DAB+ w Rosji

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

DAB+ w Rosji

Post autor: Max van Org »

Rosja koordynuje częstotliwości dla DAB+ w Kaliningradzie i Sowiecku (Советск), miejscowości położonej na granicy z Litwą.

5A Kaliningrad 15,8 kW
10A Kaliningrad 6,3 kW
11D Sowieck 15,8 kW

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Rosji

Post autor: antypyra »

Rosja i DAB? Śmieszne! Tam nie ma tłoku na UKF FM. Niech Rosja poprawi jakość emisji i jakość dźwięku na FM, bo rządzi tym przypadek i bałagan. Niech Rosja powie, dlaczego zrezygnowała z LW, MW i zwłaszcza z SW przy swoich ogromnych obszarach... W jaki sposób teraz tam radio dociera do najdalszych zakątków imperium?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Rosji

Post autor: Max van Org »Zobaczymy, czy coś uruchomią, czy będą po prostu blokowali częstotliwości. Trzeba było rozbudować sieć DAB+ na Śląsku i chronić co się da przed Czechami. Teraz mogą sobie nadawać daleko w głąb Polski. Kto pierwszy ten lepszy.

Podobnie będzie na Pomorzu, Warmii i Mazurach. Zanim Polskie Radio rozbuduje swoją sieć, Rosja w każdej wiosce wzniesie nadajnik na innej częstotliwości. Zablokują w ten sposób nadajniki dużej mocy po stronie polskiej. Pewnie rosyjski minister propagandy zapłaci za sieć DAB+ w Kaliningradzie.

Jak myślisz, dlaczego francuzom zależało na rozbudowie sieci DAB+ w Alzacji? Ren jest rzeką graniczną a po obu stronach góry z nadajnikami, które zakłócają się nawzajem. Francuzi nie chcieli ponownie przespać rezerwację częstotliwości. Przespali UKF, kiedy Niemcy stawiali na UKF a Francja na fale średnie i długie. To był jeden z powodów, dlaczego oni się w ogóle obudzili, bo wpierw nie chcieli DAB+.

Luksemburg poustawiał nadajniki na swoich granicach i nadawał RTL z Dudelange do Francji i Hosingen do Niemiec. Spójrz na mapie jak blisko granic położone są te miejscowości. W Niemczech w 120 km odległej Kolonii ludzie nastawiali anteny na telewizję i radio z Luksemburga. Posiadali długoletnie doświadczenie opiniotwórcze, nadawali nie tylko dla siebie w jeżyku Lëtzebuergesch, ale też po francusku, holendersku i niemiecku.
W 1977 r. Luksemburg jako małe państwo zarezerwowało sobie na międzynarodowej konferencji WARC SAT-77 pozycję geostacjonarną. W grudniu 1988 wystartowali w „kosmos” satelitę Astra 1A. Przyczyną był upadający przemysł, trzeba było coś wymyślić. Czy na samym początku na Astrze 1A był nadawany jakikolwiek program w języku Lëtzebuergesch.

Często słuchacze twierdzą, że np. RMF FM ma lepszy nadajnik, bo można odbierać program już pod Berlinem. Nadajnik pewnie nie jest lepszy, ale częstotliwość. Również w DAB+ walka toczy się o lepsze częstotliwości i prawo do nadawania najlepiej w każdym kierunku bez restrykcji.

Poszukaj sobie na mapie nadajnik Kleve 7 km od granicy niemiecko-holenderskiej. Niemcy walczyli o każdy Watt. Nadawca publiczny chciał koniecznie nadawać najlepiej z 10 kW w kierunku Niderlandów a w końcu wyszło tylko 4 kW. Ale konkurencji się to prawdopodobnie nie uda. Czyli kierowca wracając do Niemiec będzie mógł wpierw odbierać program rozgłośni, która jako pierwsza zajęła pasmo. Jaki będzie miał wizerunek? Pewnie ten sam co RMF FM u polskich kierowców w pobliżu Berlina, gdzie nazwa RMF FM jako pierwsza wyświetli się na ekranie samochodu.

Wracając do Chwaszczyna i Kaliningradu. 15 kW z Kaliningradu jest odpowiedzią na 21 kW z Chwaszczyna. Sowieck 15 kW bez restrykcji w kierunku Litwy, która nie chce wprowadzić DAB+ i nie rezerwuje częstotliwości pod DAB+. Ale samochody sprzedawane na rynku litewskim będą w przyszłości wyposażone w DAB+, bo unia to chce. Może sygnał doleci do Kłajpedy, może tylko do samochodów na litewskiej A1, ale na pewno chodzi o opiniotwórczość. Rosja opłacała nadajniki z dużo większą mocą niż jakieś tam 15 kW, to będzie ich stać również na DAB+.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DAB+ w Rosji

Post autor: Kamilx »

Kolejne koordynacje dla DAB+ w Rosji (ITU Brific)
10A Zheleznodorozhnyi Kalin 4 kW ERP, V
10D Zheleznodorozhnyi Kalin 4 kW ERP, V
11D Veselovka 5 kW ERP, V

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Rosji

Post autor: Max van Org »

W zasobach ITU można znaleźć dalsze koordynacje Rosji wzdłuż granic krajów UE i Białorusi. W wykazie styczniowym pojawiły się lokalizacji w obwodach leningradzkim (5/9/10), murmańskim (5/9B/10), pskowski (6B/6C/6D) i w Republice Karelii (5/5A/6B/6C/8C/8D/9A/10/12). Część kanałów jest skoordynowana na częstotliwościach nie pasujący do zachodnioeuropejskiego podziału.

https://www.itu.int/en/ITU-R/terrestria ... 06_213.pdf

Zablokowany