Refarming Katowice - Kosztowy

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: VAHANARA »

xiondzu pisze: 7 lipca 2020, o 22:36 w obu przypadkach brakuje możliwości ustawienia napięcia przedwzmacniaczy 5V
Bo 5V to wynalazek pod dekodery. I dobrze, że tego nie wyprowadzają.
xiondzu pisze: 7 lipca 2020, o 22:36 jedyne czego nie rozumiem to sieczka w sygnale jaką uzyskuję na wyjściu, niby filtry działają ale szum dookoła jest tak duży, że na wyjściach multiswitchy parametry C/N i MER lecą na łep na szyję w porównaniu do tego co przychodzi z anteny, dopiero po podłączeniu sygnału pod test -30dB wszystko działa jak należy i szumów w instalacji brak.
Za duże poziomy wyjściowe z Johanssona? Jakimi poziomami wychodzisz z Johanssona?

Jak wyjdziesz z -30dB to wszystek śmieć i tak w sygnale jest, tylko dużo niżej. I to widać wystarczy, by nie było go widać albo żeby dodatkowo nie przesterowywać kolejnych sprzętów. A śmiecie są, bo nie da się w całości odfiltrować sąsiadujących kanałów przy ustawieniu "kanał w kanał" - fizycznie niewykonalne.
xiondzu pisze: 7 lipca 2020, o 22:36 Warto dodać że w konfiguracji Johansson PROFILER można wybrać typ filtrów: best Mer, optimal, sharp. po ostatnich zmianach na części budynków tylko sharp rozwiązywał problem skakania MER'ów po dodaniu kanału 42.
To akurat wydaje się być zrozumiałe - "Best MER" to pewnie filtr bardzo płaski, jak najmniej ingerujący w sygnał kanału (jakość), do stosowania przy daleko od siebie rozmieszczonych mux-ach.
"Sharp" to zaś filtr bardzo stromy (35dB/MHz), na mux-y sąsiadujące. Ale coś za coś - bardzo duża stromość musi odbijać się na charakterystyce filtru ingerującej jakoś w jakość sygnałów. Więc filtr ten może się kiepsko sprawdzać przy rozrzuconych mux-ach..
"Optimal" to pewnie taki filtr "po środku" dla mux-ów bliskich, ale nie kanał w kanał. Tnie w miarę dobrze i nie za dużo ingeruje w jakość obrabianego mux-a.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: Dobrycel »

Jest jakiś tani miernik, zeby pokazywał to całe Mer? Taki poniżej 100 pln. Nie bawie sie w instalacje anten, ale czasami dla sortu gdzieś człowiek znajomemu pomaga. Jedynie na co sie patrzało to wskazania na TV. Ale kiedys mimo tego, ze były wskazania super to około 15 jak słońce napierniczało znikał sygnał na godzine. Dlatego bym chciał miec cos co by dawało miarodajne wskazanie oraz to czy nie ma przesteru. Czy takie mierniki do 100 pl pokaza cos takiego??

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: K63 »

Dobrycel pisze: 9 lipca 2020, o 12:10 Jest jakiś tani miernik, zeby pokazywał to całe Mer? Taki poniżej 100 pln.
Nie ma. Najtańszy, który pokaże coś więcej niż paski siły i jakości, to ok. 400-500 zł.

xiondzu
Posty: 7
Rejestracja: 25 lutego 2020, o 21:38
Miejscowość: Górki Wielkie
Odbiornik: DR.HD1000 Combo/OpenBOX SF110
Instalacja antenowa: Instalacje zbiorcze wg wytycznych MTBiGM
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: xiondzu »

VAHANARA pisze: 9 lipca 2020, o 08:30
Za duże poziomy wyjściowe z Johanssona? Jakimi poziomami wychodzisz z Johanssona?

Jak wyjdziesz z -30dB to wszystek śmieć i tak w sygnale jest, tylko dużo niżej. I to widać wystarczy, by nie było go widać albo żeby dodatkowo nie przesterowywać kolejnych sprzętów. A śmiecie są, bo nie da się w całości odfiltrować sąsiadujących kanałów przy ustawieniu "kanał w kanał" - fizycznie niewykonalne.

minimalny jaki można ustawić to 89dB, i nawet przy takim wychodząc na spliter -4dB na odgałęzieniu, i później prosto w MS lipa (pod tym względem wzmacniacze Profiler są ciekawe, że wyrównują poziomy sygnału na sumie, czego nie było na starszych profino)

dopiero podłączenie pod test -30dB i podbicie na wyjściu do 108dB daje zadowalające wyniki pomiarów, ten problem miałem też na różnych MS (technisat CE, terra, emp centauri) i różnych wzmacniaczach łącznie z WWK, za każdym razem po przełączeniu na test -30 parametry wracały do poprawnych wartości.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: DanielK »

Po prostu przesterowujesz multiswitch. W nim także są wzmacniacze.
Max poziom wejściowy do multiswitcha (większości), to ok 80 dBµV. Dotyczy to całości pasma, więc UHF, VHF, UKF (radio analogowe), no i w paśmie UHF zmierzyć co się dzieje powyżej kanału 60 (Lte).
Więc przed wejściem do multiswitcha dałbym tłumik 16 dB. To tak na oko. Bez pomiaru na miejscu można tylko coś sugerować i mówić na oko.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: Dobrycel »

Jestem ciekaw co z TVS nadal nadają, wykazu z UKE brak :)
Pozwolenie dla tej i innej nadal obowiązuje, ale czy to będzie ten sam kanał ...

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: VAHANARA »

xiondzu pisze: 10 lipca 2020, o 11:32 minimalny jaki można ustawić to 89dB, i nawet przy takim wychodząc na spliter -4dB na odgałęzieniu, i później prosto w MS lipa
Dokładnie tak, jak napisał wyżej @DanielK - wychodząc bezpośrednio z Johanssona (nawet przez rozgałęźnik 1/2) przesterowujesz po prostu multiswitche.
xiondzu pisze: 10 lipca 2020, o 11:32 dopiero podłączenie pod test -30dB i podbicie na wyjściu do 108dB daje zadowalające wyniki pomiarów,
No i prawidłowo, bo wtedy wchodzisz na switche <80dBuV i one wtedy dają mało śmiecia na wyjściu, bo nie są przeciążane, zarówno na wejściu, jak i wyjściu.

Skorzystanie z wyjścia testowego do zasilania switchy jest dla mnie tym przypadku optymalne, bo wysokopoziome wyjście główne przeznaczone jest do bezpośredniego zasilania instalacji antenowych.

bobok
Posty: 17
Rejestracja: 16 maja 2013, o 06:52
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mysłowice -Kosztowy

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: bobok »

Zbyt wysoki poziom sygnału TV naziemnej na wejściu do multiswicha to częste błędy które powodują później kłopoty z TV naziemną jak i satelitarną. Dobrej klasy multiswitch poradzi sobie z sygnałem nawet 90 dB ale kiepskiej jakości switche mają problem nawet z poziomem 75 dB, dotyczy to przede wszystkim urządzeń z aktywnym torem TV naziemnej. Trzeba zawsze zrobić zapas bo wiadomo że przy zmianie pogody poziomy ulegają zmianie.
Z innej beczki. Dotarł do mnie wzmacniacz telmorowski WWK Alpha i przyznam że jestem pod wrażeniem. Na razie testuję go w domu i widzę że bardzo dobrze radzi sobie z sąsiednimi kanałami jak i z wyrównywaniem sygnału. Na pewno jest podobny jak Johanson ale jednak dużo tańszy i Polski.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: dvbtowiec »

Rzeczywiście ciekawa alternatywa. Nie mniej nadal drogi :) Być może stanieje za jakiś czas.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: Dobrycel »

@bobok możesz nagrac filmik jak to działa i jak sie z tego korzysta? Tak z ciekawości. Nigdy nie widziałem na jakiej zasadzie to działa. A tanie nie jest :) 1000 pln...

xiondzu
Posty: 7
Rejestracja: 25 lutego 2020, o 21:38
Miejscowość: Górki Wielkie
Odbiornik: DR.HD1000 Combo/OpenBOX SF110
Instalacja antenowa: Instalacje zbiorcze wg wytycznych MTBiGM
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: xiondzu »

Dobrycel pisze: 11 lipca 2020, o 21:43 @bobok możesz nagrac filmik jak to działa i jak sie z tego korzysta? Tak z ciekawości. Nigdy nie widziałem na jakiej zasadzie to działa. A tanie nie jest :) 1000 pln...
Również chętny jestem na jakiś filmik najlepiej z jakimiś pomiarami miernikiem lub przynajmniej zdjęcia układu menu i porównanie parametrów wejścia i wyjścia z miernika

a względem ceny - detal jest bardzo dobry, na rynku wzmacniaczy regulowanych w podobnej cenie otrzymujemy sprzęt z mniejszą ilością konfigurowalnych filtrów i bez przemiennika częstotliwości, nie wspominając już o filtrowaniu częstotliwości 5G bo to jest nowość.

bobok
Posty: 17
Rejestracja: 16 maja 2013, o 06:52
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mysłowice -Kosztowy

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: bobok »

Jak znajdę trochę czasu to się postaram coś przygotować. Co do ceny to 800 zł. zdecydowanie lepiej wygląda jak 1300 zł. za johansona.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: Dobrycel »

Dla mnie to i tak matrix... To chyba do domow wielorodzinnych itp. Cena swoje robi a byle kto tego nie ustawi bo łatwe to nie bedzie :)

bobok
Posty: 17
Rejestracja: 16 maja 2013, o 06:52
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mysłowice -Kosztowy

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: bobok »

Tak na szybko kilka zdjęć. Wzmacniacz na wyjściu trzyma równo poziom wyjściowy, jeśli chodzi o poziom jak i jakość sygnału. Niestety nie ma do niego na razie instrukcji. Musiałem go dzisiaj zabudować i jak na razie jest OK.
https://zapodaj.net/0ed4a841b8cb2.jpg.htm
https://zapodaj.net/7c0b762b936e0.jpg.html
https://zapodaj.net/9950273918035.jpg.html
https://zapodaj.net/2959d187a8003.jpg.html
https://zapodaj.net/ee0ede2006f61.jpg.html
https://zapodaj.net/6431fdb4e2ca5.jpg.html

bobok
Posty: 17
Rejestracja: 16 maja 2013, o 06:52
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mysłowice -Kosztowy

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: bobok »

Po montażu wzmacniacza w instalacji i wykonanych pomiarach sygnał wygląda bardzo dobrze nawet na sąsiednich kanałach. Zaletą wzmacniacza na pewno jest poziom wejściowy 40-100 dB bo odpadają kombinacje przy dużych różnicach poziomu sygnału na wejściu. Drugą wg. mnie zaletą jest stabilny i równy sygnał na wyjściu i do tego filtry od LTE. Jeśli jakość sygnału na wejściu jest w miarę przyzwoita to wzmacniacz trzyma tą jakość i na pewno jej nie pogarsza. Wadą wg. mnie jest wysoki poziom na wyjściu. Min co mogłem uzyskać to sygnał w granicach 90 dB i niestety wtedy trzeba wstawić jakiś tłumik na wyjściu. Mam już instrukcję do wzmacniacza w PDF ale nie wiem jak to wstawić na forum. Myślę że jest to niezła alternatywa w stosunku do Johansona i przede wszystkim polska.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: VAHANARA »

@bobok: aby zmniejszyć poziom lepiej dać odgałęźnik niż tłumik. Odgałęźnik nie ingeruje praktycznie w jakość sygnału, tłumik dokłada szumy.

No i dobrze, że Telmor ma takie coś. Tylko, że to coś bardzo przypomina Johanssona - możliwe, że brandują jakiś OEM. Ale to nieważne, bo teraz niemal wszyscy tak robią. Ważne, że jak piszesz, działa dobrze ;)

Instrukcji tu na forum nie wrzucisz - nie ma takich opcji. Musiałbyś na jakiś hosting albo np. na forum elektrody - tam jest taki dział.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: Dobrycel »

Liczylem na filmik :) PS jakie rozgalezniki polecacie? Bo wszelkie rozgalezniki potrafia tlumic i psuc odbior.

xiondzu
Posty: 7
Rejestracja: 25 lutego 2020, o 21:38
Miejscowość: Górki Wielkie
Odbiornik: DR.HD1000 Combo/OpenBOX SF110
Instalacja antenowa: Instalacje zbiorcze wg wytycznych MTBiGM
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: xiondzu »

Ja stosuje już od kilku lat Terra SDQ-908 z tłumieniem 8dB, wzmacniacz Sat do niedawna też z Terry, ale jakiś czas temu na próbę wziąłem Spacetronik Pro Series MS-09AMP 9/9R i się zdziwiłem że wzmocnienie petarda bez utraty jakości jak na tak tani wzmacniacz - mniej niż połowa ceny Terry.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: VAHANARA »

Dobrycel pisze: 16 lipca 2020, o 22:58 PS jakie rozgalezniki polecacie?
Do czego?
xiondzu pisze: 17 lipca 2020, o 09:49 Bo wszelkie rozgalezniki potrafia tlumic
Każdy rozgałęźnik wnosi jakieś tłumienie sygnału.
Dobrycel pisze: 16 lipca 2020, o 22:58 i psuc odbior
A, to już mówimy o niewłaściwym jego użyciu lub nieprawidłowej instalacji.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Refarming Katowice - Kosztowy

Post autor: Dobrycel »

Nie taki drogi. Do domu na 2 lub 3 tv :) Ja takie po 20 pln kupuje.

Zablokowany