WIWA H.265 MAXX

izykowski@gmail.com
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwietnia 2021, o 10:41
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: WIWA H.265 MAXX

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: izykowski@gmail.com »

Mój tuner MAXX (stara wersja z zielonym wyświetlaczem),
wersja SW V5.1.0.52
HW: 3.1.RC20.4.1

ma następujący problem. Co któreś włączenie (losowo), wyświetla czarny ekran. Na ekranie info pokazuje wtedy absurdalnie wysoką częstotliwość kanału (10 - krotność częstotliwości TV, np. ponad 6000Mhz). Niezależnie od tego, czy tuner włączony został pilotem, czy aby nagrać zaprogramowaną pozycję z EPG. Trzeba go wtedy odłączyć od zasilania.
Dzieje się to w losowych odstępach czasu i zastanawiam się, czy nie jest to problem zasilania (interferencji wbudowanego zasilacza). Gdyby zasilacz był zewnętrzny, dodałbym koralik ferrytowy i kondensatory odsprzęgające. Założyłem 2-biegunowy wyłącznik na kabel zasilający blisko tunera, żeby nie sięgać daleko za szafkę.

Czy ktoś zetknął się z takim problemem w tym tunerze?

Marcin

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: VAHANARA »

izykowski@gmail.com pisze: 28 grudnia 2022, o 20:11 Dzieje się to w losowych odstępach czasu i zastanawiam się, czy nie jest to problem zasilania (interferencji wbudowanego zasilacza).
Wygląda mi to na zasilacz. Ale nie na jakieś interferencje a na zwykłe nie trzymanie napięcia nominalnego w pikach poboru mocy albo inne zakłócenia z zasilacza wychodzące.

Ja na moich Wiwach takiego efektu jak Twój nie miałem raportowanego, ale za to na Wiwach pracujących na SCART występują objawy włączania na sztywno Letter Box jak się je wybudza ze stand by. Trzeba je wyłączać po kilku minutach i włączać z powrotem - wtedy jest OK i można sobie ustawić format, jaki się chce. Na bank jakieś problemy z zasilaniem.

Niestety, nie udane są to modele pod kątem zasilania. Jedyny plus to pilot uczący się.

izykowski@gmail.com
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwietnia 2021, o 10:41
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: WIWA H.265 MAXX

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: izykowski@gmail.com »

VAHANARA pisze: 28 grudnia 2022, o 20:28
izykowski@gmail.com pisze: 28 grudnia 2022, o 20:11 Dzieje się to w losowych odstępach czasu i zastanawiam się, czy nie jest to problem zasilania (interferencji wbudowanego zasilacza).
Wygląda mi to na zasilacz. Ale nie na jakieś interferencje a na zwykłe nie trzymanie napięcia nominalnego w pikach poboru mocy albo inne zakłócenia z zasilacza wychodzące.
Dzięki za szybką odpowiedź, tak właśnie podejrzewam ten zasilacz. Na razie mam kilka pozycji ustawionych do nagrywania, ale gdy się za kilka dni skończą, otworzę ten tuner i zobaczę, czy z opisu PCB i topologii elementów widać, czy zasilany jest pojedynczym napięciem. Jeśli pojedynczym, to może podepnę mu jakiś sensowny zasilacz zewnętrzny z wystarczającą wydajnością prądową i dobrym filtrowaniem). Albo przynajmniej poprawię filtrowanie tego, co już tam jest.

Marcin

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: VAHANARA »

izykowski@gmail.com pisze: 28 grudnia 2022, o 20:40 i zobaczę, czy z opisu PCB i topologii elementów widać, czy zasilany jest pojedynczym napięciem. Jeśli pojedynczym, to może podepnę mu jakiś sensowny zasilacz zewnętrzny z wystarczającą wydajnością prądową i dobrym filtrowaniem). Albo przynajmniej poprawię filtrowanie tego, co już tam jest.
Właśnie sam się tak zastanawiałem, bo przecież muszą mieć +9V do SCARTA i + 5V na zasilanie anteny. Więc już są przynajmniej dwa napięcia. Ale możliwe, że zasilacz daje tylko 5V a resztę robią jakimiś dodatkowymi przetwornicami albo powielaczami.

Wysychanie kondensatorów w obecnych czasach to ogólna plaga.

Sam mam jedną odłożoną, bo przykładałem się, żeby zajrzeć, ale póki co to mi się nie złożyło. Ale może odezwie się ktoś kto wie co tam się w środku nich odbywa... ;)

izykowski@gmail.com
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwietnia 2021, o 10:41
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: WIWA H.265 MAXX

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: izykowski@gmail.com »

Dzisiaj zrobiłem pomiary napięć stałych i AC na wszystkich elektrolitycznych po stronie niskonapięciowej.
Nie wylutowywałem żadnego kondensatora, pomiar napięcia przemiennego na każdym z nich miał pokazać czy jest jakiś poziom tętnień i tym samym, czy są podejrzane obszary.

Mamy tu 6 kondensatorów, zrobiłem zdjęcia z ponumerowanymi kondensatorami, ale nie wiem jeszcze jak je tutaj wkleić:
1. 1000uF/16V - główny zaraz za zasilaczem impulsowym
2. 220uF/10V - kolejny
3. 100uF/10V - za przetwornicą DC
4. 100uF/10V - kolejne wyjście przetwornicy DC
5. 100uF/10V - przy głowicy
6. 220uF/10V - przy złączu SCART

Pomiary napięć tylko przy podłączonym zasilania tunera, bez podłączonej anteny więc tuner nie dekodował niczego, z dyskiem SSD w gnieździe USB z tyłu oraz bez dysku (te same napięcia w obu przypadkach).

1. i 2. DC=5,15V; AC=0 - prawidłowo
3. DC = 1,1V; AC=0 - zakładam, że DC prawidłowe, przynajmniej bez tętnień
4. i 5. DC = 3,3V; AC=0 - zakładam, że DC prawidłowe, przynajmniej bez tętnień
6. 0,7V; AC=0,15V - tak wysoki poziom napięcia AC wg. mnie świadczy o potrzebie jego wymiany.

Zajmę się tym ostatnim, gdy znajdę odpowiednią wartość, wtedy zmierzę to miejsce ponownie i sprawdzę, czy to rozwiązało problem czarnego ekranu.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: VAHANARA »

izykowski@gmail.com pisze: 29 grudnia 2022, o 13:03 6. 0,7V; AC=0,15V - tak wysoki poziom napięcia AC wg. mnie świadczy o potrzebie jego wymiany.
To nie wygląda na napięcie zasilające, raczej na coś wyłączonego i może stąd tętnienia.

izykowski@gmail.com
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwietnia 2021, o 10:41
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: WIWA H.265 MAXX

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: izykowski@gmail.com »

To nie wygląda na napięcie zasilające, raczej na coś wyłączonego i może stąd tętnienia.
Tak faktycznie może być, jakieś szpilki lub prostokąt o małym współczynniku wypełnienia na pojemności 220uF.

W każdym razie jakiś połowiczny sukces jest, bo jak widać inne napięcia wytwarzane są z jednego głównego +5V.
W razie awarii wbudowanego zasilacza można podłączyć zewnętrzny zasilacz z wystarczającym prądem i wyciąć (częściowo wyłamać) nieużywaną (wysokonapięciową) część płytki. Obszar zasilacza otoczony jest obwódką bez miedzi z częściową perforacją.

Przy kolejnej okazji sprawdzę, jaki prąd daje ten wbudowany zasilacz, obciążając go nieco. Wg. specyfikacji powinien zapewniać 2A.
https://wiwa.info.pl/produkty/tunery/wiwa-h-265-maxx

SphunaR
Posty: 5
Rejestracja: 2 stycznia 2023, o 15:59
Miejscowość: Rzezawa

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: SphunaR »

Cześć,

mam wersję dekodera bez lan i biały ekran i nie wiem jakie firmware wgrać..
Bo obecnie siedzi tam:

> Model: WIWA H265 MAXX
> SW Wersja:V5.2.1.16
> HW wersja:HW3.1.RC20.4.1UU

Jak probuję wgrać wersję: upgrade_7T31E_WIWA_MAXX_V5_2_1_47 to wyskakuje komunikat: Invalid software.
Jakie oprogramowanie powinienem wybrać w takim przypadku? Którą wersję? Tą pod HW2.0?

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: MaxEvans »


2Tom
Posty: 197
Rejestracja: 23 sierpnia 2020, o 08:26
Miejscowość: Wrocław

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: 2Tom »

MaxEvans pisze: 3 stycznia 2023, o 12:20 Hw3.1

https://www59.zippyshare.com/v/KIpsgBP1/file.html
Napisał że wersja bez lan , dałeś mu złą wersję..

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: MaxEvans »

Innej nie ma musi zaryzykowac bo hw sie zgasza

SphunaR
Posty: 5
Rejestracja: 2 stycznia 2023, o 15:59
Miejscowość: Rzezawa

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: SphunaR »

Widziałem ten wpis - że to przerobiona wersja do starego typu - z LANem, ale też nie działa. Napis "Invalid software" :?

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: MaxEvans »

A probowales do starszego maxa. Hw sie zgadza.

ukaszu
Posty: 73
Rejestracja: 15 września 2022, o 10:55
Miejscowość: Zalesie

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: ukaszu »

Nowe Wiwy są "pozabezpieczane" - na końcu nagłówka z firmware powinien znajdować się numer HW modelu (czyli np. HW3.1.RC20.4.1UU) - jakaś forma prostego zabezpieczenia przed wgraniem firmware od "złego" modelu (które by pewnie i tak działało).

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: MaxEvans »

To pozostaje czekac az producent mu podesle.

ukaszu
Posty: 73
Rejestracja: 15 września 2022, o 10:55
Miejscowość: Zalesie

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: ukaszu »

Mogę przerobić firmware z innego modelu HW3.1 - dopasować ten numer - ale pewnie nikt o zdrowych zmysłach nie będzie go próbować wgrywać bez firmware ratunkowego do którego można w razie czego powrócić.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: MaxEvans »

Dokładnie

1 oprogramowanie od producenta

2 wtedy, mozna zaryzykowac tak to jest z tymi pudelkami za 100 zl. Patrz i nie rusz mnie.

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: EEQ »

EEQ pisze: 5 grudnia 2022, o 11:06 Nagrywałem wczoraj mecz. Zapisał się i odtwarza ok. Natomiast codziennie, przy zwykłym oglądaniu, mam problem z przesunięciem obrazu względem dźwięku. Nagrania odtwarzają się nienagannie... Natomiast po każdym meczu muszę wyłączyć i włączyć tuner, bo podczas wywiadów jest brak synchronizacji i dziwnie to wygląda. Też tak macie czy to tylko u mnie?
EEQ pisze: 19 grudnia 2022, o 18:55 Zainstalowałem soft z maja (v5.2.1.47) dla "WIWA H.265 MAXX New" i jak na razie (od kilku godzin) działa dobrze.
Problem nadal istnieje na jednym z dekoderów WIWA (mam dwa identyczne: "WIWA H.265 MAXX New"). Drugi działa bez zarzutu. To dość zaskakujące i dziwne.

lolek2417
Posty: 10
Rejestracja: 17 sierpnia 2020, o 06:09
Miejscowość: Kozienice

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: lolek2417 »

Witam, panowie chyba dzisiaj ucegliłem swój dekoder wiwa lite ... :(
Nabyłem go w okazyjnej cenie, coś mnie podkusiło do zrobienia aktualizacji.
Mam wersję z portem LAN, pobrałem stąd software
Jak wiadomo dla starszych modeli WIWY MAXX LAN ( HW3.1.RC20.4.1) nie będzie już aktualizacji oprogramowania..

Wielkie dziękuję dla kolegi @gocom który przystosował jednak oprogramowanie z nowszej rewizji tego tunera do pracy ze starą Wiwą MAXX.
Jak ktoś chcę przetestować to oprogramowanie ( V5.2.1.47 ) to proszę - https://www59.zippyshare.com/v/KIpsgBP1/file.html

Plik spakowany - hasło do archiwum 123 . Wgrywamy na pendrive po rozpakowaniu plik upgrade_7T31E_WIWA_MAXX_V5.2.1.47.bin i aktualizujemy oprogramowanie.

* Po aktualizacji gniazdo Lan będzie nie aktywne ( Nowsze modele nie mają złączy LAN )
* Stare bugi w oprogramowaniu dalej są , jak ktoś liczy na poprawę w tym zakresie to może darować sobie wgrywania nowszego firmware..
* Oprogramowanie bez żadnej gwarancji działania, instalacja odbywa się na własne ryzyko.
Wrzuciłem na pena, format 32 , dałem aktualizacja usb , wyskoczył monit upgrading, dekoder się zresetował i od tamtej pory tylko zielona dioda i trup kompletny, nie reaguje na pilota na nic.

Próbowałem z tej czeskiej strony pobrać software do wersji LITE i wrzucić na pendrive zmieniając mu nazwę ,oraz podłączając go z pendrivem do sieci jednak nic się nie dzieje ...
Czy jest jeszcze jakakolwiek szansa na ratunek czy trup całkowity ?
Proszę o pomoc

lolek2417
Posty: 10
Rejestracja: 17 sierpnia 2020, o 06:09
Miejscowość: Kozienice

Re: WIWA H.265 MAXX

Post autor: lolek2417 »

MaxEvans pisze: 4 stycznia 2023, o 17:36 To pozostaje czekac az producent mu podesle.
Kolego, czy mamy jakiekolwiek szanse na odratowanie tego mojego dekodera ?

Zablokowany