Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: biopar »

Iława/Kisielice -> coś tu jest nie tak, albo coś źle widzę. Na kanale 24 powinien być MUX2, a jest MUX 3 HEVC (bez telewizji lokalnych). Na kanale 38 od dzisiaj nie powinno być nic, a jest MUX2 HEVC (powinien wylądować na 43 - tam mam nic). Na kanałach 26, 29, 36 są MUX 3 regionalne, ale bez HEVC... na kanale 8 MUX8 nie HEVC...

to co to za rewolucja? Tyle że nie mam MUX 1 w ogóle?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: DanielK »

Andrzej RATM pisze: 25 kwietnia 2022, o 16:44 A ja prosiłbym o informację co w przypadku gdy teoretycznie, zgodnie z mapami emimaps zasięg jest, a w praktyce jego nie ma? Gdzie skierować sprawę I do kogo?
Poprawić antenę. Sprawdzić instalację antenową.
Dobry poradnik jest tutaj:
:arrow: https://dvbt2wpolsce.pl/porady/111-prze ... a-problemy
oraz na przykład też tutaj:
:arrow: https://www.emitel.pl/strefa-klienta/od ... -cyfrowej/

biopar pisze: 25 kwietnia 2022, o 17:04 Iława/Kisielice -> coś tu jest nie tak, albo coś źle widzę. Na kanale 24 powinien być MUX2, a jest MUX 3 HEVC (bez telewizji lokalnych). Na kanale 38 od dzisiaj nie powinno być nic, a jest MUX2 HEVC (powinien wylądować na 43 - tam mam nic). Na kanałach 26, 29, 36 są MUX 3 regionalne, ale bez HEVC... na kanale 8 MUX8 nie HEVC...

to co to za rewolucja? Tyle że nie mam MUX 1 w ogóle?
Iława/Kisielice:
MUX-1 - k. 43
MUX-2 - k. 38
MUX-3 bez zmian
MUX-4 - k. 46
MUX-5 - k. 33

Tutaj też jeśli nie odbierasz kanału 43 i 46 to instalacja antenowa do sprawdzenia.

Cytat z tej strony:
Zmiany kanałowe dla niektórych odbiorców bywają niekorzystne, ze względu na nieprawidłową instalację antenową.
Na przykład MUX-2 po zmianach zaczął nadawanie na kanale 47 (Jelenia Góra). Wcześniej był tam nadawany MUX-4 z kanałem Wydarzenia 24, jednak niewiele osób było świadomych nadawania tego programu w TV naziemnej, a poza tym często stare instalacje antenowe po prostu nie są w stanie odebrać np. kanałów powyżej 40, albo np. antena "wycina" część pasma w okolicy kanału 21 i sam k. 21 również. To powoduje, że po zmianach jest mniej kanałów niż przed zmianą.
Są przypadki, gdzie w woj. lubuskim nigdy nie odbierano MUX-1 wcześniej nadawane na kanale 45, właśnie z powodu złej instalacji antenowej, a do tej pory Polsat czy TVN były dla tych osób wystarczające. Po zmianie MUX-2 z kanału 21 na 45 już nie odbierają i zgłaszają problem.
Ostatnio zmieniony 25 kwietnia 2022, o 17:36 przez DanielK, łącznie zmieniany 1 raz.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: biopar »

DanielK pisze: 25 kwietnia 2022, o 17:26 Tutaj też jeśli nie odbierasz kanału 43 i 46 to instalacja antenowa do sprawdzenia.
Wczoraj MUX 4 - Wydarzenia24 chodziły :/ dzisiaj nie ma nic a nic... cisza, już nie mówię o obrazie, ale w testach ani siła, ani jakość :/

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: DanielK »

@biopar - poczekaj do środy zapewne trwają jeszcze konfiguracje sieci.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: biopar »

Na kanale 24, której nie ma w spisie jeżeli chodzi o Kisielice, jest MUX 5-3 (TVP Kultura HEVC, TVP3Warszawa HD HEVC, TVP ROZRYWKA HD HEVC, TVP DOKUMENT HEVC, TVP KOBIETA HEVC, TVP GO).
W dodatku na moim TV co chwilę pikseloza. Postaram się zrobić skrina, bo to nie taka pixeloza gubiąca sygnał, tylko taka, jakby odbicie sygnału na analogu.

EDIT: Chciałem zatrzymać na tych pixelach, żeby zrobić skrina. Po cofnięciu 15 sekund, przekłamania nie pokazują się :/ Obraz idealny... Nie liczyłbym na update z LG :/ chyba, że ktoś z Was ma jakieś chody :/

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: szymon9904 »

Kanał 24 jest tymczasowy - ze względu na to, że zarówno k. 27, jak i 33 są obecnie zajęte przez obecnie nadające multipleksy - MUX-1 Elbląg/Jagodnik i MUX-2 Olsztyn/Pieczewo.
Reszta zgadza się z rozpiską. MUX-1 na k. 43, MUX-2 na k. 38, MUX-4 bez zmian - na k. 46.

Andrzej RATM
Posty: 5
Rejestracja: 30 kwietnia 2021, o 20:25
Miejscowość: Ligota Piękna
Odbiornik: Sony XF-9005

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: Andrzej RATM »

DanielK pisze: 25 kwietnia 2022, o 17:26
Andrzej RATM pisze: 25 kwietnia 2022, o 16:44 A ja prosiłbym o informację co w przypadku gdy teoretycznie, zgodnie z mapami emimaps zasięg jest, a w praktyce jego nie ma? Gdzie skierować sprawę I do kogo?
Poprawić antenę. Sprawdzić instalację antenową.
Dobry poradnik jest tutaj:
:arrow: https://dvbt2wpolsce.pl/porady/111-prze ... a-problemy
oraz na przykład też tutaj:
:arrow: https://www.emitel.pl/strefa-klienta/od ... -cyfrowej/

Problem polega na tym, że pomiary wykonywałem z anteną https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A1911.htm bez wzmacniacza (sam symetryzator)na wysięgniku 3m z 2m przewodem i miernikiem AMIKO MULTITRACKER 2. Sygnał z Chełmca w miejscowości Sokołowsko, jednym z najwyższych punktów w tej miejscowości. Sygnał w granicach 30 dbuV. Jedynie co, to wskoczyły mi Śnieżne Kotły sygnałem z odbicia od gór z mocą 38-42 dbuV i jego wykorzystuję, ale niestety potrafi czasami "przykrzaczyć"

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: biopar »

Czy teraz na TVNie macie w oryginalnej wersji językowej dźwięk 5.1? Dolby Digital jest... kiedyś wszystkie filmy w oryginalnej wersji leciały DD 5.1. Teraz mam tylko stereo.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: biopar »

Jest ktoś w stanie potwierdzić, czy z Kisielic leci coś na docelowych kanałach 43 i 46? U mnie nadal cisza, i nie wiem, czy mam się denerwować kupować 3 antenę, czy wstrzymać konie :/

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: dvbtowiec »

Zastąp wzmacniacz LNA w swojej antenie przez symetryzator i sprawdź odbiór.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: BiTCity »

biopar pisze: 26 kwietnia 2022, o 20:30 Jest ktoś w stanie potwierdzić, czy z Kisielic leci coś na docelowych kanałach 43 i 46? U mnie nadal cisza, i nie wiem, czy mam się denerwować kupować 3 antenę, czy wstrzymać konie :/
Raczej to wina SFNu u mnie też cisza,a przed Zmianami Mux1 był na kanale 38 i był najlepiej odbierany z Iławy. Terez na tym samym kanale nadaje Mux1 z Chojny i brak sygnału bez względu w którym kierunku ustawie antene. To ta sama sytuacja co użytkownika Eter z pierwszego etapu refarmingu. Niestety skończyły się dalekie odbiory tv bez profesjonalnej anteny.

Artur912
Posty: 155
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, o 13:19
Odbiornik: Cabletech
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na zewnątrz z lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Jesenik Ostawa Opawa Klimkovice

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: Artur912 »

biopar pisze:Jest ktoś w stanie potwierdzić, czy z Kisielic leci coś na docelowych kanałach 43 i 46? U mnie nadal cisza, i nie wiem, czy mam się denerwować kupować 3 antenę, czy wstrzymać konie :/
Do nadajnika masz blisko tak jak wyżej wymień na symetryzator

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: BiTCity »

biopar pisze: 26 kwietnia 2022, o 20:30 Jest ktoś w stanie potwierdzić, czy z Kisielic leci coś na docelowych kanałach 43 i 46? U mnie nadal cisza, i nie wiem, czy mam się denerwować kupować 3 antenę, czy wstrzymać konie :/
Doleciała do mnie rano Iława w DVBT2 i mogę potwierdzić że na 43 był sygnał, ale szybko zniknął. Uchwyciłem tylko Mux2 na najlepszym 38 kanale z Iławy.
Obrazek

Pojawił się jeszcze Płock więc to pewnie tropo.

Tak wygląda kanał 44 Mux2 ale skąd Chojna, Piła, Gdańsk, Płock ..
Obrazek

Obrazek

Sygnał się poprawia, ale niestety trzeba wrócić do obowiązków. Także nie będzie tak źle z DVBT2 przy tropo.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: biopar »

Artur912 pisze: 26 kwietnia 2022, o 21:59 Do nadajnika masz blisko tak jak wyżej wymień na symetryzator
Pamiętam, jak na początku zakładałem instalację na samym symetryzatorze nie odbierało nic. Dlatego skończyło się wzmacniaczem. Mam instalację zsumowaną przez pasywny SWE 40-01, może to mieć wpływ? Czy uszkodzony kabel może mieć wpływ na tłumienie pewnych częstotliwości? Jak wspominałem - satka na tym kablu pojawia się i znika, niewiedzieć czemu. Jestem w stanie wymienić kable na dworzu, aczkolwiek, tam są pozakładane jakieś czarne, żelowe... mają z 6 lat. w ścianach będzie kłopot :(
Jakby ktoś coś odebrał na tym 43,46 z Iławy, dajcie znać... w weekend może coś dam radę powalczyć, chociaż żona już na ogród łypie :)

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: DanielK »

biopar pisze: 28 kwietnia 2022, o 19:48 Mam instalację zsumowaną przez pasywny SWE 40-01, może to mieć wpływ? Czy uszkodzony kabel może mieć wpływ na tłumienie pewnych częstotliwości? Jak wspominałem - satka na tym kablu pojawia się i znika, niewiedzieć czemu. Jestem w stanie wymienić kable na dworzu, aczkolwiek, tam są pozakładane jakieś czarne, żelowe... mają z 6 lat. w ścianach będzie kłopot :(
Jakby ktoś coś odebrał na tym 43,46 z Iławy, dajcie znać... w weekend może coś dam radę powalczyć, chociaż żona już na ogród łypie :)
Ogród zdrowszy niż TV ;)

SWE 40-01 ma tłumienie sygnału naziemnego 8 dB a to ma znaczenie. Co do reszty to może być wina starych kabli niestety (niekoniecznie tych czarnych zewnętrznych).

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: K63 »

Emitel podsumował proces refarmingu pasma 700 MHz
Zakończyliśmy z sukcesem najbardziej złożony i wymagający projekt w historii naszej Spółki. Przygotowania rozpoczęliśmy już w 2018 roku, a pierwsze przełączenia częstotliwości zostały wykonane w marcu 2020 r. W realizację projektu zaangażowanych było blisko 300 naszych ekspertów, prace pochłonęły ponad 130 tysięcy roboczogodzin. W pracach uczestniczyło również około 300 pracowników z 40 firm zewnętrznych z Polski i zagranicy. Sprzęt i urządzenia na potrzeby projektu transportowaliśmy drogą morską, lotniczą i drogową. Musieliśmy stawić czoła licznym utrudnieniom, np. zamkniętym z powodu pandemii portom i lotniskom, ograniczeniom i restrykcjom lokalnym oraz na granicach, które zmuszały nas do ciągłych zmian w harmonogramie projektu. Dlatego wszystkim zaangażowanym i wspierającym projekt należą się gratulacje. W tym miejscu chciałbym także podziękować Urzędowi Komunikacji Elektronicznej za bardzo dobrą współpracę na każdym etapie projektu. Zmianie częstotliwości nadawania towarzyszyło przejście na nowy, bardziej efektywny standard emisji DVB-T2/HEVC. Na tej zmianie skorzystają przede wszystkim widzowie, którzy zyskują lepszą jakość obrazu i dźwięku, a w przyszłości nowe kanały telewizyjne. Widzów, którzy nie posiadają jeszcze odbiorników telewizyjnych obsługujących nowy standard nadawania, zachęcam do ich wymiany – powiedział Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.

Proces refarmingu w liczbach:
- Przygotowaliśmy ponad 1000 dokumentów technicznych (koncepcje techniczne, opracowania branżowe, projekty technologiczne i budowlane, opracowania środowiskowe)
- Uzyskaliśmy 140 pozwoleń administracyjnych (na budowę obiektów, anten, kontenerów, wzmocnień), dostarczyliśmy i zainstalowaliśmy 319 nowych nadajników DVB-T2 oraz ponad 100 układów sumowania mocy
- Zainstalowaliśmy 95 nowych systemów antenowych, w tym kilkanaście ważących do kilku ton wielopiętrowych systemów szczytowych zostało umieszczonych na najwyższych w Polsce masztach na wysokości powyżej 300 m
- Systemy instalowaliśmy metodą tradycyjną, jak również z wykorzystaniem specjalistycznego helikoptera – poniżej sfilmowane realizacje: instalacja anten na obiekcie Łódź Zygry: https://www.youtube.com/watch?v=prjCVtErFiY , wymiana anten na maszcie w Rykach: https://www.youtube.com/watch?v=oN3o2F_koIs , wymiana anten na maszcie w Miłkach: https://www.youtube.com/watch?v=p8DqgpdxmG4
- Wykonaliśmy blisko 20 specjalistycznych wzmocnień konstrukcji stalowych (maszty, wieże) w celu przygotowania konstrukcji do instalacji nowych systemów antenowych – na potrzeby budowy nowych obiektów wykorzystaliśmy 240 ton stali.

Prowadziliśmy prace na żywym organizmie. Telewizji nie można było tak po prostu wyłączyć na kilka miesięcy. Musieliśmy więc działać wykorzystując krótkie, często nocne okna czasowe na realizację niezbędnych prac technicznych. Nasza współpraca z nadawcami oraz zobowiązania kontraktowe charakteryzują się bardzo wysokim poziomem SLA, gwarantującym wysoką dostępność sygnału. Wszelkie przerwy w emisji muszą trwać krótko oraz dotykać możliwie najmniejszej liczby widzów, dlatego prace związane z przełączeniami prowadziliśmy najczęściej w godzinach nocnych, pomiędzy północą a szóstą rano. To było wielkie i ekscytujące wyzwanie, ale nasi specjaliści stanęli w pełni na wysokości zadania – powiedział Jerzy Godek, Dyrektor Pionu Techniki, Członek Zarządu Emitel S.A.
https://www.emitel.pl/aktualnosci/emite ... ma-700mhz/

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: monter1981 »

W tym podsumowaniu brakuje mi jednej istotnej informacji - czy po przejściu na standard DVB-T2 koszty dystrybucji programów ponoszone przez nadawców (zlecenionadawców operatora) pozostały bez zmian czy też zwiększyły się? Jak rozumiem wydatki na dokonywane przez operatora inwestycje infrastrukturalne związane ze zmianą standardu prędzej czy później znajdą odzwierciedlenie w opłatach za usługi emisji...

Zablokowany