Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: monter1981 »

Tyle że w dwóch modelach Philipsa, które posiadam edycja listy bez użycia zewnętrznego softu jest możliwa tylko poprzez utworzenie listy ulubionych. W modelu 32PFS5823/12 jest można wgrać własne ikony kanałów TV, które widoczne są później na liście. Z kolei na nowszym 43PUS8535/12 takiej możliwości nie ma (zresztą na liście w ogóle nie ma ikon programów). I uwaga odnośnie czułości głowicy - ten drugi model wyraźnie odstaje w tym względzie od starego Panasonica Viera.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: Krosnoludek »

Kiki wysłał moje pytanie bezpośrednio do Holendii, i taka przyszła odpowiedź
nie, niestety logotypy nie powrócą że względu na komplikacje prawne z prawem do logotypu
Philips na Androidzie
Pisali mi użytkownicy w zeszłym roku, że mogę stworzyć listę kanwłów ulubionych składającą się z kanałów DVB-T i DVB-S:
Po prostu mam prośbę do osób co mają Philipsa PUS7805 lub PUS8505/PUS8535 i mają dostęp w domu do sygnału DVB-T i DVB-S by sprawdzili czy da radę ułożyć listę kanałów ulubionych składającą się z programów DVB-T i DVB-S i dowolnie te kanały między siebie mieszać np.

1. TVP1 HD - DVB-T
2. TVP2 HD - DVB-T
3. TVP POLONIA - DVB-S
4. TVN - DVB-T
5. TELE5 - DVB-S
6. STARS TV - DVB-S
7. POWER TV - DVB-S
8. TV 4 - DVB-T
itd.

Także czy po wyłączeniu do stand-by i ponownym jego włączeniu, telewizor nadal jest na tej liście ulubionych. Także wyciągnąc wtyczkę z prądu powiedzmy na 5 minut, po włączeniu telewizora czy nadal jesteśmy na tej liście ulubionych naziemno-satelitarnych. Według Philipsa brak prądu powyżej 30 minut wywali z listy ulubionej.

Telewizor dla starszych rodziców i ma być prosto, ułożenia prze zemnie lisa naziemno-satelitarna ma być cały czas dostępna, bo sobie jej nie przełączą jak z niej wywali.

Ważne dla mnie jest czy na tym modelu na Saphi też da radę czy tylko na Androidzie. Odpowiedzi z Philipsa w tej sprawie są sprzeczne.

Odpowiedz:
Mam 70pus8535 i bez problemu można na liście ulubionych dodawać kanały z dvb-t i dvb-s, po wyłączeniu i ponownym włączeniu wystartowało na liście ulubionych i kanały były tak jak ustawiłem. Odłączyłem od zasilania na ok 15 minut i również bez zmian.
maniek357 pisze: 5 sierpnia 2020, o 21:25 Philips 50PUS7303 z Android TV - można dowolnie mieszać kanały satelitarne i naziemne na liście ulubionych. Nic nie trzeba instalować dodatkowo. Np miałem na pozycjach 1-6 kanały SAT, pozycja 7 - TVP3 Regionalna, 8-xx kanały SAT.
maniek357 pisze: 7 sierpnia 2020, o 22:36 W Philipsie lista ulubionych jest jako jedno ze źródeł obrazu (pierwsze na liście - domyślne). Kolejne źródła to antena naziemna, satelitarna, HDMI itd. Po liście ulubionych można dowolnie skakać, także klawiszami numerycznymi i nie następuje przejście na inne źródło. Będąc na innym źródle, np HDMI, do ulubionych można przejść jednym przyciskiem pilota ("TV"). Nie ma różnic w pokazywaniu EPG na takiej mieszanej liście.
maniek357 pisze: 8 sierpnia 2020, o 09:16 Wyszukiwanie kanałów powoduje, że nowo znalezione są dopisywane na końcu listy naziemnej / satelitarnej. Nie wpływa to w żaden sposób na listę ulubionych.

Włączenie odbiornika odbywa się na ostatnio wybranym źródle, jeśli była to lista ulubionych, to będzie dalej.

Z nagrywania na TV nie korzystam, ale jestem prawie pewien, że to również nie wpływa w żaden sposób na aktualnie wybraną listę kanałów.
Szanowny Panie

1. Tak, w modelach 43PUS8505/12, 43PUS8545/12, 43PUS8535/12, 43PUS8555/12, 43PUS9235/12 działa Polsat News poprzez HbbTV.


2. Problem z Hbb TV w 43PUS7334/12 jest już od dłuższego czasu badany przez specjalistów. I wkrótce zostanie rozwiązany.

3. W modelach 43PUS8505/12, 43PUS8545/12, 43PUS8535/12, 43PUS8555 oraz 43PUS9235/12 w Polsce możliwe jest utworzenie jednej listy ulubionych kanałów, do której można dodać kanały DVB-T i DVB-S.



Z poważeniem,

Anna

Philips TV/AVA
Witaj,

Przepraszam za brak odpowiedzi.
Nie było to zamierzone i nie powstało z naszej winy.
Modele 7906 i 7956 są oparte na systemie Android light i w tych modelach nie można tak zrobić.
Polecam zatem wybór 85x6, również ze względu na nowy, szybszy procesor.

Pozdrawiam
Bartek
Philips TV Consumer Care



Ciekawi mnie jeszcze potwierdzenie na 100% możliwość łączenia kanałów w:

-Hisense (tańszy telewizor z prostrzym smartem byłby idealnym dla starszych osób, a cena jest przystępna, teraz pojawiają się nowe modele z VIDAA 5
Np. https://pl.hisense.com/produkty/tv-audi ... q/20003932

-METZ Blue z Androidem 10 (produkuje go Skyworth), jeden z użytkowników pisał, że da się łączyć kanały SAT i naziemne razem. Byłaby to tańsza alternatywa do Philipsa, lecz trzeba potwierdzić info o łączeniu kanałów.
Np.: https://metzblue.com/pl-PL/android-tv/m ... 43muc8000z

-Vestel na własnym smarcie, proste, też by były dobre dla starszych osób, potwierdzona jest możliwość łączenia kanałów. Brak informacji, jak działa np. HbbTV?
Np. https://najlepsze.tv/produkt/0-43ul6

Niestety Kiki w Swoim sklepie ma tylko antenę DVB-T, brak możliwości montażu Sat, i przez to nam nie pomoże , także w kwestii nowych Philipsów, ale jedna osoba i infolina twierdzi, że na PUS85X6 jest to możliwe.

fckgw
Posty: 48
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, o 21:08

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: fckgw »

@Krosnoludek proszę podaj gdzie ktoś pisał że na METZ Blue można utworzyć jedną listę kanałów?
W sklepie Allegro u sprzedawcy "Oficjalny sklep Metz" zapytałem pod telewizorem za 3799 zł

Uzyskałem odpowiedź:
Kanały zostaną rozdzielone dla różnych źródeł sygnału.

Jest to wersja DiSEqC 1.2
DiSEqC 1.2 obsługuje 16 wejść/wyjść
Ten telewizor ma CI+ i obsługuje moduły CAM

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: Krosnoludek »

Może jest tak jak w Philipsach na Androidzie że najpierw telewizor tworzy dwie oddzielne listy kanałów, a dopiero później można je poprzenosić do listy kanałów ulubionych?

Zapytaj się ich, czy można stworzyć wspólną listę kanałów DVB-T i DVB-S oraz dowolnie te kanały między siebie mieszać?

Szukam tego postu, mam druga odpowiedź od góry
https://c.mi.com/thread-3606210-1-0.html

fckgw
Posty: 48
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, o 21:08

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: fckgw »

Może... tym razem Ty zapytasz ?

Jak wysłałem także e-maila na adres:
klaus.sturm@metz-ce.de

po angielsku to powiedzieli aby się kontaktować

Infolinia: +48 616 102 098

Adres email: uniondistribution@quadra-net.com

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: Krosnoludek »

Na jakiego e-mail pisałeś, bo mi na ten: orders@uniondistribution.eu nie odpisali nic
Obsługa klienta METZ

Infolinia: +48 616 102 098
Adres email: uniondistribution@quadra-net.com
Adres i nr. Tel. do serwisu, co im naprawiają telewizory na gwarancji

Wcześniej z tym serwisem korospondowałem odnośnie telewizorów Hisense, i Pan serwisant poinformował mnie, że w Vidaa 4 jest możliwość utworzenia listy kanałów ulubionych, ale kolejność na ulubionej jest taka w jakiej dołożymy do niej kanały, bez możliwości późniejszej jej edycji. Natomiast w najnowszej wersji oprogramowania doszła możliwość edycji i przesówania kanałów na liście ulubionej.
Nie chciało mi się już zaczynać pytać o Metz. Pisz i dzwoń do quadra-net

pacik
Posty: 19
Rejestracja: 10 stycznia 2021, o 20:52
Miejscowość: Pszów

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: pacik »

Na Hisense U65QF można ustawić wspólną listę. Nie robiłem pełnej listy z sat, dodałem tylko parę kanałów do ulubionych dvb t i ustawiłem jak chciałem

fckgw
Posty: 48
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, o 21:08

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: fckgw »

@Krosnoludek pierwotnie pisałem do
Oficjalny sklep Metz na Allegro. Teraz ponownie do nich napisałem. Powołałem się na forum Xiaomi (link który podałeś).
Oni piszą do serwisu.

@pacik może zrób zrzuty ekranowe jak to wygląda ta lista. Rozumiem że listę dodawałeś w telewizorze ?

Może znasz odpowiedź na poniższe pytania jeśli chodzi o Hisense?
1) Jaka jest wersja DiSEqC w telewizorze? (Być może w instrukcji obsługi jest podana wersja ale nie ma jej online)
DiSEqC 1.0 – pozwala na przełączanie pomiędzy 4 satelitami (konwerterami)
DiSEqC 1.1 – odbiór do 16 źródeł sygnału (satelitów)
DiSEqC 1.2 – wybór pomiędzy 16 satelitami oraz możliwość poziomego pozycjonowania anteny
DiSEqC 1.3 (USALS) – antena wymaga jedynie centralnego ustawienia na południe; wszystkie pozycje ustawiane są automatycznie
DiSEqC 2.0 – dodaje możliwość dwustronnej komunikacji do protokołu DiSEqC 1.2. W praktyce mało wykorzystywany.

W związku z powyższym z ilu pozycji satelitarnych (np. 13E, 19E itd.) można korzystać ?

2) Czy telewizor poprawnie współpracuje z modułami CAM (Cyfrowy Polsat lub Canal+) ?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: Krosnoludek »

pacik pisze: 25 listopada 2021, o 21:04 Na Hisense U65QF można ustawić wspólną listę. Nie robiłem pełnej listy z sat, dodałem tylko parę kanałów do ulubionych dvb t i ustawiłem jak chciałem
Czy jak stworzysz ulubioną listę kanałów składającą się z programów DVB-T i DVB-S jest później jej możliwość edycji np. układanie kolejności kanałów po swojemu, bo na początku według serwisu tego brakowało.
Zrobiłbyś zdjęcie, jak banner info wygląda?

fckgw
Posty: 48
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, o 21:08

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: fckgw »

Odpowiedź od Hisense z e-maila uniondistribution@quadra-net.com

wg specyfikacji model 55U8GQ przeznaczony na rynek środkowo-europejski dysponuje modułem CI zgodny ze standardem V1.4

Niestety specyfikacja nie obejmuje informacji o wersji DiSEqC oraz nie wskazuje jednoznacznie ile pozycji sat jest dostępnych jednocześnie.

W przypadku FAV podczas testów przełączanie między głowicami było możliwe, ale trwało chwilę dłużej – niestety testowałem inny model niż 55U8GQ ale w mojej ocenie funkcjonalność jest taka sama.

W przypadku chęci uzyskania wyczerpujących odpowiedzi zachęcam do kontaktu bezpośrednio z Hisens odział w Chinach lub zakupu tv w „internecie” i ewentualnym zwrocie w ciągu 14 dni.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: hadam »

fckgw pisze: 30 listopada 2021, o 09:26 W przypadku FAV podczas testów przełączanie między głowicami było możliwe, ale trwało chwilę dłużej – niestety testowałem inny model niż 55U8GQ ale w mojej ocenie funkcjonalność jest taka sama.
To w domyśle może sugerować dlaczego producenci nie decydują się na możliwość ułożenia wspólnej listy DVB-T/T2 + S/S2.
Z mojego punktu widzenia stworzenie takiej funkcjonalności w oprogramowaniu to nic nadzwyczajnego, ale zapewne ta przepadłość jest też u innych producentów.
Wielu klientów którym ta funkcja jest zbędna ale nie tylko, zaczęliby narzekać, że odbiornik jest powolny i za wolno przełącza, co w konsekwencji dla konsumenta oznacza towar słabej jakości, nie stabilny z czym producenci muszą się liczyć.
Nie znam się na tym, ale być może u nielicznych producentów telewizorów, a zwłaszcza w zewnętrznych tunerach combo, jest to tak rozwiązane, że obydwie głowice pracują jednocześnie, wtedy może jest szybsze przełączanie, ale też większy pobór prądu, co z kolei może rzutować na konkurencyjność dzisiejszych telewizorów i kwalifikacje klasy energooszczędności.

Beata
Posty: 39
Rejestracja: 16 grudnia 2020, o 20:53
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: Philips7334 viva
Instalacja antenowa: Sparta lambda. telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Wisła ostrawa

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: Beata »

W philipsie jest wspólna lista DVB-T i dvbs i nie widać żadnej różnicy w czasie przełączania

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: hadam »

A czy jest różnica w zapotrzebowaniu na energię pomiędzy Philipsem a podobnej wielkości telewizorem innej marki z podobnymi parametrami tylko bez możliwości ułożenia wspólnej listy?
Zastrzegam, że jak pisałem nie wiem tego, bo się nie znam, to tylko moja sugestia, wzięła się z tego, że telewizory mają oznaczenia klasy energooszczędności A, B, C itd. a tunery zewnętrzne nie, to oznaczenie jest z kolei ważne dla kupującego.
Jednak jest jakiś powód dla którego producenci nie dają takiej funkcji w zdecydowanej większości telewizorów, przecież to nie jest trudne ani kosztowne, skoro w tanich zewnętrznych tunerach combo można.

pacik
Posty: 19
Rejestracja: 10 stycznia 2021, o 20:52
Miejscowość: Pszów

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: pacik »

Ułożenie listy kanałów ulubionych na Hisense 65U8QF jest specyficzne. Listę ulubionych układamy po kolei wybierając dane pozycje tzn chcąc coś mieć na pozycji np 5 trzeba najpierw zapisać pozycje 1,2,3 i 4 a dopiero potem następne, wybierając je z listy ogólnych. Swojego przykładu nie podam bo mam listę tylko DVB T, a tylko z ciekawości, świeżo po zakupie robiłem takie eksperymenty ponieważ mam osobny tuner sat. A samych programów DVB T mam prawie 100 z programami Czeskimi. Poza tym jeszcze system Vidaa4.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: Krosnoludek »

Mogę potwierdzić na 100%, że w Philipsie na Androidzie, u mnie model 43PUS8506/12 da radę utworzyć listę kanałów ulubionych składającą się z programów DVB-T i DVB-S oraz dowolnie te kanały między siebie mieszać.
Na razie mam ułożone, najpierw DVB-T, pod nimi DVB-S Polskie FTA. Pod nimi będę chciał dołożyć następnie kanały kodowane z pakietu Smart HD+, ale muszę dokupić jeszcze moduł CI Conax, i jedną kartę kodową migrować z TNK SD do Smart HD+. Z satelity wyszukałem sobie po operatorze NC+ (jest też do wyboru Polsat Cyfrowy) i z tych kanałów przenoszę sobie do mojej listy ulubionych.

Jeszcze info dla innych, tylko w Philipsie na normalnym Androidzie można stworzyć listę kanałów ulubionych naziemno-satelitarną, czyli w serii 8 w zwyż.
Na Androidzie Lite czyli seria 7 nie da się takiej listy mieszanej utworzyć

Ma ktoś Philipsa na Androidzie i moduł CI Conax i kartę Smart HD+ ?
https://hollex.pl/modul-conax-smit-cam-p-279.html

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: dvbtowiec »

@Krosnoludek A jak jest z integracją Android TV w Philips. Czy wybór aplikacji jest wyłącznie z poziomu ekranu Home Android TV, czy są jakieś kafelki, skróty możliwe do wybrania podczas oglądania telewizji?

fckgw
Posty: 48
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, o 21:08

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: fckgw »

@krosnoludek

Czy działa Ci poprawnie moduł w tym telewizorze z kartą Smart HD+ ?
Jaki kupiłeś moduł ?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: Krosnoludek »

Po nowym roku mam zamiar moduł CI Conax kupić, a co są jakieś problemy z telewizorami Philips i moduł CI Conax?

Frauschlau
Posty: 2
Rejestracja: 1 stycznia 2022, o 13:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Hitachi 32HAE2250

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: Frauschlau »

Czy ktoś posiada może Hitachi 32HAE2250?

Smart z 2021r, z Androidem.

Czy jedyna możliwość oglądania TV naziemnej i satelitarnej to wejście w ustawienia, potem kanały, a potem zmiana instalacji kanałów raz "antena" a raz "satelita"? Zrobiliśmy listy kanałów ulubionych, ale są dostępne osobno w każdej z dwóch opcji, tzn. tylko po zmianie instalacji wg powyższych kroków.

Nie da się inaczej?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Telewizor z możliwością ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych i satelitarnych

Post autor: Krosnoludek »

Hitachi to jest Vestel.
W Vestel na Androidzie nie da się według serwisu ułożyć wspólnej listy kanałów DVB-T i DVB-S, natomiast na ich smarcie już jak najbardziej.

Zablokowany