Tuner DVB-T na USB

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Emisja jest takiej jakości że tuner się zawiesza.
To znaczy jakiej? Czym się ta "taka jakość" objawia poza tym, że ten konkretny tuner, w tych konkretnie warunkach się wiesza. Choćbyśmy chcieli, to nie mamy żadnego punktu odniesienia by przeanalizować problem.

janek 77

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: janek 77 »

Chętnie odpowiem.

Emisja jest takiej jakości, że w porównaniu do emisji w fazie testów- w szczególności w ostatniej fazie- jest gorzej.
Obraz się tnie i zawiesza. Antena ta sama, to samo miejsce, tuner ten sam. Ba używam 2 róznych dla porównania..
Uruchomiono MUX 2 i Mux3 i jest gorzej i wiele osób to mówi.

Punkt odniesienia?

Nic prostszego okres nawet na forum gdzie nie zgłaszano pikselozy i zacinania się tak masowo tak jak teraz. Wystarczy porównać co się zmieniło.

Nie czepiam się ale za dużo zadowolenia i spychania nagle na uzywanie nie takich anten, choć do tej pory się sprawdzały. albo tunerów na USB choc dla nich też są tematy forum i nikt nie zamierzał się chyba ograniczać do telewizorów, a są głosy ze tylko to powinno byc punktem odniesienia.

Wszędzie widzę "chocbyśmy chcieli" to nie możemy.
A chcemy?
Testy przyniosły jakieś dane i feedback... nawet na forum.
Emisja komercyjna wniosła zmiany bo inaczej byłoby jak w testach.
Testy nie miały takich problemów w pewnym momencie wyglądało że Emitel i nadawcy wiedzą jak dac odpowiednią jakość. I nagle co???
Nikt nic nie wie?

janek 77

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: janek 77 »

Pytania do Pana Jarosława Mroczkowskiego.
1. Opisałem powyżej punkt odniesienia, o który Pan pytał.

2.
JaroslawMroczkowski pisze:
Emisja jest takiej jakości że tuner się zawiesza.
To znaczy jakiej? Czym się ta "taka jakość" objawia poza tym, że ten konkretny tuner, w tych konkretnie warunkach się wiesza. Choćbyśmy chcieli, to nie mamy żadnego punktu odniesienia by przeanalizować problem.
Przepraszam barrdzo może warto podać jakie konkretne warunki i jaki konkretny tuner gwarantuje bezproblemowy odbiór i takie czy inne nagrywanie.
Odbiór powinien być możliwy w przeciętnych warunkach. Nawiasem mówiąc mam wrażenie że w moim przypadku o przeciętnych trudno mówić.
tzn
3.5 km od PKiN , widok bez przeszkód na nadajnik, tuner Winfast Dongle H iWandTV z czułymi chipami.
sygnał na antenie ATRAX300, DIGIT Pasywna TELMOR, anteny na zewnątrz i pokojowe, antenie teleskopowej
jest taki sam, siła 78-81% jakość 100%

Przepraszam ale jakie specjalne warunki powinien spełniać odbiornik i antena w takich konkretnych warunkach.
Wymienię niedługo telewizor ale dla przykładu kolega w testach odbierał i nagrywał z tunera WANDTV i dołaczonej 15 cm antenki przyklejonej do szyby bez widoku na nadajnik na tej samej ulicy a teraz nic, pikseloza i zacięcia.
Nawet choćbyśmy chcieli to nie wiemy o co chodzi?

Daniello

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: Daniello »

Bartosz Czach pisze:
Daniello pisze:Może ma na to jakiś wpływ, że ja już mam tuner DVB-S na PCI
Od razu mogłeś to napisać. To może być klucz do rozwiązania problemu. Wyjmij kartę DVB-S ze slotu.
Wyciągnąłem kartę DVB-S ze slotu i nadal to samo - urządzenie niedostępne lub inna aplikacja korzyta teraz z tego urządzenia - tymczasem nic innego nie może korzystać. Coś mi się wydaje, że problem może leżeć po stronie systemu...

shakal84

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: shakal84 »

Witam

Zakupiłem sobie tuner na USB Not Only LV5HD i pytanko ... co zrobić żeby działał pilot ?? z tego co wiem sa problemy pod Win7 (32bit) a taki system właśnie mam może ktoś wie jak zmusić go do działania ? :D

Daniello

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: Daniello »

shakal84 pisze:Witam

Zakupiłem sobie tuner na USB Not Only LV5HD i pytanko ... co zrobić żeby działał pilot ?? z tego co wiem sa problemy pod Win7 (32bit) a taki system właśnie mam może ktoś wie jak zmusić go do działania ? :D
Nie ustawiałem nigdy pilota po jak widać kilka postów wyżej mam problem ze swoim tunerem ale w katalogu ze sterownikami po zainstlowaniu jest program HIDIR_Edit i tam musisz odpowiednio skonfigurować. Zaznaczam, że sam tego nie robiłem więc tylko domyślam się, że taka konfiguracja jest potrzebna.

shakal84

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: shakal84 »

tylko gdzie ten katalog znaleśc ?? w katalogu gdzie mam zainstalowany program total media nic takiego nie ma :|

Daniello

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: Daniello »

shakal84 pisze:tylko gdzie ten katalog znaleśc ?? w katalogu gdzie mam zainstalowany program total media nic takiego nie ma :|
C:\Program Files\Realtek\REALTEK DTV USB DEVICE np

shakal84

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: shakal84 »

nie stety nie mam takiego katalogu .. :|

Daniello

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: Daniello »

shakal84 pisze:nie stety nie mam takiego katalogu .. :|
To jest w katalogu gdzie instalują się sterowniki do tunera, a nie Total Media. Jak nie możesz tego znaleźć to wyszukaj sobie plik HIDIR_Edit na dyskach.

janek 77

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: janek 77 »

Większość sterowników znajduje się w C:\windows\system32\drivers
W menedżer urządzen można wyszukac dane urządzenie i we właściwościach są szczegóły sterownika tam znaleźć gdzie się znajduje fizycznie na dysku

janek 77

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: janek 77 »

Jaroslaw Mroczkowski napisał:
Próbujemy zapewnić jak najlepszey odbiór na jak najszerszej gamie odbiorników, także tych niezgodnych z wymaganiami określonymi przez Ministerstwo Infrastruktury.

Fakty są takie, że Emitel zmieniał parametry sygnału aż dobrał takie, z którymi mój tunery na USB i program ALTDVB nie radzi sobie dobrze (a wcześniej działał).
Takie niestety są efekty tej deklarowanej troski o "zapewnienie najlepszego odbioru na jak najszerszej gamie odbiorników"

Ten przypadek nie jest zresztą odosobniony jak widac po reakcjach osób na wschód od nadajnika - na forum znajduje się wiele analogicznych spostrzeżeń od osób, których odbiorniki róznego rodzaju przestały prawidłowo działać po zmianie parametrów sygnału emitowanego przez EMITEL.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jak rozumiem niektórzy by chcieli by pominąć telewizory oraz STB i dostosować parametry nadawania do chińskiego odbiornika USB za stówkę?
Niestety tak się nie da. Większość ludzi nadal do oglądania telewizji wykorzystuje telewizory.

Poza tym z tego co mi wiadomo tylko jeden dystrybutor odbiorników USB zainteresował się tematem i udostępnił sprzęt do testów. Dzięki czemu możemy przynajmniej próbować "zapewnić jak najlepszy odbiór na jak najszerszej gamie odbiorników", głównie tego producenta. Reszta radzi sobie sama. Albo nie radzi... Reklamacje i żądania aktualizacji oprogramowania proszę kierować do dostawcy.

janek 77

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: janek 77 »

JaroslawMroczkowski pisze:Jak rozumiem niektórzy by chcieli by pominąć telewizory oraz STB i dostosować parametry nadawania do chińskiego odbiornika USB za stówkę?
Niestety tak się nie da. Większość ludzi nadal do oglądania telewizji wykorzystuje telewizory.
Ja rozumiem, że trzeba dać odpowiedź, ale żeby WinFast Dongle H, nazywać chińskim tunerem za stówkę czyli tanią chinszczyzną??? Miałem wrażenie, że jest uważany za markowy tuner z wyższej półki. Więc raczej nie da się tego zbyć takim tonem.
Zresztą ciekawy jestem dlaczego takim tonem nie da Pan odpowiedzi @KrzysztofD w części forum
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=17&t=1247
gdzie wymieniany jest telewizor SONY W4000.
Pewnie też nie warto dostosować parametrów do jakiegoś japońskiego telewizora montowanego w Malezji??

To juz nie da się wyjaśnić...
Albo
Czy Samsung B650 lub Ferguson FT-8300 HD z forum http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=2180 wypowiedź @interactiv

Proszę nie zbywać problemu używając deprecjacyjnego określenia. Mój inny tuner WandTV ma ten sam chip co bardziej znane tunery firmy Conceptronic, która dobrze się sprzedaje w Holandii i tam nie mają moi znajomi problemu z odbiorem

Ponadto jak wyjaśni Pan, że w czasie testów markowa tajwańszczyzna i nie markowa chińszczyzna odbierała bez problemów?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Kilka postów wcześniej możemy przeczytać >> Mam problem z nagrywaniem przy pomocy timera czy EPG. Emisja jest takiej jakości że tuner się zawiesza << co dość jednoznacznie sugeruje problem z oprogramowaniem, a nie sprzętem. Od oprogramowania zależy też jak odbiornik zareaguje na ewentualne błędy w strumieniu.

Informacje o "przycinkach" opisane w zacytowanych postach analizujemy i sprawdzamy na różnych odbiornikach testowych. (o ograniczonym zainteresowaniu współpracą niektórych producentów i dystrybutorów nie będę już się rozpisywał.) Jeśli to złapiemy będziemy poprawiać, ale nie takie problemy Pan zgłaszał w tym wątku.

Co się zmieniło w stosunku do emisji testowych?
Konfiguracja systemu, skład multipleksu, nowe efektywniejsze oprogramowanie koderów i inne detale (choćby obecność EPG). Niestety niektóre odbiorniki, szczególnie te, których oprogramowanie z różnych powodów nie ma w pełni zaimplementowanych wszystkich mechanizmów (standardy zawierają sporo wymagań opcjonalnych) mogą mieć z tym problem i konieczna może być aktualizacja ich oprogramowania.

janek 77

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: janek 77 »

Widzę że na problemy z nadawaniem reakcje są dwie.
Jeśli to przycinki i pikseoloza to wyjaśnia się to problemem z anteną.
Jeśli nagrywanie za pomoca EPG to problem software.
Oczywiście.
Jeśli sa błedy w strumieniu to nagryawnie (timer czy EPG) zawiesza nagrywanie lub odtwarzanie programu.
Ja jak i inni uzytkownicy innych urzadzeń, telewizorów Sony czy tunerów np Ferguson zgałaszają przycięcia i pikselozę. Tunery TV sobie z tym radza. Ale jest to widoczne.Na to brak odpowiedzi i poprawy.
Nie wiem czy można nazwac nadawanie komercyjne optymalne, jeśli zmiany spowodowały w róznych urzadzeniach pogorszenie jakości odbioru i nagrywania choc przed tym było to możliwe bez problemów. Ale jak rozumiem to teraz użytkownicy mają się dostosować do sposobu nadawania choć w testach odbierali z mniejszymi problemami.
Rozumiem że urzadzenia które bez problemu odbierały wcześniej nagle nie są w pełni kompatybilne bo wybrano inne parametry nadawania
Wniosek jest dosyć prosty:
Wybrano taka konfigurację systemu i składników multipleksu, która jest w mniejszym stopniu zgodna z różnymi urządzeniami niż w fazie testowej.
Rozumiem wybrano inna konfigurację.
Skąd w takim razie niezadowolenie w Emitelu z jakości emisji w fazie testowej???
Na czym się opierano przy podjęciu decyzji o zmianach?

_chris_

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: _chris_ »

JaroslawMroczkowski pisze:Co się zmieniło w stosunku do emisji testowych?
Konfiguracja systemu, skład multipleksu, nowe efektywniejsze oprogramowanie koderów i inne detale (choćby obecność EPG). Niestety niektóre odbiorniki, szczególnie te, których oprogramowanie z różnych powodów nie ma w pełni zaimplementowanych wszystkich mechanizmów (standardy zawierają sporo wymagań opcjonalnych) mogą mieć z tym problem i konieczna może być aktualizacja ich oprogramowania.
Tak niestety jest. W zasadzie nie ma czegoś takiego jak uniwersalny odbiornik (czy soft dla USB) realizujący w 100% standard DVB. Każdy odbiornik (soft) implementuje jakieś warstwy standardu DVB - więcej lub mniej, w bardziej lub mniej rozbudowany sposób. Do tego dochodzą różne mutacje i opcje dodawane / rozszerzenia regionalnie (porozumienia nadawców / producentów sprzętu - jak, opisywane tu gdzieś wcześniej na forum, porozumienie w Polsce) bądź przez danego nadawcę dużej platformy powodujące niekompatybilność sprzętu. Oczywiście - owe niekompatybilności są zwykle marginalne, ale potrafią być też dość dokuczliwe dla użytkownika.

Miejmy również na uwadze, że każdy produkowany odbiornik będzie w taki czy inny sposób nakierowany na jakiś znaczący rynek - amerykański, chiński, koreański, japoński, niemiecki... Zaś polski rynek DVB-T ze swoją wielkością to póki co jest pyłkiem i zmarszczką na wielkim światowym oceanie. To tłumaczy brak zainteresowania dużych zagranicznych producentów USB (jak i innych produktów) ewentualnymi problemami z odbiorami polskiego DVB-T.

Trzeba mieć też świadomość tego, że tunery USB, podobnie jak wiele innych wyrobów, produkuje zwykle dwu, trzech producentów - reszta marek to tylko konfekcjonowanie tych bazowych OEM.

Co z tego wynika?

Jeśli kupujemy produkt w Polsce (u polskiego producenta, dystrybutora, sprzedawcy) mamy jakiś większy lub mniejszy cień szansy, że w przypadku szerokiego występowania jakiegoś problemu - zostanie on zasygnalizowany producentowi przez samego sprzedawcę (z własnej inicjatywy lub na skutek zgłoszeń użytkowników) - i naprawiony przez producenta. Przy kupnie za granicą - pozostaje samodzielne zgłaszanie problemu, ze skutecznością w postaci wielkiego ?.

Druga kwestia, to kupowanie znanych marek istniejących swój czas na rynku. W takim przypadku istnieje o wiele większa szansa na to, że wyrób jest dopasowany do danego rynku (choć, i tu, jak wszędzie zdarzają się potknięcia...), zaś w razie problemów zwykle jest o wiele większa szansa na rozwiązanie problemu (jeśli to producent krajowy lub ma oficjalnego przedstawiciela w Polsce). Przy nowej marce zawsze istnieje zaś niepewność, że jest to jednorazowy strzał - i potem robi się ból. Oczywiście - nowa marka to zwykle niska cena rynkowa - więc pozostaje decyzja - taniej: z ryzykiem - drożej: z jakąś tam pewnością.

Jak życie pokazuje, taka sytuacja z odbiornikami jest jak najbardziej normalna - czy to w DVB-T, S czy C. Wystarczy popatrzeć na historię nowych wersji softu dostępnych na stronach większości producentów sprzętu, czy choćby przejrzeć historię tego forum z czasu wdrożenia mux-2 - jak duża była wymagana ilość upgradów softu telewizorów, aby dostosować telewizory do nadawanego DVB-T.

uggp

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: uggp »

_chris_ pisze:(...)Jak życie pokazuje, taka sytuacja z odbiornikami jest jak najbardziej normalna - czy to w DVB-T, S czy C. Wystarczy popatrzeć na historię nowych wersji softu dostępnych na stronach większości producentów sprzętu, czy choćby przejrzeć historię tego forum z czasu wdrożenia mux-2 - jak duża była wymagana ilość upgradów softu telewizorów, aby dostosować telewizory do nadawanego DVB-T.
Dokładnie. W SAT już to było kilka razy przerabiane. Norma DVB jest dość szeroka. Często jest tak, że nadawca kupuje (ugraduje) nowy soft w sprzęcie, który to wykorzystuje nowe funkcje ZGODNIE Z NORMĄ i wtedy wychodzi solidność producentów odbiorników.
Przykład. Kodek h.264 przewiduje całą masę różnych trików poprawiających jakoś obrazu. Oznacz to, że przy tym samym bitrate mamy lepszy obraz. Niestety kodeki softwarowe często nie obsługują wszystkiego. Można się o tym przekonać przeglądając historię zmian w popularnym libavcodec. W "readme" mamy co chwile info, że dodano obsługę czegoś tam. Skoro dodają to znaczy, że nie było. A że wszystkie "cudaki" na USB jadą na tym samym wózku to jest jak jest.
Trzeba dobijać się do producenta o upgrade softu i tyle, bo po prostu sprzedał nam produkt niepełny.

janek 77

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: janek 77 »

Bardzo fajnie. Dokonano zmian w stosunku do testów. Ok.

Może warto postawić sobie kilka pytań w Emitelu?

Jaki wielki problem rozwiązywano wprowadzając te zmiany skoro w czasie testów odbiorniki USB i telewizory średnio miały mniej problemów niż teraz zgłaszanych na róznych forach?

Które ze zmian są istotne i nieodwracalne a które kaprysem powowdujcym problem a może nic nie znaczącym w całej konfiguracji multipleksu?

jasne producenci renomowani jak Leadtek musieli dokanać zmian. Np software nowy WINFAST PVR zawiera kodek h264, poprzedni tylko MPEG2.
Inni dostarczają Total Media 3.5 jak Not Only TV LifeView czy Conceptronic a no-name znane oprogramowanie BLAZE Player HD.
Wszyscy jednak oprócz Pinnacle używają tego samego kodeka h264 firmy Arcsoft.

Hardware podobnie
Leadtek użwa stare chipy DIB7700
Wszyscy inni,
oprócz Not Only TV i Compro, które używają chipy Realteka RTL2832U/RTL2831U,
używają chipy AFATech.
markowe firmy czesto używają starej generacji AF 9015 lub jeszcze starsze AF9005. Wyprodukowali model i sprzedają. Innowacje wprowadzają wolno. Szybciej producenci OEM, którzy używają nowe czwartej generacji IT9135.

Markowe i OEM to te same kodeki H264 te same chipy. Różny marketing, kanały dystrybucji i obudowa.

decyzja - taniej: z ryzykiem - drożej: z jakąś tam pewnością jest całkowicie błędna
po pierwsze niektórzy producenci odmawiają podania jaki chip jest używany trochę uniemożliwiając porównanie z tańszymi modelami producentów OEM.
Ponadto co do kupowania za granicą versus znana firma w Polsce to śmiechu warte. Gospodarka jest globalna różnią się tylko kanały dystrybucji.

Znana firma Pinnacle długi czas nie dostarczała kodeka H264 odblokowanego na rynek Polski.
Ostatni w sierpniu gdy to zgłosiłem dostałem odpowiedź od serwisu w Niemczech, bardzo ładnie po polsku, że kodek H264 jest rzadko używany i na pewno nie będzie stosowany w Polsce na ile jest im wiadomo. Odesłałem ich do ustaleń na stronach rządowych, zanim się zaczną tak definitywnie wypowiadać na ten temat. Tyle jeśli chodzi o ? w odniesieniu do markowych producentów przejętych konsumentem w Polsce.
Odpowiedzi już nie uzyskałem.
Ostatnio zmieniony 12 listopada 2010, o 14:14 przez janek 77, łącznie zmieniany 5 razy.

_chris_

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: _chris_ »

janek 77 pisze:Ponadto co do kupowania za granicą versus znana firma w Polsce to śmiechu warte.
co jest śmiechu warte?

Zablokowany