Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Bohun1953
Posty: 14
Rejestracja: 29 września 2013, o 12:52
Miejscowość: Krzynowłoga Mała
Odbiornik: Telewizor Sony Bravia
Dekoder Wiwa,
Instalacja antenowa: UHF Tridigit+wzm+filtr 48FAR,VHFdipol+wzm,zwrotnica+filtrLTE,+wzm.antenowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn/Pieczewo, Ciechanów/MonteCassino

Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: Bohun1953 »

Witam!
Mieszkam w okolicy Przasnysza (Krzynowłoga Mała), przez kilka lat odbierałem bardzo dobry sygnał na wszystkich MUX-ach (1,2,3) z Rachocina ale gdy po drodze postawiono nadajnik LTE to zatkało mi przedwzmacniacze i przestawiłem się na Pieczewo. Gdy był dobry odbiór czy to z Rachocina czy to z Pieczewa to tak jakość jaki moc sygnału była 100% .MUX-8 odbieram z Ciechanowa (siła 98% jakość 100%). Jakieś cztery lata temu przełączyłem się na Pieczewo z powodu wymienionego powyżej i cały czas sygnał był doskonały mimo iż według map Emitela nie powinienem odbierać żadnego sygnału (PUSTYNIA TV) z żadnego nadajnika w okolicy.
Jakieś dwa miesiące temu zniknął mi MUX-3 ale to mała strata bo to TVP a sygnał na pozostałych MUX-1 i MUX-2 poważnie się osłabił ale da się oglądać. Próbowałem wymieniać wzmacniacze, zwrotnice itp. ale żądnej poprawy. Generalnie mieszkam na pustyni radiowo telewizyjnej (nie od dzisiaj, w czasach analogowych było tak samo) ale abonament państwo chętnie by od nas brało.
Szczerze mówią nie wiem co z tym dale robić, przez te lata był super a teraz do niczego. :mrgreen:

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: VAHANARA »

Bohun1953 pisze: 29 czerwca 2020, o 13:53 mimo iż według map Emitela nie powinienem odbierać żadnego sygnału (PUSTYNIA TV) z żadnego nadajnika w okolicy.
Owszem, jesteś w teorii poza zasięgiem, ale na antenie pasywnej. Co nie oznacza, że jesteś w ogóle poza jakimkolwiek zasięgiem, zwłaszcza z Olsztyna. Tylko, że wymagany jest wzmacniacz - normalka.
Bohun1953 pisze: 29 czerwca 2020, o 13:53 Jakieś dwa miesiące temu zniknął mi MUX-3 ale to mała strata bo to TVP a sygnał na pozostałych MUX-1 i MUX-2 poważnie się osłabił ale da się oglądać.
Instalacja zaczęła odmawiać współpracy... zwłaszcza na dole pasma UHF.
Bohun1953 pisze: 29 czerwca 2020, o 13:53 Gdy był dobry odbiór czy to z Rachocina czy to z Pieczewa to tak jakość jaki moc sygnału była 100% .MUX-8 odbieram z Ciechanowa (siła 98% jakość 100%)
Czyli jak dokładnie (ze szczegółami) wygląda obecnie instalacja?
Bohun1953 pisze: 29 czerwca 2020, o 13:53 Próbowałem wymieniać wzmacniacze, zwrotnice itp. ale żądnej poprawy. (...) Szczerze mówią nie wiem co z tym dale robić,
Zdemontować wszystko i zacząć od początku - czyli od kabla antenowego. Jeśli ma kilka lat i jest biały - wymiana.

Adis
Posty: 110
Rejestracja: 6 grudnia 2016, o 11:50
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: tv philips dekoder Viva
Instalacja antenowa: telmor 850 i Sparta lambda
10m dach
Nadajnik - obiekt nadawczy: kosztowy skrzyczne opole sucha gora masl

Re: Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: Adis »

Sprawdź lub wymień zasilacz

Bohun1953
Posty: 14
Rejestracja: 29 września 2013, o 12:52
Miejscowość: Krzynowłoga Mała
Odbiornik: Telewizor Sony Bravia
Dekoder Wiwa,
Instalacja antenowa: UHF Tridigit+wzm+filtr 48FAR,VHFdipol+wzm,zwrotnica+filtrLTE,+wzm.antenowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn/Pieczewo, Ciechanów/MonteCassino

Re: Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: Bohun1953 »

Zmiana (osłabienie sygnału) nie następowało stopniowo lecz z dnia na dzień, po czym w któryś dzień było znowu dobrze a potem już non stop marnie. Wymieniałem zasilacze, jeden zasila wzmacniacz AMS- a drugi przez separator zasila zwrotnice i przedwzmacniacze w antenach . MUX 8 cały czas jest ekstra. Wymieniałem wzmacniacz antenowy dopuszkowy LNA-177 30dB na LNA-188 32dB, rezultat mizerny ale jest. Według mnie gdyby przyczyną był kabel antenowy to zmiana byłaby powolna. Wzmacniacz (nie przedwzmacniacz) pracuje tez dla MUX-8, podobnie jak zwrotnica. Podejrzewam, czy przypadkiem nie robią jakichś prób z G5, a Radmor dopiero zapowiada filtr dolnoprzepustowy LTE, 694 MHz FAR 50 LTE PROTECTED DC PASS. Jeżeli są te próby to sygnał ten zatyka mi przedwzmacniacze bo filtr LTE jest dopiero w zwrotnicy ale jest tylko LTE czyli do 790MHz a nie do 694MHz. Brak mi pomysłów i dziękuję za podpowiedzi.

Bohun1953
Posty: 14
Rejestracja: 29 września 2013, o 12:52
Miejscowość: Krzynowłoga Mała
Odbiornik: Telewizor Sony Bravia
Dekoder Wiwa,
Instalacja antenowa: UHF Tridigit+wzm+filtr 48FAR,VHFdipol+wzm,zwrotnica+filtrLTE,+wzm.antenowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn/Pieczewo, Ciechanów/MonteCassino

Re: Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: Bohun1953 »

Pieczewo MUX-3 to 514MHz a pozostałe jeszcze wyżej więc nie jest to dolna część pasma UHF :D
Co najwyżej środkowa.

Instalacja to: Antena
UHF Tridigit a dla
VHF dipol pionowy 70cm,
kabel biały używany do anten satelitarnych RG6 CONOTECH NS100 Trishield produkcji NOVISAT Wrocław
w antenach (VHF na Ciechanów i UHF na Olsztyn) przedwzmacniacze UHF 32dB LNA-188 32dB, dla VHF LNA-169 24dB dalej zwrotnica aktywna ZA-204Ms AMS-a. dalej wzmacniacz antenowy AMS-a AWS-142S 17dB (w tym miejscu próbowałem też wzmacniacz TERRA HA24 30dB)

Cala ta instalacja działała kilka lat . Od 2012 roku UHF a od 2016 gdy uruchomiono MUX-8 dobudowana zwrotnica i dipol VHF.

W tej chwili według rady sprawdzę zasilacze. Teraz próbę ograniczyłem do zamiany tj ten od wzmacniacza zamieniłem z tym od przedwzmacniaczy. Mam inne tylko muszę zarobić wtyczki mini jack. Nie sprawdziłem też separatora, który umożliwia zasilanie przedwzmacniaczy, ale to wymaga zakupu i to musi potrwać.

Bohun1953
Posty: 14
Rejestracja: 29 września 2013, o 12:52
Miejscowość: Krzynowłoga Mała
Odbiornik: Telewizor Sony Bravia
Dekoder Wiwa,
Instalacja antenowa: UHF Tridigit+wzm+filtr 48FAR,VHFdipol+wzm,zwrotnica+filtrLTE,+wzm.antenowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn/Pieczewo, Ciechanów/MonteCassino

Re: Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: Bohun1953 »

Zapomniałem nadmienić, że na wszystkich MUX 1,2 i 3 siła sygnału 100%
a jakość MUX -1 ok 20% MUX-2 45% MUX-3 0%

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: VAHANARA »

OLsztyn:
mux-1 k28 (530MHz)
mux-2 k33 (570MHz)
mux-3 k26 (514MHz)
więc generalnie dół UHF (pasmo IV), mux-3 najniżej.

Poziom 100% i jakości sygnałów na wysokości 0...20...40% to zwykle oznacza przesterowanie wzmacniaczy lub odbiornika, co w zasadzie nie powinno dziwić przy skaskadowaniu wzmacniaczy na wzmocnienie > 45dB. I raczej nie dziwi.

To nie powinien być raczej problem LTE - kanały są nisko, wpływ co prawda może być, ale powinien być pomijalny. Chyba, że masz router LTE gdzieś blisko instalacji antenowej. Wtedy różnie może być, ale to też dla mnie nie to.

Przy uszkadzaniu się w instalacji antenowej kabla / złączy może być dowolnie - i skokowo, i powolnie. Powolna degradacja to na 99% woda w kablu / złączach - jej powolna penetracja. Skokowa to uszkodzenie mechaniczne rozwarcie / zwarcie, choć może być i woda w złączu.
W obu przypadkach odbiór może powrócić, do normalnego lub częściowo normalnego. Oczywiście może być i inna przyczyna, ale kabel byłby tu dla mnie pierwszy.

Więc ja bym tak czy inaczej zaczął od wymiany kabla antenowego na nowy, zewnętrzny (czarny) o jak najwyższym współczynniku ekranowania - najlepiej > 100dB. I wtedy w Tridigita symetryzator UHF, podłączenie pod TV i zobaczenie co się będzie odbywać. Dopiero potem dokładanie wzmacniaczy, zwrotnic itd.

Co do wzmacniaczy - zamiast wzmacniaczy LNA w antenach i zwrotnicy - masztowy, np. Terry lub Alcada.

Patrząc w niedaleką już przyszłość i wejście DVB-T2 praca nad instalacją raczej i tak by cię nie ominęła, bo na obecnych parametrach szansa na odbiory DVB-T2 byłyby raczej iluzoryczne.

Bohun1953
Posty: 14
Rejestracja: 29 września 2013, o 12:52
Miejscowość: Krzynowłoga Mała
Odbiornik: Telewizor Sony Bravia
Dekoder Wiwa,
Instalacja antenowa: UHF Tridigit+wzm+filtr 48FAR,VHFdipol+wzm,zwrotnica+filtrLTE,+wzm.antenowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn/Pieczewo, Ciechanów/MonteCassino

Re: Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: Bohun1953 »

Fakt to rzeczywiście dolna część pasma UHV.Moja pomyłka.
Jeśli chodzi o wodę to nie ma możliwości, cała instalacja jest na strychu, dach nie przecieka, ale rzeczywiście złącza mogą być podejrzane chociaż od anteny UHF do zwrotnicy ok 25cm a dalej już wspólny tor do telewizora przez separator i wzmacniacz.
Żeby mi zatkało nagle (do tej pory było dobrze) wzmacniacze to musiałby powstać jakiś nadajnik na drodze do Olsztyna
Poziom 100% i jakości sygnałów na wysokości 0...20...40% to zwykle oznacza przesterowanie wzmacniaczy lub odbiornika, co w zasadzie nie powinno dziwić przy skaskadowaniu wzmacniaczy na wzmocnienie > 45dB. I raczej nie dziwi.
To w takim razie dlaczego przez tyle lat było dobrze???

Jak kilka lat temu uruchomiono stacje LTE w Rzęgnowie (na drodze ode mnie do Rachocina) efekt był podobny (zatkało wszystkie MUX-y: sygnał 100% jakość 0%) i wtedy obróciłem antenę na Olsztyn (filtr LTE w zwrotnicy później zainstalowałem ze względu na MUX-8)

Ale , ale w sąsiedniej wsi Masiak jest jeden hobbysta i być może on coś kombinuje z LTE. (niedawno zatkał mi odbiornik WiFi na 2,4MHz musiałem zmienić kanał).
Zamówiłem filtr Telmoru który teraz nazywa się FAR48 i obcina powyżej 694MHz
Pomysł na uproszczenie układu a dopiero później rozbudowywanie wydaje mi się bardzo dobrym pomysłem. Dziękuję za podpowiedź.
W temacie DVBT-2 niewiele wiem, może uchylisz rąbka tajemnicy jeśli chodzi i wymagania co do mojej instalacji (takiej na tej pustyni)

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: VAHANARA »

Strych - to zmienia postać rzeczy. Tu może zdarzyć się wszystko o dowolnej porze. Przy instalacji na strychu nie panuje się w ogólnością nad niczym - to najlepszy przykład odbioru "tu i teraz". Nie wstawiliście na ten strych jakiegoś mebla albo nie zrobiliście czegoś innego w momencie utraty poprawnego odbioru? Routera LTE sobie nie zafundowałeś? A może sąsiad coś u siebie postawił...? A "hobbysta" - no, różne rzeczy się zdarzają...

Zrozumiałe stają się teraz po części te ogromne wzmocnienia, na strychu zwykle rzeczywiście ma się marne sygnały. Ale tak czy inaczej BTS nie powinien mieć aż tak znacznego wpływu na prawidłową instalację antenową, zwłaszcza na niskich kanałach.

Anteny pasywne, dalej dobre filtry LTE, potem wzmacniacz masztowy, inserter napięcia w pełni ekranowany, dobry kabel antenowy (to podstawa).

DVB-T2 - jest mnóstwo o tym w sieci. Dla ciebie istotne jest jedno - DVB-T2 będzie prawdopodobnie wymagać bardzo dobrych instalacji antenowych na dalszych odbiorach - prawdopodobnie, bo dopóki nie odpalą komercyjnie, to nie wiadomo będzie jak będzie to docelowo nadawane.

Ale, tak czy inaczej i tak najpierw musisz powrócić do dobrego odbioru obecnie.

I o jakiej "pustyni" piszesz - miewasz odbiór z dwu kierunków na strychu - toż to prawie że luksus jest.... ;)

Bohun1953
Posty: 14
Rejestracja: 29 września 2013, o 12:52
Miejscowość: Krzynowłoga Mała
Odbiornik: Telewizor Sony Bravia
Dekoder Wiwa,
Instalacja antenowa: UHF Tridigit+wzm+filtr 48FAR,VHFdipol+wzm,zwrotnica+filtrLTE,+wzm.antenowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn/Pieczewo, Ciechanów/MonteCassino

Re: Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: Bohun1953 »

Mój najbliższy sąsiad to 100m a następny (nie na kierunku) 500m na kierunku to 2km, więc tylko jakaś "dopałka" o większej mpcy.
Strych jest tylko dla anteny, dach jest czterospadowy. Dom parterowy, i tak naprawdę na strychu (jakby 1 piętro) jest tylko wzmacniacz a w "czubie" dachu czterospadowego (jakby 2 piętro wysokość 1m) są tylko anteny, przedwzmacniacze w nich i zwrotnica. Nikt tam chodzi chyba, że do anteny, nawet miejsca na rupiecie brak.
Zgodnie z poradami zaczynam jutro próby. Będę informował o rezultatach.
Pozdrawiam

Bohun1953
Posty: 14
Rejestracja: 29 września 2013, o 12:52
Miejscowość: Krzynowłoga Mała
Odbiornik: Telewizor Sony Bravia
Dekoder Wiwa,
Instalacja antenowa: UHF Tridigit+wzm+filtr 48FAR,VHFdipol+wzm,zwrotnica+filtrLTE,+wzm.antenowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn/Pieczewo, Ciechanów/MonteCassino

Re: Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: Bohun1953 »

Wykonałem wszystkie zalecenia.
1. Rzuciłem nowy kabel bezpośrednio od anteny do telewizora. W antenie symetryzator. W telewizorze brak sygnału
2. Dołożyłem dotychczas używany wzmacniacz nadal brak sygnału.
3. Zamieniłem na wzmacniacz TERRY (mocniejszy) sygnał się pojawił ale bardzo słaby
4. Dołożyłem filtr 48FAR (Telmoru obcina powyżej 686MHz) BEZ zmian.
5. Włożyłem przedwzmacniacz do anteny zamiast symetryzatora, oraz separator (nowy) ponieważ TERRA nie zasila przedwzmacniaczy. Sygnały takie jak przed zmianami
6 Powróciłem do poprzedniego wzmacniacza. (już bez separatora) Praktycznie to samo.
7. Przywróciłem poprzedni układ ponieważ próby praktycznie nie wnosiły żadnej poprawy.

W czasie prób regulowałem wzmocnienia wzmacniaczy, dokładałem tez tłumik w różne miejsca układu, zmienialem zasilacze, nic to zmieniało.
Ale jedna uwaga w czwartek 2 lipca około godziny 10 sygnały wszystkich MUX-ów były na maxa (tak jak przez te kilka lat): wszystko 100%. W czwartek wyjechałem i wróciłem w niedzielę, a tu wszystko po staremu.Natomiast opisane powyżej próby robiłem w czwartek 9 lipca.
W czasie prób w żadnym układzie nie było odbioru MUX-3 a MUX-2 MUX-1 na poziomie 30-45%.
Co ciekawe MUX-8 w czasie gdy MUX-y 1-3 były 100% też był na 100% (MUX-8 odbieram z Ciechanowa a MUX-y 1do3 z Olsztyna) a gdy MUX-1do3 są słabe to MUX-8 tez jest słabszy ale dużo lepszy niż te 1-3, są to parametry rzędu siła sygnału 97% jakość sygnału 98%. (to jest bardzo dobry wynik ale jest różnica)
Jak dla mnie to wygląda albo na jakieś prace w nadajniku zmniejszające moc nadawania (niby MUX-4 w Olsztynie miał zmienianą częstotliwość na 23kanał a MUX-3 jest na 26, ale te zaniżenia sygnału zaczęły się jakieś dwa trzy miesiące temu), albo uruchomienie (przez kogo, nie wiem) w okolicy czegoś co zakłóca odbiór.
Nie mniej odbiór MUX-3 (przynajmniej z Olsztyna) jest tu niemożliwy. Nie robiłem jeszcze prób z kierunkiem Rachocin (kiedyś odbierałem z tego kierunku), ani Ciechanów, który pracuje na tych samych częstotliwościach co Rachocin ale nie leżą w jednej linii chociaż blisko. Nie widzę celowości w inwestowanie w system antenowy DVBT ani tym bardziej DVBT-2, Mam też antenę satelitarną bez problemów na tych samych kablach (białych) abonament za 19,90 i chyba się wypnę na napowietrzną telewizję.
Kiedyś jej tutaj nie było i teraz jest praktycznie to samo też nie ma. Wszyscy sąsiedzi albo mają satelitraną albo w ogóle nie korzystają z telewizji (czasem internetowej).

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: VAHANARA »

@Bohun1953:
no to kanał.

Dla mnie ewidentnie coś dzieje się na instalacji. Tylko nie mam bladego pojęcia, co to może być.

Nie spotkałem się nigdy z zakłóceniem, które obniżałoby w takim samym stopniu poziomy WSZYSTKICH muxów - od VHF-u do UHF-u. Takie coś mogłoby się teoretycznie zdarzyć jedynie przy pojawieniu się szerokopasmowego sygnału o wysokim poziomie przeciążającego głowice odbiorników, a tym samym powodując osłabianie właściwych sygnałów co widać po wskazaniach.

Podobnie może się zdarzyć przy bardzo silnych sygnałach LTE na 700/800MHz włażących przez antenę lub instalację bez filtrów LTE na odbiornik. Ale wtedy najsilniej wytłumiane są na odbiorniku kanały najwyższe, bliskie 700/800MHz - czym kanał niższy tym wpływ (zmniejszenie poziomów) mniejsze. W Warszawie widziałem coś takiego - k58 był "zduszony" na maxa, na k48 widać było jeszcze wyraźne zmniejszenie, na k27 było już tylko lekkie drgnięcie.

Problem w tym, że jeśli są jakieś takie zakłócenia, to zobaczyć to można tylko na analizatorach lub miernikach.

Z innej strony - fotowoltaika, solary, Internet radiowy, LTE albo inne nowoczesne wynalazki - one potrafią zakłócać jak jasna cholera. Pomyśl, czy u ciebie lub w bliskim sąsiedztwie nie pojawiło się coś w czasie, kiedy pojawiła się obniżka mocy sygnałów.

Bohun1953
Posty: 14
Rejestracja: 29 września 2013, o 12:52
Miejscowość: Krzynowłoga Mała
Odbiornik: Telewizor Sony Bravia
Dekoder Wiwa,
Instalacja antenowa: UHF Tridigit+wzm+filtr 48FAR,VHFdipol+wzm,zwrotnica+filtrLTE,+wzm.antenowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn/Pieczewo, Ciechanów/MonteCassino

Re: Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: Bohun1953 »

Małe sprostowanie.
Powrót normalnych poziomów sygnałów był nie w czwartek 2 lipca a w piątek 3 lipca ale to chyba nie ma znaczenia.
Obniżenie sygnału na MUX-8 jest nieznaczne, można uznać, że nawet go nie ma natomiast 1 i drugi np dzisiaj jest na poziomie 53% (jakość) moc 100%. MUX-3 cały czas jakość 0% moc 100% i odbiór niemożliwy. Na MUX 1 i 2 zależy to trochę od pogody trochę od pory dnia i waha się od 30% do 50-60% (Jakość). Czyli znaczące osłabienie występuje na UHF, VHF odbieram z innego kierunku (jakieś 150 stopni - prawie z przeciwnego kierunku)
Na UHF mam ten wspomniany filtr 48FAR obcinający powyżej 686MHz jest on między anteną z przedwzmacniaczem a zwrotnicą w której też jest filtr LTE czyli tnący powyżej 700MHz. Najbliższy sąsiad na kierunku jest ok 2km a w dowolnym kierunku 500m.
Analizatorem nie dysponuję ale zastanawiam się nad zgłoszenie do PIR. Jak LTE zagłuszyło mi Rachocin to dowiedziałem się, że w przypadku nieuzasadnioniej wizyty musiałbym ponieść koszty, ale tera jest inna sytuacja. Będę się zastanawiał.

Wracając do tematu instalacja, kabel nowy rzucony bezpośrednio, wydaje się wszystko ok, tak jak opisałem w poprzednim poście. Różne konfiguracje też nie wiem co to może być. Zresztą stąd cała ta moja korespondencja.
Wielkie dzięki za wszystkie porady, zawsze co dwie głowy to nie jedna.

Bohun1953
Posty: 14
Rejestracja: 29 września 2013, o 12:52
Miejscowość: Krzynowłoga Mała
Odbiornik: Telewizor Sony Bravia
Dekoder Wiwa,
Instalacja antenowa: UHF Tridigit+wzm+filtr 48FAR,VHFdipol+wzm,zwrotnica+filtrLTE,+wzm.antenowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn/Pieczewo, Ciechanów/MonteCassino

Re: Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: Bohun1953 »

Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI VAHANARA
Zwróciłeś moją uwagę na możliwe zakłócenia od innych pozornie nie podejrzanych urządzeń jak fotowoltaika itp. i zacząłem analizować co ja sam zainstalowałem w domu. Na pierwszy ogień poszła zamrażarka. Wyłączyłem NIC. Na drugi ogień poszła kamera (Chińszczyzna) tania ale zewnętrzna obrotowa łącząca się z routerem po WiFi lub po skrętce - ale tu było po WiFi - z pełną komunikacją dźwiękową, podświetleniem w podczerwieni i/lub świetle widzialnym LED po prostu bayer, dla testowania zamontowałem ją na pierwszym piętrze ale dokładnie pod anteną zamontowaną na drugim piętrze, nie licząc stropu to w odległości ok 1m. I to cała sprawa, po wyłączeniu kamery sygnały są MUX 1 i 2 100%/100% a MUX3 jakość 85% moc 100%, MUX8 jakość 100% moc 98%. Gdy załączyłem w większej odległości od anteny (5-6m) to wpływ o ile w ogóle dał się zauważyć to tylko na MUX-3.
W zasadzie można uznać, że tak jak pisałeś przyczyna tkwi w instalacji, bo jest to poniekąd w instalacji.
PROBLEM ROZWIĄZANY
Serdecznie pozdrawiam, gratuluje trafnej diagnozy i DZIĘKUJĘ

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: VAHANARA »

@Bohun1953 - no proszę, jak to mawiał Ferdek Kiepski - są na świecie sprawy, o których się fizjologom nie śniło... ;)

Najważniejsze, że się wreszcie udało. Gratulacje za wytrwałość i kreatywność.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: Dobrycel »

Dobrze jest przypomnieć sobie zawsze co sie ostatnio robiło, ze sie z obrazem popierniczyło. Czyli dochodzi jeszcze jedna rzecz przy sprawdzaniu anteny. Odłączenie wszystkiej zbędnej elektroniki w domu, w celu eliminacji zakłóceń (sprawdzenia co nam robi kuku).
Siadamy z browarem w ręku i jak w zaczarowanym ołówku myślimy co było ostatnio uruchamiane. Jak nic nie wymyślimy to idziemy i po kolei odpinamy od zasilania co możemy w najbliższym otoczeniu a potam najdalszym dla pewności. Jak widać pomaga.
Ps Musze znajomego zapytać, jak jego fotowoltaika wpływa na internet oraz na obraz w TV.

Ps Jak daleko robi zakłócenia fotowoltaika? Czy ona odbija sygnał, zakłóca go? Czy Inwerter go zakłóca itp.
Ostatnio zmieniony 13 lipca 2020, o 16:13 przez Dobrycel, łącznie zmieniany 1 raz.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: VAHANARA »

Dobrycel pisze: 13 lipca 2020, o 14:28 Dobrze jest przypomnieć sobie zawsze co sie ostatnio robiło, ze sie z obrazem popierniczyło. Czyli dochodzi jeszcze jedna rzecz przy sprawdzaniu anteny. Odłączenie wszystkiej zbędnej elektroniki w domu, w celu eliminacji zakłóceń (sprawdzenia do nam robi kuku).
Ano, nie ma innego wyjścia w warunkach amatorskich, bez miernika. Z miernikiem łatwiej, bo zwykle coś widać. Ale czasami niekoniecznie widać coś konkretnego i wtedy trzeba własnie kombinować głową i wyłączać... ;)
Dobrycel pisze: 13 lipca 2020, o 14:28 Ps Jak daleko robi zakłócenia fotowoltaika? Czy ona odbija sygnał, zakłóca go? Czy Inwerter go zakłóca itp.
Zakłócać mogą falowniki, przetwornice, a może i coś innego co tam siedzi. Zależy od samego urządzenia. Może być via powietrze (antena, kable, itp), może prawdopodobnie i poprzez samą instalację elektryczną.
Myślę, że nie ma reguł jak daleko i z jakim skutkiem mogą zakłócać - jeśli już to paraliżuje na pewno odbiór w domu, gdzie foto jest zamontowana. A jak daleko zakłócenia mogą sięgnąć - za dużo zmiennych i niewiadomych. Ale słyszałem już o zakłócaniu bliskich sąsiadów.

Bohun1953
Posty: 14
Rejestracja: 29 września 2013, o 12:52
Miejscowość: Krzynowłoga Mała
Odbiornik: Telewizor Sony Bravia
Dekoder Wiwa,
Instalacja antenowa: UHF Tridigit+wzm+filtr 48FAR,VHFdipol+wzm,zwrotnica+filtrLTE,+wzm.antenowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn/Pieczewo, Ciechanów/MonteCassino

Re: Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: Bohun1953 »

No minęło pięć dni a dziś znowu na MUX-3 jakość zero siła sygnału 100%. Wczoraj rano były zakłócenia na wszystkich MUX-ach. Różnica jest taka, że dzisiaj rano (7:30) na pozostałych MUX-ach (1,2 i 8) jakość i siła po 100%, ale już o 7:45 MUX-1 i 8 100/100 MUX-2 75/100 a MUX-3 0/0, a to już wygląda na sabotaż, ale jestem za to pewien, że tym razem nie jest to "belka w moim oku" , której nie widzę. Niczego ani instalowałem ba nawet nie włączałem dzisiaj co by nie było włączone przez ostatnie 5 dni.
Chyba, że jest to jakaś awaria ale wtedy chyba moc też by była ina niż 100% a może nawet 0%.
Jako, że wiem już, że WiFi 2,4GHz jest wstanie zakłócać, to co ktoś nakierował na mnie antenę kierunkową z WiFi ?
Obawiam się , że sam już sobie z tym nie poradzę będę musiał porozmawiać z UKE (poprzednio pisałem o PIR ale ta instytucja przeszła kilka przeobrażeń i obecnie to Urząd Komunikacji Elektronicznej)

Bohun1953
Posty: 14
Rejestracja: 29 września 2013, o 12:52
Miejscowość: Krzynowłoga Mała
Odbiornik: Telewizor Sony Bravia
Dekoder Wiwa,
Instalacja antenowa: UHF Tridigit+wzm+filtr 48FAR,VHFdipol+wzm,zwrotnica+filtrLTE,+wzm.antenowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn/Pieczewo, Ciechanów/MonteCassino

Re: Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: Bohun1953 »

Teraz jest 11:45 i znowu jest wszystko w porządku tak jak 11 lipca po moim odkryciu wpływu WiFi na odbiór TV, a mianowicie MUX 1 i 2 100%/100% a MUX3 jakość 85% moc 100%, MUX8 jakość 100% moc 100%

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Problem z odbiorem zwłaszca MUX-3

Post autor: VAHANARA »

Trzeba jeszcze poczekać i zobaczyć, czy takie historie będą się powtarzać. Coś się dzieje, ale możliwe, że to tylko jednorazowy "strzał".

Zablokowany