( w tym przypadku w całym paśmie )
Przypuszczam że zauważalna reakcja będzie będzie poniżej 5V
Jeżeli jakość sygnału będzie się poprawiać to wtedy filtr środkowo -zaporowy K 36 bez uszczerbku innych kanałów.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Rabka / Luboń Wielki - Awaria? Problemy od kilku miesiecy

Post autor: Dobrycel »

Czyli jednak coś z tym Luboniem jest nie tak. Mam takie przypadki że cały mux 2 znika. Nawet przy wyłączonym LCN.
Piotr wg mnie, dołóż 2 antene jak mozesz, daj trójnik na kablu ale jak dasz rade to trójnik w domu przed TV jakby to miało pogorszyc odbior. Ewentualnie (jak sie na tym znasz) i nie stanowi to dla Ciebie problemu to zrob tak:
Druga antena (jesli odległość od pierwszej nie jest duża, to z anteny na Skrzyczne pociągnij kabel do 1 anteny na Luboń, załłóż trójnik i wepnij kabel z pierwszej) Lekki spadek sygnału bedzie ale powinien byc stabilny odbior. Pewnie napiszą, że Pasci. Ale ja takie pasci mam i działa. Zadne inne rzeczy u mnie nie działały. Chodzi o to, abys nie kupował za duzo kabla, bo jakby nie zadziałało, to bedziesz stratny na kablu. Jesli zadziała, to bym kupił kabel i trójnik w domu dał. Trójnik to cos ala beczka ale to ma 3 złącza. Jak amsz antene i kawałek kabla pobaw sie. JAk zrobisz zaoszczedzisz na instalatorze.

Zablokowany