Problem z odbiorem MUX-2

dexter74
Posty: 17
Rejestracja: 5 czerwca 2020, o 07:59
Miejscowość: Elbląg

Problem z odbiorem MUX-2

Post autor: dexter74 »

Dwa dni temu w moim mieście (Elbląg) zmieniły się częstotliwości tv naziemnej ze względu na 5G.

Jeden tv po "strojenie automatyczne" dostroił się pięknie i wszystkie kanały są.

Niestety drugi tv już nie pokazuje kanałów z mux-2. Próbowałem ręcznie dodać kanał 21, ale nie wyszukuje na tym kanale żadnego programu, siła sygnału 0%.

Oba tv to samsungi, poniżej 5 lat, sygnał w tym samym domu, z tego samego kabla w ścianie.

Może ktoś miał podobny problem?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z odbiorem MUX-2

Post autor: K63 »

dexter74 pisze: 5 czerwca 2020, o 09:11 sygnał w tym samym domu, z tego samego kabla w ścianie
Dokładnie opisz instalację. Jaki i gdzie masz rozgałęźnik? Próbowałeś telewizory zamienić miejscami? Jakie parametry ma sygnał mux-2 na Samsungu który odbiera?

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Problem z odbiorem MUX-2

Post autor: Dobrycel »

Nie przenoś telewizorów, a sprawdz instalacje. Czy wtyki dobrze zrobione, czy w antenie dobrze podłączone. Wszelkie rozgałęźniki itp potrafią bardzo tłumić sygnał.

dexter74
Posty: 17
Rejestracja: 5 czerwca 2020, o 07:59
Miejscowość: Elbląg

Re: Problem z odbiorem MUX-2

Post autor: dexter74 »

K63 pisze: 5 czerwca 2020, o 09:25
dexter74 pisze: 5 czerwca 2020, o 09:11 sygnał w tym samym domu, z tego samego kabla w ścianie
Dokładnie opisz instalację. Jaki i gdzie masz rozgałęźnik? Próbowałeś telewizory zamienić miejscami? Jakie parametry ma sygnał mux-2 na Samsungu który odbiera?
Co do instalacji to trudno mi powiedzieć.
Sygnał jest z gniazda w ścianie, nie mam własnej anteny.
Wygląda to tak, że na tej samej ścianie, po dwóch jej stronach są gniazdka antenowe. Z jednej strony podpięty jest jeden TV, z drugiej drugi. Tak to zrobił deweloper.
Sygnał sprawdzę w domu.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Problem z odbiorem MUX-2

Post autor: dvbtowiec »

Czy to jest stara instalacja, czy nowa?
@Dobrycel, nie ma sensu szukać przyczyny w instalacji, jeśli problem leży po stronie odbiornika. Przeniesienie telewizora to najszybszy sposób na weryfikację czy mamy do czynienia z instalacją, czy odbiornikiem.

Gdyby po zmianie nie zadziałało i telewizor na którym w sąsiednim pokoju odbierałeś, a tu nie, masz odpowiedź. Jeśli sygnał będzie, wyszukaj jeszcze raz MUX2 na gnieździe na w sąsiednim pokoju. Jeśli nie znajdzie, zrób reset do ustawień fabrycznych telewizora na którym nie chce wyszukiwać.
Spotkałem się już z takim przypadkiem, że telewizor nie widział kanału K22 po zmianach MUX3 w małopolsce, bo wcześniej miał zapisane kanały z K50.
Pomogło wyczyszczenie pamięci, czyli reset do ustawień fabrycznych.

Jeśli nie odbierze, tzn. że przyczyna jest gdzieś w instalacji. Ponieważ nie Ty ją wykonywałeś a developer, to jedyne co możesz sprawdzić jak wygląda instalacja w gnieździe, czy idą 2 niezależne kable, czy widzisz połączenie gniazd do sąsiedniego pokoju.
Można też spróbować odkręcić kabel z tego gniazda na którym jest problem, i podlączyć telewizor bezpośrednio bez gniazda nakręcając na kabel F-kę. Jeśli zadziała, to być może tłumienie gniazda.
Gorzej jeśli jednak to gniazdo jest przelotowe.
Ostatnio zmieniony 5 czerwca 2020, o 11:01 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z odbiorem MUX-2

Post autor: K63 »

dexter74 pisze: 5 czerwca 2020, o 10:28 Sygnał jest z gniazda w ścianie, nie mam własnej anteny.
dexter74 pisze: 5 czerwca 2020, o 10:28 na tej samej ścianie, po dwóch jej stronach są gniazdka antenowe.
I teraz rodzi się pytanie - czy do każdego gniazda idą dwa oddzielne przewody, jest gdzieś rozgałęźnik 1/2 czy jedno z gniazd jest przelotowe?
Najłatwiej możesz zweryfikować połączenie "gniazdo RTV - odbiornik", zamieniając przewody łączące te dwa punkty. Jeżeli nie będzie zmiany, to zamiana odbiorników, by wykluczyć ewentualną usterkę jednego z nich (spotykałem przypadki, że tv nie odbierał na jakimś kanale, pomimo idealnego sygnału)

dexter74
Posty: 17
Rejestracja: 5 czerwca 2020, o 07:59
Miejscowość: Elbląg

Re: Problem z odbiorem MUX-2

Post autor: dexter74 »

Do gniazdek się jeszcze nie dobrałem. Ale sprawdziłem poziom sygnałów w obu telewizorach, na kanałach 21 (mux-2) i 27 (mux-1).

W TV 1 mam odpowiednio siłę sygnału 10% i 100%. Tu nie ma problemu, kanały działają.
W TV 2 mam odpowiednio siłę sygnału 0% i 100%. Tu mux-2 nie ma.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z odbiorem MUX-2

Post autor: K63 »


10% to zdecydowanie za mało. Jeżeli jest to instalacja zbiorcza, zapytaj sąsiadów czy u nich występuje ten sam problem.

dexter74
Posty: 17
Rejestracja: 5 czerwca 2020, o 07:59
Miejscowość: Elbląg

Re: Problem z odbiorem MUX-2

Post autor: dexter74 »

Ale na tym TV z 10% wszystko działa :-/

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z odbiorem MUX-2

Post autor: K63 »

10% to jest pogranicze odbioru. Wystarczy, że na drugim telewizorze masz kilka dB sygnału mniej i jest brak odbioru. Np. 3 dB mniej oznacza, że sygnał jest dwukrotnie słabszy.

Zablokowany