DVBT Białystok Krynice brak kanałów

tomboym
Posty: 3
Rejestracja: 7 maja 2020, o 14:57
Miejscowość: Białystok

DVBT Białystok Krynice brak kanałów

Post autor: tomboym »

Witam,
Mieszkam w Białymstoku na osiedlu Zawady do nadajnika w Krynicach mam około 9 km. Postanowiłem zamontować antenę na poddaszu domu jednorodzinnego z dachówką cementową. Posiadam dwie anteny jedna kierunkowa combo Antena kierunkowa SKYMASTER DVB-T SM2000 Combo+, druga siatkowa za 30pln z leroy merlin. Na obu antenach znajduję mi tylko kanał 8(15 kanałow typu zoom tv, wp) i 38(tylko 1 program polsat news). Mam pytania
- czy da się sprawdzić czy sygnał jest ściągany z Krynic?
- czy wzmacniacz sygnału coś zmieni, jeżeli tak to jaki kupić
- czy antene wyciągnąc na zewnątrz domu, czy jednak na poddaszu powinno inne muxy też łapać?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVBT Białystok Krynice brak kanałów

Post autor: K63 »

tomboym pisze: 8 maja 2020, o 08:07 czy da się sprawdzić czy sygnał jest ściągany z Krynic?
Tylko po częstotliwościach odbieranych kanałów. ale w tych warunkach na 100% masz sygnał z Krynic.
tomboym pisze: 8 maja 2020, o 08:07 czy wzmacniacz sygnału coś zmieni
tomboym pisze: 8 maja 2020, o 08:07 czy antene wyciągnąc na zewnątrz domu
Jeżeli tylko masz możliwość, to antena na zewnątrz. Zamontowana w odpowiednim miejscu antena, jest najlepszym wzmacniaczem.

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: DVBT Białystok Krynice brak kanałów

Post autor: maniek357 »

Przede wszystkim, trzeba sprawdzić, czy anteny są pasywne (nie mają wzmacniaczy). Skymaster z tego, co widzę, jest pasywny. Natomiast siatka - mam wątpliwości. Czy do siatki nie był przypadkiem dołączony zasilacz ? Wzmacniacz nie zasilany powoduje, że antena nie działa, a odbiór jest na samym kablu. W takim przypadku wymiana w antenie płytki wzmacniacza na symetryzator.

Skymaster jest anteną kierunkową. Jak najbardziej, z takiej odległości można odbierać sygnał z poddasza. U mnie bez problemu z 16km od Krynic antena kierunkowa odbierała wszystko przez zamknięte okno. Kwestia odpowiedniego ustawienia (dokładnie w kierunku nadajnika i idealnie w poziomie).

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVBT Białystok Krynice brak kanałów

Post autor: K63 »

tomboym pisze: 8 maja 2020, o 08:07 siatkowa za 30pln z leroy merlin
maniek357 pisze: 8 maja 2020, o 10:52 Czy do siatki nie był przypadkiem dołączony zasilacz ?
Jeżeli to ta antena, to jest pasywna ... https://www.leroymerlin.pl/elektrycznos ... l1077.html

tomboym
Posty: 3
Rejestracja: 7 maja 2020, o 14:57
Miejscowość: Białystok

Re: DVBT Białystok Krynice brak kanałów

Post autor: tomboym »

To dokladnie ta antena z leroy bez wzmacniacza. antene ustawiam za pomoca dvb finder. Ale czemu czesc kanalow lapie?

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: DVBT Białystok Krynice brak kanałów

Post autor: maniek357 »

Włącz w telewizorze/tunerze miernik sygnału na kanale 8 (MUX8) i ustaw antenę na jak najlepsze wskazania. Potem skanuj resztę kanałów.

Generalnie im niższy kanał, tym łatwiej go odebrać. Poza tym z Krynic muxy są nadawane z różnymi mocami.

tomboym
Posty: 3
Rejestracja: 7 maja 2020, o 14:57
Miejscowość: Białystok

Re: DVBT Białystok Krynice brak kanałów

Post autor: tomboym »

Witam poprawiłem kierunek anteny siatkowej i udało się znaleźć kanał 22:) niestety nadal nie mam TVN i Polsat czy antena kierunkowa lepiej się sprawdzi ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVBT Białystok Krynice brak kanałów

Post autor: K63 »

Sama zmiana kierunku to nie wszystko. Być może trzeba zmienić wysokość zawieszenia, a nawet miejsce montażu anteny. I w końcu i tak może okazać się, że w tych warunkach odbiorczych (strych, poddasze) nie znajdziesz poprawnego odbioru wszystkich mux-ów.

Zablokowany