Tuner DVB-T na USB

piotr2802

Tuner DVB-T na USB

Post autor: piotr2802 »

Chciałbym kupić w miarę dobry tuner DVB-T mpg4 (USB lub Express card) do notebooka. Ważna jest aby ten tuner pracował pod WIN7 64b, bo z tego co wiem są kłopoty ze sterownikami czasem.

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: qwerty »

Posiadam Not Only TV LV5T Deluxe i nie było najmniejszych problemów ze sterownikami (posiadam Win 7 x64 Professional). Niestety nie mogę powiedzieć jak z odbiorem dvb-t (jestem poza zasięgiem).

Demon

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: Demon »

U mnie podobne (albo nawet takie samo) urządzenie było odrobinkę testowane. Na pierwszy rzut oka widać, że Samsung LE37B650 jest znacznie lepszy w odbiorze.

piotr2802

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: piotr2802 »

Demon pisze:Samsung LE37B650 jest znacznie lepszy w odbiorze.

Zawsze telewizor z wbudownym DVB-T będzie lepszy ;)

Ja chcę wkorzystać tuner USB do notebooka tylko okazyjnie i stąd te moje poszukiwania.

mor

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: mor »

qwerty pisze:Posiadam Not Only TV LV5T Deluxe i nie było najmniejszych problemów ze sterownikami (posiadam Win 7 x64 Professional). Niestety nie mogę powiedzieć jak z odbiorem dvb-t (jestem poza zasięgiem).
Też posiadam ten tuner, dodatkową zaletą jest możliwość odbioru DAB+ (podobno działa poprawnie). Co do TV będę miał okazję przetestować w najbliższy czwartek, 80 km od RTCN w Łazach, 50 m nad gruntem + zwykły dipol na kanał 58 :twisted: Jeśli da radę w takich warunkach na dipolu domowej roboty to będę usatysfakcjonowany. Wcześniej w tym samym miejscu 2 m nad ziemią i lasem od strony nadajnika uzyskałem zbyt słabą jakość sygnału. Moim zdaniem to dobry model, na w miarę nowym chipie RTL2831u.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: qwerty »

U mnie ProgDVB i menedżer urządzeń pokazuje, że jest na RTL2832U.

voyager_78

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: voyager_78 »

witam

mam od roku AVerTV Hybrid Volar HX (system Vista_64_B) współpracujący z DVB Viewer i 0 problemów (odbiór z Suchej Góry więc tylko MPEG-2, no ale tuner o tym nie wie :) - "sprawa MPEG" to przecież kwestia programowa)

pzdr

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: kroczek12 »

A ja mam takie pytanie, jaki tuner do laptopa polecacie? Koniecznie z USB, bo chciałbym wykorzystać oprócz zwykłego laptopa również czasem netbook a tam brak express card. Nie istotna jest cena, ma on być poprostu najlepszy. Musi mieć koniecznie HDTV, DAB+ i zgodny z Win7. Nawet mam zamiar wykorzystać to urządzenie do dobrego ustawienia anteny, właśnie udając się z netbookiem na dach. Wiem, do tego służy miernik ale ja nie chce dwa razy kase wydawać.

Jest cała gama tunerów pod USB, sporządzę tutaj listę:

1. Pinnacle Systems TV for Mac DVB-T Stick USB 2.0 link
2. AirStar USB TV DVB-T Box (MPEG-2, MPEG-4) USB 2.0 link
3. Asus My Cinema-U3100 Mini plus USB 2.0 link
4. LifeView TV Tuner DVB-T LV5T USB 2.0 link
5. LifeView TV Tuner DVB-T LV5TDelux USB 2.0 link
6. Leadtek WinFast DTV Dongle GOLD USB 2.0 link
7. ARDATA MyVision DVB-T USB 2.0 link
8. LifeView TV Hybrid LV5HD USB 2.0 link
9. AverMedia AVerTV Volar GO USB 2.0 link
10. X3MTV-TU1100-R DVB-T Stick USB 2.0 link
11. AverMedia AVerTV Hybrid Volar HD USB 2.0 link
12. AverMedia AVerTV Hybrid Volar HX USB 2.0 link
13. Asus US2-400/PT/FM/AV/RC/FL USB 2.0 link
14. Asus My Cinema-U3000Hybrid USB 2.0 link
15. Leadtek WinFast DTV 200 H USB 2.0 link
16. Leadtek WinFast DTV Dongle H USB 2.0 link
17. ARDATA MyVision Hybrid USB 2.0 link

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: JaroslawMroczkowski »

No fajnie, przyklepałeś chyba całą ofertę Komputronika, po co?
Skoro chcesz DAB+ to i tak 90% podanych urządzeń odpada. Wystarczyło poczytać opisy. Mamy zrobić to za Ciebie?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: JaroslawMroczkowski »

używałem LifeView LV5T Delux.

:arrow: DVB-T gra OK. HDTV jest w specyfikacji ale z oczywistych względów nie testowałem praktycznie.
:arrow: DAB+ do poprawki, w zasadzie niewielkiej korekty oprogramowania, producent pracuje nad tym, wkrótce spodziewane ostateczne rozwiązanie problemu,
:arrow: Na miernik słabo się nadaje, przynajmniej z oryginalnym oprogramowaniem. Jest tylko wskaźnik składający się z kilku kresek. W niektórych zastosowaniach to wystarczy ale przyrządu pomiarowego to z tego nie będzie.
Za to urządzenie ma niezłą czułość.



Opisy odbiorników DVB-T zwyczajowo umieszczane były w wątku: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=111
Opisy odbiorników DAB+ umieszczamy tu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=14&t=672

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: qwerty »

JaroslawMroczkowski pisze:używałem LifeView LV5T Delux.
:arrow: DAB+ do poprawki, w zasadzie niewielkiej korekty oprogramowania, producent pracuje nad tym, wkrótce spodziewane ostateczne rozwiązanie problemu,
Bardzo ciekawe. Można gdzieś pobrać, bo nie widzę na stronie producenta żadnego buildu, a na płycie mam:
NOT ONLY TV Ver 1.02
Update Date 2009.11.13

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: kroczek12 »

Panie Jarosławie przepraszam jeśli sie naraziłem Panu. Chciałem powiedzieć że opisy są często naciągnięte/z pomyłkami i nie zawsze na podstawie ich można stwierdzić że dany sprzęt jest dobry, do tego jest potrzebna opinia użytkownika który miał już do czynienia z danym sprzętem, a sądze że tu na najpoważniejszym forum w PL dot. dvb-t tu wielu takich znajde. Druga sprawa - miałem również zamiar stworzyć listę wszystkich tunerów zawierajacych sie w tytule tego wątku (tunery mpeg4 na USB) aby ułatwić co nie którym wybór (i stąd wszystkie modele, również nie zawierające się w moich kryteriach) a co do linków - aby mieli ułatwiony skrót do opisu.

Z innymi modelami oprócz LifeView LV5T Delux nie miał Pan do czynienia? A jak inni, macie jakąś wyrobioną opinie i możecie coś konkretnego polecić?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: JaroslawMroczkowski »

>> Można gdzieś pobrać, bo nie widzę na stronie producenta żadnego buildu

Zapraszam do sekcji poświęconej DAB+. Tam poinformuję o szczegółach, gdy nowy soft przejdzie testy.

>> Z innymi modelami oprócz LifeView LV5T Delux nie miał Pan do czynienia?

Miałem do czynienia, ale ale nie na tyle by się o nich wypowiadać. Nie chcę nikogo wprowadzić w błąd. Obecnie kończą się testy innego tunera LifeView. Gdy będę miał komplet danych napiszę więcej.

Jan.

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: Jan. »

Pomimo tego że od dłuższego czasu śledzę to forum, to będzie mój pierwszy post - witam wszystkich fanów DVB-T. Od miesiąca posiadam tuner na usb, został on wymieniony na liście powyżej LifeView TV Hybrid LV5HD USB 2.0.
Jednym z głównych kryteriów mojego wyboru było to by tuner pracował z oprogramowaniem Media Center w Windows. LifeView TV Hybrid LV5HD USB 2.0 pracuje po kontrolą układu ATI Theater™ HD 750 PC TV - na stronie Ati wyczytałem że nie powinno być problemu z działaniem po MC.

W domu mam dwa komputery, stacjonarny i laptop.
Stacjonarny: Intel Dual Core, k.graf: Nvidia 8400GS /Windows 7 x64
Laptop: Intel Core2Duo, k.graf: Intel x4500MHD /Windows 7 32bit

Karta na obydwu systemach jest wykrywana automatycznie, Windows sam instaluje sterownik (nawet świeży bo z stycznia tego roku!). Należy pamiętać żeby przy dodawaniu nowego sprzętu system miał dostęp do internetu, Siódemka często dociąga sterownik automatycznie z sieci. (nie instalowałem nic pozatym) Karta współpracuje z MC na obydwu systemach, z tym że na x64 niekiedy zamiast obrazu TV mam czarny ekran - jednak przeważnie ponowne uruchomienie MC załatwia sprawę. Na laptopie zawsze wszystko chodzi od ręki. Mieszkam w Poznaniu, w okolicach ronda solidarności, w bloku na 3 piętrze, z oknami na zachód (Śrem przynajmniej częściowo zasłonięty) - na zwykłej antence wewnątrz pomieszczeń sygnału brak, gdy antenkę wystawiłem na parapet sygnał się pojawił - po pewnych manewrach z anteną sygnał był na tyle silny że można było oglądać TV bez większych przycinek. Testowałem również kartę na tym samym osiedlu tyle że w wieżowcu na 8 piętrze z widokiem na Śrem - tutaj sygnał łapałem wewnątrz pomieszczeń, można było bez problemu oglądać. Karta działa sterowniku zgodnym z BDA, tak więc powinna chodzić z innymi softami do DVB-T. Program ScanChannelsBDA_UK (przydatny do pomiarów) działa, jednak karta mierzy tylko jakość sygnału, natomiast siła się nie zmienia... Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie radio FM, naprawdę przyjemnie się tego słucha.. EPG działa (można wykorzystać do nagrania jakiegoś programu w danym czasie), czasami zamiast polskich liter mam krzaczki, ale jest ich na tyle niewiele że nie przeszkadzają w czytaniu.

Uparłem się na Media Center, bo nie lubię zasyfiać sobie kompa jakimiś przerośniętymi softami, jeżeli to tylko możliwe wolę korzystać z narzędzi wbudowanych w system.
Muszę przyznać że win7 posiada moim zdaniem doskonałe kodeki do mpeg4/avc, x264, i innego rodzaju formatów video. Obraz jest płynny, nie ma żadnych poszarpanych krawędzi itd. Nie musiałem instalować żadnych kodekpaczek. Co więcej, obciążenie procesora przy oglądaniu TV to ok 12% - strumień jest dekodowany przez kartę graficzną, nie procesor. Właśnie dlatego podałem konfigurację obydwu komputerów, obydwa posiadają karty graficzne ze sprzętową obsługą dekodowania materiałów w HD. (chodzą na tym nawet filmy z bitrate na poziomie 32Mb/s).

Podsumowując moje wypociny... tuner polecam, polecam też Windowsa 7 z MC (W Viscie pewnie jest podobnie) i jego kodekami które pięknie wykorzystują power dzisiejszych kart graficznych. Przy problemach z płynnością obrazu zwracajcie uwagę na to, jakie macie karty graf. i jakich kodeków używacie.

Podrawiam :)

mor

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: mor »

Mam LV5T Deluxe, na dipolu, 35 m nad poziomem terenu, 80 km od Raszyna mam 55% siła, 100% jakość, więc całkiem ok.

Ampersand

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: Ampersand »

Do znawców tematu: Czy tuner na express card ma jakąś przewagę nad tunerem USB?

przemkos

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: przemkos »

Ampersand pisze:Do znawców tematu: Czy tuner na express card ma jakąś przewagę nad tunerem USB?
Wydaje mi się, że tuner na express card (PC card) może mieć wbudowany sprzętowy dekoder MPEG4, a więc nie będzie obciążać procesora. Tuner USB raczej nie będzie miał takiej możliwości. Ale to tylko moje przypuszczenia, nie sprawdzone na 100%.

Bartosz Czach

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: Bartosz Czach »

Ogólnie tunery na USB bardzo mocno obciążają komputer. Do tego chodzą powolnie i są prądożerne.

Jan.

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: Jan. »

Teraz dekodowanie x264 zrzuca się na karty graficzne. Większość nowych kart potrafi robić to doskonale, i wtedy procesor komputera jest obciążony w niewielkim stopniu.

mor

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: mor »

Karta czy USB stick nie są zbyt prądożerne, maksymalnie 4 i 2,5W odpowiednio dla standardu ExpressCard i USB 2.0. Podejrzewam, że w rzeczywistości obydwa typy tunerów ciągną ok. 1 W. Dekompresja obrazu wymaga większej mocy. Nie implementuje się raczej sprzętowej dekompresji obrazu w popularnych komputerowych tunerach DVB-T. W erze tunerów analogowych były karty ze sprzętową kompresją do mpeg-2 podczas nagrywania materiału (ówczesne procesory nie radziły sobie z kompresją w czasie rzeczywistym materiału rozdzielczości PAL do mpeg-2, a pojemność i szybkość dysków nie pozwalała na zapis nieskopresowanego PAL z dźwiękiem z zawrotną prędkościa 22 MB/sek. Dzisiaj (już prawie :lol: ) zapisuje się na dysku pierwotnie skompresowany strumień danych z eteru, a z dekompresją materiału 1080p poradzi sobie każdy nowy procesor z ewentualną pomocą karty graficznej. Osobna kwestia to obiążenie CPU przy korzystaniu z USB vs ExpressCard - nie wiem czy EC ma przewagę.

Wybór prosty - wygoda karty albo uniwersalność sticka uzupełniona opiniami o czułości/przydatności do mierzenia poziomu sygnału/współpracy sterowników z systemem lub oprogramowaniem dedykowanym/alternatywnym.

Zablokowany