Stacje miejskie z RTCN'ów - lepszy pomysł niż emisja z obiektów typu RON?

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Stacje miejskie z RTCN'ów - lepszy pomysł niż emisja z obiektów typu RON?

Post autor: Poland »

Tym razem temat dotyczy bardziej analogowego choć w przyszłości może tyczyć się też cyfrowego. Ostatnio przeglądając wykazy częstotliowości radiowych zaobserwowałem że na przykład w Katowicach używa się Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego do emisji stacji miejskich typu VOX FM czym zazwyczaj chociażby w Krakowie zajmują się Radiowe Obiekty Nadawcze. Chciałbym zatem zapytać się czy z odbiorczego i technicznego punktu widzenia ma to sens ,- niie jestem bowiem w stanie wyobrazić sobie czy podobny patent jaki jest w przypadku Kosztowów wypalił by też w przypadku chociażby Chorągwicy. W Krakowie na takiej zamianie na pewno skorzystałoby nadawane ze Skawiny Radio Wawa a także stacje z RON na ulicy Malczewskiego (w tym i przede wszystkim wspomniany VOX FM) które to zasięgiem wychodzą poza miasto.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Stacje miejskie z RTCN'ów - lepszy pomysł niż emisja z obiektów typu RON?

Post autor: antypyra »

Nadawcy nadający ze stacji miejskich wybrali sobie niejednokrotnie tańszych operatorów nadawczych i nadają z różnych punktów miasta. W pewnych wypadkach wyszło to na zdrowie tym stacjom, np. stacjom Dwójki, a także niektórym komercyjnym (TOK FM) - tak pod wzgledem ekonomicznym, jak i odpowiednich ustawień urządzeń nadawczych. Jestem np. zadowolony, odkąd Dwójka w Białymstoku jest nadawana z komina Starosielce II Ciepłowni Zachód.

Z RTCN nadają stacje miejskie w Olsztynie (maszt w Pieczewie). Obiekt należy do Emitela.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Stacje miejskie z RTCN'ów - lepszy pomysł niż emisja z obiektów typu RON?

Post autor: Młody »

Na przykładzie województwa świętokrzyskiego można powiedzieć, że nadawanie ze Św. Krzyża tak zwanych pierdziawek, mogłoby spowodować słabszy odbiór w Kielcach, gdyż właśnie Św. Krzyż w stolicy województwa odbiera różnie. Ogólny zasięg na pewno byłby imponujący, ale ucierpiałyby na tym na pewno same Kielce. Kolejną kwestią byłaby koordynacja wycięć z racji sąsiednich częstotliwości, z którymi często bywają problemy. No i oczywiście ważne są też pieniążki, a za nadawanie ze Świętego Krzyża na pewno one małe nie są. W perspektywie cyfrowej, to MUX-y ogólnopolskie to zdecydowanie w konfiguracji SFN, czyli główny nadajnik na Świętym Krzyżu + doświetlenie np: z przyzwoitego obiektu na Kominie EC, mniej więcej tak jak jest w przypadku MUX3 w DVB-T.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Stacje miejskie z RTCN'ów - lepszy pomysł niż emisja z obiektów typu RON?

Post autor: Poland »

Tak sobie myślę że w przypadku Krakowa można by zaryzykować i wobec "Chorągwicy" zrobić chociażby w formie testowej to samo co w Kosztowach. Na pewno w dziurze zasięgowej jakimi są okolice między Gdowem, Bochnią a Limanową pojawiłoby się kilka nowych stacji.
Osobiście wolałbym raczej zastąpienie emisji z miejskich nadajników pożądnym RTCN-em gdyż dzięki temu szanse na odbiór byłyby nie tylko w mieście a poza nim co pozwoliłoby wypełnić dziury zasięgowe pomiędzy nadajnikami jak chociażby ten o którym wcześniej wspomjialem. Wiem jednak też że ulokowanie danych częstotlowośći a co za tym idzie i nadajników zależy to też od uzgodnień choć z drugiej strony radiofonia na falach FM jest już na tyle zapchana że na przykład u mnie na częstotliwości 93,7 MHz nachodzą na siebie polskie Chillizet z Krakowa i Radio Złote Przeboje z Nowego Sącza (odbitka z 93,8 MHz) a także czeskie Radio Blanik jeżeli dobrze pamiętam z Ostrawy więc uzgadniania jeżeli są to raczej kiepsko wychodzą w praktyce.
Zastanawiam się zarem czy jest szansa by wzorem Kosztowów stacje takie jak Radio Maryja, VOX FM, Radio Eska, Radio SuperNova, Polskie Radio 24, Polskie Radio 2, Rock Radio, Antyradio, Meloradio, Radio Pogoda, Radio Wnet, Muzo FM, RMF Maxxx, RMF Classic, Radiofonia i Chillizet zostały przeniesione na Chorągwice. Na pewno odbiór ich w moich okolicach uległby znacznej poprawie zwłaszcza że ode mnie widać ten nadajnik.
Te stacje akurat mogłyby nadawać na już istniejących krakowskich częstotliwościach czyli:
87,8 MHz RMF Classic
88,8 MHz Radio SuperNova
90,6 MHz Radio Maryja
92,5 MHz Radio Złote Przeboje
93,7 MHz Chillizet
95,2 MHz Radio Wnet
96,7 MHz RMF Maxxx
97,2 MHz Polskie Radio 24
97,7 MHz Radio Eska
100,5 MHz Radiofonia
101,0 MHz Antyradio
101,3 MHz Meloradio
102,0 MHz Polskie Radio 2
102,4 MHz Radio Pogoda
103,8 MHz Rock Radio
104,9 MHz Muzo FM
107,0 MHz VOX FM

Dodatkowo można by wziąć do koordynacji 98,5 MHz używany obecnie przez piratów. W przytoczonych przeze mnie Katowicach z RTCN-u na Kosztowach z wymienionych stacji nadają:
94,1 MHz RMF Classic
94,5 MHz Radio Pogoda
95,5 MHz VOX FM
99,1 MHz Radio Eska
W Kielcach na 'Świętym Krzyżu" zaś jest RMF Maxxx na 106,5 MHz.
Dla porównania krakowska "Chorągwica" ma jedynie nadające na dedykowanych temu obiektowi częstotliwościach podanych obowiązkowe stacje które są także na innych lokalizacjach czyli Polskie Radio 1 (89,4 MHz), Polskie Radio 3 (99,4 MHz), RMF FM (96,0 MHz), Radio Zet (104,1 MHz) oraz dodatkowo Radio Plus (106,1 MHz) oraz oczywiście emisje w DAB+ na kanale 11B.

Zablokowany